Air Moldova Uçak Biletleri

Book your flight

to

Avusturya Havayolu, merkezi Viyana olan, Air Austria ve Australian Airlines şirketlerinin birleşmesi ile kuruldu. İlk uçuşunu 1958 yılında Viyana ve Londra arasında yaptı.1990’lardan sonra büyük bir yol kat ederek Tyrolean Havayolunu ve Lauda Havayolu şirketini bünyesine katarak git gide güçlenmiş. Şimdi ise bir Star Alliance üyesidir.

CHECK-IN İŞLEMLERİ

Eğer uçuşunuzu stressiz geçirmek istiyorsanız belirtilen check-in süresinden önce giriş kartlarınızla birlikte havalimanında hazır olunmalı. Eğer online check-in yaptıysanız bagajınızı vermiş olmanız gerekir.

Avusturalya Havayolu şirketini kullanıyorsanız, uçuşunuzu daha renkli hale getirmek için birden fazla yolla check-in yapma şansınız var. İster web sitesinden, uçuş saatinden 36 saat önce, online check-in yapabilir ya da telefonunuza mobil uygulamayı indirerek check-in yapabilirsiniz. Bu yöntemle yapılan check-in’lerin size kazandırdıkları, önceden koltuk ve yiyeceklerinizi seçerek uçuş yapabilmeniz olarak sıralanabilir. Eğer sadece el bagajınız varsa ve zamandan tasarruf etmek isterseniz kesinlikle seçmemiz gereken yol budur. Web üzerinden check-in’i uçuş saatinden bir saat öncesine kadar yapılabiliyor.

Diğer bir yol ise, self servis check-in yapmak. Bunun için yanınızda olması gereken PNR numarası, kimlik veya pasaporttur. Böylelikle üç kişilik bir arkadaş grubu veya aileyseniz, size yan yana koltuk seçme kolaylığı sağlıyor. Tabii bu durumda bilet satan görevlinin bizim için uygun gördüğü yerde oturarak seyahat etmek durumundasın demektir. Eğer daha da büyük bir grupsanız veya çocuklarınız var ise kontuar giriş yapmak en iyi yol. Aksi halde bagaj ve yer konusunda çok karışıklık olabiliyor.

Viyana Havalimanı’nda, hızlı hareket edebilmek için ve zamandan tasarruf sağlamak için yeni bir uygulama yapmış. Uygulamanın adı 'Kendi bagajını kendin koy'... Ve bu uygulamayı kullanmak çok basit… Öncelikle bagajı teslim edeceğimiz makinanın önüne geliyorsunuz ve bagajınızı banta koyuyorsunuz. Daha sonra elimizde hali hazırda bulunması gereken biniş kartımızı bantın yanındaki makinaya okutuyoruz. Makine bize otomatik olarak bir bagaj etiketi verecek ve bu etiketi bagajımıza takıyorsunuz. Makbuzu alıp ve bagajımız gözden kaybolana kadar bekleyeceksiniz. Aldığınız makbuzu indiğimiz havalimanında, doğru bagajı aldığınızdan emin olana kadar saklamalısınız.

Teknolojinin bize sunduğu hizmetlerden biri de mobil uygulama kullanarak mobil check-in yöntemi. PNR numaranızı girerek ekrana gelen mobil biletinizi, uçak giriş kapısında okutarak direk uçağa binebilirsiniz. Tabii ki elinizde el bagajınız varsa… Aksi halde uçak giriş kapısına bırakmanızı istiyorlar ve kayıp bagajların çoğu bu sebepten oluyor.


BAGAJ KURALLARI

Güvenlik sebebiyle bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Bagajlarınız konusunda olması ve olmaması gereken bazı genel kurallar var. Öncelikle bagajımızın üstünde kesinlikle ve kesinlikle bir isim ve adres yazan bagaj kartmızı olmalı. Mücevher, Laptop, Para gibi çok kıymetli eşyaları kesinlikle bagajınıza koymayın,el bagajınıza ya da el çantanıza alın. Çünkü havayolu şirketleri herhangi bir kayıp durumunda bunu kabul etmiyor. Eğer serbest bagaj hakkınızı kullanmak istiyorsanız bunu önceden belirtilmeli ve biletinde onaylı olmalı. Kontrole verdiğimiz bagajımız maksimum 158 cm olmalı ve 32 Kg ağırlığında olmalı, aksi halde ekstra bir ücret ödenmesi gereklidir. Bu ekstra ücret güzergaha göre değişir. Fakat fiyatlar 10 euro ile 19 euro arasında değişir.

