Yeni Başlayanlar İçin Goa

Goa Hindistan’ın başlıca büyük eyaletlerinden biri olmasının yanı sıra, turizm için de en çok tercih edileni. 101 kmlik sahil şeridi ile, sayısız kumsala ev sahipliği yapıyor. Bu kadar büyük bir eyaletin tamamını görmek çok zor. O nedenle Goa’nın neresine giderseniz gidin, görüleceklerden öte, yapılacak şeyler listesi hazırlamak Goa tatilini daha keyifli bir hale getirecektir.

Gece Pazarları ve Bit Pazarları

1
Goa, sahillerinde, kasabalarında, yol kenarlarında bir çok gece pazarına ve bit pazarına ev sahipliği yapıyor. Gece pazarları genellikle yerel halkın turistler için satış yaptığı, otantik her türlü eşyanın ve birbirinden lezzetli yiyeceklerin bulunabileceği yerler iken, bit pazarları hem yerel halkın hem de dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin satış yaptığı standlar ile dolu oluyor. Bu sayede çok farklı tarzda takılar, giysiler, ikinci el eşyalar, sanat eserleri bulmak çok kolay hale geliyor. Yakınlardaysanız, Arambol sahilinde modern hippieler tarafından her gün batımında kurulan pazarı ziyaret etmenizi öneririm.

Dövme Yaptırın

2._
Hindistan denilince akla gelen belli başlı figürlerden bir tanesi elleri kınalar ile süslenmiş kadınlar oluyor. Kına ile ellere ve ayaklara dövme yapmak ve yaptırmak, yerel halk arasında oldukça yaygın. Bu güzellikler tabii ki, Hindistan kültürünü tanımak için gelen turistlerin gözünden kaçmamış. Haliyle de, Hintliler için yeni bir iş kolu haline gelmiş. Sahilde uzanırken, yolda yürürken, bir müzenin bahçesinde, her hangi bir dükkanda gel sana dövme yapayım tatlı kızım diyen biri ile karşılaşmak oldukça kolay. 4-5 lira gibi fiyatlara şatafatlı Hindistan öğeleri taşıyan ya da oldukça sade ve modern bir dövme yaptırıp, tatilinizi renklendirebilirsiniz.

Hint Yemeklerini Deneyin

3._
Goa hem Güney hem de Kuzey Hindistan mutfağına ev sahipliği yapan bir bölge olduğu için yemek çeşitliliği oldukça fazla. Hindistan mutfağına dair her türlü yemeği kolayca bulup deneyebileceğiniz, köriye doyacağınız, deniz ürünlerinin en tazesini yiyeceğiniz, hindistan cevizi suyu ile yıkanacağınız, egzotik meyvelerin envai çeşidine erişebileceğiniz, sabah kahvaltılarında taze sıkılmış meyve sularını içebileceğiniz bir yerde olduğunuzu unutmayın. Bunun yanı sıra, Goa’ya yerleşmiş yabancılar ile Hindu kültürünün birleşmesi ile muhteşem vegan – vejeteryan mutfaklara sahip restaurantlara, “etsiz yemek mi olur” diyen Türklerin müptela olduğunu da biliyoruz. Genel olarak yemek tercihiniz ne olursa olsun, şimdiye kadar denemeyi reddettiğiniz bir tarzı denemek için en iyi yerlerden birinde olduğunuzu unutmayın.

Sahiller

2

Goa denilince ilk akla gelen şey değil midir sahil? 101km uzunluğunda bir sahil şeridinden bahsediyoruz. İsmini sayamayacağım kadar çok kumsala ev sahipliği yapan bir yer için tavsiye vermek epey zor olacak. Goa’da kumsalların genel olarak epey geniş ve ince kum olduğunu söyleyebilirim. Kumun rengi bölgeye göre farklılık gösteriyor, kimi yerde koyulaşıp kimi yerde altın rengi olabiliyor. Bir de deniz mevzusu var haliyle. Biz Akdeniz insanı olduğumuz için durgun ve berrak sulara alışığız ancak Goa’da okyanus faktörü devreye girdiğinden hem dalgalı olması hem de kumun kolayca kalkması nedeniyle, sular pek berrrak gözükmüyor ama bu temiz olmadığı anlamına da gelmiyor. Dalgaların ve okyanusun tadını çıkarın.

