Türkiye’nin En Güzel 20 Plajı

Facebook profillerinin buram buram tatil koktuğu, deniz kıyısındaki arkadaş check-in’lerinin sinirimizi bozduğu şu günlerde, ben kendimi nerelere atsam sorusuna yanıt arama vakti geldi diye düşündük. O sebeple çok uzağa gitmeden, memleketimin cennet plajlarına doğru uzandık. En güzel deniz tatiline nokta atışı yapmak isteyenler önce buraya, sonra buraya bakıversin.

1. Sarımsaklı plajı (Ayvalık)

sarımsaklı

Ege sahillerinin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plaj Sarımsaklı. Halk plajı olmakla birlikte, 8 km’lik sahil şeridi boyunca çeşitli işletmeler de bulabilirsiniz. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluk. Hatta Türkiye’nin ve dünyanın en mükemmel kumu özelliklerini taşıdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da belgelenmiş. Sahil 2013 ve 2014’te mavi bayrak da almış. Anlayacağınız bol ödüllü bir plajımız kendisi. Bölgeye en yakın havalimanı Edremit Havaalanı.

2. Kefalos plajı (Gökçeada)

PicsArt

Gökçeada’yı son zamanlarda windsurf ve kitesurf turizmine açan plajdır Kefalos. Burası Kuzey Ege’nin Patarası da derler… Uzun kumluk ve bol rüzgar alan sahili su sporları için oldukça uygundur. Ama yüzmek, denizde uzun saatler geçirmek isterseniz de kimse size hayır demez. Sörf yapanlar sizi rahatsız etmez, aksine izlemek keyiflidir de. Ayrıca buraya gittiğinizde sahil kenarındaki Tuz Gölü’nde çamur banyosu da yapabilirsiniz. Gökçeada’nın tüm sahil kıyıları mavi bayraklıdır. Yazları Gökçeada’ya uçak seferleri yapılmaktadır.

3. Ayazma Plajı (Bozcaada)

2763496312_16cb441b6e_z

Soğuk deniz sevenler için en iyi adres burası. Ayazma Bozcaada’nın en büyük ve en bilinen plajı. Oldukça geniş ve kumluk bir sahili var. Bölgeye Bozcaada merkezinden düzenli olarak minibüs seferleri yapılıyor. Adada motorsikletle ulaşım da oldukça yaygın. Hazır gitmişken bir motor kiralayıp, adayı baştan başa turlayın derim. Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı. Adaya ulaşmak için Geyikli’den kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor.

4. Lara Plajı (Antalya)

lara

Fotoğraf: tr.myturkeytravel.com 

Lara, Antalya şehir merkezine 18 km. uzaklıkta yer alıyor. 2 km. uzunluğunda, 45 metre genişliği Lara ince kumdan oluşan bir sahil şeridine sahip. Buranın ince kumu romatizmal hastalıklara iyi geldiği için, yaz aylarında plajda çadır kuranlara sık sık rastlayabilirsiniz. Bölgenin denizi son dört yıldır mavi bayrak alıyormuş. Buraya en yakın havaalanı 15 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı.

5. Kaputaş Plajı (Kaş)

kaputaş

Kaputaş plajı Kalkan ve Kaş arasında olup, Kalkan’a 7 km mesafededir. Yol seviyesinden aşağıda olduğu için yürüyerek ulaşabilirsiniz buraya. Sahili kum ve çakıl karışımıdır. Buraya ulaşması her ne kadar zahmetli olsa da, gittiğinizde bu zahmete değdiğini göreceksiniz. Turkuaz mavisi denizi ile ve köpük gibi dalgaları ile insanın aklını başından alır. Bölgede bir işletme bulunmadığı için yanınızda yiyecek götürmeniz iyi olacaktır. Kalkan Koyu’nun tamamı mavi bayrak almaya hak kazanmış. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

6. Ölüdeniz (Fethiye)

ölüdeniz

Fethiye’nin enteresan yapıdaki koylarından biri Ölüdeniz. Denizi ve sahili tamamen taşlık. Ama muhteşem doğasının üzerinizde yarattığı etki, bu dezavantajı gözardı etmenizi sağlıyor genellikle. Denizde yüzerken tepenizden geçen paraşütçüleri izlemek de ayrı bir keyif veriyor insana. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

7. Çıralı Plajı (Antalya)

çıralı

Eşine dünyada az rastlanır nitelikteki Çıralı Plajı, sevimli caretta carettalara ev sahipliği yapıyor. Dere yataklarından akan suyun denize hafif derinlik vermesiyle, pek de sıcak sayılmayacak bir suya sahip Çıralı, sizi hem doğal hem de tarihi bir atmosfere sokuyor. Plaja gitmek için Kral Zeus’un mezarını, antik tiyatro ve hamam kalıntılarını geçmeniz gerekiyor. Roma devrinde bir yolculuk yaptıktan sonra ulaşıyorsunuz Çıralı sahillerine. Buranın denizi hafif taşlı ve kumluk. Birinci derecede doğal sit alanı olan Çıralı, mavi bayrak sahibi. En yakın havaalanı Antalya Havalimanı.

