Yurt İçi Kayak Merkezleri

Uludağ

8909_20111229A29120B9

(Fotoğraf: www.bursa.bel.tr)

Türkiye’de kış sporları denince akla ilk gelen yer Uludağ. En fazla tesise sahip kayak merkezimiz olan Uludağ’da sezon Aralık ayında başlar ve Mart ayı boyunca devam eder. Oteller bölgesi olarak adlandırılan iki yerleşim bölgesinde 8 telesiyej ile 7 teleski hizmet veriyor. Farklı uzunluk ve zorluk derecelerine sahip pistler arasından kendinize en uygun olanı seçip şahane bir tatil geçirebilirsiniz. Örneğin buraya kadar gelmişim iki insan göreyim derseniz sizleri Beceren Otel’in pistini öneririz böylece saçları hiç bozulmadan kayak yapabilen kızları da görmüş olursunuz. Yok ben uzun uzun kayayım kimse bana dokunması derseniz Tutyeli’yi tercih edebilirsiniz. Zaten pistler arası geçiş oldukça kolay, o kadar kolay ki yanlışlıkla kaybolmanız işten bile değil. Gerçi bu artık bir sorun değil çünkü tüm teleski ve telesiyejlerde kullanılan ortak bir bilet sistemine geçildi.Bu biletleri saatlik ya da günlük alabilirsiniz.Uludağ’a hem karayolu ile hem de teleferik ile ulaşabilirsiniz. Bursa şehir merkezinden 40 dakikalık bir araba yolculuğu ile oteller bölgesine ulaşabilirsiniz, yok efendim ben arabayla çıkmam derseniz de yine şehir merkezinden kalkan minibüslerle ulaşımı sağlayabilirsiniz. Fakat minibüs şoförü abiler biraz gözükara, eğer yol fobiniz varsa korkabilirsiniz. Buna alternatif olarak yenilenen teleferikle oteller bölgesine ulaşabilirsiniz.

Kartalkaya

fft99_mf2976680

(Fotoğraf: www.milliyet.com.tr)

En az Uludağ kadar popüler olan bir diğer kayak merkezimiz ise Kartalkaya. Bolu’da, Köroğlu Dağları’nda bulunan Kartalkaya’da kayak sezonu Aralık-Nisan ayları arasında devam ediyor. Farklı otellere ait İki ayrı pist alanı var gibi düşünebilirsiniz -Kartal Otel ve Dorukkaya pistleri-, konaklamalı olarak giderseniz kaldığınız otelin teleskilerinden ekstra para vermeden yararlanabilirsiniz. Eğer konaklamayacaksanız pistini kullanmak istediğiniz otelin günlük sınırsız pass biletini de alabilirsiniz. İstanbul’a 280, Ankara’ya 200 km uzaklıkta olan Bolu’dan 45 dakikalık bir yolculukla kayak merkezine ulaşabilirsiniz. İstanbul’da hem Anadolu yakasından hem de Avrupa yakasından hareket eden günübirlik turlar var. Böylece yemek ve ski pass ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.

Palandöken

palandokenas

Erzurum’da bulunan Palandöken kayak merkezi gelişmiş kış turizmi bölgelerinden biridir. Yılın 7 ayı karlarla kaplı olan merkezde kayak sezonu Ekim sonunda başlar ve Mayıs ayının ilk haftalarına kadar sürer. 22 adet piste sahip olan Palandöken’de kuru ve soğuk bir iklim olduğu için kar kalitesi oldukça yüksektir. Özellikle snowboardçular için biçilmiş kaftan. Palandöken’in başka bir cazip yanı ise şehir merkezi ve havaalanına olan yakınlığı, Erzurum hava alanına sadece 30 dakika uzaklıkta.

Erciyes

ercii

(Fotoğraf: www.kayserierciyes.com.tr) 

Kayseri şehir merkezine 25 km uzakta bulunan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, toplam 100 km’ye ulaşan pistleriyle Türkiye’nin en uzun pistlerine sahiptir. Kasım ve Mayıs aylarında arasında kayak ve snowboard severleri ağırlayan merkez aynı zamanda dünyadaki sayılı snowkite merkezlerinden biridir. Son yıllarda büyük yatırımlar alan merkezde konaklama alternatifleri de arttı. Kayseri Erkilet Havaalanı tesislere 30 km uzaklıkta bulunana Erciyes’e, İstanbul’dan her gün düzenlenen uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz. Burada da Uludağ’daki gibi ortak bir lift bileti alıp tüm pistlerden faydalanabilirsiniz; 1,7,30, 50 çıkışlık ya da günlük ve sezonluk gibi çeşitleri olduğunu hatırlatalım.

Sarıkamış

3

(Fotoğraf: www.camkarotel.com)

Kar kalitesi ile ünlenen Sarıkamış Kayak Merkezi, ülkemizin bize sunduğu en büyük güzelliklerden. Çamlar arasında kayak zevkine varmak için; Cıbıltepe, Süphan Dağı ve Ağbaba kayak alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Kristal kara sahip olan merkezde çığ tehlikesi yok ve ağaçlar sayesinde pistler de rüzgardan korunuyor. 2000 metreden fazla yüksekliğe sahip plato üzerinde, doğayla iç içe Cıbıltepe-Balıklıdağ-Çamurludağ alanlarında en önemli pistler yer alıyor. Toplamda ise 7 adet pist var ve her seviyeye uygun. Özellikle 2400 metre uzunluğundaki birinci etap, yeni başlayanlar için ideal. Yaklaşık 5000 kişiyi ağırlayacak kapasitede olan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars havaalanına 50 km uzaklıkta. Konaklamak içinse oteller bulunuyor ve fiyatları uygun denilebilecek aralıkta. Aralık ayından Nisan ortasına kadar kayak yapabileceğiniz Sarıkamış Kayak Merkezi çeşitli disiplinlerin yapılabildiği mükemmel parkurlara sahip.

Kartepe

Screenshot_3

(Fotoğraf: http://turizm.kartepe.bel.tr/)

İstanbul’a 1 saat uzaklıkta olan Kartepe Kayak Merkezi, hem İstanbul’a yakınlığı,  hem de manzarası sayesinde gittikçe popülerleşiyor. Mevsim başında toz, mevsim sonunda ıslak kar özellikleri görülen Kartepe’de, karın yüksekliği 3 metreyi bulabilliyor. 400 metre ile 3500 metre arasında değişen pist uzunluklarına sahip olan kayak merkezinde, uygun fiyatlara ekipman da kiralayabiliyorsunuz. Sezon Aralık-Mart ayları arasında devam ediyor.  Kayak merkezinin en güzel özelliklerinden biriyse, hemen her pistte bir telesiyej olması. Bu pistler, özellikle kayağa yeni başlayanlar için ideal nitelikte. Kartepe’de yalnızca bir otel bulunuyor, başka bir seçenek de 15 km uzaklıktaki Sapanca ya da Maşukiye’de konaklamak.  Bir hafta sonu kaçamağı için oldukça iyi bir seçenek!

Our Readers Comments

    • Uyarı için teşekkürler! Hemen düzelttim!

  1. bolu gerede arkut dağı ve esentepe bölgelerinide kaymak isteyenlere anlatırsanız çok memnun olurum.özellikle yeni başlayanlara ve acemiler için çok uygun bir yer olduğunu belirtmek isterim
    saygılarımla

    • Çok teşekkürler bilgilendirme için! Bir sonraki yazımızda kesinlikle dikkate alacağız!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...