Yeni Delhi

Asya’nın önemli şehirlerinin başında gelen Yeni Delhi, 18 milyonluk nüfusu ile Hindistan’ın başkentidir. Modern mimarisi ve Hindu kültürü ile harmanlanmış olan Yeni Delhi’ye İstanbul ve Ankara üzerinden Türk Hava Yolları ve  farklı havayolları ile uçuşlar gerçekleşmektedir.  Hindistan muson iklimine sahip olduğu için Yeni Delhi’ye gitmek için ideal zamanlar Aralık – Mart arasıdır.

By: A.Davey

Renkli hayatı, İngilizlerden kalma farklı mimarisi ve tarih ile bütünleşmiş olan Yeni Delhi, şehir yapısı olarak Eski Delhi’ye göre çok daha iyi planlanmış ve yeşil alana doygun bir şehirdir. Şehir İngilizler tarafından kurulmuş olmasına rağmen, bir çok camii, medrese, anıt yapılar şehrin çeşitli noktalarında bulunaktadır. Yerel adı Jama Mascid olan Friday Mosque (Cuma Camii), Yeni Delhi’de görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.  Taj Mahal gibi Friday Mosque’de Şah Cihan tarafından inşa ettirilmiştir.  Şehir içinde yer alan bir çok önemli müze ve tapınaklar ziyaret edilebilecek yerlerdir. Lotus Tapınağı, Hindistan Kapısı, Neovada Spa, Lodhi Bahçeleri, Birla Mandır Tapınağı, Red Fort,  Mahatma Gandi Mezar Anıtı ve Qutab Minar bu yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca şehri gezerken şehrin sokaklarında sizlere eşlik edecek olan çeşitli baharat kokularına hazır olmanız gerekebilir. Yeni Delhi tarihi ve kültürel yanının dışında, etkileyici bir alışveriş imkânı da sunmaktadır.  Bir çok noktada çok ucuza alışıveriş yaparken çok farklı çeşitte ürüne ulaşabilmeniz mümkündür. Hediyelik eşyalar, antikalar, baharatlar, gümüş ürünleri, ipek, kaşmir gibi tekstil ürünleri, halıları ve daha nice ürünü Connaught Place, Janpath, ve Chandni Chowk gibi alışveriş noktalarında bulabilirsiniz.

Yeni Delhi’de konaklama imkanları adına çeşitli bütçelere hitap etmekte olan pansiyon, hotel ve oteller bulunmaktadır.  YMCA toursit, YMCA Blue, Smyle Inn gibi hosteller  yanı sıra Prince Polonia, Broadway, Palace Heights, Grand Godwin, Kelson gibi hoteller ve The Imperial, Le Meridien, Intercontinental, Te Manor New Delhi, The Uppal New Delhi gibi lüks oteller konaklama imkanı bulunan yerlerdir.  Ulaşım için ise Yeni Delhi’de büyümekte olan 5 hatlı metro ağı hızlı ve ucuz bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Şehir içinde kullanılabilecek diğer araçlar otobüs ve taksiler ise yoğun trafik sıkıntısı ile karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca unutulmaması gereken noktalardan bir tanesi de bazı sürücülülerin turistleri kazıklama hedefinde olmasıdır. Yolculuğa çıkmadan önce buna dikkat etmek gerekmektedir.

Bilindiği gibi Hint mutfağı baharat bakımından yoğun olan yemeklerden oluşmaktadır. Özellikle tandoori, biryani ve bir  çok kebapları, kahvaltılıklardan idli, dosa ve hoppers gibi lezzetler Hint mutfağının özel lezzetleridir.  Ayrıca Yeni Delhi’ye has bulabileceğiniz  lezzetlerden aloo banda, tavuk tikka, tumbo karidas tikka, somon tandoori, tavuk, dana ve kuzu masala, kasgmiri pilav, mantarlı biryani, barfi, mango kulfi gibi yiyecekler denenmesi gerekenler arasındadır.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...