Amerikan Havayolları Uçak Biletleri

Book your flight

to

1930 yılında kurulmuş olan Amerikan havayolları şirketi, birçok havayolu şirketini bünyesine kattıktan sonra tam olarak birleşmeyi 2013 yılında gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Amerikan Havayolunun merkez üssü Tulsa Uluslararası Havalimanı’dır.

CHECK-IN İŞLEMLERİ

Havayolu şirketlerinin çoğunda olduğu gibi, Amerikan Havayolu şirketine de uçuş güvenliği ve garantisi için 2 saat öncesinden havalimanında olma çağrısı yapıyor. Amerikan Havayolu şirketinin yolcularındansanız, birden fazla check-in yapma yolunuz var. Bunlar havalimanı öncesi veya havalimanında check-in olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Eğer uzun kuyruklarda beklemekten sıkıldıysanız ve çok fazla bagajınız yoksa, havalimanına gelmeden telefondan ya da online olarak check-in yapılabiliyor. Online check-ini iç hatlardaki uçuşlarınızda yapmak istiyorsanız uçuş saatinizden 24 saat öncesinde başlayıp uçuşa 45 dakika süre kalana kadar yapabilirsiniz. Ama uçuşunuz dış hatlar üzerindeyse, 24 saat öncesinden başlayan online check-in hakkınız uçuşa 90 dakika kala sona eriyor.

Eğer yoldaysanız ve aceleniz var ise Amerikan Havayolu uygulamasını telefonunuza indirip, yolda mobil uygulama ile check-in yapılabiliyor. Bunların dışında “ben kendimi garantiye almalıyım” veya “özel koşullarım var” diyorsanız havalimanında check-in yapmak en garantili yol. Bunların en başında Self Service check-in yöntemi geliyor. Bu yöntemde yolcular makinalar yardımıyla check-in yapıyor ve bagajlarını uzun kuyruklarda beklemeden makinalara vererek kolaylıkla uçağa binebiliyor. Uzun kuyruklardan kurtulmanın diğer bir yolu ise Crubside check-in. Türkçe tam karşılığı olmayan ama yol üstü in manasına gelen bir yöntem. Bu check-in sisteminde havalimanı dışında kurulan makinalardan, kredi kartınız ile check-in yapabiliyor sıra beklemeden direk geçebiliyorsunuz. Bu check-in sürecinde bagajınız yok ise crubside check-in ücretsiz yapılabiliyor. Eğer bagajınız var ise bagaj başına 2 dolar ücret tahsil ediyor.

Eğer bebeklerinizle veya evcil hayvanlarınızla seyahat ediyorsanız ya da çok çok özel şartlarınız var ise kontuar check-in yapmak durumundasınız. Son olarak Flagship check-in yöntemiyle havayolu şirketinde çalışanlar, check-in işlemlerinizden bagajınıza, oturacağınız koltuğunuza kadar sizin bütün her şeyinizle ilgileniyor. Tabii eğer ConciergeKeySM üyesi veya Five Star ServiceSM üyesi iseniz... Birinci sınıf biletiniz olması da yeterli.

Check-in işlemlerinizi hallettikten sonra uçak giriş kapılarında uçuştan on dakika önce pasaport ve uçuş kartlarınızla zamanında olmanız gerekir.


BAGAJ KURALLARI

Amerikan Havayolları bagaj konusunda biraz çeşitlilik yapmış. Genelleme yapacak olursak Amerika kıtasındaki uçuşlarda bagaj kapasitesi 158 cm olmalı ve ağırlığı 23 kg'ı geçmemeli. Eğer Avrupa ülkelerine uçuyorsanız sınır yine aynı 23kg'mı geçmemeli. Bir kişinin toplamda on adet bagaj götürme hakkı var. Bu kural Çin, Japonya ve Güney Kore içinde geçerli… Kanada, Porta Rika, Amerika ve Brezilya içi uçuşlarda yanınıza alabileceğiniz bagaj hakkı maksimum beş adet.

