Türkiye’nin En Şirin 11 “Büyükilçesi”

Flickr: Nejdet Duzen

Karadeniz Ereğlisi, Çorlu, İznik, Doğubayazıt, Tarsus…Size de içinizden bir ses bu kentleri nedense çok duyduğumuzu söylemiyor mu? Acaba neden?
Çeşitli nedenlerden dolayı il olamamış bu “büyükilçeler” belki de sakinlerine, Amerikalıların tabiriyle, “her iki dünyanın en iyisini” yaşatıyordur, kimbilir?
Bu özel kentlerde bir yandan trafiksiz, gürültü kirliliksiz ve ucuz kiralarla yaşam sürenizi uzatabilir, öte yandan da birkaç dakika ötenizde birçok imkana ulaşabildiğinizi söylesek ne derdiniz peki?
Olay gezmeye gelince de aynı olamaz mı? Olur. Listedeki ilçelerdeki yeme – içme, görecek yer ve eğlence potansiyeli, Türkiye’deki birçok ile gıpta ettiriyor. Şaşırmaya hazır mısınız?

1) Bandırma

11ilce_seyfiseren3

Flickr: seyfiseren3

Yaz aylarında güneye inmeden önce birçoğumuz Bandırma’dan geçmiyor muyuz? Güney ve batı sahillerine inerken İstanbul’a sadece 2 saatlik deniz otobüsü mesafesiyle yolumuzu kısaltan kent, aslında kendi içinde de büyük bir turizm potansiyeline sahip: Bandırma’ya 15 dakika uzaklıktaki Erdek’i ve Tatlısu beldesini, deniz – kum – güneş potansiyeliyle aklınızı başınızdan alabilir. Eğer vaktiniz kısıtlıysa, yerel yıldız Berber Saffet’te saç traşı olabilir ya da meşhur “feribot kaçırtan” Kebap İskender’de kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

2) Konya Ereğli

11ilce_sinandogan

Flickr: sinandogan

Ereğli deyip geçmeyin: Tarihi neredeyse bağlı olduğu Konya kadar eski olan bu Toros kentinde Roma, Selçuklu ve Osmanlı’dan kalma birçok tarihi kalıntı bulunuyor. Hatta Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bile adı geçen Ereğli’nin tren istasyonu tarihi Bağdat Demiryolu’nun duraklarından birisi olarak göze çarpıyor. İster Ankara’dan güneye inin, ister 150 kilometre ötedeki Konya gezinizde  biraz fazla vaktiniz olsun, mutlaka görmeniz gerekenler: Ulu cami, Ağalar Mescidi, Rüstem Paşa Kervansarayı ve Roma Hamamı kalıntıları. Ayrıca kent dışındaki İvriz Kabartması’na da mutlaka göz atın, aynı ismi taşıyan derenin suyunu kan kana için ve dünyaca ünlü beyaz kirazların tadına bakın!

3) Ayvalık

11ilce_omerunlu

Flickr: omerunlu

Bandırma’dan sonra Balıkesir sınırları dahilinde bahsedebileceğimiz bir ilçe de Ayvalık. Şirin kent dokusu, yeşil doğası ve masmavi deniziyle zaten birçok kişinin gönlünde taht kuran kent, öte yandan tarihi ve turizm potansiyeliyle de göze çarpıyor. Eğer canınız Sarımsaklı ve Patriça koyu, şeytan sofrası, zeytinyağlı nefis yemekler ve hakiki Ayvalık tostundan sıkılırsa, hemen bir feribota atlayın ve  günübirlik Yunan Adaları turlarına katılın.

4) İznik

Flickr: Andrea Camposarcone

Flickr: Andrea Camposarcone

Tipik bir Anadolu kenti olan İznik, ayrıca bir imparatorluklar şehri, çini cenneti, ultramaraton destinasyonu ve tarihi eğitim merkezi olarak göze çarpıyor. Tarihi İznik Konsülü’nün karar alında mekanı İznik, sakin gölünün dinginliğiyle sizi istirahat ettirecek, doğasıyla ilham verecek ve önemli kararlarınızı almaya yardımcı olacak.

