YAŞANILASI ŞEHİR MELBOURNE

Herkes güzel bir yaşamın hayalini kurarak hayatına devam eder. Yaşanılan şehir ve ülke insanın mutluluğunun en önemli tercih sebepleri arasında gelir. Şimdi size öyle bir şehirden bahsetmek istiyorum ki burası en yaşanılabilir şehirlerden biri. Daha önce araştırma şirketlerinin Melbourne’de yaptıkları araştırmalara göre burası yaşam kalitesi, iklim koşulları, altyapı, ekonomis, sağlık hizmetleri ve siyasi istikrarı ile dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinin üst sıralarında yer alıyor.

melbourne

Melbourne, Avusturalya Victoria eyaletinin başkenti. Şehir Yarra Nehri kıyısına kurulmuş ve nehirle adeta bütünleşmiş. Nüfusu şu anda 4 milyonun üzerinde. Burası çok ilgi çeken ve yaşanılabilir bir şehir olduğu için, dünyanın birçok ülkesinde yaşayan insanlar buraya yerleşmeye karar vermiş. Burası Avusturalya kültürünün en önemli şehirlerinden birisi. Melbourne ismi nereden geldi diye soracak olursanız?  Burası ismini İngiliz Başbakan Lord Melbourne’den alıyor. Bu şehir bölgeye 1835 tarihinde göç eden İngilizler tarafından kurulmuş. Burası ülkemiz saatinden ortalama 8 saat ileride bir şehir. Para birimi olarak Avusturalya doları kullanılıyor.Tabi dikkat etmeniz gereken bir nokta da elektrik prizlerinin “ingiliz priz” denen üçlü şeklinde olması. Gelirken buna göre tedbirinizi almayı unutmamalısınız.

melbourne-sehri

Şehir dünyada en gelişmiş tramvay ağına sahip olduğu için, burada trafiksiz rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Şehri çevreleyen City Circle Tram adındaki tarihi tramvay ile Melbourne’de gezmenin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik bu tarihi tramvaya binmek için bir bedel ödemenize de gerek yok. Melbourne kazan biz kepçe haydi şehrin tadını çıkaralım.

city-circle-tram

Yarra River

Melbourne’den geçen ve şehre ayrı bir güzellik katan nehir çevresi oldukça sessiz ve sakin. Burada bulunan insanlar nehir kenarında yürüyüş yapıyorlar ve dinleniyorlar. Gün batımında yürümek insana adeta huzur veriyor. Yarra nehri boyunca tekne turlarına katılabilir ve güzel kareler yakalayabilirsiniz. Bir yandan tekne ile giderken, diğer yandan şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

yarra-river

Alexandra Garden

Burada bulunan insanlar huzuru ve dinlenmeyi çok seviyorlar. Bir şehir merkezinde bu kadar sessizlik görmek size de farklı gelecek. Alexandra Garden, doğayla iç içe ağaçların olduğu ferah bir yer. 1904 yılında açılan park, şehir merkezine çok yakın bir mesafede. Burada insanlar sabah ve akşam yürüyüşlerini yaparak doğa ile içi içe olmanın tadını çıkarıp stres atıyorlar.

alexander-garden

Anzac Anıtı

St. Kilda Road caddesinde bulunan anıt Melbourne’ün en büyük anıtı ünvanını koruyor. 1. Dünya savaşında hayatını kaybeden 114.000 insan için yaptırılan anıt, tarihe bir vefa niteliğinde.

anzak-aniti

Melbourne Zoo

Burada görmediğiniz hayvanları görme şansına erişiyorsunuz. Özellikle Kar Leoparı, Ağaç Kangurusu, Boz Ayı, Koala, Fil ve Kanguru en çok ilgi çeken hayvanlar arasında. Burada 350 çeşit hayvan ve 70 bin üzerinde bitkiyi görebilirsiniz. Özellikle çocukların ve turistlerin rağbet gösterdiği hayvanat bahçesini ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

melbourne-zoo

Melbourne Müzesi

Bu müzeyi çok seveceğinize şimdiden eminim. Buranın ilk halkı olan Aborjinler ile ilgili sergilerin olduğu müzede, çocuklar için ise birde amfi tiyatro oluşturulmuş. Müze içerisinde tarihi anımsatan hediyelik eşya dükkanları ve oturup soluklanabileceğiniz ve bir şeyler yiyip içeceğiniz cafe de mevcut.

