TARİHİN GÖRÜNEN YÜZÜ AMMAN

Amman Ürdün’ün başkenti ve ülkenin en önemli ticari, siyasi ve kültürel şehirlerinden. Buraya geldiğinizde şehrin her tarafının tarih koktuğunu hissedeceksiniz. Amman Dünya’nın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, eski ve tarihi değeri yüksek bir şehir. Şehirde ağırlıklı konuşulan dil ise Arapça, Ürdün para birimi ise Ürdün dinarı, bu arada Amman ile ülkemiz arasında saat farkı yok. Ürdün dinarı çok kıymetli para birimi, yaklaşık 1 Ürdün dinarı 1 Euro ya eşdeğer. Amman’da havalar her gün farklılık göstermekte, yazın burası çok sıcak günler geçirir, kış ayları ise genelde ılık geçmekte. Aşırı sıcakları sevmiyorsanız, Amman’ı kış aylarında ziyaret edebilirsiniz. Özellikle buraya Mart ayı sonunda ve Nisan ayında belirli aralıklarla sürekli yağmurlar yağar.Amman’ı ikiye ayırmak gerekiyor desem yanlış söylemiş olmam. Şehrin batı kısmında daha lüks yerleşim yerleri, marka cadde mağazaları ve yükselen binalar, şehrin diğer tarafında ise daha geleneksel ve mütevazi insanların yaşadığı bir bölüm yer alır diyebilirim. Amman’a geldiğinizde konforlu bir konaklama düşünüyorsanız şehrin batı kısmında kalmalı, tarihi Amman kültürünü keşfetmeyi düşünüyorsanız, şehrin Doğu tarafını tercih etmelisiniz. Batı tarafında oteller daha yüksek fiyatta,fakat rahatlığı ve konforuyla ödediğiniz paraya gerçekten değiyor. Ortalama 5 yıldızlı bir otelin fiyatı 70 dolar civarında.

amman-2

Amman İstanbul gibi tepeler üzerine yayılmış bir şehir, her tepesinde ayrı bir tarihin izlerini görmek mümkün. Amman gezinizde sıklıkla taksileri kullanabilirsiniz, çünkü burada benzin çok ucuz.

resim 1

Şehrin batı kısmında trafik çok yoğun ve gerçekten bazen çekilmez bir hal alabiliyor. Amman’da trafik ışıkları pek kullanılmıyor, Amman halkı ışıkların trafiği daha da yavaşlattığını düşünüyor ve kimse ışıkları dinlemiyor.

resim 2

 

Gezilecek Yerler

Çölün ortasına kurulmuş bu kültürel şehirde dar ve dik sokaklar oldukça fazla, akşam olduğunda güneş şehre farklı tonlarını bırakıyor adeta. Amman’da gün batımının mutlaka pencerenizden seyredin ve resmini çekin. Citadel Ürdün’ün her tarafında görülecek bir yüksekliğe kurulmuş içerisinde tarihi Roma tiyatrosu mevcut. Tepeden aşağıya doğru indiğinizde, sizi aşağıda harika mimari yapısıyla Amman çöl evleri karşılıyor. Antik kent içerisinde Ürdün Arkeoloji Müzesi, tarihi hamam ve Herkül tapınağı da yer alıyor.

resim 4

Kral Abdullah Camii özel mimari tasarımı ve ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. 1989 tarihinde Kral Hüseyin anısına yaptırılan camii ise, Müslüman olmayanların tek ziyaret edebildikleri islami mekan. Mavi kubbesi ile güzel bir görüntüye sahip olan camii içerisinde, kraliyet ailesine de bir bölüm ayrılmış. Cami girişinde bayanların vücutlarını kapatması için elbise ve başörtüler satılmakta. Ürdün Kraliyet otomobil müzesi  nostalji araba meraklıları için ziyaret edilecek yerlerden. Müzede Kral Hüseyin’in kişisel otomobilleri sergilenmekte. İçerisinde 75 den fazla otomobilin sergilendiği müzede, hayatınızda ilk defa göreceğiniz farklı nostalji araçlar da mevcut. Rainbow caddesi Ürdün’ün en meşhur caddelerinden. Caddede antikacılar, hediyelik eşya yerleri, halıcılar ve yöresel kıyafet satan dükkanları görmek mümkün. Jerash Antik Kenti Amman merkeze yaklaşık 49 km uzaklıkta bulunuyor ve Roma’lılar tarafından inşa edilmiş. Kent çok farklı bir mimariye sahip, buraya geldiğinizde sizi sütunların ihtişamı karşılayacak.

King_Abdullah_I_Mosque,_Amman,_Jordan1

 

Ne Yenilir?

Ürdün mutfağı da Hint mutfağı ve Türk mutfağı kadar geniş yemek kültürüne sahip. Ürdün’e kadar gelip de tatmak isteyeceğiniz birçok lezzet var. Ürdün mutfağında et yemekleri ve bakliyat yemekleri ön sırada yer alıyor. Et yemekleri genelde koyun ve tavuk etinden yapılıyor ve pilav eşliğinde servis ediliyor.

resim 6

 

Ürdün mutfağında sofrada mutlaka lavaş olması gerekiyor, yoksa yemeğe başlamıyorlar. Sofralarında genellikle kaşık kullanılmıyor, dışarında bir misafir geldiğinde ve istediğinde kaşık getiriliyor.Ürdün mutfağının en meşhur yemekleri  Mansaf, muskan, maklube ve şiş kebap, tatlılardan ise zatar ve kadayıfı çok güzel yapıyorlar, mutlaka yemenizi tavsiye ediyorum. Mansaf yemeği badem, kurutulmuş sos ve koyun eti ile yapılır, bu yemekte çok lezzetli, tatmadan Amman’dan sakın dönmeyin.

maklube

 

Gece Hayatı

Eğlence hayatı Amman’da çok aktif, Beyrut’tan sonra Ortadoğu’nun ikinci günah şehri diyorlar buraya. Otellerde bulunan bar ve diskolar sabahlara kadar açık. Amman şehir merkezinde oldukça görkemli olan gece kulüplerine rastlamak da mümkün. Alkol satışı Ürdün ve genelinde yasak, fakat otel ve eğlence mekanlarında satış serbest. Amma’nın gece hayatının ne kadar çılgın ve eğlenceli olduğunu anlamak için gelip görmeniz lazım.

resim 8

 

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Amman’a aktarmasız olarak direk uçuşlar mevcut. Üstelik de seyahat süresi sadece 2 saat.

resim 3

Yolculuk süreniz boyunca sanki ülkemizde bir şehirden şehre gitmişsiniz gibi hissedeceksiniz.Amman tarihi zenginliği, kendine özgü yemekleri ve farklı kültürleri ile sizleri bekliyor.

amman-cta

 

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...