Kültür ve Sanatın Merkezi Viyana

Viyana Gezi Rehberi

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en kalabalık şehri. 415 km2 yüz ölçümüne ve 1.9 Milyon nüfusa sahip. Yüz ölçümüne bakınca ufak bir şehir olduğunu düşünüp çok kısa bir gezi planı yaparsanız emin olun ki dönüş günü büyük bir pişmanlık yaşarsınız. Çünkü şehrin her bir sokağı muazzam eserler ve her bir köşesi sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz mekanlar ile dolu. Gerek mimari gerek kültürel açıdan fevkalade güzel olan bu şehir için benim tavsiyem en az 7 gecelik bir gezi planı yapmanızdan yana.

shutterstock_2 201151322

Viyana’da Ulaşım

Gelelim Viyana içerisindeki ulaşıma; özellikle ilk defa yurt dışına çıkacak kişiler için korkutucu ve zor geldiğini tahmin edebiliyorum. Ama emin olun ki Viyana bildiğiniz şehirler gibi değil 🙂 Şehrin her bir bölgesine, hatta abartarak söyleyebilirim ki her bir sokağına ayrı metro durakları ve metro hatları yapılmış. U sembolü ile adlandırılmış metro hatları gideceği bölgeye göre numaralandırılmış U1 , U2 gibi. Her bir metro hattının birbiri ile bağlantılı olması sebebiyle numaralarına bile bakmadan bineceğiniz her hangi bir metro hattına aktarma yapmak suretiyle sizi istediğiniz yere mutlaka götürecektir. Metrolar genellikle boş ve oturmaya müsait halde en fazla 5 dk süre ile yenisi geliyor. Yüzeyde de yine aynı şekilde şehrin her bir bölgesine ulaşım sağlamanıza yarayan 0-1-2-3 numaralı tramvay hatları mevcut. Metro duraklarında bizim alıştığımız gibi turnike sistemi yok. Yani elinizi kolunuzu sallayarak tüm metrolara, trenlere ve tramvaylara binebiliyorsunuz. Ama siz sakın öyle yapmayın. Her metro durağında tek binişlik 48 saatlik , 36 saatlik ve haftalık biletler satılıyor. Makinelerin üzerinde dil seçeneği olduğu için kolaylıkla satın alabilirsiniz. Metro duraklarının girişlerinde yer alan bir üniteye bir defaya mahsus biletinizi damgalamanız yeterli olacaktır. Özetle Viyana’da nereye nasıl giderim diye düşünmeyin, her yer bir metro durağı mesafesinde. Çok sayıda  araç kiralama şirketi mevcut, kolaylıkla araç kiralayarak Viyana dışındaki yerleri de keşfetmeye çıkabilirsiniz.

 

Viyana-Metro-haritasi

Viyana Metro Haritası

 

 Viyana’da Konaklama

Yukarıda belirttiğim gibi şehir içerisinde ulaşım çok kolay olduğundan konaklamak için illaki en merkezi noktayı seçmenize gerek yok. Bütçenize uygun her yerde kalabilirsiniz. Biz konaklama için Air BNB’yi tercih ettik. Sınırsız sayıda ev ve oda seçeneği mevcut çok güzel manzaralı evimizde metronun hemen ayağında konakladığımız için çok şanslıydık.

 

Viyana’da Yeme – İçme

Gururla söyleyebilirim ki Türk mutfağının lezzeti ve çeşitliliği burada yok. Ama Viyana’nın da kendine has lezzetleri de yok değil. Eminim ki Viyana araştırması yapmaya başladığınızda ilk duyduğunuz şey Viyana Şinitzeli olmuştur. Dünya’ya Şinitzeli tanıtan bu şehre gelip de yememek olmaz. Çok iddialı bir şekilde söyleyebilirim ki burada yediğim gibi bir şinitzeli ömrümde yemedim. Bu işin üstadı da ünlü Figlmüller Schnitzel. Tavuk ve Domuz seçeneği mevcut. Biz Tavuk olanı tercih ettik ve efsaneydi! Birbirine çok yakın olan Figlmüller’in pasaj içinde olanını tercih etmenizi tavsiye ederim. Ama dediğim gibi onlar bir efsane, bu sebeple mutlaka Türkiye’den yola çıkmadan rezervasyonunuzu yaptırın.

