Sular Altı Yeni Bir Dünya Keşfi; Scuba Diving

İnsanın dostu doğadır, bunu hep söylerim. Paylaşmak istediğinde, sığınmak, belki saklanmak istediğinde kolları dört bir yana açık bizi bekler. Geride kalmasını istediklerimizi, bizi yoran şeyleri evrene bırakıp arınmışlığı tadarız yeşilinde, mavisinde. Gitgide grileşen hayatlarımızın zaman bu kadar hızlı geçerken kül olmasını istemeyiz ve huzuru arar dururuz tüm yaşamımız boyunca. İşimizde, ailemizde, arkadaşlarımızda, sevgililerde, yalnızlığımızda buluruz belki. Ama ‘acaba bulur muyum?’ demeden, tam anlamıyla emin olabileceğimiz tek bir yer vardır; doğa.

3665466373_f94fe3d990_z

 

Küçüklüğümüzde hepimiz merak edip deniz gözlüklerini ve şnorkelleri kuşanıp bizi kucaklayan denizin içinde neler var görmek, uzun uzun incelemek istemişizdir. İnebildiğimiz kadar derine inip küçük birer araştırmacı olmuş ve deniz kumları arasından bulduğumuz taşları, istiridye kabuklarını, hatta bazen hala yaşayan deniz canlıların toplayıp ailemize göstermiş onları koleksiyonumuza eklemişizdir. Nice böyle denizaltı hikayeleri. Benim size anlatacağım “ Scuba Diving ” yani tüplü dalış. Tüm bu keşif içgüdüsüyle yaygınlaşan dalış sporu, günümüz stresinden ve metropol kalabalığından kaçıp rahatlamanıza sular altında imkan sağlıyor. Suyun üstündeki her şeyin geride bırakılması, sadece kendinizle ve sualtı sakinleriyle başbaşa bir terapi sunan derin tutku. Hem de sanıldığı kadar tehlikeli ve zor bir spor da değil.

 

Başlarken…

Su altına dalış yapmak için önce bir eğitim almanız gerekiyor. Bunun için dalış kulüpleri, özel dalış merkezleri ve üniversite kulüpleri gibi birçok kuruluş mevcut. Alacağınız eğitimde öncelikle size dalışın temel kuralları, ekipmanlar ve su altında karşılaşabileceğiniz fiziksel rahatsızlıklar, ilk yardım uygulamaları anlatılıyor. Tehlikeli değil dediysek öyle tereyağından kıl çeker gibi de değil. Dalış yapmak her ne kadar güvenli olsa da yapacağınız ufak bir panik ya da ani bir hata size su altında zor dakikalar yaşatabilir. Bu yüzden katıldığınız eğitimi dikkatle dinlemeniz ve önceliklerini yerine getirmeniz gerekir. Temel eğitimi aldıktan sonra havuzda veya sığ denizlerde birkaç pratik çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bunu bir okul gibi düşünün ve aldığınız eğitim sonunda bir sınava tabii tutuluyorsunuz. Aldığınız eğitime ve dalış sayınıza göre de yıldız kazanıyorsunuz. Bu yıldızlar sizi eğitmenlik seviyesine kadar götürebiliyor. Kim bilir belki işinizi huzura taşırsınız.

 

Tüm bu eğitim ve ayıracağınız vakit sakın sizi caydırmasın. Çünkü daldığınız anda her şey suyun yüzeyinde kalacak ve hiç pişman olmayacaksınız. Dalış açısından çok zengin imkanlar sunan ülkemizde, atmosferin dışına çıkıp başka bir dünyayı keşfetme şansı aslında yanı başımızda. Tarih boyunca bir çok uygarlığa tanıklık etmiş denizlerimizde görülmesi gereken bir çok batık ve yüzlerce türde canlı çeşidi ile heyecan verici bir mavilik bizleri bekliyor.

