Yurt Dışı Kayak Rehberi

Kış kapıyı çalmışken kayak merkezlerini gözden geçirmemek olmaz. Yurt dışı kayak merkezleri konusunda seçenek arayanlara önerebileceğimiz belli başlı yerler var. Bütçenize göre Türkiye’den çok daha uygun fiyatlara kış sporlarının tadına varabileceğiniz merkezleri seçebilirsiniz. Hatta yazının sonunda vereceğimiz ipuçlarıyla, Alplere gitmek sizin için bir rüya olmaktan çıkabilir.

Bansko

Untitled design (18)

Bulgaristan’da bulunan kasaba, Doğu Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinden birine sahip. Merkezde kayak eğitimi alabildiğiniz gibi; kendi ekipmanlarınızı getirmemeniz durumunda, uygun fiyata ekipman da kiralayabiliyorsunuz. Günlük biletlerin yanı sıra birkaç günlük biletler de satılıyor. Kasabada bulunan restaurantlar ve oteller, birçok kesime hitap edebilecek ücretler belirlemiş. Kayak merkezindeki pistler her çeşitte zorluk seviyesine sahip. Bunlar gerek renk gerekse de numaralarla belirtilmiş ve kolay pistten zor piste geçerken, kolay pist alternatifi bulabileceğiniz şekilde hazırlanmış. Merkezin en ünlü pisti ise Tomba. Kayak sezonu 15 Aralık – 15 Mayıs arası olan merkezde, karın yetersiz olması durumunda suni kar üretilip etrafa püskürtülüyor. Merkez, Sofya Havaalanına iki saatlik uzaklıkta ve fiyatlar gayet uygun.

Poiana-Brasov

1024px-Poiana_Brasov

2013’te Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne ev sahipliği yapan tesis, Brasov şehrine 13 kilometre uzaklıkta. Özellikle yeni başlayanlar ve orta seviyedekiler için ideal olsa da her zorluk seviyesine uygun pistler bulmak mümkün.  8 teleski, 3 telekabine sahip olan merkezde en uzun pist 2.3 km ve toplam pist uzunluğu 12 km. Konaklamak için lüks otellerin yanı sıra, uygun fiyatlı apartlar, pansiyonlar ve villalar var. Gerek ders ücretleri, gerekse alışveriş merkezlerinin fiyatları son derece makul. Hal böyleyken, ekipmanınız yoksa bile orada rahatlıkla edinebiliyorsunuz. Mükemmel manzarasına diyecek olmayan Poiana, temiz havası ve çam ormanlarıyla kayak tutkunlarının gitmekten vazgeçemeyeceği yerlerden biri. Gitmişken Dracula efsanesindeki Bran Kalesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bükreş’teki Henri Coanda-Otopeni ve Baneasa havaalanlarına yaklaşık 170 km uzaklıkta. Hangisini tercih ederseniz edin, taksi veya otobüsle tren istasyonuna ulaşıp, oradan Poina’ya geçebiliyorsunuz. Sezon ise Aralık ortasından Nisan ortasına kadar.

Kitzbühel

bergbahn

(Fotoğraf: www.kitzbuehel.com)

Innsbruck’a 62 km uzaklıkta olan kayak merkezine, Innsbruck havaalanını kullanarak ulaşabileceğiniz gibi, Münih havaalanını kullanarak da ulaşabilirsiniz. Uçuş alternatiflerinin fazla olması ve biletlerin uygunluğu nedeniyle Münih havaalanı daha çok tercih ediliyor. Havaalanlarından kayak merkezine servis sağlanabiliyor. Dünyanın en zor kayak pisti olan Streif’in yer aldığı kayak merkezi, her seviyede kayakçıyı memnun edecek pistlere sahip. Konaklama için oteller yer aldığı gibi apartlar da var ve daha uygun fiyatlara sahip. Gitmişken lezzetli ekmek çeşitlerini, özenle hazırlanmış soslu etlerin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Tirol Alplerinin çevrelediği manzarasıyla Kitzbühel unutulmaz bir kış tatili olacaktır. Fiyatlar ise uygun denebilecek seviyede. Kitzbühel için Aralık başından Nisan ortasına kadar olan zaman, kayak sezonu sayılıyor.

