Türk Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği 30 Ada Ülkesi

Seyahat özgürlüktür. Bir ada sahilinde, elinizde tropikal içeceğinizle dalgaları izlediğiniz bir öğleden sonrası maillere yanıt vermekten daha hayal edilesi elbette. Ama özgürlüğü hayal ederken karşımıza çıkan minik bir engel bazen morallerin düşmesine sebep olabiliyor; vizeler. Toplanması gereken onlarca döküman, konsolosluklara git geller derken seyahatin heyecanı bir anda strese dönüşebiliyor. Ama moral bozmak yok! Dünya üzerinde Türk vatandaşlarından vize istemeyen, keşfedilecek tam 85 farklı ülke var, bunlardan tam 30 tanesi ise cennet gibi ada ülkeleri. Bu yazımızda size vizesiz seyahat edebileceğiniz ada ülkelerinden bahsetmek istedik. Çünkü her tatil planı bir hayalle başlar!

1- Antigua ve Barbuda

antigua and berbuda

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 180 gün

Yılın her günü kumsal günü sloganı ile ünlenmiş bu ada ülkesi, birçok ünlüyü de müthiş sahillerine çekiyor. İğneli vatozlar ilginizi çekiyorsa, birlikte yüzüp beslemeniz için bir koy dolusu vatoz sizi bu adalarda bekliyor.

2- Bahamalar

bahamalar

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Kıyılarından birinde yüzen domuzları ağırlayan bu Karayip ada ülkesi Instagram’da en çok paylaşım yapılan seyahat rotalarından biri. Junkanoo Festivali her yıl 50 bin kişinin katılımıyla kutlanıyor. Alın size gitmek için başka bir sebep.

3- Barbados

Barbados-adasi

Fotoğraf – getsready.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Hemen yanı başındaki ülkelerden biri olan Venezuela ile benzerliği, müthiş güzelliğe sahip kadınları, farkı ise güvenlik konusu. Venezuela bu sıralar sıkıntılı günler yaşamasına rağmen Barbados bu sıkıntılardan etkilenmiyor. Bu minik ada ülkesinin Rihanna’nın memleketi olmasını da unutmayalım.

4- Dominika

dominica

Fotoğraf – globalpartnership.org/

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 21 Gün vizesiz, 90 gün e-vize ile

Bayrağında da bulunan sisserou papağanlarına ev sahipliği yapan Dominika, hala volkanik hareketlerle şekillenen bir ada devleti. Adanın en dikkat çekici yanlarından biri sahip olduğu kaynak göller. Bu cennet vatanı minik bir e-vize işlemi ile 3 ay boyunca ziyaret edebilirsiniz.

5- Dominik Cumhuriyeti

dominik-cumhuriyeti

Vizesiz Turistik Kalış İzni: Kapıda vize – 6 ay içinde 90 gün

Survivor ile ünlenen ada devleti Dominik Cumhuriyeti’nin enfes sahillerini anlatmaya çok da gerek yok. Bunun yanında Avrupa ülkelerini aratmayan Santa Domingo’nun kafelerinde içeceklerinizi yudumlarken kalabalık caddeleri seyretmeye doyamazsınız.

6- Haiti

haiti

Fotoğraf – myhaititravels.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: Kapıda vize – 90 gün

Trajik bir tarihe sahip olan eski Fransız sömürgesi Haiti, ABD’nin ardından Kuzey ve Güney Amerika’da bağımsızlığını ilan eden 2. devlet olma ünvanını taşıyor. Dominik Cumhuriyeti ile aynı adayı paylaşan ülke adanın batı kısmına sahip.

7- Jamaika

jamaica

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Bob Marley’in memleketi Jamaika doğal güzelliklerinin yanı sıra macera ile dolu. Ülkenin vadilerinde zipline yapabilir, Bobsled parkurunda ormanları geçebilirsiniz.

8- Saint Kitts ve Nevis Adaları

saint-kitts-and-nevis-islands

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 180 gün içerisinde 90 gün

Saint Kitts ve Nevis Adaları volkanik yapıları, büyüleyici tren yolculukları, tertemiz kumsalları ile turizm açısından Karayip’in parmakla gösterilen güzelliklerinden biri. Bir güzellik de tam 3 ay boyunca seyahat edebilme özgürlüğü.

