TRAKYA’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN 6 YER

Trakya kendine has doğası, pırıl pırıl denizi ve güzel yemekleri ile ülkemizin gezilebilecek eşsiz yerlerinden. Genellikle ülkemizde tatil denilince akla ilk olarak Antalya, Bodrum ve Kuşadası gibi yerler gelmekte. Fakat Trakya bölgesinde ülkemizin pek bilinmeyen ve saklı kalan cennetleri yer almakta. Dilerseniz Trakya’nın saklı kalmış bu eşsiz güzelliklerine birlikte göz atalım.Tekirdağ Çorlu Hava Limanı’ndan indikten sonra, Trakya’nın bütün güzelliklerine kara yolu ile ulaşabilirsiniz. İstanbul üzerinden Tekirdağ 149 km, buradan sonra da tüm bu güzelliklere kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

İĞNEADA

İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Trakya’nın Karadeniz sahiline uzantısı olan güzel bir kasaba ve 22 kilometrelik muazzam bir sahile sahip. İğneada, sahili kadar meşhur olduğu gibi Longoz ormanlarıyla da meşhur. Longoz ormanları, kendine has sulak alanlarda dişbudak ve kızılağaç, kuru alanlarda meşe türleri ile yaygın ve ağaçlar birbirine oldukça sık. Longoz ormanları, Mangrove Ormanları’nın ılıman kuşaktaki karşılığı. Ekosistemlerden birisi de İğneada Longosu. İğneada kumsalında yürürken birçok farklı türde deniz kabuğuna rastlamak mümkün. Deniz kabuğu sevenler ve koleksiyoncular için burası harika bir yer. İğneada’da yağış fazla olduğu için, ormanların belirli yerlerinde su birikintileri oluyor ve bu oluşumlarda kartpostallık kareler yakalayabilirsiniz. Havasının temizliği, uzun kumsalı, bembeyaz kumları ve pırıl pırıl deniziyle tatilciler için bulunmaz bir yer. İğneada’da balıkçı teknesi kiralayarak balığa çıkabilirsiniz, köy kahvelerinde hoş sohbetler edebilir, güzel köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

iğneada

KUMBAĞ

Kumbağ Tekirdağ’a bağlı, tatil denilince Marmara Bölgesi’nde akla ilk gelen ve kendine has doğası olan bir belde. Yaz aylarında buraya gelen tatilcilerle birlikte nüfusu 20 kat artıyor. Tekirdağ’ın turizm cenneti olan Kumbağ’da konaklama sorunu hiç yaşanmıyor. Beldede otel, pansiyon ve çok sayıda kiralık ev ve villa bulmak mümkün.Güzel Tekirdağ köftesi  ve meze yapan yerler olduğunu hatırlatalım. Adından da anlaşıldığı gibi Kumbağ, kumsalları ile meşhur bir belde. Akşama doğru deniz ve güneşin aşkını izlerken kendinizden geçebilirsiniz. Rumlar döneminde kalan tarihi şaraphaneyi gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi unutmayın.

kumbağ

instagram: discover.turkey

BEĞENDİK KÖYÜ

Beğendik köyü, Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan en batı ucu. Doğası ve temiz havası ile görülmeye değer bir güzellik. Beğendik Köyü’ne orman içinde bulunan bir yoldan ulaşıyorsunuz. Bulgaristan sınırı bu köyün hemen yanında bulunuyor, Beğendik Köyü ile komşu olan Bulgaristan köyünün doğası da göründüğü kadarıyla çok güzel. Sizi evlerine davet ettiklerinde sakın şaşırmayın. Beğendik Köyü’nü geçtikten sonra, sizi pırıl pırıl ve kimsenin pek gitmediği sakin bir plaj karşılıyor. Toplam uzunluğu 2 km olan plajda pek fazla yüzen yok, sakinliği sevenler için bu plaj gerçekten çok uygun. Sessizlikte suyun, güneşin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Beğendik Köyü’nün evleri ve insanları tamamen doğayla iç içe ve bozulmamış.

beğendik-köyü

instagram: asliatay

ŞARKÖY

Tekirdağ’ın ilçesi olan Şarköy, Marmara denizi kıyısında kurulmuş bir tatil beldesi. Tekirdağ merkeze 68 km uzaklıkta. Şarköy’e giderken yol boyunca uzanan zeytin ağaçlarını ve ayçiçek tarlalarını göreceksiniz, bunun yanı sıra çok güzel kirazlar da yetiştirilmekte. Şarköy kirazının tadına bakmayı unutmayın. Otel ve pansiyonları, kendine has yemekleri ile Şarköy, ülkemizde tatil denince akla gelecek yerlerden biri. Şarköy’ün boylu boyunca uzanan plajlarında yüzebilir, isterseniz tekne turları ile Avşa Adası ve Marmara adasını da ziyaret edebilirsiniz. Spor tutkunu iseniz  rüzgar sörfü, dalış ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

