Yurt Dışında Evlenme Rehberi

Şöyle dünyanın uzak bir yerinde, sevdiceğinizle başbaşa ya da en sevdikleriniz yanınızda romantik bir şehirde evlenme fikri bazen rüya gibi gelebilir ama küreselleşen dünyada bu artık bir hayal değil. Hatta belki de Türkiye’de bir düğün yapmaktan çok daha kolay olabilir. Türkiye’de ve Dünya’da birçok çift evlenmek için yurt dışını tercih etmeye başladı. Bazıları düğün hengamesinden kaçmak için, bazıları daha az para harcamak için bazıları da sadece yabancı bir toprakta aşkını ilan etmenin romantizmini yaşamak, muhteşem anılar yaratmak için yurt dışında farklı lokasyonlar seçmeye başladı. Biz de sizin için gerekli prosedürlerden ve önerilerden oluşan bir yurt dışında evlenme rehberi hazırladık.

 

couple-260899_640

Resmi Hazırlıklar

İhtiyacınız Olan Belgeler

-Evlendirme Ehliyet Belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)

-Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

-Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

-İkametgah ( Muhtarlıktan, Noter Tasdikli)

-Nüfus Cüzdanı, Pasaport Fotokopileri ve Asılları.

-4  adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

-Ve tabii ki olmazsa olmaz harç ücreti… Bu ücret gideceğiniz ülkeden ülkeye değişiyor. Bu ücret sizden nikah cüzdanı için tahsil ediliyor.

(Evlendirme Ehliyet Belgesi, Nüfus Kayıt Örneği ve Uluslararası Doğum Kayıt Örneğini Türkiye’den apostil’li götürmelisiniz. Nüfus Müdürlüğünden bu şekilde temin etmelisiniz, aksi takdirde aynı işlemleri evleneceğiniz ülkenin Türkiye Konsolosluğu’nda tekrarlamanız gerekir. Bu da Türkiye’dekinden çok daha uzun sürer.)

Belgeleri Hazırladıktan Sonra:

Evraklarınızı tamamladıktan sonra evleneceğiniz ülkede bulunan Türkiye Konsolosluğu’na giderek bir nikah günü almanız gerekiyor. Nikah günü almakta çok sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz çünkü genellikle gittiğiniz gibi ya da en geç 2 gün içinde evlilik için gün alabiliyorsunuz. Fakat siz yine de işinizi şansa bırakmayıp konsoloslukla yapacağınız bir telefon konuşmasıyla tarihler konusunda kesin bilgi alabilirsiniz. Bazı konsolosluklar nikâhtan bir gün önce tekrar konsolosluğa çağırabiliyorlar. Ha bir de şahit meselesi var ki yanınızda tanıdık olmasa bile kaldığınız yerde tanıdığınız iki günlük insanlar bile nikah şahidiniz olmaktan memnun olacaklardır.

* İstenen evraklar çoğu ülkede aynı olmakla beraber ülke tercihinizi yaptıktan sonra ilgili konsolosluğu arayarak teyit almanız sizin yararınıza olur.

Gayrıresmi Hazırlıklar

Uçak Bileti

11628611004_9c28607db1_z

Eğer uygun fiyatlarla uçak biletleri arıyorsanız, bu alışverişinizi son dakikaya bırakmayın. Yapılan araştırmalara göre en uygun uçak biletini seyahatinizden 2 ay önce alabiliyorsunuz.

Otel Rezervasyonu

1577999575_d8f36326f7_z

Otel rezervasyonunuzu da son dakikaya bırakmamanızı öneririz. Hiç beklemediğiniz bir sezonda o şehirde gerçekleşen bir konferans yüzünden, tüm oteller dolu olabilir. Eğer sizinle birlikte aile üyeleriniz ve yakın arkadaşlarınız da seyahat ediyorsa herkesi mutlu edecek bir otel bulmak sizin sorumluluğunuzda olabilir. Rezervasyonunuzu yaptırmadan önce otelinizin nerede olduğunu, nikahın kıyılacağı yere uzaklığını ve ulaşım şekillerini iyice araştırın. Otel seçiminde bu faktörü de muhakkak göz önüne alın, gelinlik ve smokinle yollarda kalmayın.