Zermatt

640px-Mont_Cervin_Palace_at_night_in_Zermatt

Toblerone çikolata ambalajındaki dağ figürünü gözünüzün önüne getirin: işte orası Matterhorn, Zermatt’da onun eteklerine kurulan bir kasaba. Böylelikle İsviçre ve İtalya Alplerini görebileceğiniz nefis bir manzaraya sahip. Kayak merkezine ulaşmak için, köylerdeki otellerde konaklayıp pistlere yürümeniz ya da tren kullanmanız gerekiyor. Zermatt’ın tren haricinde motorlu araç trafiğine kapalı olduğunu belirtmekte fayda var. Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden olan İsviçre’de yer alan Zermatt, pek uygun fiyatlara sahip olmasa da mimarisi, manzarası, gurme lezzetleri ile görülmeye değer olduğu kesin. Siz de zaten İsviçre’ye kayağa gitmeyi göze aldıysanız, artık pek de para konusunda endişe etmezsiniz diye düşünüyoruz ama yine de söyleyelim Noel öncesinde fiyatlar biraz düşüyor. Başlangıç seviyesi haricinde her seviye için uygun pistleri olan kayak merkezine en yakın havaalanı ise Zürih Havaalanı. Asıl sezonu kasım-nisan arası olsa da, yapay karlar sayesinde yaz kış demeden kayak zevkini yaşayabilirsiniz.

Val Thorens

Thorens

Dünyanın en geniş kayak alanı olan Üç Vadi’nin bir parçası olan Val Thorens, Avrupa’da kayak yapılan en yüksek yer. Hem yeni başlayanlara, hem de uzmanlara  uygun pistleri olan Val Thorens’te, kapıdan çıktığınız gibi kayak yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ski pass ise üç vadi için de geçerli. Yükseklikten dolayı bitki örtüsünün seyrek olduğu Val Thorens’in merkezinde Michelin yıldızlı bir restaurant var dersek siz de nasıl bir yere gittiğinizi daha iyi anlarsınız.  En yakın havaalanı Lyon olsa da, Türkiye’den St. Etienne havaalanına gitmek uçuş alternatifleriyle daha çok tercih ediliyor.

Courchevel

4473689560_cd6536580b_z

Ünlü Üç Vadi’nin bölümlerinden olan Courchevel, vadinin diğer parçaları kadar yüksek olmasa da, eğlence seçenekleriyle çok popüler bir merkez. Her seviyedeki kayakçılara uygun pistlerin olan kayak merkezi, ormanla da iç içe. Oteller çoğunlukla lüks olsa da, daha uygun konaklama için chalet alternatifini seçebilirsiniz. Hem böylece marketlerden alışveriş yapıp kendi yemeğinizi hazırlama imkanına sahipsiniz. Aynı zamanda merkezde dünya mutfaklarından örnekler sunan restaurantlarla beraber Fransız mutfağının seçkin örneklerini servis eden restaurantlar da bulunuyor. Görece ekonomik seçenekler bulunsa da, fiyatlar genel olarak yüksek. Her ne kadar Courchevel, dünyanın en garip havaalanlarından birine sahipse de, uçuş sık düzenlenmiyor ve özel sertifikalı pilotlar görevlendiriliyor. Bu nedenle  Cenevre, Chambery ya da Lyon Havaalanlarından size uygun olanını kullanıp, sonrasında vadiye geçiş yapmanız daha mantıklı olacaktır. Kayak için uygun tarihlerse, Aralık ve Nisan arasında yer alıyor.

St. Anton

STANTON2

2001 Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış St. Anton 280 kilometre kayak pistine sahip. Zorlu pistler, off-pist seçenekler sizi heyecanlandırıyorsa, St. Anton uğramanız gereken yerler listesinde. Başlangıç seviyesindekiler için pistler uygun olmasa da, eğitim alabilme imkanı var. Konaklamak için otelleri pahalı bulanlar, apart-ev kiralama seçeneğine sahip. Restaurantlar olduğu gibi marketler de var. Böylelikle alışveriş yapıp, istediğiniz yemekleri kiraladığınız apart-evlerde hazırlayabilirsiniz. Eğlenmek isteyenler içinse barlar ve clublar var ve geç saatlere kadar açık. Yemekler 30 Euro civarında, içkiler değişmekle beraber 10 Euro civarında. Otoparklar çok yüksek ücretlere sahip ve yer bulmak ciddi anlamda sıkıntı olabiliyor. Bu yüzden kişisel aracınızı otelde bırakmanızı tavsiye ederiz. St. Anton’a Zürih, Paris, Münih, Viyana gibi büyük Avrupa şehirlerinden tren aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Trenden indikten sonra yalnızca birkaç dk yürüyerek alanda oluyorsunuz. Tren istasyonlarından kalkan taksilerin yanı sıra, oteller de kayak alanına servis düzenliyor. Kasım sonundan Nisan sonuna kadar kayak yapmak mümkün. Mola verdiğiniz zaman; içinizi ısıtacak, güzel bir Glühwein içmeyi ihmal etmeyin.

