Türkiye’nin İlham Dolu 51 Seyahat Blogu

Türkiye’de gezmek kolay değil. Şartlar, tembellik, erteleme, önceliklerin değişmesi derken gezmeye/keşfetmeye her zaman üvey evlat gibi davranıyoruz. Bu sebeple kozasından çıkan, gezmelere doyamayan, bu tutkuyu canlı tutan, en önemlisi başkalarına ilham veren insanları bir blog haberinde ağırlamak istedim. Liste daha uzayıp gider ancak bir sınır koymak gerek elbet. Her biri birbirinden değerli bu blogları alfabetik sırayla dizmek en mantıklısı tabi. Okudukça içinizdeki gezgini uyandıracak o 51 harika blog ile sizi başbaşa bırakıyorum.

 1. Amatör Gezginin Gezi Notları

Screenshot_1

 

Bir reklamcının gözünden karış karış Türkiye’yi gezmek isteyenler için harika bir kaynak. Daha çok hafta sonu gezileri için ilham verebilir. Plan yapmadan önce uğranası blog.

2. Ayağımın Tozuyla

Screenshot_2

Bir eczacının kaleminden yollar… 2011 yılından beri aktif olan hesap Ayağımın Tozuyla; eşi, ailesi ve arkadaşları ile yaptığı seyahatleri anlatan bir eczacının şehirlere, mekanlara, insanlara bakış açısını bize yansıtıyor.

3. Az Gezmiş

Screenshot_3

Az Gezmiş, Türkiye’de ve dünyada gezip gördüklerinizi, fotoğrafladıklarınızı paylaşabildiğiniz, gezecek olanlar için ipuçları verebildiğiniz bir paylaşım ortamı. Sitenin en harika yanı, birlikte seyahat edebileceğiniz yeni insanlarla tanışmanıza olanak tanıması.

4. Başka Türlü Bir Şey

2 arkadaşın, işlerinden istifalarının ardından yaptıkları dünya turunu belgeledikleri bir seyahat blogu. Biten seyahatlerin, biten hüzünlü bloglarından. Ancak gezdikleri yerlerde yaşadıkları, hazırlık ipuçları, en’ler listesi, üzerine bir de hazırladıkları harika video ile okuyucuyu istifa kararına zorlamıyor değil.

5. Baya İyi

Screenshot_11

Baya İyi Türkiye’nin tazecik bloglarından. Seyahat yazıları ise okurken kendinden müzikli cinsten. Şu an için nicelik bakımından çok doldurmadıkları “Seyahat” sayfaları nitelik bakımından birçok blog’u dövüyor. Sevgili Onur Yüksel & Oylum Yüksel’in kalemine zeval gelmesin, yazıların yenilerini kalp atışlarıyla bekliyoruz.

6. Bence Tatil

Screenshot_6

Keşfettikçe mutlu olan bir çiftin öncelikle kendi seyahatleri için açtığı bu blog, ardından keşfeden diğer tüm insanları kucaklamış. Çalışmaya mola verin, tatil fikirleri başlığına gelin ve hayal etmeye başlayın. Arabayla sınır ötesi yolculuklardan şarap rotalarına ilham verecek birçok alternatif bu sayfada sizi bekliyor.

7. Bekran Sarsılmaz

Screenshot_8

Cerrahtan seyyah olur mu? Bekran olduğunu bu seyahat blogu ile kanıtlıyor. Üniversitede Interrail ile seyahat bağımlılığına yakalanmış ve fırsat buldukça dünyaya keşifler düzenliyor. Yazıdan çok resme adanmış, ilham arayana merhem olacak bir blog. Doktordan, temiz.

8. Bilinmeyen Rota

Screenshot_13

Uluslararası ilişkiler uzmanı T, bir göçebenin ruhuna sahip olduğu için yerinde duramıyor, sürekli geziyor. Biz T’nin kızıl saçlarını görüyoruz bir tek, kim olduğunu bilmiyoruz. T’nin yazdıklarından Ege’ye aşık olduğunu düşünüyoruz. Ege güneşiyle, tatlı meltemiyle, akşam üstü atıştırmalıklarıyla T’yi çağırıyor, T de gidiyor, geziyor, yazıyor…

9. Çelebi Alper

Screenshot_9

Alper Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gitmiş. Finlandiya kırında kamp yapıp, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaşmış, Moldova’da köy düğününde halay çekmiş, Litvanya’nın köyünde av eti yemiş, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmanmış, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini, Kuzey Kore‘de dünyanın en büyük gösterisini görmüş. Arkanıza Eyfel Kulesi’ni alıp fotoğraf çektirmekten daha farklı tatil planları düşlüyorsanız adresiniz bu .

10. Çizen Bayan

timthumb

Mimar, menajer, dj, gezgin, blogger. Müziği, seyahati, sokak kültürünü harmanladığı yazıları şehir hayatına dair en gerçek ipuçlarını veriyor. Şu sıralar Türkiye’de değil, hayatına “Dünya Benim Evim” dediği yerkürenin herhangi bir odasında devam ediyor. Tınılarla dolu yazılar ve buram buram sokak yaşamı için Elif’i takip edin.

