UZAKDOĞU’NUN PARLAYAN YILDIZI PEKİN

Geniş caddeleri insan ve araç kalabalığı ile Pekin, Çin’in başkenti. 1.5 milyara yakın nüfusu İle Çin şu anda dünyanın en kalabalık ülkesi ünvanını elinde bulunduruyor. Şhangay’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Pekin Çin’in 4 büyük kentinden biri. Pekin ülkeye gelen uçuşların aktarma merkezi konumunda. Sokakta güler yüzlüler ve dışarıdan gelenlere yardımcı olmak için çaba sarf ediyorlar.

pekin

Burada Japonya’daki gibi sırada bekleme kültürü yok. İnsanlar bilet kuyruğunda veya metro sırasında birbirinin önüne geçebiliyor. Sık sık yağışın olduğu bir şehir olan Pekin’de insanların elinden şemsiyeler neredeyse hiç eksik olmuyor. Trafik kuralları bu şehirde fazla işlemiyor. Kırmızı ışıkta geçenler, yayaların geçmesine izin vermeyen araçlar ve buna benzer birçok kuralsızlık burada normal karşılanıyor. Burada Restoranlarda genelde tahta çubuklar kullanılıyor.

pekin-cadde

Birbirinden lüks ve ihtişamlı mağazalar, gökdelenler ve tabelalarla burası başınızı döndürmeye yetecek. Pekin’de metro ağları oldukça iyi, gidebileceğiniz yerlere hızlı ve trafiksiz bir şekilde metroyla ulaşabiliyorsunuz. Pazar günü burada metroya rahatlıkla binebilirsiniz fakat hafta içleri ve iş saatlerinde tıklım tıklım oluyor ve insanlar metroya binmek için birbirlerini eziyor. Metro tam dolduktan sonra, kapılar kapanmadığı için görevliler gelip kapıları zorla kapatıyorlar. Çin’in para birimi Yuan. Pekin’de Çin alfabesi kullanıldığı için neredeyse Latin alfabesi hiç yok. Elektrikli cihazlarınız için dönüştürücü aparata ihtiyaç var. Taksilere iş giriş çıkış saatleri dışında kullanmanızı tavsiye ediyorum.

pekin-metro

Çin Seddi

Çin denince ilk akıllara gelen eserlerden birisi Çin Seddi. Hani şu uzaydan bile görülen ve merdivenli ve duvarlı olan eser. 8851 metre uzunluğuna sahip olan eser 2007 yılında Dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiş. Bu büyük yapının neden yapıldığına dair bir çok söylenti var fakat bunlardan en çok doğrulananı Kuzeyden Çin’e karşı, Moğol ve Türk boylarının saldırısına karşı savunmada bulunmak.

cin-seddi

Konfüçyus Tapınağı

Meşhur Konfüçyus ismini duymayan kimse yoktur diye tahmin ediyorum. Konfüçyus hayatını, sözlerini ve öğretilerini merak ediyorsanız Konfüçyus tapınağı tam size göre bir yer. Konfüçyus Çin geleneklerini derleyerek yeni nesillere aktararak öğreticiliği kendine vazife olarak görmüş bir düşünür. Konfüçyus’ün adı devlet adamları, ahlakçılar ve filozoflar arasında değil peygamberler arasında anılmakta. Özellikle burada dinler tarihi ile uğraşanlar, onun öğretilerini din olarak kabul ediyorlar.

konfucyus-tapinagi

Yasak Şehir – Forbidden City

Ming ve Qing Hanedanlarının kullanmış olduğu yapı Çin İmparatorluk sarayıdır. Çin hükümetinin törenlerinin yapıldığı saray, 1925 tarihinden itibaren bünyesinde saray müzesini barındırıyor. 1406-1420 tarihleri arasında yapılmış olan sarayın 8.700 civarında oda ve 980 yapıdan oluşmaktadır. 1987 tarihinde dünya kültürü miras listesine eklenen yapı muhteşem mimarisi ile göz dolduruyor. Dünyanın en büyük sarayı olan Yasak Şehir, dünyadaki en eski saray olma özelliğini koruyor. Kapı girişinde ilk Mao resmi sizi karşılayacak. 72 hektar gibi geniş bir alan üzerine kurulan yapı görülmeye değer.

