Tatil Güneyden Önce Bandırma’dan Başlar!

Eğer uçmuyorsanız, İstanbul’dan tatile giden birçoğumuzun yolu Bandırma’dan geçiyor. Kente yapılan 2 saatlik deniz otobüsü yolculuğu batıya giden tatilcinin can simidi gibidir aslınd: Yollar kısalır, varışlar hızlanır. Peki, Bandırma’da olmanın keyifli bir yanı da olabilir mi? Farz edin, Bandırma’ya geldiniz ve yolculuğunuza gitmeden önce birkaç saatiniz var. Kentin yerel lezzet durakları ve destinasyonları sayesinde enerjinizi toplayabilir, karnınızı tıka basa doyurabilir hatta biraz da eğlenebilirsiniz.

Feribot Kaçırtan Dönerci

Bandırma’ya gelen her ziyaretçi ister sabahın köründe gelsin kente, ister gece yarısı; ister kahvaltı vakti olsun, ister tatlı; ister aç olsun ister tok; kesinlikle soldaki İskender kebapçıya uğrar. (Sağdaki mekan ise en büyük rakipleri, durum hafiften “İkinci Bahar” dizisindeki Ali Haydar vs Vakkas’ı andırıyor) İskender kebapları o kadar lezzetli, o kadar insanın aklını alıyor ki, müşteriler hızlı feribotları kaçırmış, bunu duyan uyanık bir gazeteci de basmış manşeti: Feribot kaçırtan dönerci. Reklam değil bu, bir ziyaretimde ben de az daha kaçırıyordum!

Tostçu Mehmet Amca

İskender ağır gelecekse ya da vejeteryansanız, sizi kentin sahil kısmına alalım…Geniş meydanda çay bahçelerinin arasında küçük bir ahşap dükkan var ki, bütün Bandırma mutlaka uğramıştır…Mehmet Amca’nın yerinden bahsediyorum. Tostunuza (sucuklusu da efsanedir) mutlaka salça sürdürün ve ayranı o şirin şişelerden için.

Çiğbörekçiler

Başka bir yemek alternatifi ise kentin içindeki çiğbörekçiler. Kente zamanında gelen Boşnak göçmenlerin işlettiği birkaç yerden istediğinizi seçin. Çiğbörek istemeyenler mantının da tadına bakabilir.

Höşmerim

Çiğbörekçilerden çıktıktan sonra neredeyse her bakkalda ona rastlayacaksınız. Kendisi Balıkesir yöresine özel ve Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bile adı geçmekle birlikte Türkmen göçebelerinde de görüldüğünü söylenir. Peynir helvası diye de bilinir. Dışardan bakıldığında (ve sunulduğunda) yoğurda benzer. Ama bir yediğinizde tatlı bir muhallebidir. Hafiftir, yumuşacık dokusu ağzınızda erir, insanın yedikçe yiyesi gelir.

Berber Saffet

Alın size bir Bandırma süperstarı daha! Bandırma sınırları dahilindeki bütün erkeklerin saçını en az bir kere kesmekle kalmayıp (sırf ona traş olmak için İstanbul’dan Bandırma’ya seyahat eden müdavimleri var), birçok TV programına konuk oldu Berber Saffet (görselimiz TRT’den). Saçınızı yeni kestirdiyseniz bile, uğrayın dükkanına. Muhabbeti koyu, sırt masajı (bazı çetrefilli durumlarda sırtınıza dizleriyle çıktığı efsanesi var) yolculuğunuzun ağırlığını almak için birebir olabilir.

Mendirek

Flickr: hasoguz)

Deniz yoluyla kente vardıysanız, rüzgar güllerinden sonra sizi ilk karşılayan o oldu. Her daim rüzgarlı kenti deniz ticareti merkezine dönüştüren bu deniz feneri, ayrıca Bandırmalılar için her zaman popüler bir yürüyüş mekanı ve ilham merkezi. Kayalıklarında oturup keyif yapabilir, deniz otobüsü ve diğer gemilerin gidiş – gelişini izleyerek düşüncelere dalabilirsiniz. Yine de dikkat edin, bazen gemilerin dalgaları ıslatabilir!

Boğaz Köprüsü

(Flickr: seyfiseren)

Absürd gelebilir, ama Bandırma’daki Boğaz Köprüsü var. Ve bu köprü, belki de kent insanının sürekli İstanbul ile bağlantılı yaşadığının (kentteki Deniz Otobüsü iskelesinin tepesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tabelası vardır) ve kendini megakentin bir parçası (birçok İstanbul isimli lokanta ve işyeri var kentte) olma hissiyatının en büyük göstergesi. Mutlaka bir selfieniz olsun, bakalım kaç tane arkadaşınızı şaşırtacaksınız?

Kuş Cenneti

(Flickr: orcin70)

Eğer kent size fazla geldiyse, sizi doğaya havale edelim. Bandırma’ya yarım saatlik araba yolculuğu mesafesindeki Kuş Cenneti birçok ender kuşun göç yolu arasında yer alıyor. Özellikçe göç dönemlerinden mutlaka bu büyüleyici olgu izlenmeli.

Erdek

Flickr: serkanizm_83

(Flickr: serkanizm_83)

Ya da erken deniziniz geldi…Hiç sorun değil. Erdek’te kum plajlardan birine giderek suya girmek de yaklaşık yarım saat uzaklıkta. Cuğra Mevkii Türkiye’nin eski turizm merkezlerindendir. Hürmet edin.

Rüzgar Gülleri

Flickr: seyfiseren

(Flickr: seyfiseren)

Aslında bu başlığı yazmanın bir anlamı yok: İster bir dakika geçsin, ister günlerce, Bandırma’da mutlaka göreceğiniz yegane şey kentin girişindeki rüzgar gülleri olacak. Yüksekliği 10 metreyi bulan bu metal kuleler, Bandırma’nın Türkiye’nin en çok rüzgar alan bölgelerinden biri olduğunu açıkça anlatıyor elbette. Ama belki de bu kulelerin anlatmadığı yeni destinasyonunuza giderken geride bıraktıklarınıza sessizce sırdaşlık etmektir. Ne dersiniz? Bir deneyin bakalım.
Kapak fotosu: tevfikteo (Flickr)

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...