5) Fatsa

11ilce_kadirirkin

Flickr: kadirirkin

Fatsa denince aklınıza yalnızca Kadir İnanır’ın memleketi olduğu ve “Ünye – Fatsa arası” belgeseli geliyorsa Fatsa’nın büyüsüyle henüz tanışmamışsınız demektir. Samsun ile Ordu illerinin tam ortasında yer alan kent, tam bir Karadeniz harikası: Masmavi deniz ve neredeyse onun kıyıya sokulduğu noktadan itibaren yükselen yemyeşil dağlar. Bu güzelliği Samsun Çarşamba Havalimanı’na iner inmez kente giden yolda tadabilirsiniz. Bir diğer güzel hat Çaytepe – Pelitdibi – Belicesu mevkileri arasında bulunuyor. Eğer doğanın harikasından sıkılabilirseniz, insan elinden çıkan Kız Kulesi, Manastır ve Cıngırt Kalesi ve Kaya Mezarları. Şifalı suyu da tatmadan gelmeyin, bizden söylemesi.

6) Tarsus

Flickr: elchubakabre

Flickr: elchubakabre

Yakında havaalanı bulunan illerden (Adana) binlerce yıl eski bir ilçeye (kuruluşu İ.Ö. 6000’li yıllara kadar uzanıyor) gitmeye ne dersiniz? Etkilenmediniz mi? Dünya’nın ilk kanalizasyonlu Roma yolu burada desek? Kleopatra’ya adanmış bir kapısı var desek, yine mi olmaz? İncil’in yazarlarından Pavlus Tarsus doğumlu, desek? İslam dini için önemi yüksek Yedi Uyurların (Ashab-ı Kehf) mağarasının Tarsus’ta olduğunu söylesek? Şahmeran Hamamı burda dersek kesinlikle gelirsiniz belki. Nusret Mayın Gemisi’nin burda olduğunu bilirseniz belki de kesin!

7) Karadeniz Ereğli

Flickr: Yavuz Tuğcu

Flickr: Yavuz Tuğcu

İster sahilinde yüzün, güneşlenin, ister ormanlarında yada şirin sokaklarında eski evlere bakarken kaybolun, bu kentte istediğiniz her şeye ulaşmak o kadar kolay ki! Bizim tavsiyemiz yazın gitmeniz, Hamsi Festivali’ni ve ikramlarını kesinlikle kaçırmayın. Cehennemağzı Mağaraları da burada, isminden korkmayın, ziyaret edin, mağaradan çıkınca halinize şükredin!

8) Tatvan

Flickr: Fusun Konyali

Flickr: Fusun Konyali

İsminde “Van” var, ama bu şirin kent Bitlis il sınırlarında ve Bitlislilerin onu hiç kimseye kaptırmaya niyeti yok! Atlayın bir feribota, Van Gölü’nün öbür ucundaki Van’a gidin. Dönüşünüzü ister Van üzerinden, ister Tatvan’dan 26 kilometre uzaklıktaki Bitlis’ten yapın, ama doğu yemeklerinin lezzetine (uyaralım, oralarda yedikten sonra İstanbul’da kebap yemek istemeyebilirsiniz) bakmadan gelmeyin!

9) Midyat

Flickr: barismumyakmaz

Flickr: barismumyakmaz

Adını bilmeyip hiç ziyaret etmeseniz de, birçok TV dizisi sayesinde aşinasız aslında Midyat sokaklarına…Mardin iline 1,5 saat uzaklıkta olan Midyat, aslında açık bir Ortaçağ film seti gibi: Taş evler, konaklar, kemerli geçitler, minare gibi yükselen çan kuleleri…Ve belki de en ihtişamlısı Mor Gabriel Manastırı. Eğer şehre uğrarsanız, mutlaka küçük esnaf lokantalarında yemek yiyin, kentin insanlarının nasıl bir sürü farklı dil konuşmalarına rağmen birbirleriyle anlaştıklarını gözün, gümüş parçalarının telkavi ustalarının elinde nasıl şaheser takılara evrildiğini gözlemleyin (sonra da bir tanesinin fiyatını sorun) ve bütçeniz elverdiğince sahip olun onlara. Eğer canınız gümüş istemezse, bakır işlemeleri de mükemmeldir, unutmayın.

10) Çorlu

Flickr: Sinan Doğan

Flickr: Sinan Doğan

Osmanlı döneminde Avrupa fetihlerine gidişte ilk ayak olan Çorlu, İstanbul’dan Edirne’ye ve Avrupa’ya açılan bir kapı işlevini hala sürdürüyor. İstanbul’a yalnızca 1 saat 25 dakika uzaklıkta olan şirin kent, aslına bakarsanız günübirlik sabah İstanbul’a giden ve akşamları dönerek huzur bulan, keyif yapan birçok kişiyi barındırıyor. Hala kullanılan tarihi çeşme ve köprülere sahip olan Çorlu, kısa bir süre içinde Balkan molası verebileceğiniz bir yer olarak göze çarpıyor.

