Tüm Hatlarıyla Mısır

Mart ayının sonlarına doğru gelen bir telefon hem hayatımın en büyük gezi macerasının bir başlangıcı olurken hem de Türkiye’ye bakışımın değişmesini neden oldu. Çünkü Mısır’a gidiyordum.

tüm-hatlarıyla-mısır-sponsor

Geziko’ya başladığım günden bu yana iletişimde olduğum Gözde Tekay vardı hattın bir ucunda…

Gözde: Doğuş selam, Mısır Havayolları sponsorluğunda Mısır’a gitmek ister misin?

Doğuş: Efendim, Mısır’a mı?

G: Evet, tüm biletleri Egypt Air üstleniyor, kendi planını çiz, biletleme işlemlerini başlatalım.

D: Nasıl yani, gerçekten Mısır’a mı gidiyorum?

G: Evet, haber bekliyorum. Planını yap.

8958978589_7bc7b8153b_z

Telefon kapandığında bir süre daha “Mısır’a mı gidiyorum” diye anlamakta sorun yaşasam da çabuk atlattım. Henüz Avrupa dışına çıkmayan benim için çok farklı bir tecrübe beni bekliyordu. Afrika’ya, orta doğunun göbeğine ilk defa ayak basacaktım. Göreceklerim ise kırmızı ışıkta duran araçlar, tertemiz ve ışıl ışıl meydanlar değil bu sefer çok daha başkaydı.

Bir süre “nasıl yapacağım” diye düşünürken gezdiğim onca ülkeye rağmen asıl gezi maceramın şimdi başlayacağını biliyordum. Türkiye’ye bakışımın değişeceğini de…

Yaptığım planlama sonrası, ilk olarak Nil Nehri’nin ortasında yer alan ve sınırları içerisinde bulunan mezarlar ile dikkat çeken Luxor’a gidecektim. Firavunlara yönelik gerçek Mısır tarihini görmek için en ideal şehirdi. Planımın ikinci noktası, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan ve gizemli piramitlere ev sahipliği yapan başkent Kahire olacaktı. 9 günlük tatilimi ise Kızıldeniz’in eşsiz dalış noktasında, mercanlar ve renkli deniz altı zenginlikleri bulunan Sharm El Sheikh’te bitirecektim.

Yazının geri kalanında ülkeyi gezdiğim 9 günde gözlemlediğim genel bilgileri paylaşmak istedim.

Güvenlik

510016319_5f2cc57390_b

Mısır denildiği zaman akla gelen en büyük sorulardan biri güvenlik. İçişleri ve siyasi durumundaki karışıklık bu sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Seyahatim sırasında herhangi bir durum ile karşılaşmadım. Kahire’deki gösterilerin çoğu merkezi veya turistik noktalarda yapılmıyormuş bunun bilgisini aldım. Turistik noktaların tamamının “turizmi polisi” tarafından korunduğunu belirtmekte fayda var. Bu alanların çevresine dahi güvenlikten geçerek giriyorsunuz. Tek başıma gezmeme rağmen kimse tarafından rahatsız edilmediğimi de söyleyebilirim. Yalnız ben biraz bu konularda dikkat etmeye çalıştım. Onlardan biriymişim gibi hareket etmeye özen gösterdim. Özellikle giyim konusunda, en turistik yer olan Sharm El Sheikh dışında şort giymedim. Kadın olsaydım omzumun kapalı olmasına dikkat eder, şort da giymezdim.  Son olarak gece maksimum yarıma kadar dışarıda durdum. Eğer güvensiz olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Yeme- İçme

2013-04-03-r-koshari

Bu konuyu araştırmaya başladığımda çok korkmuştum. Okuduğum her yazı, mideniz kesin bozulacak gibisinden ifadeler barındırıyordu. Bu doğru değil. Sokaktan yemek yemedim. Yememeye özen gösterirseniz midenizin bozulacağını düşünmüyorum. Gitmeden önce araştırdığım restaurantlarda yediğim yemekler sonrası herhangi bir sıkıntım olmadı. Sıkıntı yaratacak temel sorun kullandıkları yağ.

Çok farklı bir yemekleri yok ve yemek konusunda Türk mutfağına yakınlar. Kebap onların da “milli” yiyecekleri. Mısır’a en özgün yemek ise Koşari. Şehriye, pirinç, mercimek, soğan ve domates sosuyla yapılan Koşari’yi denemekte fayda var. Meyvelerinin ve Stella Birası’nın oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Ülkenin dini inanışları gereği çok az yerde alkol bulabilirsiniz. Sokakta kesinlikle içmeyin.

