Agadir Ucuz Uçak Bileti

Book your flight

to

Merak Edenler İçin Agadir

Nüfus: 678.596
Para Birimi: MAD Dirhemi
Ortalama Uçuş Süresi: 7 saat 10 dakika
Saat Farkı: GMT -3
Vize: Gerekmiyor.

Türkiye'den Agadir’e, Agadir’den Türkiye'ye en ucuz uçak biletleri Geziko'da! Şimdi satın alın!Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım için otobüsleri kullanabilirisiniz. Otobüsler genelde eski ve çok kalabalık. Tabii ki kalabalıktan doğan yankesicilik olayları da çok fazla… Eğer otobüse biniyorsanız sürekli çantanızı ve cüzdanınızı kontrol etmelisiniz. Ayrıca otobüsler bu şehirde çok fazla yer dolaştığı için çok zaman kaybettirebiliriyor.

Eğer zamanınız kıymetlıyse ulaşım için diğer seçeneklerden biri olan taksiyi kullanabilirsiniz. Bu şehirde iki tip taksi var. Biri Pelit taksi, diğeri ise Turuncu taksi. Şehir içinde dolaşmak istiyorsanız turuncu taksiyi kullanabilirisiniz. Fakat şuna dikkat edin ki bazen taksiciler kurnazlık yaparak taksimetreyi açmıyor ve fazla para almaya çalışıyor. Bunu önlemek amacıyla, taksiye biner binmez taksiciyi taksi metresini açması için uyarın. Binmeden öncede pazarlık yapmanızda fayda var.

Pelit taksi ise şehir merkezi dışında dolaşmak isteyenler için kullanılıyor. Bu taksi bir hayli büyük ve 5-6 kişi ile paylaşıldığı için bir hayli ekonomik. Pelit taksi ile şehir dışındaki her yere ulaşmak mümkün.


İklim

Atlas okyanusu kıyısında bulunan Agadir’de, konumu sebebiyle yazları çok sıcak ve kurak, kışları ılık geçer. Okyanus kıyısında olduğu için bol miktarda rüzgar alır. Karasal iklim gibi yazları ve kışları arasında çok fazla fark yoktur. Yazın en sıcak zamanı Temmuz ayında 26 dereceyken, kışın en soğuk zamanı Ocak ayında 20 derecedir. Agadir’e gidilebilecek en güzel zaman, gezerken sıcaktan bunalmayacağınız bahar mevsimidir.


Ekonomi

Büyük bir liman kenti olan bu şehir kimleri ağırlamamış ki… Uzun yıllar Fransızların sömürgesinde yaşamış. Şuanki ekonomisi çoğunlukla turizm ve balıkçılığa dayanmakta… Toprakları merkezde ekime uygun olmadığından tarım genelde şehrin çevresinde yapılmaktadır. Agadir’de ayrıca çok önemli bir çimento fabrikkası da bulunuyor. Limandaki tersane ise Fas’ta deniz ticaretinin tek yapıldığı yerdir.


Görülmesi Gereken Yerler

Agadir’i gezmeye Agadir Municipal du Patrimoine Amazigh Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Burada eski dönemlerden kalma mücevheleri, takıları, geleneksel giyisileri ve el yazmalarını görebilirsiniz. Agadir 1960 yılında ağır bir deprem geçirmiş. Bu depremde sayısız insan yaşamını yitirmiş ve bir çok yer yıkılmış. Şehri gezmeye başladığınızda depremde hasar görmüş bu yerleri de görme imkanınız olacak. Orada bulunan bir çok rehber size yol gösterecektir.