9- Saint Lucia

saint-lucia

Fotoğraf – wsimag.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 6 hafta

Dünyada ismini bir kadından alan tek ülke olan Saint Lucia, yoğun bir şekilde Fransız kültürünün etkilerine sahip. Spalarından botanik bahçelerine, akarsularından yağmur ormanlarına dünyanın cennet köşelerinden biri daha biz Türk vatandaşları için vizesiz ada ülkeleri arasında.

10- Trinidad ve Tobago

trinidad

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

Tam bir kuş cenneti olan ada ülkesinin nüfusunun yarısını Hindular oluşturuyor. Bu adada tam 1 ay boyunca bulunabilir, doğa ve kuş türleri konusunda bilmediğiniz birçok yeni bilgiye sahip olabilirsiniz.

11- Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Adı ile kalbimizde sempatik bir yer alan ada da vize zorunluluğu olmayan ada ülkeleri arasında. Resifleri görülesi bu ülkeye giderken şnorkelinizi bavula koymayı unutmayın!

12- Madagaskar

Madagaskar

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Geldik Afrika ada ülkelerine. Ünlü çizgifilmin bir nesle hayaller kurdurduğu dev ada ülkesi Madagaskar, tıpkı Galapagos gibi evrimin farklı bir yüzünü gösteriyor. Botanik yapısı ve farklı evrimleşen hayvanları ile bu ülkeyi uçtan uca gezmeye doyum olmuyor! Ama dikkat, Fransızca bilmek büyük avantaj!

13- Mauritius

Mauritius

Fotoğraf – internationalholidayldeals

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

Balayı denince akla hemen onun adı gelir! Müthiş doğası ile Maruitius, Avrupa’dan sıkılan çiftlerin evlendikten sonra balayını geçirdikleri iki ada ülkesinden biri. Diğeri mi? Okumaya devam!

14- Seyşel Adaları

seyseller

Fotoğraf – honeymoondreams.co.uk

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Balayı avcıları için 2. popüler ada ülkesi Seyşeller. Kumsalları kadar müthiş doğası ve dev kaplumbağaları ile de ünlü olan bu ada ülkesi Türk vatandaşlarını tam 90 gün boyunca misafir ediyor.

15- Cape Verde

cape-verde

Vizesiz Turistik Kalış İzni: Kapıda vize – 90 gün

Bir diğer adı ile Yeşil Burun Adaları, ülkesinde Cape Verde Konsolosluğu bulunmayan ülkelere kapıda vize veriyor. 10 adadan oluşan ülke Afrika’nın Karayipleri olarak da biliniyor.

16- Doğu Timor

doğu-timor

Fotoğraf – www.gezilecekyer.org

Vizesiz Turistik Kalış İzni: Kapıda vize – 30 gün

Malezya dilinde doğu anlamına gelen Timor kelimesi ile birleşince doğu doğu anlamına gelen ülke, tahmin edebileceğiniz üzere dünyanın epey doğusunda yer alıyor. Tarihle ilgili olanların sıkılmayacağı ülke 30 gün boyunca bize kapılarını açıyor.

17- Endonezya

Endonezya

Fotoğraf – turkishny.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: E-vize – 30 gün

17.508 ada, 250 milyon nüfus. Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi olan Endonezya, özellikle Jawa, Bali ve Lombok adalarıyla bu yazıya sığamayacak kadar çok deneyim vaad ediyor. Tertemiz kumsallar, sörf deneyimi, Asya mutfağı ve daha fazlası 1 ay boyunca Türk vatandaşları için vizesiz.

18- Filipinler

Filipinler

Fotoğraf – egzotiktatil.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

7.645 ada, 100 milyon nüfus. Filipinler tam bir akarsu cenneti. Bu adaları ve müthiş doğayı tam 30 gün boyunca keşfe çıkabilirsiniz.

19- Japonya

Japonya

Fotoğraf – www.mcrent.eu

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Kültürü ve metropolleri ile dünyanın en eşsiz ülkelerinden biri olan Japonya, kiraz çiçekleri ile kutladığı bahar bayramı, geleneksel kıyafetleri, şehir merkezlerindeki oyun kültürü, müthiş mutfağı ve Türk vatandaşlarında sağladığı 90 günlük vizesiz giriş uygulaması ile aklımızı başımızdan alıyor.

20- Maldivler

  Maldivler

Fotoğraf – res-2.cloudinary.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

Maldivler 30 gün süren bir rüya gibi. Lüksün, müthiş kumsalların, zengin bir sualtı hayatının olduğu bu adaya gitmek bir kere aklınıza girdiyse artık dönüş yok demektir.