Eğer bagaj ağırlıklarınız sınırı aşıyor ise ödeyeceğiniz miktar 25 dolar ile 200 dolar arasında değişmektedir.


LOYALTY PROGRAM

AA. Kurumsal kart üyeliği en önemli loyalty programıdır. Amerikan Express ve Amerika Havayollarının birleşerek, müşterilerine hem uçuşlarında yeni avantaj sağlaması için hem de bu kartı günlük giderleri ve faturaları için kullanmalarını amaçlamak üzerine oluşturulmuş bir program.

Bu programın üyelerine sağladığı avantajlar çok dikkat çekici. En önemlisi de evden 100 mil uzağa kadar 24 saat sağlık destek hattından ve dünya çapında hukuki destek hattından faydalanabilir.

Amerikan Havayolları ile seyahat sırasında yüzde 4 indirim fırsatı var. Ya da şirket olarak anlaşmalı üyesi iseniz satıştan yüzde 1 pay alma hakkınız var. Ayrıca alışverişlerinizde puan kazanabilir ya da seyahat hakkınızı yükseltebilirsiniz.


UÇAK İÇİ EĞLENCE SİSTEMİ

Gökyüzünde internete bağlanabilir hatta bilgisayarınızı bile şarj edebilirsiniz... Bunların hepsini Amerika Havayolları şirketinin bir hizmetidir. Bunun dışında 250 adete kadar film, 180 TV kanalı, 350 adet müzik, 8 adet Amerikan radyo kanalı ve 20 adet oyun gibi seçenekler ile uçuşunuzu keyifli hale getirebilirsiniz.

Hatta Business Class ve First Class biletlere sahipseniz, uçağa ait tabletleri bile kullanabilirsiniz. Yine kendi tabletlerinizi uçakta kullanabiliriz.


EVCİL HAYVAN TAŞIMA KURALLARI

Tabii ki gitmek istediğiniz yere dostunuzu da götürebilirsiniz. Bunun için ise şartları var. Öncelikle dostunuzun sağlıklı olduğuna dair veterinerden sertifika almanız şart.

Dostunuz ile seyahat etmek istiyorsanız rezervasyon sırasında bunu belirtmelisiniz. Daha sonra havalimanına geldiğinizde kesinlikle kontuar giriş yapılmalı. Evcil hayvanlarıyla uçmak isteyen yolculara ekstra bir süre tanınıyor. Uçuş saatinden dört saat öncesinden itibaren kabul görmekteler. Amerika Havayolları da diğer havayolları gibi sadece sakin kedi ve köpekleri uçuş için kabul eder. Agresif olan hayvanları almama hakkını kendinde saklı tutar. Bazı ülkeler var ki dostlarınızın ülke sınırlarına girmesini yasaklamış. Bu ülkeler Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Paraguay, Uruguay ve Venezuella… Ayrıca Hawai de ülkesine uçuş yoluyla gelen hayvanları kabul etmiyor.

Dostlarımız ile seyahat ederken ödememiz gereken bazı ücretler var. Örneğin Amerika'dan Kanada, Meksika, Güney Amerika ve Karayip arası uçuşlarda kafes başına 175 Dolar, Brazilya'dan olan uçuşlara kafes başına 150 Dolar ödeme yapmak gerekmektedir. Engelli vatandaşların yanında refakat eden dostları ücretsiz olarak uçuş yapabiliyor.

Kabine konan kafeslerin ebatları 19*13*9 cm ölçülerinde ve su geçirmez, sağlam kapanan kafesler olmalı… Kafesler seyahat boyunca koltuk altında olmalı, hareket ettirilmemeli ve dışarıya çıkartılmamalıdır. Taşınan dostlarımız en az 8 haftalık olmalı ve bir kafeste en fazla ya iki kedi ya da iki köpek olmalı.
Paylaş