Türkiye’de Görülmesi Gereken Milli Parklar

Dört mevsimin en güzelinin yaşandığı ülkemizde muhteşem milli parklar bulunuyor.Tam olarak 40 tane milli parkımız var. Milli parklarımızın en genel özellikleri nedir derseniz; ağacının bol olması, oksijen konusunda zengin olması, doğal hayatın tahrip edilmemiş ve hayvanların şimdilik özgürce yaşayabildiği yerler olmalarıdır. Aslında bir sıra belirleyip birbirinden güzel milli parklarımızı kamplı bir etkinlik ile gezmek istemiştim hep ama şimdiye kadar buna vakit bulamadım. Çeşitli milli parklarımızda bulundum ve gittiklerim de hep beni mutlu etti.

tr-mp_geziko

Milli Parklar Haritası, milliparklar.gov.tr

 

 Kaçkar Dağları Milli Parkı

kackar_geziko
Kemerli Kaçkar Dağından Bir Görüntü

Ülkemizin neredeyse en önemli milli parklarından biridir. Vahşi sayılabilecek doğal hayatın ender olarak devam ettiği yerlerden birisidir. Rize ve Artvin sınırları içerisinde bulunur. Karadeniz’in en yüksek dağları buradadır ve muhteşem zirvelere sahiptir. Eğer macera seven biriyseniz, kendinize veya aracınıza güveniyorsanız, yeterli ekipmanınız da varsa kesinlikle yola düşün derim. Burada geçireceğiniz bir gecede aldığınız uykuyu eve gidince bulmanızın imkanı yok. Eğer şanslıysanız gündüzleri yağmura denk gelmezsiniz.Trabzon havaalanından ulaşabilirsiniz.

Sarıkamış Allahu Ekber Dağları Milli Parkı

sarıkamış_geziko
Bir foto kapanın yakaladığı görüntü.

90.000 askerimizin 1914 yılında donarak şehit olduğu milli parkımız kışları -30 -35 gibi derecelerin görüldüğü bir yerdir. Konum itibariyle Kars ilimiz ülkemizdeki en soğuk kış derecelerine de rahatlıkla ulaşabilir. Ayrıca Sarıkamış Milli Parkı yaban hayat açısından gayet aktiftir. Kurt ve ayı bolca bulunur. Hatta önderliğini Doç.Dr Çağan Şekercioğlu’nun yaptığı koruma projeleri ve belgeseller de bulunmaktadır. İlgilenenlerin kesinlikle izlemesini tavsiye ederim. En yakın havaalanı 60 km ile Kars havaalanıdır.

Küre Dağları Milli Parkı

küre_geziko

foto: kdmp.gov.tr

Küre dağları milli parkı Batı Karadeniz’de, Bartın ve Kastamonu il sınırları içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde geniş bir ormanlık alanla beraber çeşitli şelaleler, mağaralar ve kanyonlar bulunur. Özellikle Valla kanyonu görülmeye değer bir jeolojik yapıdır. Yaban hayatı açısından kurt, çakal, ayı ve geyik gibi çeşitli hayvanlar da milli park içerisinde özgürce yaşamlarını sürdürmektedir. En yakın havaalanı Zonguldak, Çaycuma havaalanıdır.

Kazdağı Milli Parkı

kazdağı_geziko

foto: goturkey.com

Kazdağı milli parkı,milli park statüsünü 1994 yılında kazanmıştır ve Balıkesir il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Oksijen açısından zengin ormanlıklara sahiptir. Huzurlu ve sakin bir ortam olarak bilinir. Ve bir çok mitolojik efsaneye de ev sahipliği yapar. Kampçılık ve bungalovlar ile konaklama şansları bulunmaktadır. Ayrıca ulaşımı da çok zor değildir. Şöyle bir kafa tatili yapalım diyorsanız cidden öneririm. En yakın hava alanı Balıkesir havaalanıdır.

Munzur vadisi Milli Parkı

munzur_geziko

foto: panoromio.com

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur vadisi milli parkı gerçekten görülmeye değer bir yerdir. Dağlık alanlarıyla, bitki örtüsüyle, deresi ve nehriyle çok güzel doğal güzelliklere sahiptir. Vahşi hayat ise kurt, çakal, domuz ve ayı gibi hayvanlar ile devam etmektedir. Ayrıca pek çok doğa sporuna da gayet elverişli bir yerdir. En yakın havaalanı ise 120 km uzaklıkta bulunan Elazığ havaalanıdır.