11) Doğubayazıt

Flickr: LO-FI 2014

Flickr: LO-FI 2014

Batıdan atlayın bir uçağa, birkaç saat içinde Ağrı, Van ve Erzurum’a gelin, oradan da istediğiniz saatte bir otobüse atlayıp Doğubayazıt’a…Elbette İshak Paşa Sarayı’nı ve Ağrı Dağı’na gidin ama benim önerim “Kerem ile Aslı”nın hikayesinin çıkış yeri olan Keşişin Bahçesi ve kentin 35km doğusunda İran sınırına yakın meteor çukuru!
Kapak fotosu: Nejdet Duzen (Flickr)

Our Readers Comments

 1. Gerçekten görülesi yerler teşekkürler gitmiş kadar olduk valla 🙂

  • Çok iyi bir yazı 🙂 yalnız iskenderun, siverek gibi ilçeleri göremedim.

 2. Akşehir’den Samandağ’a Safranbolu’ya kadar daha birsürü yer var..

 3. belirtilen ilçelerin hepsini gördüm memelketimizde daha nice ilçler var illerinden daha güzel daha faaliyetli örnğin Çorlu örneğin biga örneğin edremit .nazilli vs vs

 4. İskenderun unutulmuş… Orası da bence listeye girebilecek bi ilçe… Naçizane fikrimi söylemek istedim… Bu arada hem Tatvan hem de Tarsus ta öğretmenlik yaptım…

 5. Emeğinize sağlık. Evet gerçekten de çok güzel ilçeler. Ama Bafra ilçemiz de en az diğerleri kadar güzel. Gezilip görülecek yerleri çok, ama yenecekleri de muhteşem. Bafra pidesi ve manda kaymaklı lokumu ilk sırada. Kızılırmak deltası ve kuş cenneti, subasar ormanları, kızılırmak nehri üzerindei Derbent ve Altınkaya baraj gölleri, Kaya mezarları ve diğer tarihi kalıntılar, Aparı Şelalesi, Tarih ve Etnografya müzesi, pek yakında Tütünü müzesi ile yamaç paraşütü ve de Balon seferleri mükemmel bir tatil sizi bekliyor. Sürmeli köyü organik pazarına uğramayı unutmayın.

 6. 🙂

 7. O zaman böyle kalsınlar

 8. fethiye ???

 9. Sizin iskenderundan haberiniz yok sanirim

 10. aa hani akhisar

 11. Bu arastırma cok onemli bir ilceyi atlamıs malesef, yukarıda saydıgınız bır cok ilceyı toplasanız bir İskenderun etmez. İskenderun bırakın bir cok ilceyi bir cok ilden bile nufus, gelismislık, sanayi, ekonomi, yuz olcumu ve sosyo kulturel acıdan ciddi farklar atabılecek kadar buyuk bir ilcedir.

  • Erkan bey yukarıdaki ilçeler nüfus ve büyüklüğüne göre sıralandırılmamış ama bunların içinde sizin saydınız krıterlere uyan Bandırma var çünki Türkiyede marka çıkartan örnek Kayseri vilayetimiz var İstikbal ,bellona vs Şahin sucukları Bandırma deyince akla Banvit ,Bagfaş gibi Türkiyede ilk 100 giren marka çıkartan ilçe olarak yıldızı parlıyor daha çok şey yazılabilir ama burada yer kalmaz ve şuan Türkiyede en büyük enerji yatırımı vs Bandırmaya yapılmaktadır bu yazdıklarım İskenderun gibi büyük güzide ilçemizi küçümse vs akgılanmasını istemem saygılarımla

  • Başlığı okursanız en büyük değil en şirin olduğunu anlarsınız. İskenderun :D:D:D

 12. İskenderun ve tabii ki Ceyhan unutulmuş.. Eksik olmuşş..

  • Bence Gebze de girmeliydi

 13. Siz bence bir İskenderun’a gidin…

 14. Güzel ülkemizin her yanı ayrı bir güzel. Ancak “Türkiye’nin En Şirin 11 Büyük ilçesi” başlığı ile verdiğiniz bu belgesel makalede, yeni ilçe olan, Türkiye’nin ikinci büyük coğrafyasına sahip ve gelecekte turizm sektöründe yıldızı parlayacak olan Arsuz ile, ‘anlatılmakla ifade edilemeyecek’ İskenderun’un olmaması büyük eksiklik diye düşünüyorum.

