Tek Başına Bir Tatil Rotası Olabilecek 10 Havaalanı

Gerek mimarileriyle, gerekse bulundukları coğrafyayla diğerlerinden sıyrılan ilginç bir çok havaalanı var. Hatta bazıları size aktarmada yolum düşse de saatlerimi geçirsem diye düşündürten cinsten. Yolunuz düştüğü takdirde, seyahat anılarınız arasına girecek 10 havaalanını sizler için derledik.

1) Changi Havalimanı-Singapur

Havalimanı içerisinde üç ana yolcu terminali bulunuyor ve dördüncüsü için de çalışmalar devam ediyor.  Dünyanın en çok ödül alan havalimanı olması ise rastlantı değil. Öncelikle 5 saatten fazla transit zamanı olanlar için ücretsiz Singapur turu düzenleyen servisler var. İçerisinde yüzlerce alışveriş merkezi, ücretsiz içme suyu internet erişimi, çeşitli yemek noktaları, ücretsiz bilgisayarlar, ücretsiz dinlenme odaları, oyun ve sinema salonları bulunan havalimanı aynı zamanda Singapurluların da zaman geçirmek için ziyaret ettikleri yerlerden. Terminal 2’de, içinde binden fazla kelebeğin yaşadığı ve altı metre yüksekliğinde bir şelalenin bulunduğu Kelebek Bahçesi var. Bahçe içerisine aynı zamanda böcekle beslenen egzotik bitkiler de konulmuş. Bunun yanı sıra yine Terminal 2’de bir çok botanik bahçeleri de bulunmakta. Havalimanı değil de adeta turistik bir bölge.

6712533-Changi_Airport_Singapore

 

2) Kansai Havalimanı-Osaka, Japonya

4 kilometre uzunluğa ve 2.5 kilometre genişliğe sahip bir yapay ada üzerine inşa edilmiş. Maliyetinin 1 milyar Amerikan Doları tuttuğunu hesap edersek, aynı zamanda dünyanın en maliyetli havalimanları arasında. Havalimanının karaya bağlantısını 3 kilometrelik bir köprü sağlıyor. Yapım tamamlandıktan sonra erozyon ve çökme saptansa da, “kabul edilebilir düzeyde” sayılıyor. Bu durum sizi korkutmasın, tüm zamanların en yıkıcı depremlerinden olan Kobe Depremini, esnek yapısı sayesinde bir iki camın kırılmasıyla depremi atlatmış bir havalimanı. Hem de merkeze oldukça yakınken.

kansai airport

 

3) Cebelitarık Havalimanı-Cebelitarık

Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık şehrinde olan bu havalimanında tarifeli uçuşlar sadece İngiltere ve İspanya arasında yapılıyor. Dünyanın sayılı A sınıfı havalimanlarından olan Cebelitarık Havalimanına inişi şehir içinden geçerek yapıyorsunuz. Şehir, oldukça işlek olduğundan uçakların iniş ve kalkışı sırasında, havalimanının bulunduğu cadde trafiğe kapatılıyor. Gideceği yere geç kalanların, uçak yüzünden trafiğe takıldığı tek yer olabilir bu sebepten. Okyanus ve Akdeniz arasında yer alan Cebelitarık şehrini ortadan ikiye bölen, muazzam bir dağın yanı başındaki bu havalimanı en ilginç yerlerden.

 

f4aviation.co.uk - Gibraltar

(fotoğraf:f4aviation.co.uk)

4) Don Mueang Havaalanı- Bangkok, Tayland

Suvarnabhumi havalimanının açılmasının ardından yalnızca iç hatlar için kullanılmaya başlanan Don Mueang havaalanı, orta ölçekli normal bir havaalanı gibi görünse de durum biraz farklı. Don Mueang’ı farklı kılan şey ise, pistler arasında golf sahasının bulunması. Evet, bir golf sahası ile Taylandlılar oldukça sıra dışı bir havaalanına kavuşmuş. 18 delikli bu golf sahasında topların kaçtığı kimi bölgeler ise güvenlik sebebiyle sivillere yasak. Uçakların kalkış zamanında ise, pist ve saha arasında mutlak bir engel bulunmadığı için, kırmızı ışıkla uyarı yapılıyor.