şarköy

 instagram: sevcanglbnk

ENEZ

Edirne’nin güzel bir ilçesi olan Enez, İstanbul’a 285 km, Edirne merkeze ise 170 km mesafede. Yunanistan sınırına da oldukça yakın bir ilçe. Enez’in birçok yerinden denize girilebiliyor. Ortalama 4 km olan Altınkum sahili, tertemiz denizi, harika pansiyon ve otelleri ile tatil için her şeyi sunuyor. Özellikle kalabalık ve gürültülü plajların olmayışı sakinliği sevenler için Enez’ ideal kılıyor. Enez’e gelmişken, Enez kalesini ve kale içinde bulunan antik şehir kalıntısını gezebilirsiniz. Enez’in en büyük özelliği, bir tarafında göllerin olması. Burada bulunan göl ve deniz suyu birbirine karışıyor, tuzlu su ve tatlı su balıklarını bazen bir arada görmek mümkün. Meriç Nehri ve Gala gölünde çok lezzetli olan yılan balıkları bolca yakalanmakta. Gala gölü özellikle yaz aylarında görülmeye değer, göle gittiğinizde bir çok kuş türünü de görme şansınız olacak.

enez

 instagram: deryaddt

KIYIKÖY

Kırklareli’nin Vize ilçe sınırları içinde yer alan Kıyıköy, tabii güzelliği ile öne çıkmış şirin bir sahil kasabası. Kıyıköy’ün İstanbul’a mesafesi karayolu ile 16 km uzaklıkta. Kıyıköy’e gittiğinizde huzur veren sessiz doğası, köy yapısına uygun mimarisi, insanların kendine özgü şivesi ve sıcaklığı gözünüze çarpacak. Roma İmparatoru Neron buradan geçerken mutlaka Kıyıköy’de dinlenirmiş. Bu şirin şehir bir yarımada şeklinde ve Karadeniz’i gören yüksek bir tepede bulunuyor. Kıyıköy halkı geçimini tarım, balıkçılık, ormancılık ve hayvancılıktan sağlıyor. Bölgeye geldiğinizde doğal  ve lezzetli et, balık, sebze ve meyvelerin tadına bakabilirsiniz.

kiyiköy ucak bileti

Kıyıköy adı üstünde, kıyılarına gittiğinizde Karadeniz’in hırçın dalgalarının oluşturduğu mağaraları ve anıt kayaları görebilirsiniz. Sessizliği ile tam bir kafa dinlenme yeri, bol oksijeni  ile tam bir kafa dinleme yeri. Kazandere ve Papuçdere’de bisiklet ve sandal kiralayabilir, olta ile balık tutabilirsiniz. Dere kıyısında piknik ve yürüyüş yapabilir, harika kuş cıvıltılarını dinleyebilirsiniz. Kartaltepe’de bulunan restoranlarda karnınızı doyurabilir,çay bahçelerinde doğaya karşı çay molası vererek, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

trakya ucak bileti CTA

Our Readers Comments

 1. Ben almanyadan tatilimi geçirmek için kıyıköye geldim cok beğendim tavsiye ederim…,

 2. Trakya, ülkemizde turizm potansiyelini çok fazla ortaya çıkaramamış ancak Edirne başta olmak üzere bir çok tarihi özelliği ve güzelliği içinde barındıran keşfedilmeyi bekleyen incidir…
  İstanbul’a yakın olması kıyı şeridinin temiz ve bozulmamış oluşu özellikle balkanlar ve trakya mutfağının leziz tatlarının sunuluşu bölgede bir çok turizm çeşitliliğini geliştirebilmektedir.
  Küresel ısınmanın sonucu güney bölgelerindeki su ve hava sıcaklıklarının artışı özellikle yaz aylarında bölgeyi tercih etme nedenlerinden biri olarak görülebilir… yeni tatil arayışı içinde olan gezgin ve tatilcilere yurt içinde güzel bir alternatif yer olarak görülmelidir …
  İğneada’da Langoz ormanları, kumsalı , deniz feneri ile başlı başına görülmesi ve yaşanılması gereken bir yerdir .
  Kırklareli Vize ilçesi Cittaslow denilen sakin şehir ünvanı ile Türkiye’de ve Dünya listesinde yerini almıştır …
  Trakya bölgesini tanımanızı ve bölgedeki konaklama seçenekleri ile güzelliklerini keşfetmenizi tavsiye ederiz

 3. gökçetepe uçmakdere erikli de eklenebilir hocam iyi günler. 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...