Kiliseler

5._
Hindistan’ın geri kalanının ingiliz idaresinde olduğu dönemde Goa Portekiz sömürgesi idi. 19 Aralık 1961’de Portekizliler Hint ordusu tarafından ülkeden atılıyor ve bu tek günlük savaş,  dünya savaşlar listesinde dünyanın en kısa savaşlarından biri olarak yer alıyor.  Goa’da sömürge dönemine dair yansımalar hala hissediliyor, özellikle de din konusunda.  Burada nüfusun %30’unu Hristiyanlar oluşturuyor. Zamanında misyonerlik faaliyetleri yapılmış olan bölgede Portekiz mimarisine sahip birbirinden güzel tarihi kiliseler bulunuyor.  Bunların başlıcaları Se Kathedrali, Bom Jesus Basilica, Church of Our lady of the immaculate conception,  church of St. Alex, Church of St Francis of Assisi (türkçe çevirileri tam olmadığı için İngilizce isimlerini yazdım).

Scooter Kiralayın

15822074546_3f2a0fb9b4_z
Goa’yı keşfetmenin en kolay yolu iki teker üzerinde dolaşmaktır. Bir scooter kiralayıp, Goa’nın sahillerini, pazarlarını dolaşabilir, ormanda sürüş yapmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Yalnız trafiğin tersten aktığını ve Hintlilerin birer motosiklet cambazı olduğunu unutmayın.

Ayurvedik Tedavi

8150178173_bb73bc8aaa_z
Daha önce hiç denemediyseniz, alternatif tedavi yöntemlerinden birini denemek için en güzelyerlerden birindesiniz. Goa’nın dört bir yanı ayurvedik tedavi merkezleri ile dolu. kronik bir rahatsızlığınız için bile çözüm bulabilirsiniz. Doktor görmeme gerek yok, turp gibiyim diyorsanız,  ayurvedik vücut tipinizi öğrenebilir ve buna bağlı olarak nasıl beslenmeniz gerektiğine dair bilgi alabilir ya da masaj yaptırabilirsiniz.

Yunuslar

16877538063_20b74e1916_z
Yunus ve goa kelimelerini aynı cümle içinde okumak bile acayip geliyor değil mi? Ama inanın Goa’da etraf yunus izleme turları düzenleyen tekneler ile dolu. Bunlardan biri ile açılıp, kendinizi National Geographic belgeselinin ortasında gibi hissedebilirsiniz. Kim bilir belki de kendi belgeselinizi çekersiniz, belli mi olur?

Babaları ziyaret edin

Blog Post
Hindistan’da ruhani kişiler olarak tanımlanan,  turuncu giysiler ile dolaşan ve sokakta yaşayan bu adamlara Baba deniliyor. Kimisi gerçekten kendini dine adamış, kimi kanundan kaçmak için rol yapan bu insanlarla kurulan diyaloglar beni her zaman şaşırtmıştır. Fotoğraftaki Baba, Goa Arambol’de tatlı gölün arkasında kalan bir ormanda yaşıyor ve huzuruna ziyaretçi kabul ediyor. Gittiğinizde herhangi birşey ikram ederseniz, bir dal sigara bile onu çok mutlu edecektir ama bu şart değil. Ben gittiğimde muhabbetlerin çoğu Hintçe olduğu için biraz oturup kalkmıştım. Hatırladığım tek şey,  kaldığı yerin oldukça mutevazi olduğu ancak bir o kadar da huzurlu olduğu idi.
Not : giderken yolu bir bilen varsa sorup hatta eşlik etmesini rica edebilirsiniz. Aksi halde Hindistan’da kaybolduğunuzu hayal etmek bile istemem..
Bol eğlenceler

Our Readers Comments

  1. Merhaba… Biz de esimle iki kere gittik. Ilkinde Kerala ya sonra Goa ya ve Hindistan a asigiz. Ve onumuzdeki aralikta tekrar Goa nin kucagina aticaz kendimizi. Siz de cok guzel anlatmissiniz ozellikle ilk kez gidecek olanlar icin internette arastirma yapacaklari yazilar cok kisitli. Elinize saglik..

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...