El bagajı içinde bazı kısıtlamalar var. El bagajınızın boyutları 55*40*23 cm'i geçmemeli ve ağırlığı en fazla 8 kg olmalı. Biletiniz Ekonomi sınıfı ise yanınıza sadece bir adet el bagajı alma hakkınız var ama eğer Business Class biletiniz var ise 57x54x15cm boyutlarında katlanabilir iki adet el bagajı alma şansınız var.

Eğer iki yaşına kadar bir çocuğunuz var ise yanınıza bir adet bebek sepeti veya bir adet bebek oto koltuğu alabilirsiniz. Bunun yanında 10 kg geçmeyecek katlanabilir bir bebek arabası almak da mümkün. Eğer çocuğunuzun herhangi bir rahatsızlığı var ise ilaçlarını da çantasına koymak unutulmamalı.

Biliyoruz ki artık el bagajlarımıza parfüm, roll-on, diş macunu gibi sıvı eşyalar bulundurulamıyor. Eğer bu tür malzemeleriniz varsa kontrol bagajına konmalı, aksi halde kontrol noktasında geri çevrilmeniz an meselesi demektir.


LOYALTY PROGRAM

Avusturya Havayoları, iki adet loyalty programına sahip. Bunlardan ilki LOT Business Programdır. Bu program ile hem mile kazanabilir hem de Star Alliance bekleme salonlarını kullanma hakkına sahip olabilirsiniz. Diğer loyalty programı ise Miles&More'dur. Bu program ile yine bekleme salonlarında önceliğiniz olduğu gibi, Lufthansa Havayolu loyalty programlarından da yararlanabilirsiniz.


UÇAK İÇİ EĞLENCE SİSTEMİ

Biliyoruz ki uzun uçuşlarda bir süre sonra canınız sıkılmaya başlar. Bu durumu daha keyifli hale getirmek için uçuş boyunca kısa filmeler izleme şansınız var. Ayrıca dergi ve gazete okuyarak da zaman geçirilebiliyor. Çay ve kahve servisi ücretsiz, hatta eğer dış hatlar arası seyahat ediyorsanız soğuk içecekler de bedava. Özellikle yemekler çok hafif ve lezzetli…

Ayrıca sıkışık oturmaktan sıkıldıysanız ve geniş koltuk aralığı istiyorsanız Viyana ile Amman, Astana, Bağdat, Bakü, Kahire, Erbil, Tel Aviv ve Erivan arası uçuşlarda 40 euro ekstra ücret ödeyerek konforlu seyahat etmek mümkün... Bunun için uçuştan en az 36 saat önce bu isteği belirtmek gerekiyor. Ayrıca iç hatlarda uçuyorsanız 15 euro ödeyerek ala carte menü ile yemek yemek de mümkün.


EVCİL HAYVAN TAŞIMA KURALLARI

Küçük dostlarınızı da gittiğiniz yerlere götürmek mümkün. Tabii ki bunun için belli kurallar var. Öncelikle sağlıklı olan kedi ve köpekleri taşımayı kabul ediyor. Her yavru için bir yaş sınırlaması getirilmiş. Mesela yavru ise en az 12 haftalık olmalı veya sütten kesilmiş olmalı. Aynı kafeste aynı ırktan en fazla 3 kedi veya köpek taşınabilir ve her bir kafes maksimum 8 kg ağırlığında olmalı. Eğer bir kafese iki adet hayvan koymak istersek, kafesin ağırlığı en fazla 14 kg olmalı.

Eğer kediniz veya köpeğiniz ile yolculuk edecekseniz, bu rezervasyon sırasında belirtilmeli ona göre bilet kesilmelidir. Küçük kedi ve köpekler, kabine kafesleri ile birlikte sokulabilir ama dostlarımızın ağırlığı 8 kg geçmemeli ve kafesin boyutları en fazla 55*40*23 cm olmalı.




Paylaş