Şubat Ayında Katılabileceğiniz 8 Kutlama

Venedik Karnavalı

Venetian carnival

Tarih: 31 Ocak-17 Şubat
Yer:  Venedik, İtalya

Bir gün için başkası olma şansınız olsa kim olurdunuz? Peki bir maskeyle gezebilecek olsaydınız normalden farklı ne yapardınız? Venedik Festivali işte tam da bu soruları size sordurtan türde bir etkinlik. 18. Yüzyıl’a ait kostümlerle sokağa çıkan Venedikliler size zamandan bağımsız bir gün geçireceğinizin garantisini veriyor. İlk Venedik Karnavalı 1162 senesinde Venediklilerin kazandığı bir savaşı kutlamak için gerçekleştiriliyor ama ancak yüzlerce yıl sonra karnaval resmi bir etkinlik olarak takvimlerdeki yerini alıyor.

12850358855_af1e71a3aa_z

Karnavalın belki de en önemli kısmı maskeler. Tarihsel olarak bakıldığında maskelerin arkasında kimliklerini gizleyen Venedikliler, toplum içinde istedikleri gibi davranabilme özgürlüğünü de elde etmiş oluyorlardı. Her sınıftan insan, anonim bir şekilde bir arada eğlenebiliyordu. Bu durum aynı sebeplerle olmasa da hala devam ediyor. Tiyatro da karnavalın bir diğer önemli parçası, sokak performanslarının yanı sıra büyük tiyatrolar da sahnelerini karnaval süresince oyunsuz bırakmıyor.

costume-ball-venice-italy_59093_990x742

(Fotoğraf: http://www.insignia-lb.com/)

Sokakta gerçekleşen geçit, havai fişekler ve tiyatro gösterileri size yetmediyse dünyanın her yerinden gelen zenginlerle eğlenmeyi de seçebilirsiniz. Bunun için bir baloya katılmanız yeterli ama 2000 Euro’yu gözden çıkarmanız gerektiğini de belirtelim.

Jaisalmer Çöl Festivali

Desert-Festival-of-Jaisalmer-HD-Wallpapers

Tarih: 1-3 Şubat

Yer: Hindistan

En iyi sakal seçiminden, deve yarışına; türban bağlama turnuvasından, polo maçlarına kadar uzanan geniş ve çeşitli bir yelpazede aktiviteler ile dolu Jaisalmer. Turistlerin ilgisini çekmek ve bölgedeki canlılığı arttırmak için başlatılan festivalde, Rajasthan bölgesinin, renkli yerel kültürünü tanıyabilirsiniz. 3 Gün süren Jaisalmer, hem bölgenin doğası hem de festivalin sunduğu birbirinden keyifli etkinliklerle kesinlikle görülmesi gereken bir kutlama.

Thaipusam

Thaipusam

Tarih: 3 Şubat

Yer: Kuala Lumpur, Malezya

Shiva’nın oğlu, Hindu savaş tanrısı Lord Murugan’ı anmak ve ona teşekkürlerini sunmak için yapılan bir tören Thaipusam. 1800lü yıllarda Malezya’da başlayan törenler günümüze kadar devam ediyor. Üç gün süren ritüellerin ilk gününde Lord Murugan heykeli taşıyan bir araba Kuala Lumpur sokaklarında bir alayla Sri Maha Mariamman Tapınağından ayrılıyor.İkinci gün, katılımcılar yeminlerini yerine getirmek için çıplak ayaklarla Batu Mağaralarına 15 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştiriyorlar. Üçüncü gün, heykeli taşıyan araba Tapınağa geri dönüyor.

Thaipusam

Çoğu katılımcı ritüellerin ikinci gününe dahil oluyor. Yürüyüş sırasında, süt dolu çanaklar ve sırtlarına çivilerle bağlı (korkunç) süslenmiş kocaman çerçeveler de katılımcılara eşlik ediyor. Böylece günahlarının bedelini ödüyorlar. Öncesinde de 1 ay boyunca sadece bitkisel besinlerle karınlarını doyuruyorlar, hatta son 1-2 gün oruç tuttuklarını de ekleyelim. Dolayısıyla tüm deneyim boyunca katılımcılar kendilerinden geçmiş bir trans haline girmiş bulunuyor.

Mardi Gras

2015-01-28 16-15-20 Banners and Alerts

Tarih: 6-17 Şubat

Yer: New Orleans, Amerika

Mardi Gras (Yağlı Salı) ismini Fransız kolonileri zamanında başlayan Büyük Perhiz (Lent)’in arefesi, yani istenilen her yiyeceğin yenebileceği son gün olmasından alır. Bir Katolik geleneği olduğu için Mardi Gras her sene farklı günlere denk geliyor. Kutlamaları Krewe adını verdikleri New Orleans’lı ekipler planıyor ve festival duyurularını halkla paylaşıyorlar. Krewe geleneği festivalin kutlandığı zamanlara dayandığı için bazı gruplar 100 senedir festivalin içinde aktif olarak var oluyor.