melbourne-muzesi

Flinders Street Railway Station

Burası 1909 yılında yapılan, tarihi ve oldukça görkemli bir yapı olan Melbourne tren ağı istasyonunun merkezi konumunda. Görkemli bir kubbe, ana giriş kapısından bulunan saatler ve işlemeleri ile mimarisi oldukça etkileyici bir bina.

flinders-street-station

Eureka Skydeck

Buradan manzara izlemek bir harika görünüyor. Eureka Skydeck seyir terasında Melbourne ayaklarının altında. Burası Güney Yarımküre’nin en yüksek binası olan Skdeck Towers’ın tepesi. 300 metre yükseklikteki altı cam olan bu çıkıntı bölmeden, korkmadan aşağıya bakmayı ve şehirden güzel kareler yakalamayı unutmayın.

eureka-skydeck

St. Kilda

Melbourne’nun  mahallelerinden biri olan St. Kilda şehir merkezine yaklaşık olarak 6 km mesafede bulunuyor. Burada yemek yiyebileceğiniz çok farklı güzel restoranlar ve cafeler var. Buraya geldiğinizde St Kilda Botanical Gardens, St Kilda Marina , Albert Park ve Luna Park Melbourne’ü gezebilir ve eğlenebilirsiniz.

st-kilda

Grampians Ulusal Parkı

Oldukça etkileyici ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Grampians ulusal parkı, özellikle doğa sporlarını sevenler için ideal bir yer. Buraya geldiğinizde Kaya tırmanışları, dağ yürüyüşü, Trekking, kamp yapabilir ve balık tutabilirsiniz.

grampians-ulusal-parki

Queen Victoria Market

Melbourne Güney yarım kürenin en büyük açık pazarlarında birisi. 1877 yılında kurulan pazarda hediyelik eşyalardan sebze ve meyvelere, ayakkabılardan kıyafete pek çok ürün bulmanız mümkün. Elizabeth St. üzerinde bulunan bu pazarda dolaşırken yöresel ürünler çok fazla ilginizi çekecek.

queen-victoria-market

Ne Yenir?

Burası çok fazla göç alan bir şehir olduğu için, Hint mutfağından Meksika mutfağına, Türk dönercilerden Yunan yemeklerine kadar, her türlü lezzeti bulmak mümkün. Burada barbekü kültürü çok etkili. Birçok restoranda güzel barbeküler yiyebilirsiniz. Kurutulmuş domatesle yapılan ekmeklere de bazı restoranlarda rastlayabilirsiniz.Buranın en meşhur yemeklerinden birisi de ızgara bıldırcın göğsü.

izgara-bildirci-gogsu

Melbourne deniz şehri olduğu için de, deniz mahsulleri neredeyse her yerde bulunuyor. Jumbo Karides şiş buranın vazgeçilmez yemekleri arasında. Bu arada anzak bisküvisi ”anzac biscuits” de burada çok tüketiliyor.

anzak-biskivusu

 

Melbourne’de Tropikal meyvelerin ve Macadamia Fındığının tadına bakmayı unutmayın. Macadamia Fındığı ülkemizdeki fındıklardan biraz farklı görünüyor. Yaş hali ile görseniz ülkemizdeki fındıklara benzetmezsiniz.

madamia_nuts_supplier_batafood_04

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Melbourne’ye yaklaşık 17 ila 20 saat aralığında ulaşabiliyorsunuz. Uçuş süreleri aktarma olup olmadığına ve aktarma yapılan bölgeye göre değişebiliyor. Melbourne uçak bileti almadan önce vize işlemini tamamlamış olmanızı tavsiye ederim. Melbourne Havalimanı şehir merkezine 23 km uzaklıkta. Şehir merkezine express otobüslerle ve taksilerle rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Melborne Yolculuk Başlasın!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...