YAZA ELVEDA DEMEYEN ŞEHİR SYDNEY

Avustralya’nın New South eyaletine bağlı olan Sydney bölgenin en çok ziyaret edilen ve bilinen şehri. Aynı zamanda Sydney, Avustralya’nın en büyük ve en kalabalık şehri. Para birimi olarak şehirde Avustralya Doları kullanılıyor. Avustralya’nın anayasal resmi dili belirlenmediği halde, burada bulunan insanların %85i İngilizce konuşuyor. Sydney zaman farkı olarak, ülkemizden 7 saat ileridedir.

sidney-sehri

Özellikle yılbaşlarına ilk giren şehirler arasında yerini alan Sydney’in, şehir merkezi oldukça modern. Burada Aralık-Şubat ayları en sıcak aylar olduğu için çok sayıda turist ziyaret edip bu mevsimlerde denize girilebiliyorlar. Sydney’de gezip görülebilecek çok fazla seçenek var. Alışveriş Merkezleri, Plajlar, tarihi kalıntılar, parklar müzeler ve daha fazlasına Sydney’de görmeniz mümkün. Şimdi Sydney’de gezmeye başlayalım.

The Queen Mary 2

Sydney Habour Bridge

Bu köprü Sydney’i temsil eden bir yer haline gelmiş. The Rocks bölgesi ile Sydney’in kuzey kısmını birleştiren köprü, mimari açıdan oldukça modern bir tarzda yapılmış. Köprü üzerinden, şehir manzarasını görmek çok etkileyici. Burası 134 metre yüksekliğe sahip ve yapımı tam 8 yıl sürmüş. 1400 işçinin çalışması sonucu ise 1932 yılında hizmete açılmış. Köprüye rehberler eşliğinde tırmanılabiliyor. Tırmandıktan sonra köprünün nefes kesici manzarası ile karşılaşmaya hazır olun.

sidney-koprusu

Sydney Opera House

Etkileyici bir tasarıma sahip olan yapı, Danimarkalı Mimar Jorn Utzon tarafından dizayn edilerek tamamlanmış. Yapımına 1957 tarihinde başlanmış ve 1973 yılında bitirilmiş. Burası Sydney ile adeta bütünleşmiş bir yapı. Her yılbaşı kutlamalarında özellikle bu bina ekranlarda sürekli gösteriliyor. Bir çok festivale de ev sahipliği yapan Opera binasına yılda 1.5 milyon kişi gösteri izliyor. Yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret edip güzel kareler yakaladığı opera binası Sydney’de görülmeye değer yapılardan. Denizde dalgaların üstünde süzülen bir yelkeni andıran bina UNESCO kültür mirası listesine de girmeyi başarmış.

sydney-opera-house

Taronga Zoo

280 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olan hayvanat bahçesinde yaklaşık 2300 çeşit hayvan bulunuyor.  Biliyorsunuz ki Avustrralya kanguruları ile ünlü olmuş bir ülke. Buraya geldiğinizde Kanguruları, Tazmanya Canavarlarını, Kaplanları, Aslanları, Balık çeşitlerini ve daha bir çok farklı türden hayvanı görebilirsiniz. Güzel bir manzaraya da sahip olan Taronga Zoo yemyeşil ve insanı dinlendirici bir özelliğe sahip. Buraya gelmek için, teleferik kullanarak da ulaşabiliyorsunuz.

taronga-zoo

Darling Harbour

Sydney’de alışveriş yapıp,eğlenmek ve yemek yemek istiyorsanız, burası tam size göre bir yer. Binlerce cafe, restoran, alışveriş merkezine ev sahipliği yapan bölgede lüks markaların mağazalarını da gezebileceğiniz, oldukça cıvıl cıvıl bir yer. Modern görünümü ve düzeni ilk bakışta hemen gözünüze çarpacak. Limanda Sydney Akvaryumu, Ulusal Denizcilik Müzesi, Madame Tussauds ( Bal Mumu Müzesi) Müzesi, eğlence mekanları ve Çin Bahçeleri de bulunuyor. Buraya geldiğinizde geniş bir zaman ayırarak tüm güzellikleri gezebilirsiniz.

