Varlığını Dizi / Filmlerden Öğrendiğimiz 30 Yer

Bu filmlerdeki mekanlara aşık olup dünyayı gezmek isteyen 100 bin kişi bulabiliriz. Varlığını dizi ve filmlerden öğrendiğimiz 30 inanılmaz yeri sizin için listeledik.

1-La Dolce Vita – Aşk Çeşmesi/Roma

Dünya romantik sinema tarihine damga vuran kült filmlerden La Dolce Vita’nın meşhur sahnesinin çekildiği”Aşk Çeşmesi”ne ve Roma’ya herkes hayran kalmıştır. Romantizmin beşiği olarak İtalya ve Roma bu filmle herkesin hafızalarına kazındı.

2-Batman Dark Knight Rises – Hapishane/Mehrangarh fort of Jodhpur

1

 

Batman’in 3. filminde başroldeki Bruce Wayne’nin düştüğü, adeta cehennemi aratmayan çukurundan kurtuluşunu izliyoruz. Buradaki cehennem çukuru aslında Hindistan’ın Rajasthan bölgesinde bulunan “Mehrangarh fort of Jodhpur” isimli bir gerçek bir hapishane.

3-Ghostbusters – Hayaletli İtfaiye/NY

sinema2

Hayalet Avcıları film serisinin üssü niteliğindeki itfaiye binası, New York’un North Moore Sokağı’nda bulunmaktadır. İtfaiye istasyonlarının dış çekimleri New York’ta yapılırken iç çekimleri ise Los Angeles’ta yapılmıştır. Tarihi mimarisiyle, kırmızı kapılarıyla görmek isteyenler için hala dimdik ayaktadır.

4-Vikingler – County Wicklow/İrlanda

sinema3

3. sezona başlayacak dizide özellikle Ragnar’ın köyü, İngiltere’de geçen sahnelerin birçoğu İrlanda’nın County Wicklow kasabasında çekiliyor. Sahil kasabası County Wicklow’un havasına hasta olacaksınız.

5-Rocky – Efsane merdivenler/Philadelphia

Untitled design (33)

 

 

Sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden Rocky Balboa’nın mücadelesini anlatan filmde, beyaz mermerli merdivenleri hepiniz hatırlarsınız. Aslında bu merdivenler Philadelphia Sanat Müzesi’nin önünde bulunmaktadır. Rocky’nin haykırdığı merdivenleri unutmamız imkansız…

6-Corelli’nin Mandolini – Cennetten köşe/Kefalonya

sinema5

2. Dünya Savaşı sıralarında Yunanistan’ın Kefalonya Adası’nda bir aşk hikayesini resmeden filmi izleyip adayı keşfetmek istemeyen yoktur.

7-The Beach – Hastası olduğumuz plaj/Hat Maya

maya02

 

2000 yapımı ütopik bir topluluğu ve yaşam biçimini anlatan filmde, maviyle yeşilin buluştuğu sahile hepimiz aşık olmuştuk. Bu sahil Tayland’da ufak bir ada olan Phi Phi Leh’in Hat Maya plajı olarak geçiyor. Filmden önce çok fazla çöp atılan bu plaj film set ekibi sayesinde tekrar temiz bir plaj halini almış. Set ekibi neredeyse 1 ay boyunca plajdan çöp toplamış…

8-Arabistanlı Lawrence – Çölün ortasında bir film/Ürdün

1024px-Wadi_Rum_Monument-edit_1

 

Oscar’lı kült film Arabistanlı Lawrence’ın çölde geçen sahneleri Ürdün’ün “Wadi Rumm” nam-ı diğer Ay Vadisi’nde çekildi. Birçok filme set mekanı olarak ev sahipliği yapan bu vadi, bedevilerin yaşadığı Ürdün’ün güneyinde bir bölge.

9-Görevimiz Tehlike 2 – Anıt Vadisi

Görevimiz Tehlike 2 filminin açılış sahnesinde nefes kesen bir dağ tırmanışı sahnesi vardır… İşte bu sahnenin ana kaynağı Anıt Vadisi-Arizona’da bulunmaktadır. Kırmızı toprağıyla oldukça sarp ve kurak bir bölge olan Anıt Vadisi’ni kovboy filmi severler eski filmlerden hatırlayacaktır.