 15. Ben Bursa’ nın ilçelerinden her yeri ile tarihe imza atmış ilçesi inegol unutulmuş… çok ayıp çok

 16. Gaziantep Nizip’de Unutulmuş

 17. Bir çok ilden büyük hem sanayi hem turizm şehri hatta turkiyenin en büyük demir-çelik fabrikasının bulunduğu iskenderun un bu listede olmaması bu yazıyı hazırlayanın bilgi ve araştırma eksikliğine bağlıyorum

  • katılıyorum yasemin hanım

 18. İskenderunlu değilim ama İskenderun’da bir kaç ay bulundum.. Bu listenin en başında olması gereken İskenderun’un olmaması büyük eksiklik…

 19. Güneşin doğuşu ve batışının binlerce kişi tarafından izlendiği Nemrut Dağı Tatvan’da değil Adıyaman’dadır. Tatvan’daki Nemrut , uyuyan aktif bir yanardağdır ve 1441 yılında son kez lav çıkışı olmuştur. Tepesindeki kraterde Nemrut Gölü yer alır. Krater etrafında, en yüksek tepe olan Sivritepe 2935 m, Doğu Nemrut Tepesi 2625 m, güneydeki Tursuktepe 2828 m ve batıda Nemrut Dağı Tepesi 2801 m yüksekliktedir. Eğer profesyonel dağcı değilseniz bu zirvelere çıkmanız hem imkansıza yakın hem de kanunen yasaktır.

 20. Ünye nerede

 21. Dunyanın ortasına gitmeden olur mu? Aksehiri unutmayın..

 22. Çorlu kdr berbat bi ilce gormedm hayatımda bandirma desen erdek haric güzel bi yanı yok bi fethiye efes bozcaada ise hic degil çok eksik bi liste olmus :/

  • Merhabalar,

   Sanıyorum Ereğli’den bahsediliyor, tren istasyonundan değil.

 23. Ünye varken bu listeye Fatsa girmesi saçmalık.

 24. Ereğli virali olmuş bu. Nazilli nerede?!

 25. Fatsayi yazmissin Unye yi yazmamissin pehh ..

 26. Karadeniz Ereğli, otomobil sayısı nüfusa oranlandığında en yüksek orana sahip kent. Trafik kaçınılmaz doğal olarak! Şehrin görkemine laf söylenemez belki ama trafik zaman zaman İstanbul’u aratmıyor! Kiralar da oldukça yüksek. Çorlu için de aynı şeylerden bahsedebiliriz. Büyükilçenin büyükşehirden pek farkı yok ne yazık ki!

 27. TATVANNNN
  Türkiye’de görülmesi gereken yerlerden biri. kesinlikle tavsiye ediyorumm.

 28. Anamur unutulmuş

 29. Çorlumuzu çok güzel anlatmışsınız bizim plakamiz bile hazır 83 lakin bizi il yapmazlar bu tamamiyle siyasi yanilirim insallah

 30. bence türkiyenin en güzel ilçesi iskenderun unutulmuş.

 31. Alanya unutulmuş 🙁

 32. Corlu tabi sahane yerdir olum denizi yok ozelligi yok tekirdagdan bile buyuk ve 1800kusur fabrika barindiran ilcececik canim tam tatillik

 33. 🙂 İskenderun, Bodrum , Marmaris , Çeşme , Akşehir, Alanya, Turgutlu, İnegöl, Nazilli, Bafra, Çarşamba, Ünye, alın size alternatif bir liste

 34. 250.000 nüfuslu iskenderun nasıl unutulur, ,mümkün değil Lütfen Iskenderun*u listenin başına alın, çünkü görülebilecek en büyük ilce..)

 35. cok guzel bir yazi olmus yazanin eline saglik ozellikle midyat hakkinda yazdiklariniz icin tskler

 36. tatvana gıdın doğanın ısssızlığına bırakın kendinizi nemrutu göreden ayrılmayın derim önemli olan bir ilçedeki nufus değil görsel manzaralar

 37. Bu listeye Amasya’nın Merzifon ilçesini de ekleyebiliriz. Memleketim hem büyük bir ilçe hem de tarihi mekanları ve yemyeşil doğası ile görülmeye değer bir yer.

 38. Herkese yorumları için teşekkürler. Lütfen kimse gucenmesin, elbette daha bir sürü güzel yer var ulkemizde. Bunlar çoğunlukla ilk olmaya yakın nüfusu olan ilçeler. İskenderunlular kusura bakmasın. Onlar Hatay içinde kaynadı. En yakında onlara özel bir yazıyla kendimi affettiririm inşallah. Diğer küçük ilçeler için ise yeni bir yazı neden olmasın? Herkese seyahat dolu yıllar!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...