Yaz Sıcağında Şehirden Kaçış Noktaları

Malum yaz mevsimindeyiz her ne kadar geç de gelse, gelir gibi yapıp gitse de şu günlerde sıcaklar fena vurdu. Denize de gitsek hava hep sıcak hep sıcak. O yüzden bana kalırsa yükseklere kaçmak, yüksek olmasa da denizi güzel orman örtüsünün bol bulunduğu yerlere gitmek bizleri büyük oranda bu sıcak havadan, sürekli terlemekten kurtaracaktır. Şimdi elimden geldiğince hızlı ulaşılabilecek, hemen kaçılabilecek yerleri sıralamaya çalışacağım.

Gökdere Vadisi, İzmir

gökdere_geziko

Burası İzmir merkeze çok yakın bir yer. Buca, Hasan Ağa parkının oradan Kaynaklar köyü minibüsüne binip yaklaşık 1 saatlik (hızlı tempoda) yürüyüşle varabileceğiniz bir yer. Kışın da ayrıca İzmir’de kar görebileceğiniz ender yerlerden birisi. Kaynaklar’da indikten sonra cami tarafına değil de indiğiniz yerden sol yukarı doğru yürüyüp toprak yolu bulun ve takip edip yükselin, doğru gittiğinizi belirten şey iki yüksek tepe arasından giden yolu bulmanız olacaktır. Ondan sonra zaten seyir tepesi gibi bir yer göreceksiniz ve oradan iste direk aşağı inin ister o seyir tepesinden 100 m ilerde hafif zor gözüken patikayı bulun ve devamlı aşağı inip sola doğru yaklaşık 30 dk süren bir yürüyüşle düzlük olan kamp alanını bulun ve mis gibi oksijenin keyfini çıkarın 🙂 Olmadı şuradan haritayı indirip navigasyonunuzla da bulabilirsiniz. Tabi burada rotayı tamamen bitirin demiyorum, rotanın sonundan başlayın Gökdere yönüne doğru.

Şile, İstanbul

sile_geziko

fotoğraf: bustirgit.com

Burası zaten bilindiği üzere İstanbul’un kafa dinlenebilecek, sıkıldığınız zaman gidilebilecek son kalelerinden biri. Gerek denizi gerek ormanlık örtüsüyle kamp yapmaya uygun bir çok noktasının olmasının yanında çeşitli kamp işletmeleri de halihazırda burada bulunmaktadır. İsterseniz gidip ormanlık veya denize yakın bir yerde kampınızı yapın isterseniz işletmelerin size sunduğu imkanlar çerçevesinde temiz hava alıp, ferahlayın, hem sıcaktan hem şehrin karmaşasından kaçın. Çadırınızı genel olarak kumsallara veya ağaçlık dere kenarlarına kurabilirsiniz, eğer hiç bilmiyorum, kafam rahat etsin diyorsanız da kamp işletmelerinde kalabilirsiniz.

Uludağ, Bursa

uludag_geziko

fotoğraf: ucuyorum.tv

Uludağ  şehre oldukça yakın bir noktada bulunmaktadır ve böyle bir güzelliğin şehre bu kadar yakın olması değerlendirilmesi gereken büyük bir şanstır. Dağa çıkıp, güzel bir rota ile yapacağınız yürüyüş sayesinde ormanlarda oksijene doyabilirsiniz. Bunu yanında günü güzel bir kamp ile bitirirseniz sizden mutlusu yok. En büyük artısı ise şu insanı çileden çıkartan sıcaklardan biraz da olsa kurtulmuş olursunuz.

Olimpos, Antalya

olympos_geziko

fotoğraf: trekearth.com

Böyle bir liste yapıp da Olimpos’u yazmasam muhtemelen fena şeyler duyarım 🙂 Güzelliği ve doğası zaten herkes tarafından bilinen bir yer, eğer bir kaçamak yapma şansınız varsa, yolu ve arabanızın balatalarını umursamayıp gidin derim. Aslında burayı 80’lerde keşfetmek ve yaşamak varmış. Bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla Olimpos’u yerli insanımızın öğrenmesi biraz daha geç oluyor,  burayı önceden keşfedip faydalananlar ise yabancılarmış. Sonraları ülkenin gençliği tatil için özellikle buraya gelmeye başlamış ve alternatif akımın yeri olmuş. Olimpos’un diğer güzel yanı ise tarihi de içinde barındırması ve etrafınızdaki binlerce yıllık tarih içinde güzelce gezebilmeniz.