10-Tibet’te 7 Yıl – Potala Sarayı/Lhasa

布达拉宫

 

Esaret altındaki Tibet ve Brad Pitt’in ilişkilerini sıkça görüntüleyen kült filmde en önemli sahneler başkent Lhasa ve bir mimari harikası Potala Sarayı’nda çekilmiş.

11-The American – Castel del Monte/İtalya

3855504032_f3169581fc_z

 

Amerikan bir ajanın İtalya’nın L’Aquila bölgesinin rönesans esintili şehri Castel del Monte’de yaşadıkları anlatılıyor. Filmdeki mekanlar inanın filmden daha güzel. Sırf bu manzara kaçmasın diye izlenebilir…

12-Bi Küçük Eylül Meselesi – Bozcaada/Türkiye

sinema10

Hafızasını kaybetmiş ve Bozcaada’da gönlünü eskiden fena kaptırmış bir kadınla bir erkeğin aşkının saf halinin anlatıldığı filmde Bozcaada’nın kışında yazında inanılmaz bir seyahat rotası olacağı anlatılıyor. Plajları ve yalın doğasıyla filmde en renkli kısım belki de Bozcaada…

13-In Bruges – Brüj/Belçika

13639828883_1e422f70f3_z

 

Dramatik ve güzel kurgulu bir hikayeye sahip olan, başrolünde Colin Farrell’ın oynadığı In Bruges’ün tamamı Brüj şehrinde çekilmiş. Şehrin kasvetli ve bozulmamış yapısı filmdeki ambiyansı o kadar iyi koruyor ki bence mekan Oscar’ı diye bir kategori olsaydı bu film, açık ara kazanırdı.

14-Into the Wild – The Stampede Trail/Alaska

sinema12

Özgürlüğün ham maddesi bu filmde resmen sıralanmış. ABD’nin tüm güzel eyaletleri ise filmde yer alıyor. Alaska; Arizona; California; Georgia; Mexico; Nevada; Oregon; South Dakota; Washington State gibi… Ama esas konu Alaska olunca bir başka oluyor… Özellikle baş karakter Alexander Supertramp’in Alaska’yla buluştuğu yer. 142 numaralı otobüsün bulunduğu The Stampede Trail Alaska.

15-The Exorcist – The Stone Steps/Washington

Hitchcock-steps-1

 

1973 yapımı Şeytan filminin rahibinin ayin sonrası indiği meşhur merdivenler vardır işte o yer Washington Georgetown 3600 Prospect Sokağı’nda yer alıyor. Nostalji ve korku yaşamak için kesinlikle ziyaret edilmeli.

16-Zor Ölüm – The Nakatomi Plaza/Los Angeles

Foxplazafromolympicblvd

 

Bruce Wills’in ismini parlatan aksiyon polisiye filmi Zor Ölüm’ün meşhur acıların yoğrulduğu plazası Los Angeles, Kaliforniya’nın Stars bulvarında bulunuyor. Listemizin çoğunda doğa ve tarih harikası yerler varken birde gökdelen alalım istedik. Nakatomi Plaza’nın filmdeki ruhu aslında tüm ofis hayatı yaşayanlara hitap ediyor.

17-Zindan Adası – Peddocks Adası

Untitled design (34)

 

Bir akıl hastanesi ve birbirinden korkunç olayların yaşandığı küçük bir ada ve sürükleyici bir polisiye Zindan Adası gerçekte bulunuyor. Gerçek ismi ise Peddocks Adası ve Boston’da yer alıyor.

18-Ejderha Dövmeli Kız – Hofsta Säteri, Katrineholm

sinema16

(Fotoğraf: mandelfriendsblog.wordpress.com)

Polisiye gerilim filmi Ejderha Dövmeli Kız’da İsveç’in ücra köşelerinin ne kadar güzel kareler verebileceğinin kanıtı. Vanger Malikanesi olarak kullanılan evler Hofsta Säteri, Katrineholm’de.