Aladağlar Milli Parkı

aladaglar_geziko

foto: yudosk.org

Aladağlar denince akla ilk olarak kaya tırmanış spor gelir. Ülkemiz açısından tırmanış sporunda çok önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğu geleneksel rotalar ülkemizin dört bir yanındaki tırmanışçıları aladağlar milli parkına çeker. Ayrıca dik ve sivri dağlar enfes bir manzaraya da sahiptir. İçinde bir çok buzul gölü bulunmaktadır. Yaban hayatı açısından kurt, tilki çakal gibi hayvanlar içinde yaşamaktadır. En yakın havaalanı ise 130 km ile Kayseri havaalanıdır.

Kuş Cenneti Milli Parkı

manyas_geziko

foto: goturkey.com

Adından da tahmin edileceği üzere bu milli parkımız daha çok içinde barındırdığı, yaşam alanı sağladığı çeşitli türlerdeki kuşlarıyla ünlüdür. Balıkesir, Bandırma Manyas’da bulunur. Avrupa göç yolu üzerinde kuşların uğrak alanlarından birisidir. Üreme ve yaşam için gerekli şartları sağlar. Doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemi açısından ülkemizdeki bir kaç yerden birisidir. Umuyorum gerekli önemi gösterip bu tip yerleri daha iyi koruruz. En yakın havaalanı Balıkesir havaalanıdır.

Nemrut Dağı Milli Parkı

nemrut_geziko
foto: eba.gov.tr

Nemrut dağı bir çok açıdan önemli bir milli parktır. Binlerce yıl önce Komagene krallığının üzerinde yaşadığı bir yerdir. Ve onlardan kalma devasa heykeller bulunmaktadır. Nemrut dağı 1987 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası alanına dahil edilmiştir. Nemrut dağında sanal bir tur için tıklayın. En yakın havaalanı ise Adıyaman havaalanıdır.

Uludağ Milli Parkı

uludağ_geziko
foto: bursa.com.tr

Ülkemizde kış turizmi denince akla gelen ilk yerlerden birisidir Uludağ. Kış sporları açısından zengin bir yerdir. Ayrıca içinde kurt,ayı ve çakal gibi çeşitli vahşi hayvanları barındırır. Burası ile ilgili bir çok kişinin dikkat etmesi gereken bir nokta var. Kışın çok yoğun bir zamanların yaşandığı için kaybolma vakaları da sürekli yaşanıyor. Bu yüzden lütfen dikkat edelim, özellikle eğitimsiz bir kişi için kış zamanı dağ ve ormanlık alan çok çok tehlikeli olabilir. Kafamıza göre bir yerlere gitmeyelim, kaybolmaya veya yaralanmaya mahal vermemeye çalışalım. En yakın havaalanı Bursa Yenişehir havaalanıdır.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

iğneada_geziko

foto: milliparklar.gov.tr

Milli parkı anlatmadan önce aslında longozun ne olduğunu açıklamak gerek diye düşünüyorum. Longoz ormanları aslında doğanın bize bir hediyesidir. Longoz ormanları, bir dere ile denizin birleştiği yerde, derenin getirdiği kumlar ile derenin deniz ile birleştiği yerin kapanmasıdır. Ve bunun sonucunda yani oluşan setin sonucunda derede ortaya çıkan ekosisteme denir longoz denir. Longoz ormanları böyle oluşur ve bu genel ekosistemden farkı doğa harikasında kendine has bitkiler ve yaşan ortaya çıkar. Bu açıdan çok önemli bir durumdur. Bu tarz ekosistemler nadir bulunur, ülkemizde de azalma noktasındadırlar. En yakın havaalanı 126 km mesafe ile Tekirdağ, Çorlu havaalanıdır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

çamlık_geziko

foto: kulturportali.gov.tr

Anadolu’daki eski ormanlık alanlardan kalma bir yerdir burası. Önemli bir alandır, Ayrıca ülkemizde milli park olarak ilan edilen ilk doğa koruma alanıdır. İl merkezine ise sadece 5 km uzaklıktadır. Ana ağaç türleri olarak karaçam, meşe ve ardıç bulunmaktadır. Karaçam türü ülkemizde sadece burada bulunmaktadır ve bir diğer adı ise Kafkas çamıdır. Milli parkın içinde konaklama alanları ve restaurant bulunmaktadır. Yozgat’a en yakın havaalanları 220 km civarı ile Ankara ve Kayseri’de bulunmaktadır.

