Vakti Olmayanlar İçin Ekspres Milano Gezisi

Tarihin ve modernizmin bir yumak olup iç içe geçtiği şehirdir Milano… İtalyan stilinin tutkulu bir imzası adeta… Milano, tam bir moda şehriymiş gerçekten, şehirliler de birer katalogdan çıkmış gibi iddialı giyinmişlerdi. Ben Milano’ya iş için gittim, Türkiye’den birçok insanın da iş için sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olduğunu biliyorum. Bu yüzden benim gibi iş için gidenler ve gezmek için çok vakti olmayanlara Milano’da ekspres bir tur için uğranması gereken yerleri sıraladım:

1) Şehrin kalbi: Duomo

8870851926_793ca0bc41_z

Milano’nun dev katedrali burada… Şehirlilerin, turistlerin buluşma noktası… O kadar büyük ki kapladığı alan 11.700 metrekareyi buluyor. Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinin ardından, Avrupa’nın dördüncü büyük katedrali olma özelliğine sahiptir burası. Gotik, neo-klasik ve neo-gotik üslubuyla adeta nakış nakış işlenmiş mimarisini 5 dakika izlediğinizde bile büyüleneceksiniz. Yapımına 1386’da başlansa da tamamlanması 500 yıl sürmüş.

2) Piazza Del Duomo Meydanı

Bir diğer adı Milano Meydanı’dır. Duomo Katedralini izlemek için en iyi yer bu meydan olsa gerek. Alımlı, hareketli ve capcanlı… Selfie çubuklarınızı almanızda fayda var çünkü bu meydandan yolu geçen herkesin nedense bir acelesi var. Fotoğrafınızı çekmeleri için fazlaca ısrar etmeniz gerek.

3) Galleria Vittorio Emanuele

3497260970_d7abdcf39a_z

Duomo Meydanı’nda Katedralin hemen yanındaki tarihi Galeri’dir. Burası ülkenin iki kralının ismi ile anılıyor. Burada ünlü markaların mağazaları, kafe ve restoranlar boy gösteriyor. Hem tarihe hem de modernizme tanıklık edebilirsiniz burada. Alışveriş yapar, şarabınızı yudumlar, yemeğinizi yer, kahvenizi içer ve alışverişe devam edebilirsiniz. İçindeki dört koridorun da kesiştiği noktada bulunan boğa heykeli de galeriye renk katıyor.

Blog_Banner

4) Sforzesco Şatosu

9471559767_7793600858_z

Milano’nun en eski yapılarından biridir burası. Francesco Sforza’ya ait bir 15. Yüzyıl yapısı… Oldukça görkemli ve masalsı bir yapı ve insanı elinden tutup yüzyıllar öncesine götürmede çok başarılı. Kalenin girişinde  bulunan Bohemya Papazı San Giovanni Nepomuceno’nun heykelinin şehirdeki yapıları felaketlerden koruduğuna inanılır. Şato şu anda müze olarak kapılarını açmıştır.

5) Santa Maria Delle Grazie Basilikası

9129470316_6aae20c448_z

Davinci’nin şaheseri “Son Akşam Yemeği” bu basilikanın duvarlarına resmedilmiş ve bu özellik de mini mini basilikanın turist akınına uğramasına neden oluyor.

6) Bagutta’da Bir Akşam Yemeği

5717517422_2606b5ea69_z

Retro üslubuyla ve duvarlarında envayi çeşit renkler ve resimlerle harika bir atmosferi var Ristorante Bagutta’nın. Fiyatları ortalamanın çok üzerinde ancak hizmetin ve yemeklerin kalitesi iştah açıcı sunumlarla birleşince buna değer. Çiğ etten yapılan Carpaccio, clams eşliğinde gelen makarna ve bressaola denenmeye değer. Meşhur İtalyan şarapları konusundaki seçim konusunda en iyi fikri şef garson verebilir. Şans eseri yanımda şaraptan iyi anlayan dostlarım vardı. Mekanı doya doya izleseniz iyi olur zira dışarı adım attığınız andan itibaren Ristorante Bagutta’yı özlüyorsunuz.

Our Readers Comments

  1. Çok güzel bir gezi yazısı olmuş keşke gidebilsem ama yakında gitmeyi düşünüyorum

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...