8. Ilıca (Çeşme)

ilica_plaji

Fotoğraf: gezinceguzel.com

Çeşme’ye 5 km mesafedeki Ilıca, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bir özelliğe sahip. Ilıca denizinin içinde sıcak su kaynakları yani ılıcalar bulunuyor. Sahilin adı da buradan geliyor. Su içerisindeki ılıcaların romatizma, cilt hastalıkları, raşitizm, karaciğer ve idrar yolları gibi hastalıklarda iyileştirici özelliği olduğu söyleniyor. En yakın havalimanı 96 km. mesafedeki Adnan Menderes Havaalanı.

9. Ovabükü (Datça)

ovabükü

Fotoğraf: neredekal.com

Mesudiye köyüne bağlık üç bükten en güzelidir. Datça yarımadasına gizlenmiş güzelliklerden Ovabükü, Akdeniz’in en mükemmel sahilleri arasında ilk sıralarda geliyor. Diğer iki koy ise Hayıtbükü ve Palamutbükü. Civarda çok sayıda şirin pansiyon ve güzel bahçeli evler görebilirsiniz. Buraya en yakın Dalaman Havaalanı’ndan ulaşabilirsiniz.

10. Amos (Marmaris)

amos

Fotoğraf: haberkibris.com

Amos Marmaris’e 24 km. uzaklıkta bir antik kenttir. Bozburun yarımadasında, iki tatil köyünün arasına saklanmış ziyaretçilerini bekler. Çakıl taşlı plajı, günümüze kadar iyi korunmuş tiyatro, sarnıç, tapınak ve anıtları vardır. Burada hem deniz keyfi hem de tarihte bir yolculuk yapabilirsiniz. Buraya en yakın havalimanı 90 km uzaklıktaki Dalaman Havaalanı’dır.

11. Kelebekler Vadisi (Fethiye)

kelebekler vadisi

Bohem ruhlu tatilcilerin aklına gelen ilk duraklardandır Kelebekler Vadisi. Dünya mirası olarak kabul edilen Babadağ’nın eteklerinde bulunur. Burası doğal sit alanı olarak kabul edildiği için her türlü yapılaşma yasaktır. Dolayısıyla tatilciler genellikle kamp için burayı tercih ederler. Ölüdeniz’den tekne ile Kelebekler Vadisi’ne ulaşabilirsiniz. En yakın havalimanı ise Dalaman Havaalanı’dır.

12. Ortakent (Bodrum)

ortakent

Bodrum’a en yakın plaj olan Ortakent, tatilcilerin en gözde duraklarından. Şehir merkezine uzaklığı 10 km. Su kayağından yelkene birçok su sporuna elverişli oluşu da burayı ayrı bir cazibe merkezi haline getirmiş durumda. Mavi bayraklı bir denize ve uzun kumsala sahip. Buraya Bodrum – Turgutreis yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. En yakın havaalanı ise Milas – Bodrum Havalimanı.

13. Patara Plajı (Kaş)

patara

Akdeniz’in en uzun plajıdır Patara… Aynı zamanda Akdeniz kıyılarının en güzel kumlarına ve tarih bakımından zengin bir yapılaşmaya sahiptir. Apollo Tapınağı buradadır ve Aziz Nikolas’ın gerçek memleketi olduğu söylenir. Caretta caretta’ların yumurtlama alanı olduğu için koruma altındadır. Söylemeye gerek yok tabi ama denizi tabi ki mavi bayraklıdır. Buraya Dalaman Havaalanı’nı kullanarak, Fethiye Kaş yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

14. Domuz Çukuru (Datça)

domuzcukuru

Marmaris ile datça arasında, yalnızca tekneyle ulaşılabilen bir plaj. Çam ve keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplı bir dağlık orman, sakin bir koy ve bungalov evlerden ibaret. Ulaşımı kolay olmadığı için, hala bakir kalmayı başarabilmiş koylarımızdan biri. Kendinizle başbaşa kalabileceğiniz bir tatil için ideal. Mavi bayraklı, masmavi denizi dalmayı sevenler için büyüleyici olabilir. Buraya en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı.