Saç & Makyaj

Untitled design (6)

Yurt dışında hiç kuaföre gittiniz mi bilmiyoruz ama özellikle Avrupa ve Amerika’da kuaförler Türkiye’de olduğundan çok daha pahalı. Bir de dil engeline takılabilir derdinizi tam anlatamayabilirsiniz. Eğer güvenemem bilmediğim kuaföre diyenlerdesiniz, saçınıza kendi yapabileceğiniz bir modelin alıştırmasını yapıp gitmenizi önerebiliriz. Makyaj da ellerinizde öper böyle bir durumda.

Fotoğrafçı

photographer-407068_640

Fotoğrafsız nikah olmaz! O kadar yol gitmişim en güzel fotoğraflar bende olmalı diyorsanız gitmeden önce evleneceğiniz şehirde yaşayan bir fotoğrafçı ile anlaşabilirsiniz. İnternet sayesinde böyle şeyler çok kolay. Ya da sizinle gelen, zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızı bu iş için görevlendirebilirsiniz.

Evlenilesi Şehirler

Paris

5237960181_a17f66f377_z

Kimine göre dünyanın en romantik şehri. Sanatkarların, şairlerin, ressamların şehri… Birçok romantik filmin de arka planında yer alan Paris’te evlenmek, Eyfel’in gölgesinde gelin damat fotoğrafı çektirmek klişe değil bir klasik!

Paris Türkiye Başkonsolosluğu için linke tıklayın.

Londra

london-441853_640

Bilirsiniz ki sisli puslu havasıyla fantastik hikayelerin hep geçiş noktasıdır İngiltere. Hele ki onun başkenti Londra masal gibi bir nikah için biçilmiş kaftan. Royal Wedding’i düşünün mesela, sizinki biraz daha ufak olur diye düşünüyoruz 😉 Londra’nın en romantik yerlerinden biri de Thames Nehri. Bu nehir üzerinde kısa tekne turları yapabilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte küçük bir tekne kiralayabilir ve bunu Tower Bridge manzarası eşliğinde kutlayabilirsiniz.

Londra Türkiye Başkonsolosluğu için linke tıklayın.

New York

15351915006_2f8f17e2fd_z

(Fotoğraf: Anthony Quintano)

Meg Ryan’lı romantik komedileri seviyor musunuz? Friends dizisinde Ross ve Rachel’ın aşkını hayranlıkla izlediniz mi? O zaman sizi New York’a alalım. Central Park’ta bir fayton turunun ardından göl kenarında sade bir törenle sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştirebilirsiniz.

New York Türkiye Başkonsolosluğu için linke tıklayın.

Roma

Wedding_photo_on_the_Spanish_steps_in_Rome

(Fotoğraf: Dmitri Markine www.dmitrimarkine.com)

Boşuna Roma’ya aşıklar şehri dememişler. Tarihi sırtında taşıyan aşkın şehri Roma’da kim evlenmek istemez ki? Yurt dışında evlilik denince şüphesiz akla gelen iki şehirden biridir Roma. İspanyol merdivenlerinde fotoğraf çektirebilir, Lungotevere boyunca yürüyebilir, aşk çeşmesine gidip dilek tutabilirsiniz.

Roma Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği için linke tıklayın.

Frankfurt

9838625675_90cf35f344_z

Frankfurt’ta diğer Almanya şehirlerinden farklı bir romantizm var. Gelinliğinizle büyük meydanda dolaşabilirsiniz. Ama en güzeli, Frankfurt am Mein Köprüsüne, rengarenk kilitler asmak. Bu eski bir evlilik geleneği şehirde. Köprü üzerinde göreceğiniz rengarenk kilitlerin yanına kendi evliliğinizi temsilen kilitlerinizi asın.Nehir kıyısında şehri bisikletle turlamak paha biçilmez bir romantizm.

Frankfurt Türkiye Başkonsolosluğu için linke tıklayın.

