Tokyo Harçlığı

Eğer siz de benim gibi tarih ve modernite bir arada olsun diyenlerdenseniz Tokyo tam da size göre bir şehir. Tokyo harcamaları eminim ki gitmek isteyenlerin merak konusu olmuştur. Tokyo harcamaları minimum düzeyde olsun istiyorsanız Uçak biletinizi en ucuz fiyatlarla Geziko’dan alarak tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz. İlk olarak konaklamadan konuya girelim. Japonya’ da benim size önerim gençlik yurdu, otel ya da Ryokan dedikleri Japon hanlarından birinde konaklamanız yönünde olacaktır. Japon hanlarından biraz bahsedecek olursak geleneksel tatami kaplı odanın içerisinde futon üzerinde uyudukları ve geleneksel Japon tarzı banyolara girdikleri daha çok Japonların hayat tarzını anlamaya yönelik konaklama yerleridir. Eğer sosyokültürel konulara merakınız varsa size önerebileceğim yerlerdir Ryokanlar. Ryokanların kişi başı gecelik fiyatları 70 TL gençlik yurdunun kişi başı gecelik fiyatları 40 TL ve ekonomik otel fiyatları kişi başı ortalama 90 TL civarındadır.

Japonlar Dünyanın en fazla çiğ balık yiyen milletidir. Bu yüzdendir sanırım fiyatları da oldukça uygun Tokyo’ da Kalten – Sushi dedikleri döner bantlı sushi restoranlarında tek kişilik bir porsiyon sushi 2TL civarındadır. Ben çiğ balık sevmem diyorsanız, 1.5 TL civarında Mc Donald’ s da hamburger yiyebilir veya 3.5 TL civarında tazhigui – soba dedikleri ve ayakta yedikleri erişteden de yiyebilirsiniz. Daha iyi bir öğle yemeği için ise 10 TL civarında bir paraya aile restoranlarına gidebilirsiniz.
Tokyo da yemek, içmek, kalmak gibi temel ihtiyaçlar haricinde geziniz için bir bu kadar daha temel ihtiyaç olan ulaşım, diğerlerine nisbeten biraz daha pahalı, hele ki uzun seyahatler. Tokyo da demir yolları 1 haftalık pasonuz 28.300 Yen yani ortalama 390 TL, tek biniş Metro bileti 160 Yen ortalama 2.5 TL’ ye geliyor. Benim size tavsiyem 10 TL civarında bir paraya bir günlük Metro pasosu almanızdır. Bu size gün boyunca Metro hattını bedava kullanma hakkı sağlayacaktır. Bunun haricinde rehber eşliğindeki yarım günlük şehir turlarına katılmak isterseniz bu size 4000 Yen yani ortalama 55 TL’ye mal olacaktır.

Tokyo’da isteğiniz dahilinde geleneksel veya modern aktiviteler, eğlenceler de bulmanız mümkün. Geleneksel aktivitelerden sumo güreşini kişi başı ortalama 50 TL civarında bir para vererek izleyebilirsiniz. Eğer bu güreşleri izleyecekseniz benim tavsiyem güreşin yapıldığı gün biletleri alın, çok daha ucuz oluyor veya daha modern bir eğlence mekanı arıyorsanız kişi başı ortalama 9 TL civarında bir paraya karaoke barda 1 saatlik karaoke odalarından birini kiralayabilirsiniz. Bu odalar tek kişilik ve grup odaları olarak da kiralanabiliyor. Bunların dışında kültürel bir aktiviteye katılmak isterseniz kişi başı ortalama 35 TL’ ye Kabuki dedikleri tiyatro bileti satın alabilirsiniz.
Gelelim Tokyo da alışverişe, ilk olarak şehrin her yerinde karşılaşabileceğiniz 100 – Yen dedikleri alışveriş mağazaları ile başlayalım bu mağazalar kıyafet, kırtasiye, yiyecek, ev eşyaları vb. yani a’ dan z’ ye her şeyi orta ölçekli bulabildiğiniz mağazalardır. Neredeyse unutuyordum Japonların Yukata dedikleri hafif, rahat, evde veya dışarıda isteye bağlı giydikleri kıyafetleri var bunlar da ortalama 3.990 Yen yani 55 TL civarında bunlardan bir tane mutlaka almalısınız. Hem geleneksel bir şey hem de çok rahat ve ordan getirebileceğiniz çok güzel bir hediye.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...