augustsson.net - don muaeng

(fotoğraf : augustsson.net)

5) Prenses Juliana Havalimanı – Simpson Bay, Saint Martin

Saint Martin adasının Hollanda’ya bağlı bölümündeki bu havalimanı, en ilginç ve adrenalin dolu yerlerden. Çünkü uçaklar plajın 5-6 metre kadar üstünden geçiyor! Tayfunlar yüzünden iki kez  sular altından kalan havalimanı, plaja da oldukça yakın. Bu yüzden, plajda güneşlenenlerin büyük uçakların akımına kapıldığı olmuş. Savrulanlara, eşyalarını kaybedenlere de sıkça rastlanıyor. Yine de birçok kişi uçakların, bilhassa Airbus A340 gibi büyük uçakların inişini izlemek için sahile ve sahildeki  barlara koşuyor.

prenses juliana

 

6) Juancho E. Yrausquin Havaalanı – Saba Adası, Hollanda Antilleri

İsmi bizim için oldukça zor olan bu havaalanı aslında jet trafiğine kapalı. Ticari kullanıma açık havaalanları arasında en kısa piste sahip ve pistin iki ucu da denizle çevrili. Buradan, yukarıda bahsettiğimiz Saint Martin’e uçuş ise 15 dakikadan fazla sürmüyor.

Juancho E. Yrausquin Havaalanı

 

7) Courchevel Havaalanı – Courchevel, Fransa

Fransız Alplerinin arasında yer alan bu havaalanı dünyanın en kısa pistlerinden birine sahip. Alan sadece küçük olmakla kalmıyor, aynı zamanda da düz değil! İniş ve kalkışın oldukça zor olduğu bu havaalanın yakınlarında ise dünyanın en ünlü kayak merkezlerinden biri var. Tomorrow Never Dies – Yarın Asla Ölmez ismindeki filminde James Bond’un iniş yaptığı havaalanı ise tam olarak burası.

Courchevel

 

8) Barra Havaalanı – Barra Adası, İskoçya

Bu havaalanının özelliği pist olarak Traigh Mhòr isimli plajı kullanması. Hal böyle olunca uçuşların da denizin durumuna göre ayarlanması gerekiyor. Plajın girişinde uçakların neden olabileceği şiddetli rüzgarlara karşı dikkatli olunması, havaalanı aktifken uzak durulması gerektiğini belirten bir uyarı levhası bulunuyor.  Plaj aynı zamanda deniz tarağı toplayıcıları ve uçakların neden olduğu hortumları gözlemlemek isteyenler için de oldukça popüler.

 

barra

9) Hong Kong Havalimanı – Chek Lap Kok, Hong Kong

Chek Lap Kok olarak da bilinen bu havalimanı artan ihtiyaçlarla, Kai Tak Havaalanının yerine hizmet vermesi planlanmış. Şehrin hızlı gelişimi ve nüfus artışı yüzünden, merkeze  34 kilometre uzaklıktaki ada patlatılıp, düzleştirilip, deniz doldurularak uygun hale getirilmiş ve üzerine bu mühendislik harikası havalimanı inşa edilmiş. Adaya gidiş için tren yolu da düşünülüp uygulamaya konulmuş.  İçerinde yüksek kapasiteli otel, lüks bir golf sahası, alışveriş merkezleri hatta bir müze bile bulunmakta. Havalimanı hakkındaki projeler ise hala devam ediyor ve yeni bir pistin inşasının başlanması da projeler arasında.

hong kong

 

10) Incheon Havalimanı – Seul, Güney Kore

Güney Kore’nin en büyük havalimanı olan Incheon, aynı zamanda ödüllü bir havalimanı. İçinde golf sahası, spa, özel dinlenme odaları, buz pateni sahası, bahçeler ve Kore kültürüyle alakalı bir müze bulunmakta. Duty-freeler ise dünyanın en iyi fiyatına sahip dükkanlar arasında sayılıyor. Seul’ün güneyinde bulunan kent terminaline ise limuzin otobüs seferleri düzenleniyor.

mathew dutra - googleplus - incheon

(Mathew Dutra)

Our Readers Comments

  1. Bir de Trabzon Havaalanına baksanız derim?

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...