Sandras Dağı, Muğla

sandras_geziko

fotoğraf: Osman Ünlü

Sandras dağı bana kalırsa Muğla gibi doğası ve denizi muhteşem olan bir il için bir başka güzellik. 2294 m yüksekliğinde olan dağda şu anda konaklama tesisi yok ama kamp yapılabilir. Sandras dağı çevresinde bir çok köy bulunmaktadır. Gölü ve ağaçlık alanı boldur. Suları tertemizdir. Dağa ise Köyceğiz’den arabanızla kolaylıkla gidebilirsiniz. Ayrıca dağ yolunda çeşitli restoranlar ve köyler bulunmaktadır. Gerekli ihtiyaçlarınızı buralardan temin edebilir, gelmişken yöreye özgü yemekleri de tadabilirsiniz.

Bolkar Dağları

bolkar_geziko

fotoğraf: Funda Gönendik

En yüksek zirvesi Medetsiz zirvesidir ve 3524 m yüksekliğindedir. Dağlar Niğde, Adana ve Mersin arasında bulunmaktadır. Bir çok yerden farklı farklı noktalarına ulaşılabilirsiniz. Dağda rafting, trekking ve antik zamanlara tanıklık edebileceğiniz farklı yürüyüş rotaları da bulunmaktadır. Su kenarlarında kamp yapabilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ve dediğim gibi farklı illerden ulaşımı da bulunduğundan rotanızı ona göre ayarlayıp gidebilirsiniz.

Kapadokya, Nevşehir

kapadokya_geziko

fotoğraf: wikipedia.org

Kapadokya’yı ne kadar konuşsak da azdır. Çünkü bana kalırsa anlat anlat bitirilemeyecek bir tarihe sahip ve doğanın o farklı güzelliklerine birarada bulundurabilen ender yerlerden birisidir. Kapadokya’da da  hem tarihin ve doğanın içinde onlarca kamp yeri bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli kamp işletmeleri de size keyifli konaklama imkanları sunabilir. Trekking, balon ile uçuş deneyimi, tarihi rotalar ve atlarla geziler gibi farklı seçenekleri de konaklamanız süresince deneyimleyebilirsiniz.

Kaz dağları, Çanakkale

kazdaglari_geziko

fotoğraf: kazdaglariekoturizm.com

Aslına bakarsanız Kaz dağları hem Çanakkale hem de Balıkesir il sınırları içindedir. Kaz dağlarında bir çok yere kamp atabilirsiniz. Kaz dağları bilindiği üzere ülkemizin en önemli oksijen depolarından biri. Burası fauna açısından da oldukça önemsenen bir bölge. Kamp yapacaksanız şöyle bir uyarı faydalı olabilir: kamp atacağınız nokta kesinlikle dere kenarında olmamalı hatta mümkün olduğunca yüksekte olması öneriliyor. Çünkü bir kere yaşanan sel felaketinde, böyle bir can kaybı yaşanmış. Ayrıca Çanakkale’nin muhteşem koylarına da gidip gayet kamp atabilir hem de denizin keyfine de varabilirsiniz. Bunun için sanırım Ayvacık koyunu örnek verebilirim.

Kaçkarlar

kackar_geziko

fotoğraf: fotokritik.com

Rize ve Artvin sınırların içinde bulunan Kaçkar sıra dağları, tam olarak görsel şölen sunmaktadır. Yani bildiğiniz Kaçkar dağlarında herhangi birine gidin bir göl bulun atın kampınızı, oturun manzarayı izleyin. Eğer ki zirvelerden birine çıkarsanız, gerçekten unutulmayacak bir an olacaktır. Yalnız tedarikli gitmekte fayda var, yiyeceğinizi içeceğinizi alın, gerçi suyu pek sorun etmeyin illaki bir yerden su akıyor zaten. Bu arada içtiğiniz su çok farklı olacak demedi demeyin 🙂 Benim önerim mümkünse Kaçkar trans yapın, hayatınızdaki en önemli anılarınızdan olacağına şüphesiz eminim.

Aladağlar, Niğde

aladaglar_geziko

Bir kaç il sınırları içerisinde olsa da büyük bölümü Niğde’de bulunmaktadır. Ve ülkemiz dağcılığı açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Kaçkar’a nazaran daha kurak olsa da karlı zirveler emin olun size çok enfes görüntüler sunacaktır. Daha 2 hafta önce orada bulunan biri olarak size önereceğim şey kesinlikle gitmeniz. Hem çok güzel yürüyüşler yapabilirsiniz hem de kondisyonunuz ve deneyiminiz elverdiğince zirve tırmanışları da yapabilirsiniz. Yalnız ciddi bir iştir aman hadi gel çıkalım n’olcak ya deyip gitmenizi önermem ama bunun dışında tabi ki buzullar ve bir çok yeri görebilirsiniz. Kamp yapılacak alan ve su bol, yine de tedarikli gitmenizde fayda var.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...