Alışveriş Yapılabilecek Yerler

Agadir alışveriş için çok güzel şehirlerden biri. En önemli alışveriş merkezi Souk El Had – Agadir. Giyim, ayakkabı, çanta, kıyafet ve Fas’a özgü el sanatları ürünleri almak isteyenler bu pazarı ziyaret edebiliriler. Tavsiyemiz yine hafta içi gidilmesi hafta sonu kalabalık sebebiyle yankesiciler artıyor. Ayrıca Argan yağı ve ürünlerinide bu çarşıda bulabileceğiniz gibi yemeklerinize lezzet katan Safran ve bir çok tür baharatı burada bulabilirsiniz. Bu çarşı pazartesi günleri hariç her gün açıktır. The Souk Gate çarşısından da meyve ve sebze alabilirsiniz. Ayrıca pelit taksiyle gidebileceğiniz turistleri çeken diğer çarşılardan biri de The Uniprix’tir. Bu mağazada yine giyim hediyelik eşya bulabirisiniz fiyatları çok yüksek değildir.The Marina’da ise Mango, Zara gibi tanınmış markalar bulunur ve fiyatları oldukça yüksektir. Haftanın her günü hizmet verir.


Eğlence Merkezleri

En güzel eğlence merkezleri Sörf ve Golf merkezleridir. Şehrin dışında olan bu merkezlere pelit taksilerle ulaşım mümkün. Bu şehirde bir çok sörf okulu var. Her ne kadar sörf için en uygun mevsim Mart ayı olsa da bu şehirde hemen hemen bütün yıl boyunca sörf yapılabiliyor.

Sörflere rakip olan Golf merkezleride sörf kadar rağbet görmese de bu sporla ilgilenen ayrı bir kesim de var. Fas’ın en güzel golf sahaları Agadir’dedir.


Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çoçuklarınızla gidebileceğiniz en güzel yer tabii ki onların en çok ilgisini çeken hayvanat bahçeleridir. Merkezde Vallée des Oiseaux denilen bir hayvanat bahçesi var. Diğer hayvanat bahçelerinin aksine giriş ücretsiz. Bu hayvanat bahçesinde bir çok kuş çeşidi, farklı keçi türleri ve tropical memelileri görme şansınız var. Özellikle yerli halk, çoçukları ile zaman geçirmek için buraya sıkça geliyor. Bu hayvanat bahçesinde yürümek harika. Tabii ki hayvanseverseniz hayvanların bu şekide kafeslerde bakılması sizi pek mutlu etmeyebilir. Ayrıca Marinaya yakın balık pazarına giderek, çoçuklarınıza oradaki canlı balıkları da gösterebilirsiniz.


Gece Kulüpleri ve Barlar

Yerel halkın çok fazla içki tüketmemesine rağmen, Agadir’deki barlar son derece tehlikelidir. Barlarda fuhuş yaygın. Bu yüzden turistler için genelde otellerin barlarını ve gece klüpleri daha güvenli. Aktör, Loft ve Papagayo güvenli bir şekilde gidip eğlenebilceğiniz kluplerin başında geliyor. Sofistike ortamı ile eğlenmek mümkün.

The English Pub, çok fazla turist çeken barlar arasında. Burada Faslı Viski’yi mutlaka denemelisiniz. Karışımında şeker, taze nane eve Çin’den gelen bazı yeşil çaylardan var. Bu çaylar rahatlatıcı, serinletici ve lezzetli…

Sadece gidip oturup sakince dinlenmek isterseniz La Fontaine, La Veranda, Le Dome cafelerini tercih edebilirsiniz.


Yaşamış/Yaşayan Ünlüler

Siyaset Bilimi Profesörü Fransız Dominique Strauss-Kahn’nın yolu bir zamanlar Agadir’den geçmiş. Ünlü futbolcu Gerard Bi Goua Gohou da burada doğmuş ve kariyerine Kazakistan’da FC Kairat takımın da devam etmektedir.


Alınması/Denenmesi Gerekenler​

Agadir’e gidince mutlaka bol baharat çeşitlerini bulabileceğiniz Souk’a gidin. Burada Afrika’ya özgü bir çok baharat bulabilirsiniz. Ayrıca Fas’a özgü el yapımı takılarda çok güzel. Kendi zevkinize göre bir çok çeşit bulabilir ve pazaralıkla yarıdan daha ucuz fiyata alabilirsiniz. Bazı takılar özel taşlarla yapıldığından fiyatları pahalı olsa da, alabileceğiniz hediyelik olarak çok çeşitte mevcut. Ayrıca hem sevdiklerinize hem kendinize deri ürünler, ev eşyaları ve sıra dışı giyisiler de alabilirsiniz.


Paylaş