darling-harbour

Royal Botanic Gardens

Sydney şehrinde insanların nefes alabileceği park ve bahçelere çok önem verilmiş. Olukça düzenli ve bakımlı olan parklar dinlenmek için gelen insanlara ev sahipliği yapıyor. Sidney Opera Binası’nın arkasında bulunan Royal Botanis Gardens’a yürüyerek ulaşılabiliyor. Özellikle ailelerin tercih ettiği ve pikniklerin yapıldığı park, büyük bir alana sahip. Park’ta her türlü spor yapılabilecek alanlarda mevcut. Parkta Güney Pasifik bitkilerinden esintiler de görebilirsiniz.

royal-botanic-gardens-the-domain

Blue Mountains

Burası Avustralya’nın en ihtişamlı ve en büyük kanyonu. Mistik ve Vahşi doğasıyla Blue Mountains çok etkileyici bir görüntüye sahip. Özellikle Okaliptus ormanları burada görülmeye değer. Gökyüzü mavisi ve ağaçların yeşili güzel bir renk şöleni oluşturmuş. 2000 yılında UNESCO Dünya miras listesine alınan bölge 1.000 km lik alana sahip.

blue-mountains

Bondi Beach

Özellikle kış mevsimlerinde denize girmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri Sydney, bembeyaz kumsalları ile ve muhteşem koyları ile ziyaretçilerini bekliyor. Burası sörf yapmayı sevenleri için de ideal bir yer. Küçük bir tatil kasabasını andıran Bondi, denize girmeyi, güneşlenmeyi ve su sporlarını yapmayı sevenler için çok ideal. Plaj çevresinde oteller, publar, cafeler ve restoranlara rastlamak mümkün.  Pasifik okyanusunun kıyısında bulunan plaj 1 km uzunluğunda.

bondi-beach

The Rocks

Burası Sydney’in ilk yerleşim yeri olduğu için, aynı zamanda tarihi bir öneme de sahip. Aborjinlerin yerleşim yeri olan The Rocks,1788 yılından önce ingiliz Kaptan Arthur Phillip tarafından kurulan ilk beyaz yerleşim yeri olarak da nitelendirilir. . Sydney de bulunan The Rocks da, Aborjinler’in kültürüne ait hediyelik eşyalar, çeşitli yapılar ve eserler görmek mümkün.

the-rocks

Ne Yenilir?

Buranın kanguru çok fazla olduğu için Avustralya’lılar sıklıkla kanguru eti tüketiyorlar. Aborjin mutfağı da meyve bitki ve et ağırlıklıdır. Belirli bölgelerde Aborjin mutfağına ait olan timsah ve kertenkele eti de tüketilebiliyor. Tabi bizim ülkemizin tadına uymayan etler fakat yine de denemek isteyenler olabilir.

kanguru-yemegi

Dünyanın her tarafından göç alan Avustralya, Uzakdoğu mutfağından da etkilenmiş. Avustralya’nın milli yemeği ise Meat Pie. Bu yemek küçük doğranan etler ve soğan ile harmanlanarak pişirilen ve tart şeklinde sunulan bir yemek türü. Chicken Parmigiana, Jumbo Karides, İncirli, peynirli kanguru salamı salatası, Sosisli Bezelye Turtası ve Pancettallı Barbekü Karides burada tadına bakabileceğiniz lezzetler arasında.

meat-pie

Nasıl Gidilir?

Sydney’e havayolu ile aktarmalı olarak ulaşabiliyorsunuz. Yaklaşık olarak İstanbul’dan Sydney’e 21 saat süren bir uçak yolculuğu ile gidebilirsiniz. Aktarma yapılacak ülkeye göre uçuş süreleri değişebiliyor.

Kış Mevsiminde Sydney'de Yaz Yaşama Zamanı!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...