15. İztuzu Plajı (Dalyan)

iztuzu

Muğla’nın Dalyan beldesi yakınlarında, 4.5 km uzunluğunda bir plaj İztuzu… Plaj deniz suyu ile tatlı suyun arasında kalmış olması özelliğiyle tam bir doğa harikası. Söylenene göre dünyada bir benzeri daha yokmuş. Plaja Caretta Caretta’lar yumurtalarını bıraktığı için, Kaplumbağa Plajı olarak da geçiyor adı. Kaplumbağaları rahatsız etmemek için 20.00 – 08.00 arası kapalı, diğer saatlerde halka açık. Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne sahip olan İztuzu, Dalyan kıyılarının özelleştirilmesi gibi olasılıklar nedeniyle maalesef tehlike altında. Buraya Dalaman Havaalanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Dalaman – Dalyan arası taksi ya da arabayla 20-25 dakika sürüyor.

16. Kleopatra Plajı (Alanya)

148285_586691521408524_1743188553_n

Kleopatra Alanya’nın mavi bayraklı plajlarından. Alanya Kalesi’nin hemen eteklerinde ve girişinde Damlataş Mağarası var. Altın renkli kumu ve 2 km’lik geniş plajıyla Alanya’nın görülmesi gereken yerlerindendir. Gazipaşa Havalimanı buraya en yakın havaalanıdır.

17. Kadırga Koyu (Asos)

kadırga

Asos’un güneyinde, zeytin ağaçlarıyla dolu bir yolun sonunda karşınıza çıkan masmavi bir koy Kadırga. Asos zaten başlı başına yeterince güzelken, Kadırga Koyu’nun muhteşem doğası da bu güzelliği taçlandırmış vaziyette. Uzun ve taşlık bir plajı, mavi bayraklı denizi var. Asos’a ulaşım araba ya da otobüsle oldukça kolay. Bölgeye en yakın havalimanı ise Edremit Havaalanı diyebiliriz. Buradan taksilerle Assos’a gidebilirsiniz.

18. Altınkum Plajı (Didim)

altınkum

Fotoğraf: trthaber.com  

Ege kıyılarının hareketli plajlarından… Sahil boyunca zaman geçirebileceğiniz birçok işletme bulabilirsiniz. Ayrıca herkese açık bir halk plajı da mevcut. Bu bölgede konaklayabileceğiniz çok sayıda ev ve otel de var. Didim’e 143 km. mesafedeki İzmir Adnan Menderes Havalimanı üzerinden ulaşabilirsiniz. Didim’e 9 km mesafede bulunan Altınkum’a ise ilçeden kalkan vasıtalar ile gitmek mümkün.

19. İncekum Plajı (Marmaris)

incekum

Sedir Adası yakınlarında, Kleopatra plajıyla karşı karşıya olan bir koy burası. Denizi akvaryum gibi berrak ve zemini kumlu. İncekum’a Marmaris’in Çamlı köyünden kalkan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Plajda yeme-içme, şezlong ve kabin ihtiyaçlarını karşılayan bir işletme bulabilirsiniz. Marmaris’e en yakın havalimanı Dalaman Havaalanı.

20. Kumköy Plajı (Side)

kumköy

Side hem doğası hem de tarihi zenginlikleri bakımından mutlaka görülmesi gereken bir yer. Gitmişken antik kent ziyareti yapabilir hem de uzun kumlu plajlarında keyif yapabilirsiniz. Kumköy Plajı boyunca konaklayabileceğiniz birçok otel ve tatil köyü mevcut. Bölgeye en yakın havaalanı Antalya Havalimanı.

Bonus: Caddebostan Plajı

caddebostan

Fotoğraf: wowturkey.com  

Kapanışı biraz nostaljiyle yapalım dedik! İşte İstanbul’da denize girilebilen zamanlardan kalma bir Caddebostan Plajı manzarası… Önce biraz eskilere gidin, sonra da siz plaj önerilerinizi bizimle paylaşın!