Troya Tarihi Milli Parkı

truva_geziko

foto: geziresim.com

Adından da anlaşılacağı üzere Troya efsanesine sahiplik eden bir milli parkımızdır. Troya’lılar ile Aka’lar arasındaki savaş burada yaşanmıştır ve destanlara konu olmuştur. Tarihi öneminin yanında kızılçam ağaçları da bolca bulunmaktadır.İçindeki bir çok seyir terasları ile muhteşem manzaraları izleyebilirsiniz. En yakın havaalanı Çanakkale havaalanıdır.

Göreme Tarihi Milli Parkı

göreme_geziko
foto: milliparklar.gov.tr

Göreme milli parkı ülkemiz turizmi ve doğal güzellikleri açısından çok önemli bir milli parktır. Öyle ki içerisindeki jeomorfolojik yapılar eşine çok az rastlanır nitelikte yapılardır. Bu da parkı çok önemli kılar. Ayrıca Hristiyanlığın çok eski kiliseleri de burada bulunmaktadır. İlk yayılma zamanından kalma kayalara oyulmuş kiliseler vardır. Peribacaları ise herkesi kendine çekecek güzelliktedir. Bu tarz bir doğal yapılaşmayı sağlayan ise Hasan ve Erciyes dağlarının patlamaları sonucunda oluşan tüflerin doğal koşullardan etkilenmesidir. Binlerce yıl içerisinde rüzgar, yağmur ve çeşitli hava şartları bu yapıları günümüze görüldüğü şekilde getirmiştir. En yakın havaalanı Nevşehir havaalanıdır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

ılgaz_geziko

Batı Karadeniz’de bulunan bir başka milli parkımız olan Ilgaz Dağı milli parkı 1976 yılında bu statüsünü kazanmıştır. Çankırı ve Kastamonu il sınırları içerisinde bulunur ve gün geçtikçe gelişen bir kış sporları merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Ormanlık örütüsü ise gayet sık ve zengindir. Göknar, ardıç ve çam gibi çeşitli ağaç türlerinin yaşam alanıdır. Vahşi hayat ise doğu karadenize oranla daha azdır. Yine de kurt, çakal ve ayı gibi hayvanlar bulunmaktadır. En yakın havaalanı Kastamonu havaalanıdır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

ağrı_geziko

11 yıllık milli park olma geçmişiyle ülkemizin en yüksek dağının bulunduğu milli parkımızdır. Ağrı dağı da aslında volkanik bir yapıdır fakat aktif değildir. Zaten ülkemizde aktif sayılabilecek bir volkanik dağ yoktur. Ağrı dağının yüksekliği 5137 metredir. Ve bence gerçekten yaşanması gereken bir tecrübedir. Aslında çok zor değildir çıkması. Sadece belli ekipmanlar ve biraz kondisyon ile zorlanmadan çıkabilirsiniz. Bu yüzden herkese burayı görmesini öneririm. En yakın havaalanı Iğdır havaalanıdır.

Gelibolu Tarihi Milli Parkı

gelibolu_geziko

foto: tontv.com

Gelibolu milli parkı aslında tarihi önemiyle öne çıkan bir milli parktır. 1. Dünya savaşında Çanakkale savaşları buralarda yaşanmıştır. Osmanlı Devleti ile İtilaf devletleri arasında kanlı bir savaş yaşanmış ve binlerce şehit verilmiştir. Bunun anısında her sene Avustralya’dan ve Yeni Zelanda’dan bir çok insan geçmişi anmak ve yaşananların bir daha olmaması gerektiğini vurgulamak için her sene buraya gelirler. Tarihimizi hatırlamak ve unutmamak adına gerçekten her sene ziyaret edilesi bir yerdir. Gelecek kuşaklar geçmişte yaşananlara bakarak ders çıkarabilirler. En yakın havaalanı Çanakkale havaalanıdır.