IMG_4097

Figlmüller

Apfelstrudel; evet Viyana’nın Dünya’ya kazandırdığı bir diğer lezzet. Bu mükemmel tatlının tescilli cafesi Demel. Hem tatlı çeşitleri, hem mükemmel kahveleri sizi Viyana’da 1900’lü yıllara götürecek tarihi bir Cafe. Demel, Viyana’nın en ünlü caddelerinden biri olan Kohlmarkt üstündedir.

Demel

Demel

Sachertorte; Viyana’nın bir diğer meşhur tatlısı. Bu çikolata cennetini meşhur eden Cafe de “Sacher”. Ben maalesef 8 gün geçirdiğim halde bu cafeye gidecek vakit bulamadım. Ama tüm bu tatlılar Viyana ile özdeşleştikleri için tüm cafelerde bulabilirsiniz. Ben öyle yaptım ve gerçekten çok iyi, tavsiye ediyorum.

Cafe Sperl; Before Sunrise filmini izleyen dikkatli seyirciler hemen hatırlayacaklardır. İki aşığın uzun uzun oturduğu o efsane cafe. Biz Viyana’ya gittiğimizde ilk aradığımız cafe burası oldu. Yemekleri , içecekleri ve tatlılar çok güzel ama bizi büyüleyen el değmemiş atmosferi oldu. Museumsquartier metro durağında inerek 3-4 dakikalık bir yürüyüş ile buraya varabilirsiniz.

IMG_4095

Cafe Sperl

Cafe Central; Belki de Viyana’nın en ünlü cafelerinden biridir. Gün içerisinde çoğunlukla önünde sıra olduğunu gördük. Diğer tüm cafelerde olduğu gibi çok lezzetli tatlı ve kahveler sizi bekliyor. Ama bir farkla; canlı piyano resitali eşliğinde!

Tüm bu cafelerde Malange isimli bir kahve mevcut, eğer benim gibi hafif kahvelerden hoşlanıyorsanız fincan fincan içebilirsiniz. Ben çok bayıldım. Gezerken köşe başı büfelerinden bile alıp içme imkanınız var.

Bizdeki fırın ve pastanelere benzer çok sayıda yer mevcut. Hem kahvaltı yapabileceğiniz, hem gün içerisinde tatlı ve kahve alabileceğiniz nispeten küçük yerler ve fiyatları da çok makul.

Gezilecek Yerler

Evet, karnımızı nasıl doyuracağımızı öğrendiğimize göre artık yazmakla bitiremeyeceğimiz Viyana’nın gezilecek ve görülecek yerlerine geçebiliriz. Yazmakla bitmez diyorum çünkü her bir köşede muhteşem anıtlar,heykeller ve müzeler sizi bekliyor. Biz olmazsa olmazlardan başlayalım.

Schönbrunn Sarayı; Avusturya’nın en büyük hanedanı olan Habsburg Hanedanlığının yazlık sarayı olarak geçer. Bence saray kadar Maria Theresia tarafından yaptırılan, bahçesi de görülmeye değer.16 Euro karşılığında elektronik rehber ile beraber sarayın içini de gezebilirsiniz. Hem hanedanlık, hem meşhur kraliçe Sisi hakkında çok sayıda bilgi ve esere ulaşabilirsiniz. Sarayın kocaman bahçesinde Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri bulunmaktadır. Girişi ücretlidir. Ayrıca Çalılardan yapılmış bir labirent mevcuttur. Eğer yanınızda çocuğunuz da varsa mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Muhteşem peyzajı ile hem saray hem bahçesi görülmeye değer bir eser.