yasak-sehir-fobidden-city

Wangfujing Caddesi

Pekin’de alışveriş yapmak, iyi bir yemek yemek, konaklamak ve cafelerde vakit geçirmek için bu caddeyi kullanabilirsiniz. Cadde araçların geçemediği ve trafiğe kapalı olan bir yer olma özelliği taşıyor. Bu nedenle cadde üzerinde rahatça dolaşabilir ve dilediğiniz mağazayı gezebilirsiniz. Cadde gece ve gündüz hiç fark etmeksizin her zaman hareketli.

wangfujing-caddesi

Donghuamen Gece Marketi

Burası normal marketlerden biraz farklı ve akşam olunca kuruluyor. Ülkemizdeki pazarlara benzeyen yapıda kurulan Donghuamen yiyeceklerin satıldığı ve birçok kişinin rağbet gösterdiği bir gece pazarıdır.

donghuamen-gece-marketi

Pekin Tianenmen Meydanı

Size dünyanın en büyük meydanı neresidir diye sorsam? Nasıl bir cevap verirdiniz? Cevapı Tianenmen Meydanı. Burası Pekin’in merkez noktası olarak kabul ediliyor. Tianenmen meydanında Mao’nun anıt mezarı ve dev bir posteri de bulunuyor.

tiananmengatepic1

Pekin Cennet Tapınağı

Tamamen ahşaptan inşa edilen yapı, 15. yüzyılda Çin mimarisine uygun olarak inşa edilmiş. Bu yapı yapılırken kesinlikle bir tek çivi bile kullanılmamış. Tapınağın çevresi oldukça bakımlı ve güzel. Eski dönemlerde cennetin yuvarlak ve dünyanın kare olduğuna inanılıyormuş, bu nedenden dolayı yapı yuvarlak olarak inşa edilmiş. Tapınağın hemen yanında geleneksel Çin çaylarının tadına bakarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

pekin-cennet-tapinagi

Pekin Yazlık Saray

İmparator ve ailesinin yaz aylarında tatil amaçlı kullandığı yapı, göl kıyısında bulunuyor. Buraya geldiğinizde göl üzerinde geleneksel Çin tekneleri ile gezme imkanı da bulabilirsiniz. Gölün çevresinde bulunan farklı ağaçlar ve çiçekler harika görünüyor. Çin mimarisi ile yapılmış süslü çatıları ile ahşap evleri görebilir ve güzel kareler yakalayabilirsiniz.

pekin-yazlik-saray

Lama Tapınağı

Pekin’de gidebileceğiniz en güzel tapınaklar arasında olan Lama Tapınağı muhteşem mimari yapısı ve renklerinin güzelliği ile görülmeye değer yapılar arasında. Burası Çin’de bulunan en büyük Budist tapınağı olma özelliğini koruyor. Pekin’e geldiğinizde bu muhteşem ve mistik yapıyı da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

lama-tapinagi

Ne Yenilir?

Shandong Tavuğu hemen her restoranda görebileceğiniz popüler bir yemek türü. Lahana ve Pekin’e özgü bitkilerle hazırlanan yemek çok fazla tercih ediliyor. Pekin Ördeği adı üzerinde buradan dünyaya nam salmış bir yemek türü. İçerisine pirinç ilave edilerek pişirilen yemek oldukça lezzetli. Moğol Güveci’de ülke genelinde bilinen kuzu güveç yemeği. Kızarmış etler ve yanında bulunan sebzelerle servis edilen yemekte Pekin yemekleri arasında yerini alıyor. Gittiğinizde Çin mutfağının çok zengin ve renkli olduğunu göreceksiniz.

shandong

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Pekin’e direk veya aktarmalı olarak uçak seyahatleri düzenleniyor. Yaklaşık olarak direk uçuşlarda 8 saatlik bir sürede Pekin’e ulaşabiliyorsunuz. Aktarma yapılacak ülke veya farklı göre ulaşım süresi 14 saate kadar çıkabiliyor.

Farklı Kültür Pekin'e Yolculuğa Çık!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...