Tayvan’da Görülmeden Dönülmemesi Gereken 9 Yer

Tayvan’a Çin’in Paris’i diyorlar. Tayvan’da bir taksi şoförünün bana söylediği “Tayvan asla Çin değildir, Tayvan yalnızca Tayvan’dır” sözünün hakkını veren bir ülke burası. Zira Çin’le ortak kültürel, sosyal ve siyasal bağlarına rağmen Çin’den çok farklı; hem sosyokültürel açıdan hem de ekonomik açıdan çok daha gelişmiş olduğunu söylenebilir.

1. Taipei 101’in Tepesine Yıldırım Hızıyla Çıkmak

1

Taipei’de Xinyi semtindeki bir gökdelendir burası. Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Burç Halife binası tarafından yeni bir rekora imza atılıncaya dek dünyanın en yüksek binasıydı. Taipei 101 adını 101 katlı olmasından alıyor. Aynı zamanda Taipei 101 dünyanın en hızlı ikinci asansörüne sahip. Asansör çıkarken 16,8 metre/saniye yol alıyor, haliyle bir yandan çok eğlenirken, bir yandan da fenalık geçirebiliyorsunuz. Yükselen bir bambu formunda inşaa edilenTaipei 101, Tayvan’ın en büyük simgesi.

2. Yağmurlu ve Serin Havada Bir Hotpot Restoranına Gitmek

2

Diyelim ki hava serin ve yağmurlu, biraz üşüdünüz, biraz da acıktınız. Hem içinizi ısıtacak hem de karnınızı doyuracak çok güzel bir şey var. Adı: Hotpot. Ortasında ocak yanan kocaman bir masa düşünün. Bu yanan ocağın üzerinde iki bölüme ayrılmış özel hotpot tenceresinin bir tarafına ördek ciğeri ve tofuyla pişmiş salçalı baharatlı çorba, bir tarafında da kremalı sebzeli çorba kaynıyor. Ama bu kadarıyla kalmıyor. Zamanla masanız mantar, pırasa, kereviz yaprağı gibi sebzeler; bacon, işkembe, bağırsak, pork, tavuk; istiridye, midye, karides, ahtapot gibi envayi çeşit deniz mahsulleri ile donatılıyor. İlk önce bu kadar sakatatın, etin ve sebzenin bir araya gelmesini hayal edemiyorsunuz ancak sırayla kaynayan çorbalara atıp çok kısa bir süre pişmesini bekliyorsunuz. Maşa yardımıyla tabaklara alıp chopsticklerle güzel bir yemeğin ve kolektif çalışmanın sonucuyla ortaya çıkan takım ruhunun keyfini çıkarıyorsunuz. Bu lezzetli çorbayı içerken ön yargılı olmadığınız için kendinize teşekkür edeceksiniz.

3.Lungshan Temple’da Dua Etmek

 

3

Tayvan’da sayısız Budist tapınağı var. Buralarda onlarca renkli kareye şahit olabilirsiniz. Tapınağın meraklı ziyaretçileri bolca fotoğraf çeker ve Tayvanlılar da Buda’ya şükranlarını sunarlar, dua ederler. Tapınağın avlusuna kurulmuş masalara yiyecekler, meyveler, çiçekler konulur. Sakın dokunmaya kalkmayın, onlar Buda’ya hediye olarak gelen şeyler. Siz de bir tütsü yakıp dua edebilirsiniz. Zaten farklı inançlara mensup Tayvanlılar da burada dua ediyorlar.

4.Dozo Izakaya’da Demlenmek

4

Tayvan’a her gelişimde uğramadan geçmediğim bir yer. Burada Modern Japon Kültürü hakim. Aslında Dozo, Japonca’da “Buyurun” demek. Bu loş ve çok iyi bir dizaynla ışıklandırılmış mekanda içmeden sarhoş olmanız mümkün. Harika bir akustiği var ve bazen sahnesinde oldukça sakin bir o kadar da başdöndürücü performanslar sergilenir. Gelelim o meşhur Tayvan biralarına… Kocaman köpüğüyle içimi çok lezzetli biraları var. Ama Asya’nın egzotik meyveleri ve baharatlarıyla hazırlanmış kokteyllerini de mutlaka denemelisiniz. Biranızın yanında bir şeyler atıştırmak için çok lezzetli aperatif seçenekleri mevcut. Benim favorim kuşkonmaza sarılmış ballı biftek ruloları ve yaban mantarı.