11. Çok Okuyan Çok Gezen

cok-okuyan-cok-gezen-5

Sevil Mert, bankacılık sektöründen. Seyahatin ciddi bir planlama işi olduğunu düşünenlerden. Verdiği tavsiyeler seyahate giriş 101 dersleri gibi. Eğer planlama yapma konusunda benim gibi sorunluysanız Sevil blog’undaki tavsiyeleri ile yanınızda. Seyahatin 5N 1K’sı karşınızda.

12. Drummer Lizard

Gunes AKDOGAN photography. All about me: http://about.me/nomadlizard

Adı duyulmamış yerlerin peşinde Güneş. Pervasızca geziyor. Plansız, kimi zaman tekneye otostop çekerek, kimi zaman 1000 km yol yürüyerek, kimi zaman bir dağ evinde 3 ay yalnız başına doğayı dinleyerek… Hem de serüveni kendine meslek olarak seçmiş, sadece bağışlarla yazıyor bu hikayeyi.

Şu andaki projesi kıyı kıyı Anadolu’yu gezmek. Bizi de blogunda serüvenine ortak olmaya davet ediyor.

13. Ev Bezgini

Screenshot_13

Blogun adına bakmayın, “ev insanı öldürür” atasözüyle başlıyor bloguna Nur. Enteresan bir tarzı var. Blog yazılarını okurken bir çizgi roman okur gibi hissediyorsunuz kendinizi. Her adımı görselleştirmiş, her görseline cümleleriyle anlam katmış. Adım adım gezme deneyimini yaşatarak, orada olmanın heyecanını yaşamak için takip edilesi.

14. Fareli Köyün Hayalcisi

UGR_4312

Blog fotoğraflarını referans alırsanız deli diyebileceğiniz harika bir gezgin kendisi diye kısaca anlatabiliriz. Çok içten yazıyor, çok hayatı yazıyor, çok güzel fotoğraflıyor ve durmadan, nefes almadan geziyor. Gezilerini hayatının anılarıyla harmanlıyor, harika masallar döküyor eteklerinden. Bize de, takip etmek kalıyor.

15. Gezdimania

ORÇUN PSD2

Şehirleri A’dan Z’ye tanımak isteyenler için adeta bir katalog mahiyetinde bu blog. Tam 5 yıldır deneyimlerini paylaşıyor Gezdimania (blog camiası için hiç azımsanacak bir rakam değil). Aklınızda soru işareti bırakmayacak gezi rehberi diyebiliriz. Aynı zamanda çeşitli yayınlara da yazı hazırlayan gezginimize sormak istediğimiz bir şey var: O arabayı nerden buldun! (Kıskançlıklar)

16. Gezen Bilir

Screenshot_16

Dağcılıktan hava sporlarına, kamp alanlarından define avına aklınıza gelebilecek her sorunun cevabını forumlarında bulabileceğiniz eşsiz bir kaynak. Ne yapsam sorusunun cevabını arayanların girip başlıklara bakması bile ilham için yeterli. Yaşasın forum kültürü diyor, sosyal bilgi paylaşım medyalarına evet diyoruz.

17. Gezentigiller

Screenshot_2

Hasan ve Şahika çifti için her şey bir yaz gittikleri kampta başlar. Keşfetmenin güzelliğini neden paylaşmıyoruz diye soran çift, o andan itibaren attıkları her adımı kayıt altına alıp, bizimle paylaşırlar. İçinde gezmek olan her hikaye gibi bu da mutlu mesut devam eder. Yazıları okurken çiftin hayatlarından da kesitler görecek, gezi yazılarını hikaye gibi okumayı deneyimleyeceksiniz.

18. Gezgin Anne

Screenshot_3

Çocuk sahibi olunca seyahat etmek hayal olur mitini ayakları altında ezerek yok eden harika bir anne kendisi. Yazıları adeta ailelerin seyahat kılavuzu. Çocukla seyahat elbet kolay değil ancak Gezgin Anne Deniz’i okuyanlar imkansız olmadığının da bilincinde. Ailelere ilham veren harika yazıları, evlilik cüzdanının yanında kitapçık olarak dağıtılmalı. Kendisi aynı zamanda bizim için de çok güzel bir liste yapmıştı tık tık.

19. Gezgin Martı

Seyahat ve edebiyat tutkusunu mizahla harmanlayan bir blogger Özlem. Gezdiği etkinlikleri, seyahat ile ilgili haberleri, seyahat ettiği şehirleri bol bol resim, video, gif gibi görsellerle zenginleştiren, okumayı keyiflendiren tarzı ile bize ilham veriyor.

20. Gezgin Tech

Screenshot_20

Gezgintech bir nevi seyahatin buzzfeed’i. Gezi ve gezi kültürü ile teknolojiyi keyifli içeriklerle harmanlayıp paylaşan bir gezi gazetesi. Merak ettiğiniz konuları ararken gözünüz bir anda onlarca listelemeden birine kayıp size ne aradığınızı unutturabilir. İlham için güzel bir kaynak.

21. Gezi Notlarım

Screenshot_21

Bu seyahat blogu bana cebe sığan yol kitaplarını anımsatıyor. Uzun, ince, bir solukta bitirilecek heyecanda yolculuk hikayeleri. Atın cebinize, oturun sakin bir köşeye ve okumaya başlayın. Pişman olmayacaksınız.

22. Gezici Günlük

Screenshot_4

Kocaman görseller, güzel tasarım, ayrıntılı şehir anlatımları… Gezici Günlük, içinde dolaşmaktan zevk alacağınız site tasarımı ve eğer hayalinizdeki destinasyon bir Avrupa şehriyse, özene özene okuyacağınız yazılarıyla karşınızda.

