Adana Uçak Bileti

Book your flight

to

Adana tarihi mekânları ve ünlü olan kebabı ile hem gözünüze hem midenize hitap eder. Adana’ya en uygun fiyatlı uçak biletleri Geziko ’da!

Neden Adana’yı Ziyaret Etmelisiniz?

  • Meşhur Adana kebabını yemek için!
  • Roma döneminden kalan Taşköprü’yü görmek için!
Saat dilimi:
UTC + 2
Telefon kodu:
00 + 90 + 322 + Yerel telefon numarası
Havalimanı:
Adana Şakirpaşa
Adana, tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Hava kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. En yüksek sıcaklık Haziran ayında nemle birlikte 53,0 °C, nemsiz 45,7 olarak ölçülmüştür. En düşük sıcaklıksa Ocak ayında −6,3 °C olarak kayıtlara geçmiştir. Dolayısıyla Adana’yı keşfetmek için en ideal Bahar aylarıdır.
  • Adana’daki Büyük Saat Kulesi Türkiye’nin en uzun saat kulesi
  • Taş köprü dünyada hala kullanılan en eski köprü

Büyük Saat Kulesi “ kent gezisine başlayabileceğiniz en iyi noktadır. Kentin en eski yapısı 1882 yılında inşa edilmiş ve 32 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun saat kulesidir. Fransız işgali sırasında hasar görmüş olsa da 1935 yılında onarılmıştır. Seyhan nehri üzerinde şehrin iki yakasını birleştiren “Taşköprü” ye uğramadan dönmemelisiniz. Roma devrinden ayakta kalmış ve Dünya’da hala kullanılan en eski köprü olduğu söylenmektedir.

310 metre uzunluğunda ve 21 gözden yapılmıştır. Osmanlı döneminde de tamir gören köprünün 21 gözünden 14 gözü kalmıştır. Osmanlı döneminden kalma “ Ulucami” ve kentin tarihi dokusunu yaşatan 1540 yapımı “Ramazanoğlu Medresesi”, Adana’nın ünlü ayakta kalan en eski evlerinden “Ramazanoğlu Konağı”, “Ramazanoğlu Çarşısı”, bir Haçlı kilisesi iken 1501 yılında, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilen “Yağ Camii” ve “Hasanağa Camileri” de görülmeye değer yapılardır. Eski Adana evlerinin sayısı ise yüz kadar kalmıştır. Adana ili ve çevresinde “Adana Arkeoloji Müzesi” , Toroslarda yaşayan Yörüklere ait örnekler sunan “Adana Etnografya Müzesi” , Mustafa Kemal’in 1923 yılında Adana’ya geldiği zaman misafir edildiği Suphi Paşa Konağı olarak da bilinen “Atatürk Müzesi ve evi” , Bebekli Kilisesi, , Akkapı Şeyhcemil Nardalı Konağı ve Çukurova köyleri ile Çukurova Üniversitesinin içindeki portakal bahçeleri şehrin görülmeye değer bölgeleridir.

Görülmesi Gereken Yerler

Adana tarihi mekanları ve ünlü olan kebabı ile hem gözünüze hem midenize hitap eder.

“Büyük Saat Kulesi “ kent gezisine başlayabileceğiniz en iyi noktadır. Kentin en eski yapısı 1882 yılında inşa edilmiş ve 32 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun saat kulesidir. Fransız işgali sırasında hasar görmüş olsa da 1935 yılında onarılmıştır.

Seyhan nehri üzerinde şehrin iki yakasını birleştiren “Taşköprü” ye uğramadan dönmemelisiniz. Roma devrinden ayakta kalmış ve Dünya’da hala kullanılan en eski köprü olduğu söylenmektedir. 310 metre uzunluğunda ve 21 gözden yapılmıştır. Osmanlı döneminde de tamir gören köprünün 21 gözünden 14 gözü kalmıştır.

Osmanlı döneminden kalma “ Ulucami” ve kentin tarihi dokusunu yaşatan 1540 yapımı “Ramazanoğlu Medresesi”, Adana’nın ünlü ayakta kalan en eski evlerinden “Ramazanoğlu Konağı”, “Ramazanoğlu Çarşısı”, bir Haçlı kilisesi iken 1501 yılında, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilen “Yağ Camii” ve “Hasanağa Camileri” de görülmeye değer yapılardır. Eski Adana evlerinin sayısı ise yüz kadar kalmıştır.

Adana ili ve çevresinde “Adana Arkeoloji Müzesi” , Toroslarda yaşayan Yörüklere ait örnekler sunan “Adana Etnografya Müzesi” , Mustafa Kemal’in 1923 yılında Adana’ya geldiği zaman misafir edildiği Suphi Paşa Konağı olarak da bilinen “Atatürk Müzesi ve evi” , Bebekli Kilisesi, , Akkapı Şeyhcemil Nardalı Konağı ve Çukurova köyleri ile Çukurova Üniversitesinin içindeki portakal bahçeleri şehrin görülmeye değer bölgeleridir.