Our Readers Comments

 1. DÜZELTME..!
  Alanya kleopatra plajına en yakın havaalanı 140 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı DEĞİL!
  40 Km Uzaklıktaki Gazipaşa Havalimanıdır
  (Yurtiçi/Yurtdışı Uçuş Yapan Uluslararası bir Havalimanıdır)
  Lütfen Bölgemizle ilgili bu yanlış bilgiyi düzeltiniz…
  Saygılarımla…

  • Kadir,

   Uyarın için teşekkürler, düzeltme yapıldı 🙂

 2. Patara plajı fethiyenin değil kaş ilçe sinirlarindadir ayrıca caretta kaplumbagasinin üreme bölgesidir düzeltilmesini istiyorum yanlış bilgilendirme yapmayiniz

  • @Remzi, @Kaşlı bilgilendirme için teşekkürler, düzeltme yapıldı 🙂

 3. Patara plajı fethiyenin değil kaş ilçe sinirindadir yanlış bilgi

 4. patara fethiyenin değildir,antalya kaş ilçesine bağlıdır…

 5. Avşa adası plajı

  • avşa adası burada ilk 100 E giremez şakamısın 🙂

 6. Biraz daha depresyona girdim. Teşekkürler sıralama için 🙂

 7. Konyaaltı plajını listeye almamanıza sadece PES denir.

  • AYNEN YA

 8. Mersin’in Tarsus ilçesi bilindiği gibi ülkemizin tarihi, kültürel ve ekonomik anlamlarda en önde gelen ilçelerinden biridir. Nufus yoğunluğu bakımından bir çok ili geride bırakan Tarsus’un doğal güzellikleri de saymakla bitmez.

  İlkçağ’dan kalma tarihi eserler, doğal güzellikler ve dini motiflerle sarılı bir kent Tarsus.

  Tarsus’un benzersiz bir de sahil şeridi var. Tarsus Plajı ya da İncekum Plajı olarak adlandırılan bu sahil şeridi, ince, beyaz ve kükürtlü kumları ile hem Levitra bir turizm, hem de sağlık merkezi olmaya aday.

 9. Biz hala Caddebostan Plaji”nda denize giriyoruz, kadin erkek girilebilir ve de temiz.

 10. Ortakent – Bodrum : Bahsi geçen plajın adı Camel Beach. Ismini veren şey plajdaki turistik develer. Bir çok tekne turu öğle arasını burada verir. Sebebi denizi kumsalı ve profosyonel şu sporları merkezi. Ayrıca Karayel sebebi ile dalgasiz rüzgarlı muhteşem bir rüzgar sörfü merkezidir.

 11. yazılarınız çok çok güzel yalnız merak ettiğim siz hiç kuşadasına uğradınızmı,burdaki güzellikleri gördünüzmü merak ediyorum,saygılar…

 12. dilek yarımadası milli parkı karasu plajı

 13. ben 6o yaşlarında bir bayanım türkiyenin bilinmeyen o kadar cennet köşeleri varki saymakla bitmez erdek paşalimanı adası poyrazlı köyüde bunlardan biri havası doğası ve manzarası süper çok bakir ve temiz yeni yerler görmek isteyenler ve çocuklu aileler için ideal doğal plaj ve süper kumlul uzun sahilinde güvenli ve huzurlu denize girin balık tutp kafa dinleyin gelin görün ıstanbula çok yakın adada 5 adet köy vardır doğal sebzeler yetiştirilir bizler çok misafir severiz kalabalık ve sıkıcı yerlerden kurtulun bekleriz

 14. valla sarımsaklı plajı o kadarda güzel değil haziran ayında 4 günlük bir tatil için gittim denize ilk girerken taşlar var ilerisi ise kumluk,plaj çok kalabalık ve deniz çok kirli kesinlikle erikli/saros körfezi daha temiz

 15. Muğla-Ortaca Sarıgerme plajını unutmuşsunuz.Kum saatindeki kumun inceliğnde ve sapsarı renkteki kumu ve kilommetrelerce uzunlukta sahili olan mavi bayraklı tertemiz bir deniz.Tavsiye ederim..

  • Kesinlikle katılıyorum. Hatta bu listede ilk sıralarda olması gerekiyordu şaşırdım.

 16. Mersin’in Tisan Plajını ve İskenderun’unda Arsuz Plajını unutmuşsunuz. Arsuz yazın 6 ayı denize girilebiliyor ve yaz kış Türkiye’nin en sıcak denizidir. Deniz temizi ve altın sarısı kumsalıyla listeye girebilecek yerlerdern biri.

 17. 21. görsel olarak Anadolu ve Trakya haritası ile taçlandırsak, yurdumuzun DOĞAL OLAN her yeri çok güzel değil mi?

 18. Amos diye Marmaris Karasöğüt ‘ün resmini koymuşsunuz

 19. Sayın Namık ANIL’a katılmamak elde değil. SARIGERME PLAJI, bu listeye ilk üçten girmeli. Yanlışlıkla unutuldu herhalde.