Ulaşım ve Trafik

137669404_1d7a078c1e_b

Turist olarak en rahat ulaşım aracının taksi olduğunu söyleyebilirim. Başkentte metro, otobüs ve küçük minibüsler de bulunmakta fakat havalimanı – şehir merkezi ve şehir merkezi  – piramitler arasında sadece taksi kullandım. Taksiler aslında ucuz, çok iyi pazarlık yapmalısınız. Ülkede ne alırsanız (su dahil) pazarlık yapmanız lazım. Taksimetre açan taksi sayısı oldukça az. Turist olduklarınızı anladıkları an zaten bu imkansız hale geliyor. Kahire – Havalimanı arası 120 Mısır Pound’undan fiyat açtılar, 75’e kadar düşürdüm. Bu fiyatlar tamamen sizin elinizde. Diğer şehirlerde de ufak minibüsler var.

Gelelim trafik konusuna. Şu konuda kendimden oldukça eminim. Hayatınızda duymadığınız kadar korna sesi duyabilirsiniz. Bu cümleyi şaka olarak kurmuyorum, Mısır’da sosyalleşmenin bir yöntemi korna. 3 şehirde toplam 5 trafik ışığı görmedim. Tüm trafik korna ile yönleniyor. Makasa girenler, en soldan en sağa geçenler, yola atlayan yayalar (çünkü ne yol veriliyor ne de ışık var)… Tüm arabaların bir tarafları çarpık. Sakın ama sakın araba kiralamayın.

Gece Hayatı

4703742432_341010c65c_b

Luxor’da dışarıya çıkmadığımı söyleyebilirim. Kahire ve Sharm El Sheikh’in gece hayatı hareketli. İnsanlar sokaklarda. Gece hayatını kapsayan söylem, Mısır’da bar veya gece kulübü değil. Elbette bu tarz yerler bulunuyor fakat sayısı az. Halk genellikle alışveriş, meyve suyu veya nargile peşinde.

Alışveriş

2066076908_72146176ca_b

Turist olarak canınızı en yakacak konu alışveriş. Sürekli aklınızda “acaba ben kazıklandın mı” şüphesiyle dolaşmayın, her türlü kazıklanıyorsunuz. J Marketlerde hiçbir ürünün üzerinde fiyat yazmıyor. Müzeler ve bazı restaurantlar hariç fiyat görmeniz mümkün değil. Turistik bir atraksiyon mu yapmak istediniz, pazarlık yapmalısınız. Marketten alışveriş mi yapacaksınız, sonu pazarlıkla bitecek. Taksiye mi bineceksiniz, pazarlıksız asla. Tur fiyatlarını dahi pazarlıkla yapıyorsunuz.

Israrlı Mısır satıcıları her daim dibinizde bitecek ve size bir şey satmaya çalışacak. Sakın ama sakın başınızdan atmak için aşırı tepki göstermeyin. Kulaklık takarak gezmek huyum değildir ama Mısır’da yapmak zorunda kaldım. Yine de yanıma gelenler oldu. Avrupa’yı gezerken yüzünüzde oluşan tebessümü burada kendinize saklayın. Sorulara cevap vermeyin. Selam verseler dahi cevap vermeyin. Benim fikrim görmezden gelmek en iyisi.  Verilen para üstüne dikkat edin.

Şehirler ve Ambiyans

5043301256_035bd60d68_b

Şehirlerin içine girdikçe güzelliklerin kaybolduğunu göreceksiniz. Hiçbir binanın boyalı olmadığına dikkat edin. Her inşaat, özellikle evler, tuğla olarak kalmış durumda. Bunun nedeni Mısır’da binanın boyandığı zaman kaçak kat çıkılmasına izin verilmemesi. Tuğla olarak kaldığı sürece ise kaçak kat çıkmak serbest. Bu konu şehirlerin oldukça kötü gözükmesinde önemli bir etken.

Neredeyse tüm ülke aslında çöl veya çölün yakınlarında. Sahra’nın getirdiği toz ve kum en çok Luxor’da hissedilse de tüm şehirlerdeki hava ve sokak kirliliğinin oluşmasına neden oluyor.

Nil’in sahil bandı benim oldukça hoşuma gitti. Kahire’nin Tahrir Meydanı çevresi ve Sharm El Sheikh’in eğlence noktası ülkenin en modern noktaları.

İnsanlar

IMG_0170

Öncelikle şuradan başlamak gerek, ben kadınların bu kadar toplum içerisine çıkacağını düşünmüyordum. Elbette giyimleri kuşamları dini inanışlarıyla örtüşmüş durumda fakat sokaktalar. Çalışan kadın sayısı da beklediğimden daha fazla. Çoğu erkek zamanını kahvehanede geçiriyor. İşsizlik sıkıntısı Mısır’da da var.

Çok inatçılar, özellikle zorla alışveriş yaptırma hevesleri insanın tüm hevesini kaçırıyor. Yardım istenildiği zaman para talep ediyorlar diye çok okumuştum fakat görmedim. Eğer bir sorunuz varsa kesinlikle turizmi polisine sorun, herhangi bir talepleri olmuyor.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...