23. Gezigoo

Screenshot_9

Gezigoo seyahatseverlerin yazılarını ekledikleri ve forumunu kullandıkları bir komünite. Kendini sürekli yenileyen site, şu anda sosyal paylaşım ekonomisi ile ilgili çalışmalar yürütmeye başladı. Projenizi yüklüyorsunuz, bağış topluyorsunuz ve seyahatlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Çok seyahat eden biriyseniz, bir gözünüz mutlaka burada olsun.

24. Gezimanya

Screenshot_23

Gezimanya yazarların gezi notlarını, fotoğraflarını, yazılarını paylaşabilecekleri kocaman bir park. Park diyorum çünkü çoğu forum ve kollektif sitenin aksine rengarenk, cıvıl cıvıl bir tasarıma sahip. Oradan oraya koşturup konulara bakabilir, ilhamı hangi renkli kutucuktan almak istediğinizi seçebilirsiniz.

25. Gezip Gördüm

Screenshot_25

Gezip gördüm şehirler hakkında onlarca yazı bulabileceğiniz güzel bir kaynak. Şehirlere tıkladığınızda ziyaret edebileceğiniz mekanları başlık başlık ayrı yazılar şeklinde görmek işinizi kolaylaştırıyor. Gezip görmeden önce ilhamınızı buradan alabilirsiniz.

26. Geziyorum.net

Screenshot_26

Bir endüstri mühendisinin gözünden dünya… Yemek, koşu, ürün, macera, araba gibi kategorilere ayrılmış site daha çok sportif bünyeleri besleyecek nitelikte. Koşarım, tırmanırım, çıkarım heheyt diyorsanız buyrun ilacınız burada.

27. Haritada Bir Nokta

Screenshot_6

Alkım da gezmeyi seven bir mimar. Yazılarında şehirleri kah tarihleriyle, kah film karelerinden örneklemelerle, kah mimarileriyle anlatıyor. Kültürel açıdan zengin içerikleri için kendisine teşekkür ediyor, bir an önce Japonya hayalini gerçekleştirmesini umut ediyoruz.

28. Gökçenin Seyir Defteri

Screenshot_28

Gökçe, sürekli şehirler hakkında önerilerini soran arkadaşlarına tavsiyeler vermek için açmış bu gezi blogunu. İyi ki de yapmış. Yapmamız gereken her şeyi birebir yazılarında açıklaması, gerçekten bir arkadaşınızla sohbet ederken aldığınız cevaplar hissini veriyor. Gökçe bir çay daha içelim de bize biraz daha Boston’u anlat.

29. Gürkan Genç

Gürkan Genç bisikleti ile dünyayı dolaşan bir Türk gezgin. Kendisi “Dünya turu” sırasında Kutup Dairesine bisikleti ile kış ayında ulaşmayı başaran dünyanın sayılı tur bisikletçilerdinden de biri, saygıyla alkışlıyoruz. Bisiklet aşıkları için ilhamın adı da diyebiliriz. Pedalını seven takipte olsun.

30. Her Şeyi Anlatırım

Screenshot_33

Her Şeyi Anlatırım, yoğun iş hayatı sebebiyle zamansızlığı mazeret etmememiz gerektiğini kanıtlayan bir seyahat blogu. Her minik tatil dilimine bir seyahat sıkıştırmış çift, özellikle pazartesi sendromunu dindirmek için açılıp bakılması gereken bir seyahat blogu yaratmış.

31. I Can Travel

Screenshot_34

En köklü seyahat bloglarından i can travel. Kerimcan hayatını keşfetmenin tutkusuna adamış bir reklamcı. Reklamcı dedik ya, bizi dili ile de tavlıyor kendileri. İyi de yapıyor. Nereye giderse peşinden yazılarını takip ediyoruz, okuyup o sokakları onunla geziyoruz.

32. İstanbul Gezentisi

Screenshot_35

Aylık akbili ve iPhone kamerası ile İstanbul’u turlayan bir şehir gezgini. Ya bu şehirde yaşıyoruz ama çok da tanımıyoruz diyenlerin derdine derman olmuş harika bir blog. Hafta sonu için tembellik etmeyin, açın blogu, okuyun, akbilinizle haydi yollara.

33. Keşfetsene

Screenshot_37

Keşfetsene; eski dostlukları 2009 yılında yaptıkları interrail ile gezme tutkusuyla birleşen, yıllardır ev arkadaşı olarak  hayatlarına devam eden Barış Evrüke ve Taflan Kandemir tarafından açılmış rehber niteliğinde olması için çalışılan ekonomik seyahat ve gezi blogu olarak nitelendiriyor kendini. Bize söyleyecek söz bırakmamışlar. Ucuz seyahat önerileri için buraya.

34. Kuyruksuz Uçurtma

IMG_20120714_145401

Enerjisini gezmelerden, seyahatten, bavul açıp kapamaktan alan bir gezi blogu Kuyruksuz Uçurtma. Sahibi çok sevdiğimiz İrem, tam bir seyahat tutkunu. Blogu okurken kız arkadaşlarımla şehirlerin dedikodularını yapar gibi hissediyorum. Dişi bir kalemden, heyecanlı yazılar.