Saalbach

1342746800_7d3b285420_z

Avusturya’nın en özel resortlarından olan Saalbach, geniş pistleri ile kayak tutkunlarının gözdesi. Vadinin kuzeyindeki pistler genellikle güneşli havalarda tercih ediliyor. Vadinin güney tarafındaki pistler ise gölgede kalıyor ve daha fazla ağacı, daha iyi bir kar yüzeyi var. Hinterglemm ise Saalbach ile belediyelerini birleştirmiş ve büyük bir buz pateni sahasına sahip. Konaklamak için konforlu otel odalarıyla beraber modern apartlar, yayla evleri ve uygun fiyatlı hosteller var. Kayak merkezi yapay karlamaya uygun, toplamda 200 km piste sahip. Bunların çoğunluğu kolay ve orta seviyede, 15 km de zor parkur var. Kayak sonrası eğlenceler açısından son derece zengin olan Saalbach, bilhassa gençlere hitap edecek mekanlara sahip. Yakınlarındaki Leogang, Saalbach ile bağlantıya sahip ve daha çok aileler tarafından rağbet görüyor. Avusturya, içme suyu konusunda büyük bir üne sahip. Vadi de bunun hakkını vermiş. Temiz dağ gölleri ve kaliteli içme suyu ile mükemmel bir kış turizmi vaad ediyor. Kış Sezonu Ekim-Nisan arası olan Saalbach’ta liftler merkeze çok yakın. Saalbach merkez ise araç trafiğine kapalı. Oteller, barlar, restaurantlar kolayca yürünebilecek mesafede. Kayak merkezine ise otobüs servisleri var. Tüm bu güzelliklere bir uçak biletiyle erişebileceğiniz Saalbach, Salzburg havaalanına 95 km mesafede. Yakınlarındaki Leogang, Saalbach ile bağlantıya sahip ve daha çok aileler tarafından rağbet görüyor ve Salzburg havaalanına 78 km mesafede.

 

3474060156_e23c929407_z

 

Yurt Dışı Kayak Tatilini Bütçenize Uygun Hale Getirmek İçin Yapabilecekleriniz

  • Eğer daha uygun fiyatlı bir yurt dışı kayak tatili yapmak istiyorsanız İsviçre ya da Avusturya’dansa Bulgaristan veya Romanya seçeneklerini değerlendirin.
  • Eğer bir chalet (Alplere özgü dağ evi) kiralarsanız kendi yemeklerinizi yapmanız sizi maddi olarak çok rahatlatacaktır. Bir de buzdolabını favori içkilerinizle doldurmayı unutmayın böylece kendi kayak sonrası partinizi verebilirsiniz.
  • Tarih seçerken biraz dikkatli olmanız sizi büyük masraflardan kurtarabilir. Fiyatlar yeni yıl ve yarı yıl tatillerinde artıyor.
  • Kayak kıyafetlerini arkadaşlarınızdan ödünç alarak, kıyafet alışverişini de azaltabilirsiniz. Kendinize uygun fiyatlı bir yerden içlik almayı unutmayın.
  • Bavul hazırlarken eksiğiniz olmadığına emin olun, dağ fiyatları kalbinize inebilir. Bir çift eldiven için ağladığınızı görmek istemeyiz.
  • Birçok otelin sadakat programı olabiliyor, bunu kontrol etmenizde fayda olabilir. Belki daha önce orayı ziyaret eden bir arkadaşınız sayesinde indiriminiz olabilir.
  • Eğer kendi kayak malzemelerinizi götüreceksiniz, uçak biletinizi almadan firmanın ekstra bagaj için uyguladığı tarifeleri kontrol etmeyi unutmayın.

Our Readers Comments

  1. Liste gerçekten inanılmaz. Bu tatil kayak, snowboard ve diğer kış sporları sevenler için harika bir seçenek olabilir.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...