UÇAKTA EVCİL HAYVAN NASIL TAŞINIR?

Özellikle evcil dostları olan insanların merak ettiği bir konu, dostumu da seyahat ettiğim yere uçakla götürebilir miyim? Her Havayolu’nun kendine özgü bazı standartları mevcut, fakat genelde ortalama aynı kurallar uygulanır. Dostunuz ile yurt dışına uçacaksanız, bu seferde karşınıza ülkelere göre bazı kriterler çıkacak. Yanınızda küçük dostlarınız ile seyahat edecekseniz bir sürpriz ile karşılaşmamak için, tam anlamıyla bilgi sahibi olmalısınız.

tatil1

Belgeler

Evcil dostunuzla uçak ile seyahat edecekseniz, dostunuza ait aşı sertifikasının yanınızda bulunması giriş izinleri ve yurt dışı devamınızın ve transit ülkeler tarafından istenen belgelerin eksiksiz olması şart. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edecekseniz, 4 ayaklı dostunuz için mavi AB belgesi çıkarmanız isteniyor, çıkaracağınız bu belge AB ülkelerinin hepsinde geçerli. Belge, dostunuza kuduz aşısı yapıldığını göstermekte, ve aşı yapıldıktan sonra 1 yıl geçerli. Bazı tehlike oluşturabilecek dostlar uçaklara kabul edilmemekte, dilerseniz kabul edilmeyen dostlar hangileri bunlara birlikte göz atalım.

79166865

Uçuşlara Kabul Edilmeyen Dostlar

Havayoluna ve ülkelere göre değişiklik gösterse de genel olarak araştırmalarım neticesinde, Dogo Argentino, Doberman, Rottweiller, Japanese Tosa, Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire, Bull Terrier, Saffordshire Bull Terrier, Fila Brasiliero, Kangal, Masfiff, Kaukasian Owtscharka , Mastino Napolitana gibi tehlike oluşturabilecek köpekler bazı hava yollarında kabine, bazı hava yolların da ise ne kabine ne de bagaja kabul edilmemekte.

yoldasin_pet1

Uçakta Evcil Dostlarınızı Nasıl Taşırsınız?

Uçakta yolcu kabinleri ve kargo bölümlerinde sadece evcil dostlarınız taşınmakta, örnek verecek olursak sadece küçük ötücü kuşlar, kedi, köpek gibi evcil dostlar taşınabilir. Sizinle birlikte seyahat edecek dostunuzun uçağa kabul işlemleri yolcu ile birlikte yapılmakta. Bazı hava yollarında yolcu kabininde taşınacak olan dostunuzun taşınması, uçak tiplerine göre de farklılık gösterebilir. Evcil dostunuzla uçacaksanız bazı hava yollarına 3 iş günü önceden bazılarında ise 6 saat önceden bilgi vermelisiniz.

31119642-couple-of-pug-dog-ready-to-depart-for-summer-vacation-with-sunglasses-and-luggage-Stock-Photo

Evcil dostunuza ait olan sağlık belgesi, aşı kartı ve buna benzer evrakları mutlaka uçağa gitmeden önce yanınıza alın. Evcil dostunuz temiz ve kokusuz olmalı, tüm bakımları yapılmalı, aksi taktirde dış görüntüsü kötü olan ve diğer yolcuları rahatsız edecek şekilde kokan dostlalarınız uçağa alınmayabilir.

Ücretlendirme

Siz kendiniz için nasıl uçak bileti ücreti ödüyorsanız, evcil dostunuzun da taşınması belirli ücrete tabi. Yine hava yollarına göre değişiklik göstermekle beraber ücret, ağırlığa veya ebata göre alınmakta. Biletinizi hangi hava yolundan alacaksanız, almadan önce mutlaka ilgili hava yolunun sitesine girip veya arayıp detaylı bilgi almalısınız.Görme engelli olanlara rehberlik eden köpekler kabin içine bazı hava yollarında ücretsiz kabul edilirler. Bazı hava yolları 2 dostu birden kabul etmemekte, bazıları ise bir dostunuza ücret almamakta.Her hava yolunun sitesinde evcil hayvan taşıma ile ilgili ücret tarifesi yer almakta.

indir

 

Evcil dostunuzun kafesi üzerinde mutlaka sizin ad, soyad ve iletişim bilgilerinizin bulunduğu bir kart yer almalı. Yurt dışına gidecekseniz, seyahat edeceğiniz ülkenin dostunuz için istedikleri evrakların eksiksiz olması şart. Aksi taktirde dostunuz uçuşa alınmayabilir. Bu arada bazı ülkeler yolcu yanında evcil hayvan giriş çıkışına ve transit geçişine izin vermediği için, seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkeyi mutlaka araştırmalısınız.

Ucakta-evcil-hayvan-tasima

 

Bazı hava yollarında kabin içerisinde taşınacak dostunuzun ebat ve toplam kilosuna bakılarak, kabinde taşınmasına izin verilir. Bazen aynı kafesi paylaşan dostlarınız olabilir, yine belirli ebat ve ağırlığa göre kabine kabul edilebilir. 8 haftadan küçük ve anne sütü içmeye devam eden yavru kedi ve köpekler uçakta taşınamaz. Dostunuz 12 haftadan küçük ise, veteriner onayı olması şart. Evcil dostunuz eğer hamile ise uçağa kabul edilmez.

resim 5

 

Hava yolu firmaları genelde taşınan dostunuzun sağlık durumunun kötüye gitmesi halinde, sorumluluk kabul etmezler. Evcil dostunuz sadece yolcu refakati ile seyahat edebilir, bunun haricinde dostunuzu tek başına gönderip teslim aldırma işlemi yapamazsınız. Muhabbet kuşları taşıma işlemi hava yoluna göre değişiklik gösterse de, genelde kabinlerde taşınabilir.

cats-and-dogs-on-plane

 

Yolcuların rahatlığı ve güvenliği için, kabinde belirli sayıda evcil hayvan taşınmasına izin verilir. O nedenle uçağa alınabilecek bir evcil dostunuz olsa bile bilet aldıktan sonra hava yolunu mutlaka arayarak bu bilgiyi veriniz.Aksi taktirde aynı uçakta birden fazla evcil hayvan olduğu için, dostunuz kabine alınmayabilir. Dostlarınızın uçağa kabul edilmesi için, kafeslerinin hava alması, sıvı sızdırmaması ve kilitlenebiliyor olması şart. Şirin dostlarınızı taşımadan önce mutlaka hangi hava yollarından bilet alacaksanız ve hangi ülkeye gidecekseniz, detaylı bir araştırma yapmalısınız. Dostlarınızla rahatlıkla seyahat etmeniz için, istenilen tüm gerekli prosedürleri yapmalısınız.

evcil-CTA

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...