35. Löplöpçüler

DSC06034

Özenç ve Semih geziyor, tadıyor, yediğimiz içtiğimiz bizim olmasın, onları da anlatalım diyor. Okurken iştah açan cinsten, dikkatli olmak lazım. Değişik mutfakların enfes yemekleriyle dolu harika bir seyahat blogu. Şimdiden afiyet olsun.

36. Macera Kitabım

Screenshot_40

Çarşı pazar dolaşmayı seven, şehrin sokakları ile var olduğunun kanıtı yazılardan ilham alanları bu kitabın sayfalarına davet edelim. Her sayfasında ayrı bir şehrin dokusu, kokusu, enerjisi var. Okurken heyecanlanacağınız, gidelim hemen diyeceğiniz yazılar için birebir.

37. Not Only İstanbul

Screenshot_41

Yazılı, videolu, görselli, hikayeli İstanbul içerikleri. Şehri sadece sokakları değil, aynı zamanda insanları ve hikayeleri ile dinlemek isteyenlerin uzun zaman harcayabileceği, harika bir site. Tavsiye.

38. Oi The Blog

Screenshot_7

Aynı evde yaşayan iki çocukluk arkadaşı çamaşırı kim yıkayacak, bulaşığı kim kaldıracak gibi sorunlara çözüm olarak blog açmaya ve bol bol gezmeye karar veriyor. İşin şakası bir yana Öykü ve İdil gezdikleri yerleri, tasarımını çok sevdiğim sitelerinde, inanılmaz bir samimiyetle anlatıyor. Qanqalarla tatil keyfi yapacaklar, bu siteye dikkat!

39. Rüzgarın İzinde

1797533_813805095298494_1684677235_n

Serkan bir motor sevdalısı. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da binlerce kilometre yaparak birçok yeri 2 teker üzerinde keşfetti. Motorseverlere anlatacağı çok hikayesi var. Bu sebeple blogunu yazılar ve anlık paylaşımlar olmak üzere ikiye ayırmış. Malum, yollarda uzun uzun yazmak kolay değil.

40. Sandaletli Seyyah

DSC00844

42 yaşında evli bir doktor seyahat için otostop ya da bisikleti neden seçer? Çünkü keşfin konforlu koltuğunda, otel odasından dışarıyı seyretmek olmadığını iyi bilir. Bora Bilgin bu sebeple sürekli geziyor, gezdikçe deneyimlerini paylaşıyor. Doktordan, temiz yazılar.

41. Seyahat Günlükleri

img_1666

Seyahat etmek Şilan için eskiden işleri arasında verebildiği birkaç günlük bir molaymış. Şimdi ise kariyerini değiştirip hayatını seyahate adamış. Bir kurtuluş hikayesi daha:) Sırt çantası ile gezen, Berlin’de yaşayan, Nepal, Hindistan ve Güney Asya günlükleriyle hafiften kıskandıran, bol bol ilham aşılayan, samimi bir seyahat blogu. Takipteyim.

42. Seyahatperest

Patricia-Willocq-4-1024x682

Özge seyahat tutkunu bir anne. 15 yaşında dünyayı keşfe başlamış, evlilik teklifini seyahati sırasında almış, aile kurmuş, çocuk yapmış, gezmekten, keşfetmekten asla vazgeçmemiş. Yazıları ile seyahatlerini, hayatını, çocuğunu anlatıyor. Özellikle çocuklu aileler için tam bir ilham perisi.

43. Şimdi Gezelim

IMG_4849 (Small)

Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalışan, böylece beş ülkede yaşayan, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde eden, hikayesini duyanın “ne şanslı yaa” dediği ama aslında kendi şansını kendi yaratan bir adam Başar Kurtbayram. 2009 ve 2013 yıllarında toplam 2 seneyi geçen dünya turlarının da bulunduğu blogunda, seyahatin “how to” sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

44. Son Mastori

20140316-135222

İletişimci, şef, şarap somaliyesi, yazar, gezer. Seyahatlerinde keşfettiği tatları mutfağında hazırlıyor, bize de bu tarifleri anlatıyor. Aklı seyahatlerinde keşfettiği tatlarda kalanlar, Son Mastori’nin sitesini bir ziyaret etsin derim. Aradığı tarifi %100 bulamasa da, mutfağa girmesine ilham verecek başka bir tarifle mutlaka karşılaşacaktır.

45. Super Nice Visit

999940_604642346258392_2032585823_n

Bu kadar çok gezgin mimar olduğunu görmek harika. Yine işine ve keşfe aşık bir blogger var karşımızda. Özellikle şarap tadımı ile ilgili öneriler almak isteyenler için ilham verici bir blog Super Nice Visit. Bilinçli tüketiniz, okumakla yetinmeyiniz, gidip o harika diyarlardaki harika tatları deneyiniz.

46. Uzak Rota

Screenshot_50

Seyahatin bir başka buzzfeed’i. Sitenin içinde başınız dönüyor, diyarlardan diyarlara atlıyorsunuz. Aklınızda hiçbir rota yokken bir anda onlarcası oluşuyor. Birçok yazarın yazılarının yayınlandığı siteye girin, gözünüzü kapayın, bir noktaya dokunun ve planlara başlayın. Bende yarattığı his aynen bu.