Lizbon

3952415569_359425d3d2_z

Rossio Meydanı’nı gördükten sonra Lizbon’a aşık olacaksınız. Portekiz’in geleneksel müziği Fadolarla içlenip dertlenmiş gibi bu şehir. Tagus Nehri kıyısındaki Alfama Bölgesi romantik turlarınız için ideal. Ayrıca gün batımında Sintra bölgesinde bulunan Pena Parkını ve Sarayını faytonla ziyaret edebilir, akşam muhteşem bir fado performansı dinleyebilirsiniz.

Lizbon Türkiye Büyükelçiliği için linke tıklayın.

Barselona

3956777358_3a6ace397b_z

Tarih, mimari, sanat ve eğlenceyi bir arada bulunduran Barselona’da evlenmek için çok sebep var! 

Barselona Türkiye Başkonsolosluğu için linke tıklayın.

St. Petersburg

6124596753_8cfa59817b_z

Belki de entelektüel bir ilişkiniz oldu ve Gogol’ün havasını soluduğu St. Petersburg’da evlenmek istediniz. Neva nehri kıyılarında dolaşarak bu güzelim baltık şehrini iliklerinize kadar hissederseniz. 

St. Petersburg Türkiye Başkonsolosluğu için linke tıklayın.

Varşova

Untitled design (1)

Stare Miastro’yu gördükten ve eski şehir meydanında dolaştıktan sonra belki de hiç dönmek istemeyeceksiniz Varşova’dan. Güzel bir düğün hatırası için Kraliyet Kalesi’nde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Varşova Türkiye Büyükelçiliği için linke tıklayın.

Mikanos

4274565971_a5ceaf7b50_z

Evlenmek için komşuya gitmek ister misiniz, hem de güzeller güzeli Ege’nin tam ortasına, Mikanos Adası’na… Kimine göre yunan adalarının en güzeli. Yunanlıların neşe konusundaki ünü malum, hele bir de taverna kutlamasıyla tam teşekküllü bir düğün olur size.

 *Bu yazı 2014 Kasım ayında hazırlanmıştır. Resmi prosedürler zaman içinde değişikliğe uğrayabilir. Lütfen kontrol edin.

Our Readers Comments

  1. Peki yurtdışındaki evliliklerin kişilere ne gibi avantajları oluyor, o ülkeden bir getirisi oluyor mu, ya da Türkiyede ne gibi ek bürokrasilerle uğraşmak gerekiyor?

    • Ülkeden bir getirisi anılar ve güzel fotoğraflar dışında yok:) Eğer konsoloslukta evlendiyseniz, konsolosluk sizin için bu işlemleri yapıyor. Eğer Kilise, Sinagog ya da başka bir kurumda evlenirseniz, Türkiye’deki Nüfus Müdürlüklerine tüm evraklarınız hazırlayarak bildirim yapmanız gerekiyor. Siz yine de böyle bir niyetiniz varsa, konsolosluktan bilgi alın.

  2. iyi günler ben türk vatandaşıyım ve odessada yine bir türk vatandaşıyla evlenmek istiyorum ve sadece benim oturum iznim var bunun tüm evrakları burdaki konsolosluktan halledebilir miyiz yoksa türkiyeye gidip halletmemmi gerekiyor ? kolay gelsin.

  3. Merhaba, yabancı biriyle evlenirken o ülkenin Türkiye’deki konsolosluğundan bildiğim kadarıyla hukuki(cezai) ehliyet belgesi alınması gerekiyor acaba bu kesin bilgimi. Ya da nüfus müdürlüğünden alınan belge konsolosluğa mı imzalatılıyor?

  4. Bunlar dogru ancak yurt dısinda kuaförlerin türkiyedekinden daha pahalı oldugu bilgisi yanlış. Aynı. Veya daha ucuz. Söyle ki köln, nice, paris, budapeste ve amsterdam icin rahatlıkla soyleyebilirim 40 euroya saclarinızı boyatabilir 20 euroya kestirebilirsiniz. Burda sac kesim 40 lira. Boyatmak 150 civarında. Rofle möfle saymıyorum bile.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...