Türkiye’deki Dalış Noktaları

Türkiye üç yanı denizlerle çevrili olmasıyla dalış yapmak için çeşitli alternatifler sunuyor. Bambaşka bir dünyayı tanımak ve tarih boyunca birçok uygarlığa tanıklık etmiş denizlerimizde yüzlerce türde canlı çeşidi ve birçok tarihi kalıntıyı keşfetme şansı yanıbaşımızda. Türkiye’de dalış yapılan başlıca yerler Ayvalık, Gökçeada, Bozcaada, Saros, Çanakkale, Bodrum, Çeşme, Datça, Kuşadası, Marmaris, Antalya, Alanya, Dalyan, Kalkan, Kaş, Kemer, Fethiye, Mersin civarlarında.

Marmara Bölgesi

Sivri Ada: Büyük akıntıların ve fırtınanın olmadığı İstanbul’da çoğu dalış okulunun tercih ettiği noktalardandır.

Büyük Ada: Dalmaya yeni başlayanlar için ideal bir bölgedir.

Sedef Adası ve Tavşan Adası: Bu dalış noktaları renkli denizanaları ile doludur. İlk görüldüğünde korkutan bu canlılar, güzel bir manzara oluştururlar.

İbrice Limanı: İstanbul çevresinde en çok bilinen dalış noktalarından biridir. Hem eğitim hem dalış için uygundur.

Avşa Adası: Gece dalışı yapmak isteyenler için ideal bir noktadır.

Ayvalık Dalış Noktaları: Karbela, Tokmaklar, Ezerbey, Deli Mehmet

Çeşme Dalış Noktaları: Fener Adası, Yatak Adası, Eşek Adası

Bodrum 3665462673_b0bf12fa39_z

Kurt Burnu ve Tilki Burnu: Hem tecrübeli, hem de ilk defa dalışı keşfedecek olanlar için ideal bir noktadır.

Küçük Resif ve Büyük Resif: Karadan tekneyle 10-15 dakika arası süren bir yolculuk ardından vatoz, orfoz, çeşitli süngerler, kaya balıkları ve birçok balık çeşidi görmenizin mümkün olduğu bir dalış.

Bıçakçı Koyu, Fener, Paçoz, Kaçakçı Koyu, Delilki Mağara, Poyraz, Yassıada, Güney Ucu gibi daha birçok dalış noktası.

Fethiye

3769846083_bd5c7f0f6c_z

Dalyan Koyu: Dalışa yeni başlayanlar için ideal bir koy. Gece dalışı için de çok uygun bir mekan.

İblis Burnu, Üç Tüneller: Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Büyük dalgalar sebebiyle sabah dalışları daha uygundur.

Baracuda Resifi: İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge. Resif küçük bir sualtı tepeciğidir ve duvar tarafından 60 metre derinliğe kadar iner. Muhteşem bir görüntü vardır. Akıntı olduğundan sık sık baracuda görmeniz mümkündür.

Sarıyarlar, Kızıl Ada Kanyonu, Akvaryum Koyu: Tüm seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge.

Piramit, Soğuk Mağara, Fok Mağarası, Karides Kovuğu, Turgut’un Yeri, Afkule: İleri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölge.

Kaş

3665458233_904d632ca6_z

Kanyon: İnsana uçma hissi veren muhteşem sualtı kanyonu. Deniz kaplumbağası, kalamar, deniz tavşanları, orfozlar, barakuda ve akya sürüleri görmeniz olasıdır.

Flying Fish: Scuba-magazin ve dalış merkezleri, Flying Fish’i Türkiye’nin “en iyi” dalış noktası seçmişlerdir. Ana sebeplerden biri, 58 metrede başlayıp 70 metreye kadar uzanan ikinci dünya savaşından kalma (İtalyan bomba uçağı) uçak batığıdır.

Likya Batığı: Osmanlı batığına oldukça yakındır.

Uluburun Batığı: Uluburun açıklarında yapılan kazıdan çıkartılan kabuk parçaları, dünyadaki en eski açık deniz gemisine aittir.

Neptün Resifi, Besmi Reef, Gürmenli Adası, Gürmenli Kayası, Fener Burnu

Kemer Dalış Noktaları: 3 Adalar, Beldibi sığlıkları , Paris Batığı, Akvaryum, Pati Batığı

Mesafelerin yok olduğu sadece ışığın ve renklerin hakim olduğu dünyaya hoşgeldiniz. Ancak tedbiri elden bırakmayın, denizin şakası olmaz. Ama benim olur.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...