47. Uçan Bavul

Screenshot_52

Şehirlerin 5N 1K’sı bu blog. Soru sorun, cevap versin. Sadece şehirler de değil, pasaport sorularınızdan Avrupa Tren Haritası’na birçok bilgiyi de okuyuculara sunuyor Uçan Bavul. Bavul uçsun, bize hatıralar getirsin, okuyalım, hayallere dalalım istiyoruz hep.

48. Varuna Gezgin

Screenshot_53

İlkokul yıllarını ülke başkentlerini ezberleyerek, ortaokul ve lise yıllarını bilgi yarışmaları ve belgesellerin bol olduğu TRT programlarını izleyerek geçirenler Murat Fıçıcı’nın hikayesini gülümseyerek okuyacaktır. Çocukluk yıllarının hayali ile gezmeye başlamış Murat. Ardından eşi de katılmış tutkusuna ve 10 yılda 4 kıta dolaşmışlar. Bir de tutkularını seyahatseverler ile paylaşacakları bir kafe açmışlar. İmrenilecek cinsten bir yaşam. Bu sefer blogdan ziyade, Murat’ın hayat hikayesi size ilham versin diyorum (blog da çok iyi ama:) ).

49. Yolda Olmak

Kemal-Kaya-Gezgin

Kemal Kaya 14 yıldır yollarda. Uzak Doğu’nun Türkiye fahri elçisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor:) Seyahat etmek onun hayat tarzı, blogunda da sırt çantasıyla yaptığı seyahatleri, nerede kalınacağı, nelerle karşılaşılacağı, minik bütçelerle nasıl yaşanacağı gibi onlarca öneri var. Asya’ya seyahat edecekseniz, Yolda Olmak’ı incelemeden plan yapmayın derim. Tam bir yol haritası. Bizim için yaptığı Bangkok listesini de buradan görebilirsiniz.

50. Around Together

IMG_1326-768x576

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendine has özel ve eğlenceli anlatımıyla Emir Aşkın Güvendi’nin kurmuş olduğu Around Together, oldukça popüler bir gezi blogu. 2007 yılında ilk gezisini Bulgaristan’a gerçekleştiren Emir Aşkın Güvendi, o günden sonra seyahat etme özgürlüğünü sonuna kadar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Vietnam’da fillerin üstünde giden, Filipinler’de köpek balığı ile yüzen, Muson Yağmurları altında yürüyen Emir, tam bir gezi aşığı. Bilmediğiniz bir ülkeye seyahat edecekseniz Around Together’ bakmadan seyahate çıkmamanızı ve  tavsiye ediyorum.

51. Geziko Blog

Screenshot_12

Inception! 🙂 Her zaman seyahat etmenize ilham verecekler içerikler yaratmaya, var olduğumuz minicik noktada aslında dünyanın bir parçası olduğumuzu hatırlatmaya çalışıyorum. Hatırlatmak diyorum, çünkü zaten bunu bilerek doğduğumuza inanıyorum. Keşfetmek zaten içimizde var. Günlük koşuşturmacalar, iş-güç-kargaşa derken unutuyoruz ama, soğuk bir dağın üzerinde titrerken güneşin doğuşunu izlemeyi, ya da tadı ağzımızdan gün boyu gitmeyecek ekşilikte tanımadığınız bir meyveyi dalından koparıp yemeyi istiyor aslında içimizdeki gezgin. Seyahat etmek, kabımızdan çıkmak, tatmak, tanımak, öğrenmek içimizde var. Ben de nacizane mümkün olduğunca o gezgini uyandırmaya çalışıyorum.

İçinizdeki gezgine selamlar:)

 

Our Readers Comments

 1. Bana da yer verdiğiniz için teşekkürler.
  Çok güzel bir derleme olmuş, kimler varmış da haberimiz yokmuş dedirtti :)))

  • Güneş, bize verdiğin ilham için teşekkürler. Sen hep gez, biz hep takip edelim. Sevgiler:)

 2. Gerçekten iyi bir referans listesi olmuş. Listede birçok arkadaşımı görmekten, yenilerini tanımaktan memnun oldum. Elinize sağlık.
  (Listede 7.sırada olan arkadaşımızın adı ‘Bekran’ olması gerek.. Düzeltme gerekebilir.)

  • Amman hemen düzelttim, teşekkürler İsmail:)

 3. Derin bir emek var belli ki. Biz gezi bloggerlarının bile yeni keşfetmesi gereken blogları görüyoruz, tebrik ve teşekkür ederiz.

  • Ben teşekkür ederim Taflan. Daha listeye eklenebilecek isimler var aslında, bir noktada durmam gerekti:)

   Sevgiler.

 4. İsmimi “Özenç ve Semih” olarak düzeltmenizi rica ederim
  Löplöpçüler

  • Ah, hemen düzelttim.

   Sevgiler 🙂

 5. Bayaiyi.com ‘a yer verdiğiniz için çok teşekkürler. Sayenizde harika bir liste, bilmediğiniz bir sürü blog keşfetmiş olduk 🙂 Sırayla hepsine tıklamaya başlıyoruz 🙂

  • Biz de sizden daha çok yazı, daha çok ilham bekliyoruz:)

 6. Güzel sözleriniz için teşekkürler. 🙂

  • Deneyimlerini paylaştığın güzel yazıların ve harika blogun için biz teşekkür ederiz Martı 🙂

  • Deniz seni ne kadar sevdiğimizi biliyorsun:) Güzel yazılarınla bize ilham verdiğin için teşekkürler.

