Akmescit Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

AKMESCİT - SİMFEROPOL

Nüfus: 330.981
Para Birimi: Grivna
Ortalama Uçuş Süresi: 1 saat 40 dakika
Saat Farkı: (+4) GMT
Vize: Gerekmiyor
 
 
Türkiye'den Akmescit’e, Akmescit’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!
 

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içi ulaşım toplu taşıma araçlarıyla oldukça rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Şehrin her noktasına bu araçlarla ulaşabilir dilerseniz taksi ya da araç kiralama yollarını da deneyebilirsiniz. Trafik şehirde oldukça rahat akar ve sıkışıklık gibi sorunlar yaratmaz.
 

İKLİM

Şehirde nemli kıtasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar soğuk ve karlı geçer. En soğuk ay ocak ayıdır ve sıcaklık 3 derece civarında seyreder. En sıcak ay ise temmuz ayıdır. Sıcaklık 25 derece civarındadır.
 

EKONOMİ

Akmescit, politik, eğitim, ekonomik ve kültürel açıdan Kırım’ın en önemli kentidir. Dolayısıyla bulundukları bölgenin en gelişmiş ve yaşam standardı yüksek şehri olan Akmescit’te yaşam ekonomik olarak düzenli bir şekilde ilerlemektedir.
 

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Akmescit (Simferopol)içerisinde birkaç müze ve parklar haricinde çok fazla gezilip görülebilecek yer yoktur. Kebir Camii gezmeniz gereken en önemli yerlerden biridir. 1804 yılında yaptırılan Kebir Camii özellikle Komünizm döneminde ağır tahribata uğramıştır. Bir dönem amacı dışında kullanılan camii Kırım Tatarlarının vatanlarına dönüşü sonrasında restore edilip yeniden ibadete açıldı. İkinci kez 2002 de restore edilen camii ziyarete açıktır.
Neapolis Antik Şehri de şehrin uğranması gereken önemli noktalarındandır.  İskitler döneminden kalan Neapolis Petrovskiy Vadisi’nde bulunur. Kalıntıların bulunduğu bölgeye 4 numaralı otobüs ile gidebilirsiniz. Arkeolojik kazıların devam ettiği kentten çıkarılan buluntular ise Simferopol ve Moskova Puşkin müzelerinde sergileniyor.   
Simferopol’un 32 km güneybatısında yer alan Bahçesaray’ı mutlaka görmelisiniz. 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Kırım Hanlığı’na başkentlik yapmış bu şehir Kırım Tatarlarının tarihi başkentidir. En önemli görülmesi gereken yerlerin başında Hansaray ve adına şiirler yazılan Gözyaşı Çeşmesi geliyor.
Lenin Meydanı da şehrin görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehrin ortasından geçen Sargın Nehri etrafındaki kafelerde oturup manzaranın ve su sesinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu parklar özellikle hafta sonlarında Ukraynalıların sayfiye olarak kullandıkları yerlerdir.
 
Şehrin ziyaret edilecek birçok müzesinin arasında en önemlileri Tarih Müzesi, Ülke Müzesi (Kırım Cumhuriyeti Bölge Müzesi) ve Simferopol Sanat Müzesidir. Yakın bir zamanda Kırım Tatar Milli Müzesi de tamamlanıp ziyarete açılacaktır.
 

ALIŞVERİŞ YAPILABİLECEK YERLER

Şehrin merkezinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza bulunuyor. Buralarda hem ünlü markaların mağazalarından alışveriş yapabileceğiniz gibi yerel ürünler satan mağazalara da ulaşabilirsiniz. Şehir merkezindeki Silpo adlı süpermarkette ihtiyacınız olan her şeyi karşılayabileceğiniz gibi yine burada bulunan butik mağazalardan yerel ürünler satın alabilirsiniz. 
 

EĞLENCE MERKEZLERİ

Akmescit’te şehir merkezi, Karl Marks, Puşkin ve Horkoho sokaklarını çevreleyen trafiğe kapalı bölgedir. Kahve, restoran ve turistik mağazalara bu sokaklarda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Turizm danışma ofisi de Ukrayna Oteli’nin içindedir. Akşamları Kırım Tatar Akademik Tiyatrosu’nun konser ve tiyatro programlarını izleyebileceğiniz gibi, çeşitli müzikli restoran ve kafelere de gidebilirsiniz. Ukrayna’nın diğer şehirlerindeki kadar renkli bir yaşam Akmescit için geçerli değildir.
 

ÇOCUKLARLA GİDİLEBİLECEK YERLER

Çocuklarınızla şehrin her kesimine gidebilirsiniz. Parklar, müzeler ve Neapolis Antik Kenti’nden en az sizin kadar keyif alacaklardır. 
 

GECE KULÜPLERİ VE BARLAR

Akmescit’in gece hayatı Ukrayna’nın diğer şehirlerine nazaran daha sakin ve renksizdir. Gece hayatı kültürü çok gelişmemiş olmasına rağmen şehirdeki kafe ve barlarda keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bu tarz mekanların çoğu şehir merkezinde toplandığından onlara ulaşımınız da oldukça kolay olacaktır. Kofein, Falstaff ve Martini Bar tercih edebileceğiniz mekanlardan sadece bir kaçıdır. 
 

ALINMASI/DENENMESİ GEREKENLER

Şehirdeki en önemli lezzet ise kömür ateşinde pişirilen şiş kebap benzeri “Shashlik”tir.
Denemeniz gereken yiyeceklerin neredeyse hepsi hamur işidir. Deneyebileceğiniz birçok börek çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, kobete, çibörek, sarburma, kıygaşa, tögerek, cantık, kalakay ve kulaç’tır. Bir çeşit mantı olan kaşık börek, kirde ve tabak börek de denenebilir. Deneyebileceğiniz çorbalar ise uvmaç, alişke, mıntik ve laşka’dan herhangi biri olabilir. Kentte özellikle çibörek deneyebileceğiniz çok sayıda büfe ve lokanta bulunmaktadır. Yemek kültürlerimiz birbirine oldukça yakın olduğundan çok farklı lezzetlerle karşılaşmayı beklemeyin. 
 
Fiyat karşılaştırması ile Türkiye'den Akmescit’e, Akmescit’ten Türkiye'ye en ucuz uçak biletini hemen alın! Farklı ödeme seçeneklerinden, iptal ve iade fırsatlarından siz de yararlanın!

Paylaş