Alişveriş Yapilabilecek Yerler

Adana Bakır işçiliği ile de ünlenmiştir. “Bakırcılar Çarşısı” ’nda bakırdan çay tabakları, tepsiler, tencere ve tabaklar bulabilirsiniz.

“Mısır Çarşısı” bir diğer seçeneğiniz, sokak satıcılarından, çeşit ve taze baharat, kıyafet, kuruyemiş ve dürüm alıp tadına bakabilirsiniz.

Fenerli sokak “ Çakmak Caddesi” nde pikap, plak, ikinci el müzik aletleri ve ikinci el eşyalar bulabilirsiniz.

“Amerikan Pazarı” eskiden olduğu gibi popüler olmasa da uğrayıp bir göz atayım diyeceğiniz yerlerden.

Adana’nın çevresinde özellikle tarihi mekanları da ziyaret etmek ilginizi çekebilir. Bunlardan biri “Anavarza Kalesi” dir. Adana’ya 70 km uzaklıktaki kaleye gitmek için araba kiralayabilirsiniz. Hitiler tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Yaşar Kemal’in ünlü romanı “İnce Memed” in bir bölümü Anavarza’da geçer.

“ Misis Harabeleri” Adana’ya bağlı Yakapınar köyündedir. İpek yolunun önemli duraklarından biri olduğu söylenir. Köyün girişindeki küçük müzeyi mutlaka ziyaret edin, Nuh’un tufandan kurtuluşunu tasvir eden 6.yy’dan kalma mozaik görülmeye değerdir.

Eğlence Merkezleri

Adana’da gençler ve çocuklar için Gökkuşağı Eğlence Merkezi ve Jupy Land hem lunapark hem de oyunlar ile eğlenceli görünüyor.

Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

Çocuklarınızla beraber Adana’nın Roma dönemine dayanan tarihi yapılarını rahatlıkla gezebilirsiniz.

Kozan Yolu çıkışında “Adana Meryem Ana Çiftliği” nde çocuklarınız ata binebilir, hayvanları sevebilir, siz de yeşillikler içinde dinlenebilirsiniz.

Adana kent merkezi içinde Jupy Land ve Gökkuşağı Eğlence Merkezi’nde oyuncaklara binerek eğlenebilir ve Atatürk Parkı’nın yeşil alanlarında özgürce koşabilir.

Gece Kulüpleri Ve Barlar

Adana oldukça güzel müzik yapan mekanlara sahip. Çoğunlukla gençlerin caz ve rock dinlemek için gittiği “Cazara”, akşam 22:00’den sonra bara dönüşen yemekleri de lezzetli “Newport”, balık ve açık hava keyfi için “Maki”, müziği ve ambiyansı ile rahat “Tobacco Shop” ve “North Shield” ‘ da keyifli akşamlar geçirebilirsiniz.

Adana’da günde 3 öğün kebap yenilebiliyor, Adana kebabı yemeden ve şalgam içmeden dönmemek lazım. Ayrıca gitmişken Adana’ya özgü bici bici tatlısını deneyebilirsiniz. Et severler için sonsuz seçeneğin olduğu Adana’da vejetaryenler ve veganlar biraz zorlanabilir, ama herkese göre bir şeyler muhakkak bulunabilir.

Item Istanbul Ankara Adana
Ucuz Bir Restoranda Yemek 15TL 13 TL 13.50 TL
Bira (Yarım Litre) 8 TL 8 TL 7.00 TL
Cappuccino 7 TL 6.50 TL 6.17 TL
Taksi 1 Km (Normal Tarife) 2 TL 2.70 TL 2.00 TL

Kaynak:numbeo.com

Şehir İçi Ulaşim

Adana’da Havaalanından şehir merkezine gitmek için Havaş’ı tercih edebilirsiniz.

Taksimetre ücretleri pahalı olduğu için şehri gezmek için araba kiralayabilir, ya da mesafeler kısa olduğu için otobüs, metro, ya da minibüsleri tercih edebilirsiniz.

İklim

Adana, tipik Akdeniz iklimine sahiptir. Adana’da hava kışları ılık ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kuraktır. En yüksek sıcaklık Haziran ayında nemle birlikte 53,0 °C, nemsiz 45.7 olarak ölçülmüştür. En düşük sıcaklıksa Ocak ayında −6,3 °C olarak kayıtlara geçmiştir. Dolayısıyla Adana’yı keşfetmek için en ideal Bahar aylarıdır.

Ekonomi

Adana ekonomisinin ülke ekonmisinde yeri önemlidir. Ülkenin ilk sanayileşen bölgesidir, tarım ve sanayii sektörleri başta olmak üzere, turizm, gıda ve hayvancılık ilerlemektedir.


Paylaş


Adana üzerinde söz sahibi