 20. mersin aydıncık plajı bence ilk 5e girer

 21. Listedeki çoğu yeri gördüm. ..cesme altinkum un üstüne ince ve temiz Kum , berrak deniz görmedim daha….

 22. Alanya’daki kleopatra plajı pislik kaynıyor. Kadın pedi, plastik bardak h ne ararsan var. Otellerin pis suları denize karışıyor.

  • Mutlaka görülmesi gereken yerler özellikle Kaputaş Plajı mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.bilgilendirme icin çok tesekkürler.

 23. Mersin in yapraklı koyu mükemmel turkuaz mavisi denizi ve kayaların altından gelen yer altı suyuyla mersin in sıcağında n kurtulmak için en güzel denizi

 24. Aydıncığı unutmayın Aydıncık incekum plajı var bide

 25. Merhaba, ben erdekliyim. Bence kapidag yarim adasini unutmussunuz.
  Mesela Ocaklar beldesi, paflima bugünkü adi Büyükova

 26. Enez Altınkum Plajınıda almanız gerekiyor.

 27. Mersin silifke susanoğlü pllaji ni unutmuşsunuz 17 km sahil uzunluğu var Çankaya mevkiinde kralı evler pansiyonlar deniz manzaralidir havadardir gelip görmenizi tavsiye ederim beyler marketler var sıkıntı yok

 28. Sarımsaklı plajının ilk sırada olması kadar doğal bir şey olamaz,kumsal genişliği kum kalitesi ve deniz tabanı açısından diğer bütün plajların önündedir,ancak bu güzelliği korumak,yaşatmak,gelecek nesillerinde keyfini çıkartmasını sağlamak bizlerin elindedir,Türkiyemizin bütün plajları doğal güzellikleri için aynı durum geçerlidir,tost peçetelerini kuma bırakan,okuduğu gazeteyi yere atan,yediği çekirdeğin kabuklarını kumun üzerine atan,içtiği sigaranın izmaritini kumsalı babasının küllüğü sanıp kaklayan tip ve bilimum maganda dan kurtulamadığımız sürece hepsi zamanla yok olacak.

 29. bence kesinlikle düzenleme yapmanız gerekiyor egenin en güzel plajları burada yer almıyor ):

 30. Birtanem Muğla ili Gökova Akyakadan 20 km sonra Akbük kumaslı ki doğal ve sade olması yanında cezbedici. Ayrıca çadır kurmaya da elverişlidir

 31. antalya gtcem bu sene onerılerınız ıcın çok tesekürler

 32. Datça palamutbükü ve selimiye çiftlik koyu ikiside muhteşem!!
  Çam ormanlarının içinden geçerek gidilir eğer datçaya gidiliyosa yol kenarından illaki taze badem ve incir alınır dönüşte marmaris yolu üzerindeki mavi pide de yemek yenir

 33. Patara plajı çok çok dalgalıydı yüzemedik.Görevliye her gün böyle mi dedik . Evet dedi.Balıkesirde ise yaz ortasında kavurucubir sıcakta su soğukluğundan yüzemedik fakat kazdağlarında hasan boğuldu denilen yerde çok güzel bir piknik yaptık. Kuşsfasındaki milli parklara tekne turunu tavsiye ederim çok güzeldi . Bodrumda oturup oraya sırf tekne turu için gelenler vardı.

 34. Bence antalya konya alti plaji cok berbat tabikide o siralamaya girmeZ ne denizi deniz nede plaji

 35. Adrasan olmadan en iyi plaj listesi yapılamaz.

 36. Elinize sağlık ama, Şu saydıklarınızdan bir kaçı hariç,belki yüz kat daha güzel plajlar varki ülkemizde. mesela Mersin Kumkuyu plajı , Bodrum karaincir akyarlar plajı , Didim akbük gibi keşfedilmemiş yerler vs vs. daha niceleri. Hep Antalya diye ezberli dillerimizde ama Antalyanın kemer ilçesinin liman ilerisindeki mavi bayrakı denizi antalyanın hiçbir sahilinde yok. Sarımsaklı plajı deniliyor ama ha buzdolabına girmişsiniz ha buraya aynı soğuklukta. Yinede elinize sağlık.

 37. Ben Türkiye deki önemli tüm plajları gördüm Atamızın tatil yaptığı 40km uzunluğuyla dünyada 1. Olan bulgur gibi her yerde aynı özellikte kumuyla 12 ay sıcak suyuyla dalgasız deniziyle (susanoğlu) Silifke Atakent plajını birinci sıraya koyuyorum..

 38. En güzel plaj kesinlikle Alanya İncekum beldesinde İncekum plajı

 39. Boşverin plajı bence Türkiye’nin en temiz suyu İstanbul Sarayburnu yüzmeyi bilenler için tabii

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...