Yolculuklarda Yanınızdakiyle Konuşmak Ya Da Konuşmamak!

Belki sosyal bir insan değilsiniz, belki sudan sohbetler size göre değil, belki de sadece o an konuşasınız yok. Peki bir uçak yolcuğunda yanınıza konuşmayı fazlasıyla seven biri oturursa? Uzun uzadıya torunlarını anlatmak isteyen bir pamuk teyze, siyaset tartışmak isteyen ama görüşleri size pek de uygun olmayan bir amca ya da her şeyden şikayetçi, negatif bir genç. Karşınızdakini kırmadan sohbet etmekten nasıl kurtulursunuz? İşte işinize yarayabilecek birkaç taktik.

Uyuyun / Uyuyor Taklidi Yapın

giphy

Uyuyabiliyorsanız uyuyun o en güzeli. Eğer uyuyamıyorsanız, İETT otobüslerinde yaşlılara yer vermek istemeyen zalim gençler tarafından keşfedilmiş, uçak yolculuklarında da uygulanabilen uyuyan insana kimse dokunmaz taktiğini kullanabilirsiniz. Tabi bunun işe yaraması için çok hızlı davranmanız gerekir. Eğer muhabbete zaten girildiyse uyku moduna geçmeniz zor olabilir.

Müzik Dinleyin

Commute7

Kulaklığınızı takmak için oldukça çevik davranmalısınız. Kemer ışığı söner sönmez play tuşuna basmanız şart. Kulaklığı taktıktan sonra sadece ve sadece hostesle konuşurken çıkarmalısınız. Şarkı dinlemeseniz bile kulaklık kulağınızda olmalı. Tabii yanınızdaki müzik sesi gelmediğini fark etmediği sürece.

Çalışın /Çalışıyor Taklidi Yapın

2013-08-23-tumblr_m08celcrnT1r3isxuo1_500

İkaz ışıkları söner sönmez bilgisayarınızı açın ve dünyanın en önemli işini yapıyormuşçasına birşeyler yazmaya başlayın. Bir excel sayfası da aynı işi görebilir.

Yabancı Taklidi Yapın

tumblr_inline_nca8d1AbCs1sv6td2

Bunu gerçekleştirebilmek için gerçekten inanmış olmanız lazım. Tüm bir yolculuk boyunca ağzınızdan bir kelime Türkçe dökülmemeli. Kitabınız Türkçe ise çantanızdan çıkarmamalı, pasaportunuzu ve biletinizi asla ifşa etmemelisiniz. Sakın ha hostesle konuşurken “Bir çay alırım” demeyin. Tüm asosyalliğimle söylüyorum ki bu numara biriyle konuşmamaktan çok daha gergin. “Yurtdışında yaşadığım için Türkçem kötü” numarası ise oldukça riskli. Çünkü sizle gerek Türkiye hakkında gerekse yurt dışında yaşamak hakkında bitmek bilmeyen bir konuşmaya başlayabilir.

Kitap Okuyun tumblr_mq6rd031k61syf5nbo1_500

 

Kitap okuyan birine genellikle kimse ilişmez. Yanınızda sizinle konuşmak için azmetmiş biri var ise, araya sıkıştırdığı lafları ilgilenmez bir ifadeyle (bu ifade için zorlanmayacağınızı temin edebilirim) dinleyip konuşmasının bitimine yakın kitabınıza dönün. Kitapla ilgili soru sormayı denerse de kısa cevaplarla geçiştirin. Baktınız ara ara kitap hakkında konuşma girişimleri devam edecek, okurken uyuyakalma numarasına geçiş yapabilirsiniz.

Sinirli Taklidi Yapın

tumblr_m9hdtstcxk1rrdy0u_large

Sinirli birine kolay kolay kimse laf edemez. Hele ki sinirli biriyle muhabbet etmeye çalışmak çok az kişinin cesaret edebileceği bir iştir. Sinirin ne kadar zararlı olduğuna dair bir konuşma yapmak isteyen “yolculuk arkadaşı”nız olursa, oldukça gergin olduğunuzu belirtebilirsiniz. Durum itibariyle kibar ve anlayışlı olmanız çok beklenmeyecektir.

Boğazınız Ağrıyormuş Gibi Yapın

tumblr_modvu3LXkY1rm9sqwo5_400

Müstakbel “çok konuşan yolculuk arkadaşı”nız muhtemelen bir soruyla konuşmasına başlayacaktır. Cevap verirken boğazınızı temizliyormuş gibi yapıp, yutkunarak cevap verin. Kesik kesik olan cevaplarınız onun isteğini kaçıracak, en azından halinize acımasını sağlayacaktır. Hostes geldiğinde de yine zorlanıyormuş gibi yaparak cevaplar vermeniz, yanınızdaki kişiyi ikna edecektir.

Duymakta Zorlanıyormuşsunuz Gibi Yapın

john_lalala_i_can_t_hear_you____by_eggirl2-d5y7kod

Üstteki yöntemle kardeş olan “duymakta zorlanma” yine soru sorulması durumunda geçerli. Konuya doğrudan girerse de yüzünüze anlamaz bir ifade verip, kulağınızın tıkalı olduğunu söyleyin. Uçak basıncı kulakları daha da tıkayacağından, kendisini duymanız çok mümkün olmayacaktır. Hostes geldiğinde duymakta zorlanıyormuş gibi yapmayı unutmayın tabii.

Doğruyu Söyleyin

Gerçekleri duymak bir çok kişi kırıcı olsa da, en makul ve kestirme olan yöntem konuşmak istemediğinizi söylemektir. Konuşma tarzınız ve mimiklerinizle, olabilecek en kibar şekilde konuşmak istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Yanınızdaki kişi en fazla kaba biri olduğunuzu düşünür fakat rahat bir yolculuk etmiş olursunuz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...