Honaz Dağı Milli Parkı

honaz_geziko

foto: Mehmet Kaplan

Honaz dağı milli parkı Denizli ilimizde bulunur. Ege bölgesinin en yüksek dağı olan Honaz dağı burada bulunmaktadır. Dik kayalıklara ve çıkıntılara rastlanılmaktadır. Bir çok diğer bölgemizin aksine, kurt ve ayı gibi hayvanlardan ziyade yaban keçisi, tilki,çakal,kirpi ve domuz gibi hayvanlar bulunmaktadır. Alınabilecek izinler sayesinde dağcılık sporuna da elverişli bir dağdır. En yakın havaalanı Denizli Çardak havaalanıdır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

köprülü_geziko

foto: kesfetmekicinbak.com

Çok uzun sürede, güçlü akıntıların sonucunda şekillenen kanyon milli parkı Antalya ilimizde bulunmaktadır. Akan Köprüçayında çeşitli alabalıklar da bulunmaktadır. Manavgat ilçesinin güzelliğine güzellik katmaktadır. Ayrıca yüksek duvarlarıyla birlikte ülkemizin en uzun kanyonlarından biridir, yaklaşık olarak 14 km uzunluğundadır. Milli parkta maki, kızılçam ile beraber büyük ormanlık alan bulunmaktadır. İçindeki Selge antik kenti ve rafting yapılan akarsuyu ile gayet güzel bir milli parktır. En yakın havaalanı Antalya havaalanıdır.

Yedigöller Milli Parkı

yedigöller_geziko

Şu manzaraya karşı uyanmak müthiş.

Burası için hayatımda en çok, en renkli, en çeşitli mantarları bir arada gördüğüm tek yerdir diyebilirim. Ben hayatımda bu kadar farklı mantarı bir arada görmedim. Kamp ve karavan için gayet uygun bir yerdir. Konaklamanızı hallettikten sonra kesinlikle etrafta bir tura çıkmalısınız. Yalnız yolu iyi bilin yoksa boşuna dolanmanız olası. Kesinlikle yem yeşil bir yer özellikle, sırf mantar fotoğrafları çekmek için gidebilirsiniz, çünkü mavi, yeşil, sarı, kırmızı gibi çeşitli renklerde mantarlar bulunmaktadır. Şanslıysanız civarda yaşayan geyikleri de görüntüleyebilirsiniz. Ve eğer bulursanız köylülerden çıntar mantarı almaya çalışın enfes bir tat. En yakın havaalanı Ankara Esenboğa havaalanıdır.

Marmaris Milli Parkı

marmaris_geziko

foto: kesfetmekicinbak.com

Marmarisi anlatmak için sanırım çok da bir şey söylemeye gerek yoktur diye düşünüyorum. Mavi ve yeşil demek yeterlidir sanırım. Genel olarak kızılçam ağacı bulunmaktadır. Yaban keçisi, domuz, tavşan, sincap gibi çeşitli hayvanlar bulunmaktadır. Aslında burası yoğun nüfustan korunması gereken bir yer bana göre. Kamp ve karavan konaklaması için gayet uygundur. Doğa yürüyüşleri için idealdir. En yakın havaalanı Dalaman havaalanıdır.

Our Readers Comments

  1. Öncelikle kareleri yayınladığın için sana teşekkür ederim .ben birkaçını gördüm .ama tamamı bir dünya harikası ,Bu resimleri gören ,heleki birde gezen ,EVET ŞİMDİ ANLIYORUM NEDEN HERKESİN GÖZÜ BU ÜLKE TOPRAKLARIN DA ne yazık ki bunu anlaya mayan lara ve işbirlikci vatan hainlerine yazıklar olsun ..

  2. Ağrı dağına en yakın havaalanı Ağrı’da değil, Iğdır’dadır. Eğer havanın açık olduğu bir günde uçakla Iğdır’a gelirseniz uçaktan Ağrı dağının heybetine şahit olursunuz. Ağrı dağı her ne kadar Ağrı’da olarak bilinse de fiziken Iğdır ili sınırları içerisinde; Doğubayazıt ile Iğdır’ın arasında yer alır.

    • Uyarı için teşekkürler 🙂 Düzeltmemizi yaptık.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...