 7. bencetatil.com olarak bu listede yer almaktan dolayı çok mutlu olduk. Listeniz sayesinde halihazırda takip ettiğimiz sitelerin yanında, gerçekten çok güzel yeni seyahat bloglarından da haberdar olduk.

  Bu güzel çalışmanız için çok teşekkürler, emeğinize sağlık 🙂
  Sevgiler…

  • Dilek, ben teşekkür ederim. Takipteyim 🙂

 8. Böyle bir liste şart olmuştu. Çoğunu biliyordum ama bilmediğimiz kimler varmış görmüş olduk. Hep yollarda değil, sanal ortamda da denk gelmek lazım elbet 🙂 Ellerinize sağlık.

  • Sedat daha önce de dediğim gibi aslında daha nice ilham veren blog var. Umarım liste herkese ilham verir.

   Sevgiler 🙂

 9. Süper bir liste! Cepte duracak, ara ara bakılacak:)
  Ellerinize sağlık!

  • İrem, Kuyruksuz Uçurtma da bizim başucumuzda, canımız sıkıldıkça arkadaşımızla dedikodu yapar gibi okuyoruz, çok seviyoruz 🙂

 10. Emeğinize sağlık çok güzel bir liste olmuş. Gezmeye, yeni yerler keşfetmeye kendini adamış farklı insanlar tanımak çok güzel…

  • Fatih seni ve diğer keşif tutkunu arkadaşları tanımak da benim için bir zevk. Umarım Türkiye’nin seyahat tutkunlarının sayısı gün geçtikçe artar.

   Sevgiler 🙂

 11. Süper bir derleme, çok iyi bir hizmet. “Ayağımın tozuyla” yazdığım seyahat blogumun da listede yer alması çok mutlu etti, herkes ile tanıştığıma memnun oldum.

  • Melike ayağının tozuyla yazdığın yazılar radarımda, seni severek takip ediyorum:)

   Sevgiler

 12. UcanBavul olarak cok tesekkur ediyorum 🙂 Bir seyahat tutkunu olarak bir cok blogu severek takip ediyordum zaten. Sayenizde yeni bircok blog tanima firsati buldum 🙂
  Sevgiler

  • Seher bizden de sana sonsuz teşekkürler, harika blogun için.

   Sevgiler

 13. Harika bir liste hazırlamışsınız. Emeğinize sağlık! Hem bu listeye supernicevisit’ i kattığınız için hemde yeni bloglar keşfetmemi sağladığınız için çok teşekkürler.

  Sevgilerimle
  Simay

  • Zehra, Super Nice yazılarını takip etmeye devam ediyoruz!

 14. OitheBlog olarak, biz de bu listede yer aldığımız için çok mutlu olduk. Daha önce karşılaşmadığımız blogları keşfetmemizi sağladığınız için ayrıca teşekkürler 🙂

  Sevgiler

  Öykü ve İdil

  • Öykü ve İdil,

   Ev arkadaşlarının seyahat arkadaşı olabildiğini de gösterdiniz bize. Sizi tanıdığım için mutluyum 🙂

  • Melis blogun çok güzel görünüyor. 2. listenin ilk bloglarından biri olacak 🙂

  • Çok teşekkürler… Sevgiler 🙂

 15. Merhaba,

  Listede yer almak beni çok mutlu etti 🙂 Liste gerçekten ilham verici bloglarla dolu, aralarında yer almak gurur verici 🙂

  Minik bir not: Bankacılıktan ayrılalı 8-10 sene kadar oldu ama olsun 🙂

  • Sevil, valla sevinmedim desem yalan olur:)

  • Orhan bence girecek 🙂

 16. Gezme tutkunu olarak benimde web siteme ( gokceninseyirdefteri) yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı olmuş listede yer alan çoğu gezi blogunu zaten takip ediyordum kaçırdıklarımı da bu vesileyle takip edeceğim. Çok teşekkürler. Hayat gezince güzel 🙂

  • Gökçe, hayat gerçekten gezince güzel:) Tavsiyelerinle hep yanımızda ol:)

 17. emeğinize sağlık , takip ettiklerimin yanında yeni keşifler yapmak da ayrıca güzel oldu benim için..

  • Pınar, seyir defterin çok güzel görünüyor! Sen de bize bir keşif yaptırdın bak 🙂

 18. Bilmediğimiz sitelerden haberdar olmuş olduk , ne güzel bir liste ! Keşke benimki de aralarında olsaydı 🙁

  • Şükran selam,

   Blogun enerji dolu, çok sevdim! İkinci bir liste yapacağım, listeye ekledim 🙂

   Yeri gelmişken; Pustoo ne demek?