IMG_4092

Schönbrunn

Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom) ; Stephanplatz meydanında yer alan devasa bir katedraldir. Girişi ücretsiz ama tepesine çıkarak şehir seyri yapmak isterseniz ufak bir ücret vermeniz gerekmektedir. Stephanplatz meydanına çıkan tüm sokakları özellikle gezmenizi tavsiye ediyorum.

IMG_4102

Aziz Stefan Katedrali

Hofburg Sarayı ; Habsburg Hanedanlığının kışlık ve ana sarayıdır. Geniş bir bölgeyi kaplayan bu sarayın içinde özellikle Sisi müzesini gezmenizi tavsiye ederim.

Belvedere Sarayı ; Bu saray Osmanlı kuşatmasını başarı ile atlatan komutana hediye edilen bir saraydır. Bence kendisi kadar bahçesi için de görülmeye değer bir yerdir. Zaten Viyana’da karşılacağınız en güzel şey her sarayın kendisi kadar güzel bir bahçesinin olması.

IMG_4099

Belvedere Sarayı

Karlskirche , Karls Kilisesi ; içerisinde klasik müzik konseri dinleyebileceğiniz olağanüstü mimarisi ile Viyana’da görülmeden dönülmeyecek eserlerden biri. Hemen önünde çok güzel bir havuz mevcut. Fotoğraftan da göreceğiniz üzere özellikle akşamları önünde vakit geçirmek çok keyifli. İçerisinde ücretli konserler verildiği gibi hemen etrafında da küçük gruplar tarafından da ücretsiz konserlere denk gelebilirsiniz.

IMG_4103

Karlskirche

Naschmarkt; Bildiğimiz pazar alanına çok benzeyen bir bölge. İnce, uzun bir alanda sağlı sollu dükkanların kapladığı ve çoğu dükkandaki satıcının Türk olduğu bir pazar alanı. Viyana’nın alışılmış görüntüsünün çok dışında, çok otantik bir hava mevcut. Viyana’ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi ; Viyana’da adını sıklıkla duyacağınız Kral Frank Joseph tarafından yaptırılan Viyana’da en çok ziyaret edilen müze. İçerisinde şuan saymakla bitiremeyeceğim kadar çok değerli eser bulunan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Hundertwasser ; Viyana’nın kısmen fakir bölgesinde yer alan bir apartman. Ünlü bir mimar tarafından restore edilerek bugünkü haline getiriliyor. Tramvay ile önünden geçmek mümkün.

Stadtpark ; Viyana’nın her bir köşesi parklar ile çevrili ve bence bunlar arasında en güzellerinden biri Stadtpark. İçerisinde doğal bir gölet mevcut. Gölette kuğular ve ördekler özgürce uçuyorlar. O kadar çok park ve gölet var ki, birinden diğerine uçan ördekler görmeniz çok doğal. Ördek sesleri eşliğinde etrafınızda sincaplar koşuştururken yürüyüş yapmak isterseniz bu parkı sakın es geçmeyin.

Stadtpark

Stadtpark

Nasıl Gidilir?

Viyana’ya ülkemizden tarifeli uçaklar ile Viyana Hava limanına yaklaşık 2 saat 10 dk’lık bir uçuş ile ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine CAT (City Airport Train) denilen gidiş dönüş ücreti 19 Euro olan bir bilet alarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Otobüs seçeneği de mevcut ama benim tavsiyem hem konforu hem kolaylığı sebebiyle CAT olur.

Özetle; Viyana ulaşımın çok kolay olduğu , çok kalabalık olmayan , her bir köşesi cıvıl cıvıl parklar , tarihi eserler , heykeller , saraylar ve müzeler ile çevrili sanat ve tarih kokan bir şehir.

viyana_cta

Our Readers Comments

  1. merhaba bu seyahatiniz ortalama kaç euro tuttu?

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...