21- Malezya

Malezya

Fotoğraf – www.ivisa.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Asya’nın ırksal çeşitliliği en fazla olan Müslüman ülkesi Malezya da Türkleri vizesiz karşılayan ülkeler arasında. Sokak yemeklerinin anavatanı olması, dünyanın en büyük çiçeklerini barındırması, dünyanın en uzun gökdelenlerine ev sahipliği yapması bu ülkeyi eşsiz kılıyor.

22- Singapur

Singapur

Fotoğraf – lonelyplanet.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

İçinde 4 farklı etnik kökeni barındıran Singapur, Asya’nın en modern ülkesi olarak başı çekiyor. Özellikle ulaşım ve mimarisi ile Avrupa şehirlerini aratmayan tek şehirli ada ülkesinin vaad ettiği Asya, aklınızdakinden çok çok farklı.

23- Sri Lanka

Sri Lanka

Fotoğraf – international.sigue.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: e-vize/kapıda vize – 30 gün

Hindistan’ın güneyinde yer alan Sri Lanka, çay tarlaları ve turistik aktiviteleri ile her yıl milyonları topraklarına çekiyor. Yakın zamanda yaşadığı depremin yaralarını saran ülke şu an hiç olmadığı kadar hareketli, cıvıl cıvıl.

24- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey-Kibris

Fotoğraf – gezgintech.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Yavru vatan Kıbrıs’a vizesiz ve pasaportsuz, sadece nüfus cüzdanı ile giriş yapmak mümkün. Altın kumsalları ve eşsiz yemekleri ile dillere destan bu Türk ada ülkesini gezmek için daha ne bekliyorsunuz?

25- Fiji

  Fiji

Fotoğraf – www.thecrazytourist.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

Masmavi suları, güleryüzlü halkı ve 90 güne kadar vizesiz seyahat izni ile Fiji bizi tebessümle karşılayan cennet gibi bir ada. Bembeyaz kumları ve hindistancevizi ağaçları hem hafızalarda hem de fotoğraflarınızda unutulmaz bir şekilde yer alacak.

26- Palau

Palau

Fotoğraf – www.pristineparadisepalau.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

Muz yaprakları ile yapılan masajlar, her türlü deniz sporları, kannibalizm tarihçesi veya paraşütle atlama… İlginizi çekebildik mi? Palau çok başka bir kültür ve bu kültür öğrenilmeyi hak ediyor. Üstelik vizesiz!

27- Samoa

Samoa

Fotoğraf – www.traveller.com.au

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 60 gün

Dövme severler için bir cennet olan Samoa, küçük, sıcak, telefonların sinyallerinin çekmediği o uzak adalardan. Kültürlerinin en önemli parçası sanatsal dövmeler ve yavaş yaşam. Bir gezgin daha ne ister?

28- Tonga

Tonga

Fotoğraf – wildernesstravel.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

Fiji’ye en yakın ülke olan Tonga çok gelişmemiş mimarisi ve farklı kültürüyle dikkatleri çeken çooook uzaklardaki bir ada ülkesi. Pazar günleri yüzerken yakalanırsanız ağır cezaya çarptırılacağınız bu ülkede şaşıracağınız tek kanun bu olmayacak.

29- Tuvalu

Tuvalu

Fotoğraf – traveller.com.au

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 30 gün

Dünyanın 4. en küçük ülkesi olan Tuvalu sadece 10.000 nüfusa sahip. Dağınık bir adalar topluluğu olan Tuvalu, ekonomik gücünün büyük kısmını sonu .tv ile biten domain’lerden alıyor. Bu ilginç bilgi bu adalara gitmeniz için geçerli bir sebep midir bilmiyoruz ancak fotoğraflara bakınca vizesiz olmasına epey seviniyoruz.

30- Vanuatu

Vanuatu

Fotoğraf – amazingplaces.com

Vizesiz Turistik Kalış İzni: 90 gün

1969 yılına kadar kannibalizm’in devam ettiği ada ülkesi Vanuatu’da yaklaşık 100 farklı dil konuşuluyor, ancak nüfusun çoğu İngilizce biliyor. Bungee Jumping’in anavatanı olan bu ülke uzak olabilir ancak farklılıklarıyla görülmeye değer olduğu kesin.

Yukarıda verilen vize bilgileri Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden derlenmiştir. Bu içerik seyahat edenlere yardım etmek amacıyla yazılmıştır. En güncel bilgiye ulaşmak için gitmeyi düşündüğünüz ülkenin temsilciliğine başvurunuz.

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...