 19. Çoğu Uzakdoğu olmak üzere 20 ülke ve sayısız destinasyon gezmiş, gezdiğimiz yerleri gerek video gerekse fotoğrafların içinde yer alarak sitemizde takipçilerimiz ile paylaşan gezginler olarak umarız daha çok gezerek bir gün listenizde yer alırız 🙂

  http://www.gezgincift.com

  • Gezgin Çift, fotoğraflar inanılmaz. Tebrik ederim çok. Yeni listede muhakkak siz de olacaksınız:)

   Sevgiler

 20. Bir arkdaşımın da çok güzel bir gezi blogu var. Şimdilerde ağırlıklı olarak Kore üzerine yazıyor ancak dünyanın bir çok yerini gezdiğini biliyorum. Öteki bahsettiği yerleri de yazarsa çok güzeş bir sayfası olur. Burada onu da göreceğimi sanmıştım. Neyse belki bir dahaki sefere müjdeli haberi ona ben veririm. Bu arada sayfası: wwww.seyahatya.com

  • Ferran arkadaşının blogunun aslında bir platform olduğunu fark ettim. Takipteyim, listemde 🙂

   Sevgiler

  • Takip edilecek seçkin bir liste olmuş, emeğinize sağlık

 21. Benim bloguma da yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ellerinize, emeğinize sağlık güzel ve faydalı bir liste olmuş. Sevgiler…

 22. Ticari olanların haricinde diğer bloglar bu listede olmayı hak ediyor. Benim bloğum Vlog ağırlıklı olduğu için zannediyorum biraz kafaları karıştırıyor. Ama kibrit kutusu kadar bir kamera ile çekilmiş bu videolar bence görmeye değer. http://dnyaninetrafinda180gn.blogspot.com.tr/

 23. Çok faydalı olmuş, hepsinden yararlanıyorum. Teşekkürler.
  Emekli Hayat

 24. İlham dolu bir blogunuz var. Elinize, ayağınıza, yüreğinize sağlık olsun. Emekleme aşamasında olduğumuz http://www.tatiliyidir.com a da yer verdiğiniz için teşekkürler Cansu Hanım.

 25. Merhaba, dunyaninbutunsokaklari.com sitesini de tavsiye ediyorum. Hosuma gidiyor. Tesekkurler.

 26. Çok güzel bir yazı çoğunu keyifle takip ediyorum ve sayenizde listeme yeni adresler de eklendi.Ellerinize ve yorumlarınıza sağlık 🙂 Ben de çok değil ama avrupada 15 ülke 52 şehir gezdim ve son bir yıldır endüstri mühendisi gözünden seyahati industrialengineerontheroad.blogspot.com.tr adresimde yazmaya başladım.Umarım ileri de sizinki gibi kaliteli isimlerin yer aldığı listelerde yer alabilirim 🙂

 27. Merhaba.

  Bizim sitemizden de haberiniz olsun istedim. Teknik altyapımız yenileniyor, daha canlı bir

  sayfa ile devam etmeyi düşünüyoruz.

  İyi çalışmalar, kolay gelsin.

  Belma Köylü

 28. Hepside birbirinden değerli olan bu bloglardan haberdar ettiğiniz için teşekkürler….

 29. Oldukça açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

 30. Liste güzel olmuş teşekkürler. Belirli zaman aralıklarında popülariteye göre listeyi yenilerseniz daha faydalı olur bence.

 31. Sık Kullanılanlara eklenmiş sayfa yaptım burayı, artık her seyahat öncesi önce buraya bakarım. Teşekkürler.

 32. Iyi bir derleme. Tesekkurler. Ellerinize ve arastirmaniza saglık. Biraz eksikleri olsada. Kapsamli, ilkeli, ustelik reklamsiz en iyi gezi sitelerinden biri olan gezialemi.com sitesini goremedim.Acaba gozumdenmi kactı.

 33. Merhabalar,

  Güzel bir derleme olmuş elinize sağlık. İlgilenenleri, daha cok fotograflar üzerinden anlatim yaptigim kendi seyahat bloguma da beklerim. http://soundofsilence8.blogspot.com/. Daha çok Cenevre ve İsviçre üzerine yazmakla birlikte şimdiye kadar pek çok ülke üzerine paylaşım yapmış bulunmaktayım. Belki yazılarımla katkı sağladığım konular vardır 🙂

  Teşekkürler

 34. dün murat beyin yayınında plansizgezgin diye birisini dinledim. bu listede göremedim mutlaka eklemelisiniz. sevgiler güzel kaynak

 35. içerik baya işime yaradı. Hatta ara sıra dönüp bakıyorum hangileri vardı diye. Teşekkürler.

 36. Liste çok güzel ellerinize sağlık. İnsanın gezdikçe gezesi geliyor. Listede görmek istediklerim arasında bir tane de benden. http://www.rotasenin.com

 37. güzel bir çalışma olmuş bende celebialperin sitesini tavsiye ederim.

 38. Merhaba, Liste hoş olmuş dost bloglarımıza selam bizide listeye dahil ederseniz seviniriz.

 39. bir çok siteyi sayenizde öğrendim teşekkür ederim

 40. Merhaba, başka seyahat tutkunu arkadaşlar olduğunu, Türkiyede’de böyle güzel işlerin çıktığını keşfetmek çok güzel, yazmaya devam etmek için umut veriyor. Sevgiler. Gezifili : http://www.gezifili.com

 41. Elinize sağlık süper bir liste hazılamışsınız böyle blogların olması insana keyif veriyor teşekkürler 🙂

 42. Liste güzel, büyük emekle hazırlanan gezi yazılarını okumak çok keyifli, gittiğiniz yerlerde not almış olduğunuz yerleri deneyimlemek çok kolaylaştırıcı ve güzel, teşekkürler…:)))