19-Yüzüklerin Efendisi – Hobbit Köyü/Yeni Zelanda

1024px-Hobbiton

 

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinin en sakin ve güzel mekanlarından Hobbitlerin Köyü yani Hobbiton aslında Yeni Zelanda’da inşa edilmiş bir yer. Yani varlığından haberdar olmamız çok normal, çünkü zaten yokmuş. Fakat şimdi ziyaretçilere açık.

20-Inception – Nijo Kalesi/Kyoto

 

Nijo_Castle

Inception kafanızı nasıl yoran bir filmse bu filmdeki 17. YY’dan kalma Nijo Kalesi’de bir o kadar öyle. Japonya’nın Kyoto şehrinde yer alan Nijo Kalesi filmin ilk giriş sahnesinde izleyicileri büyülüyor.

21-Gladyatör – Ait Ben Haddou/Fas

Kasbahs_in_Aït_Benhaddou

 

Oscar ödüllü Gladyatör filminde Maximus’un köle olarak satıldığı yerdir Ait Ben Haddou. Fas’ın en otantik kasabalarından Ait Ben Haddou’nun ambiyansı kesinlikle tadılmalı.

22-Argo – Kapalı Çarşı/İstanbul

sinema20

Ben Affleck’in İran 1980’de 6 ABD elçilik çalışanının kaçış hikayesini anlattığı Argo filminde İran’da film çekilemediği için istanbul Kapalı Çarşı mekan olarak kullanılmış.

23-Baba – Savoca/İtalya

8687160048_eb80d8c3f5

 

Dünyanın en iyi filmleri arasında sayılan Baba filmi İtalyan mafyası ve çevresindeki gelişmeleri anlatırken ABD’deki sahnelerden ziyade Sicilya’nın Savoca Köyü’nde çekilen sahneler çok konuşulanlar arasındaydı…

24-Lara Croft: Tomb Raider – Kamboçya

Untitled design (35)

 

PC oyunundan sinemaya uyarlanan filmler arasında olan ve Angeline Jolie’ye Kamboçya aşkını getirten bu filmde sık sık Budist Tapınakları görmek mümkün. Özellikle Angkor Thom bu filmin ana etkileyici mekanı…

25-Amélie – Montmarte/Paris

Amelie_les2moulins_montmartre

 

Hayalgücünüzü uçuran filmlerden Amelie’nin şirin ve sempatik bir film olmasının en büyük sebeplerinden Paris’in Montmarte yani Ressamlar Tepesi ve Moulin Rouge bölgesinde çekilmiş olmasından kaynaklanıyor.

26-Esaretin Bedeli – Valley Road, Mansfield, Ohio

10_big

 

Hapishane arkadaşlığından özgürlüğe uzanan yolda inanılmaz bir duygu hikayesi… Esaretin Bedeli filmindeki son sahne ise Valley Road, Mansfield, Ohio’da çekildi.

27-The Oyster and the Wind – Jericoacoara/Brezilya

2

 

Küçük bir kız çocuğunun babasıyla olan ilişkilerinin anlatıldığı filmde sakinlik ve huzur adına ilginç bir mekan seçilmiş. Jericoacoara Brezilya’nın en berrak ve beyaz kumlarından oluşan plajıyla ilginç bir yer…

28-Mamma Mia – Skopelos/Yunanistan

3

 

Yunanistan’ı tanıtmak için sanki çekilmiş gibi duran Mamma Mia romantik komedi dalında bir film. Skopelos Adası’nın tüm doğa güzellikleri filme yansıyor…

29-Avatar – Hawaii

sinema27

Avatar filminde inanılmaz 3D efektler kullanılmış da olsa filmin doğasının kumaşı gerçekten iyi. Filmin çoğu bölümü Hawaii’nin büyüleyici doğasında çekildi…

30-The Fall – Chand Baori/Hindistan

1

 

Hayalperest bir kızın maceralarını anlatan görsel yönü kuvvetli The Fall filminde dünya üzerinde 50’ye yakın mekan kullanılmış. Bu mekanların hepsi ilginç biri ise diğerlerinden daha çok dikkat çeken bir görünüme sahip. Hindistan’da bir su sarnıcı olan Chand Baori…

Our Readers Comments

  1. basarili çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum

  2. Hepsi de harika teşekkürler..

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...