5.Gece Pazarlarının Yolunu Tutmak

 

g

Tayvan’da sayısız gece pazarı var. Taksiciye Night Bazaar dediğinizde sizi herhangi birine atabilir. Shilin Gece Pazarı, şehir merkezine 20 ya da 30 dakika mesafede ancak şehrin en büyük gece pazarıdır. Bu arada gece pazarlarında genellikle backstreet lezzetlerin var olduğunu özellikle söylemem gerek. Kızgın sacların üzerine atılan kocaman istiridyeler, ahtapotlar, kalamarlar, işkembeler, mumbarlar sizi ürkütmesin. Hele ki ballı çıtır tavukları çok lezzetli. Kocaman sosisler de denemeye değer. Tabii aşırı titiz değilseniz… Hatta titiz değilseniz… Çünkü bu lezzetlerin temiz bir ortamda piştiğini ve gece yemek pazarlarının güzel koktuğunu söyleyemem. Ancak küçük küçük toplar halinde satılan sweet potato dedikleri tatlı patates kroketlerine laf söyletmem. Enfestir bu toplar ve tatlı niyetine çok iyi gider…

6.Devasa Sun Yat-Sen Anıtı’nı Ziyaret Etmek

 

5

Modern Çin’in babası kabul edilen düşünür ve siyaset adamı Sun Yat Sen için devasa büyüklükte bir anıt yapılmış. Bu anıt, ulusal kültür birikimi ve Sun Yat Sen’in eşsiz ahlakı ve devrimci karakterini yansıtmak için 1964’te inşa edilmiş. Burası sıradan bir anıt değil; sanatsal faaliyetler gerçekleşen, akademik çalışmalar icra edilen bir kültür merkezi aynı zamanda…

7.Ulusal Saray Müzesi’ne Gezmek

 

7

Tayvan’lılar için bu müze, bağımsızlıkların sembolü, hayat memat meselesi… Çinliler ise, bu müzede kendilerinden çalınan eserlerin sergilendiğini öne sürüyor. Komünist rejiminin başlamasıyla Tayvan’ın ayrılmasının ardından üç bin parça civarında Çin tarihi eserinin buraya getirildiği iddiasında. Ancak konuyu dramatize etmeye gerek yok. İkili politik ilişkilerin düzelmesiyle birlikte, müzeyi ziyaret eden Çinli turist sayısı giderek artıyor. Müzede Neolitik ve Kaolitik dönemin bulgularından tutun da Çin tarihinin ilk izlerine kadar sayısız sanat eserini göreceksiniz.

8.Taipei Botanik Bahçesi’nde Orkideleri Görmek

 

00

Tayvan’lıların doğaya saygısının bir örneği burası… Kuşların cıvıltısı ve hiçbir yerde göremeyeceğiniz bitki türleri Taipei Botanik Bahçesi’nde… Burada çiçek koparmanın bile ağır yaptırımları var. Bitkilerin, çiçeklerin ve cıvıl cıvıl kuşların huzurla yaşadığı bir dünya… Tayvan’la bir bakıma özdeşleşmiş olan dallı budaklı rengarenk orkideleri izlemeye doyamayacaksınız.

9. Bubble Milk Tea İçmek

uu

Sıcak soğuk fark etmez, Tayvan milktea’leriyle meşhur. Sütlü çay içmek bizim kültürümüzden epey farklı ancak denediğinize asla pişman olmazsınız. Bubble Milk Tea denen, içinde nişastadan küçük toplar bulunan sütlü çay çoğu gezginin favorisi haline gelmiş. O küçük topların geçeceği büyük pipetlerle ister cafede ister take away halinde çayınızı yudumlamak büyük bir keyif.

Our Readers Comments

  1. İlk kez gittiğiniz yabancı bir kentte, zamanın sınırlılığını dikkate alarak. kazanılmış deneyimlerden yararlanmak bir avantajdır. Seçilmiş ve zaman kazandıran bilgiler için teşekkürler…

  2. GUZEL ANLATIM OLMUS 🙂 BEGENDIM ELINE SAGLIK GITMIS GORMUS BIRI OLARAK 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...