 43. Sırt çantası ile tatil, gerçekten bir tatil şeklimi dir? yoksa yeni keşiflere yeni öğretilere gidiş yolumu dur? Peki sırt çantasını alıp yollara çıkacak kadar cesur muyuz?Doğmadan planlanan hayatlar dır çoğumuzun yaşadığı, cinsiyetimize göre renkler belirlenir önce beşiğimizdeki odamızda, renklerin diline göre de beynimiz bizi keşiflere yönlendirir.Öncelerden planlanan gelenekler ve sorumluluklar birer fren gibi alt beynimizde bizleri durdurur. Keşfetmek ama neyi keşfetmek öncelikle bu soru beyne girer bulunduğunuz semti semtte yaşayan insanları,sonra bulunduğunuz ili insanları,kültürleri,öncelikleri,tarihi ve doğal güzellikleri, yaşadığı ülkeyi tanımak ve sonrasında dünyayı tanımaya başlamak .. kendi ülkesini keşfetmeyen dünyayı keşfetme ye kalkarsa temelsiz bina yapmaya başlar… her keşif karşılaştırmadır birazda.Turizmci olarak binlerce insanla karşılaşma ve tanıma imkanı olan sektördeyim gözlemlerim son yıllarda ülkemize ve dünya üzerinde tatil planlamasına ağırlık veren kişilerin sırt çantası tabir ettiğimiz planlama ile keşfe çıktıkları tanıma ve bilgilenme amaçlı cesur insanlar,her geçen gün sayısının da arttığını görmek mutlu ediyor beni.Tarihe kaşifler olmasaydı bugün bu kadar bilgiye sahip olabilir miydik ? Keşfetmek biraz da cesaret ister .. ilk tatil kültürü gelişmeye başladığında bavullar dolusu eşyalarla insanların tatile ve seyahate çıktıklarını görürüz.. sonrasında yol alabilmek ve keşfedebilmek için fazlalıklar atılır sadece hayatta temel ihtiyaçlarımızdan oluşan bir sırt çantası kalır ..uzak diyarlara giderken bavula konulan her eşya birazda güven verir insana o güven eşyadan çıkıp kişiliğe yöneldiği zaman bavullar azalır.bilgiler artar…
  Korkusuz olmalısınız. Yoldan, etrafınızda sizi koruyacak kimse olmamasından, bilmediğiniz yerlerde tanımadığınız insanların arasında olmaktan korkmamalısınız. Değişmekten ve içinizdeki “gerçek” insanı keşfetmekten korkmamalısınız.Sırt çantası yolculuğunuz size siz olarak geri dönecektir. Mesleğiniz, unvanınız, eğitiminiz, geliriniz, ne olursa olsun bunların ön plana çıkmadığı böyle bir tatil ve seyahat planlaması yapmadıysanız bir yönünüz eksiktir..
  Yaşadığınız kentten çok farklı bir kente öylece bir yolculuk…
  Nerede kalırım?
  Ne yerim?
  Nereleri gezerim?
  Kimlerle konuşurum ?
  Bilgi dağarcığımı nasıl geliştiririm ?
  Ön yargılarımı nasıl yok ederim ?
  Sırt çantası tabir ettiğimiz yolculuklara genelde kişiler yalnız çıkarlar veya güven duydukları keşfetme heyecanında olan kişilerle, sizinde sır çantalı yolculuk planlamanız var ise cesur ve kararlı olmanızdan dolayı sizleri kutlarım ..

 44. Merhaba, listenizi keyifle inceledim ve bilmediklerimi ekledim. Ben de seyahat de dahi olmak üzere bir çok konuda yazıyorum blogumda. Ancak göz bebeğim seyahat yazılarım ve Amerika, Uzakdoğu dan sonra bu sene dört ayrı ülkeyi daha listemize ekledik, bir dahaki sene kendi rekorumuzu kıracağız inşallah 🙂 Seyahat etmeden nasıl yaşanır bilmiyorum 🙂

 45. Hepsi harika bloglar Marmaris hakkında benim bile bilmediğim birçok şey öğrendim.

 46. Pingback: Ahmet
 47. Verilen bilgiler için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık.

 48. Harika bir yazı olmuş. Bu yazıyı okuduktan sonra, uzun süredir yavaş yavaş ilerleyen kendi seyahat blogu projeme daha sıkı sarıldım. Teşekkürler.

 49. Güzel insanların buluştuğu bir yermiş. Sık kullanılanlara ekliyorum.

 50. Güzel bir yazı olmuş. Bir çoğu, sık kullanılanlarımda bulunan siteler. Teşekkürler.

 51. 51. sıraya beni de yazabilir misiniz? 🙂

  Emeğinize sağlık.

 52. Bu tip kişisel bilgi veren sitelerin değerini bilmek gerekiyor. Çünkü emek verilip bizler için değerli bilgiler paylaşılıyor. Gerçekten ellerinize sağlık değerli çabalarınız ve emekleriniz için.

 53. Merhaba, Gezi ve seyahat icerikli bu bloglari kaliteleri tartisilmaz. Oldukca dolu ve dogru yönlendiren bilgilerin bulundugu bu liste gercekten Türkiye’de ki gezi bloglarinin kalite ve özgünlügünü gösteriyor. Gezmek bir tutkudur, bunlari yaziya dökmek ise tamamen yetenektir. Benim de kaliteli icerikler üretmeye calistigim bir gezi blogum var. Bir gün bu ve buna benzer listede kendi blogumu görmek adina durmadan, sabirla calismayaa devam ediyorum… Böyle bir liste icin geziko ekibine tesekkürler.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...