2015-01-28 16-16-07 Banners and Alerts

Festival günü eyalet tarafından resmi izin günü sayıldığı için neredeyse tüm şehir kutlamalara katılıyor ve turistlerle birlikte yaklaşık bir milyon insan bu renkli karnavalda yerini alıyor. Festival Rex ve Krewe’lerin yapay botlar üzerinde maskeler ve kostümlerle sokaklarda gezip insanlara boncuktan yapılma kolyeler atmasıyla başlıyor. Festivale katılanlar da bu geleneğe saygı gösterip festivale, rengarenk kostümler, maskeler ve vücut boyalarıyla katılıp, kendilerini eğlencenin akışına bırakıyorlar. Festival şehrin her yerinde kutlansa dahi bazı sokakların dar olmasından dolayı, French Quarter bölgesine Krewe ve Rex’in girmesi yasak. Bu yüzden geleneksel festival St. Charles sokağı ve Canal sokağında gerçekleşiyor. Gençler ve Turistler genellkle meşhur Bourbon Street ve French Quarter’da kutlamalarına devam ettiği için buradaki etklinlikler daha renkli ve yetişkinlere uygun.

800px-SpanishKreweTLH

Festival süresince şehre akın etmiş müzisyenler sokaklarda ve barlarda performanslarını sergiliyorlar. Mardi Gras’ın bu kadar ünlü olmasının belki de en büyük nedeni festivale giderken yanınıza alacağınız ya da gün içerisinde yakalayacağınız kolyeleri diğer katılımcılara atarak kendinize bir bira ısmarlatabilmeniz,  bir öpücüğe konabilmeniz ya da bir saniye üstsüz görebilmenizden geçiyor. Tabi hala halk içerisinde üstsüz olarak gezinme bir suç olduğundan polise dikkat etmek gerekebilir.

Viareggio Karnavalı

Carnevale_di_viareggio_2008,_uer_iz_de_party

 

Tarih: 8,15,22 Şubat

Yer: Viareegio, İtalya

1873 yılından beri binlerce insan Toskana bölgesinin sahil şehri Viareggio’ya yılın en büyük partilerinden biri olan Viareggio Karnavalı’na katılmak için geliyor. Ünlü futbolcuların, politikacıların, müzisyenlerin kağıtlardan yaptıkları maskelerini takıp sokaklara dökülen insanları izlemek oldukça keyifli.

Rio Karnavalı

Bloco_da_camisinha_circuito_Campo_Grande_Salvador

Tarih: 13-18 Şubat

Yer: Rio De Janeiro, Brezilya

Dünyanın en büyük partisi nedir desek muhtemelen birçok kişinin aklına Rio Karnavalı gelir. Rengarenk, pırıltılı kostümler sokakları ele geçiren müzik ve samba ile Rio Karnavalının dini geleneklere dayandığını söylesek şaşırırsınız diye düşünüyorum. Orta Çağın başlarında 40 gün süren Büyük Perhiz öncesi artan tüm yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi için büyük bir ziyafet verilirmiş.

6932947407_05c56ebd68_z

Portekezin bir kolonisi olan Brezilya’da bu gelenek yerel Amerikan kültürüyle birleşince farklı bir kutlamaya evrilmiş. Binlerce Rio’lu ve turistin katılımıyla gerçekleşen karnaval, festival gezmek isteyenlerin uğraması gereken ilk ve en önemli nokta.Cuma akşamından Pazar gecesine kadar süren geçidin en ünlüsünün Sambodromo olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Çin Yeni Yılı

640px-Ke_Lok_Si_Illuminations_01 (1)

Tarih: 13 Şubat – 5 Mart

Yer: Hong Kong, Çin

Efsaneye göre antik zamanlarda mitolojik yaratık Nian, yeni yıl sonrası köylere saldırırmış. Bir yıl gittiği bir köyde genç çocuklar kırbaç şaklatma oynuyormuş, çıkan seslerden korkan Nian, başka bir köye gitmiş. Burada da göz alan renklerde çamaşırlar kurutulmak için iplere asılmış. Tekrar korkuyla kaçan Nian’ın gözleri gittiği üçüncü köyde yanan bir mumun ışığından kamaşmış.

3835142_99e425f0

Bu yüzden Çin Yeni Yılı kutlanırken davullar, ziller, renkli fenerler, havai fişekler ve yanan ateşlerle Nian’ı uzak tutma ritüli uygulanıyor. Tabi bu batıl inançtan çoktan uzaklaşan kutlama aileleri bir araya getiren bir nevi bayrama dönüşmüş

Hadaka Matsuri

Hadaka_Matsuri_(-Naked_Festival-)_in_Bitchu_Kokubunji_temple._Okayama,_Okayama_Prefecture,_Chūgoku_region,_Japan

Tarih: 21 Şubat

Yer: Japonya

Hadaka Matsuri yani çıplak festival adından da belli olacağı gibi katılımcıların minimum kıyafet giydiği bir kutlama. Fundoshi ismi verilen Japonlara ait bebek bezi ve iç çamaşırı arasında bir yerde diye tarif edebileceğimiz kıyafet ya da minik şort ile festivale katılabilirsiniz.

Hadaka_Matsuri_(-Naked_Festival-)_festivities_in_Bitchu_Kokubunji_temple._Okayama,_Okayama_Prefecture,_Chūgoku_region,_Japan

Japonya’da onlarca farklı yerde gerçekleşen festivalin en meşhur lokasyonu ise ilk başladığı yer olan Okayama’daki Saidajjj Tapınağı. Yaklaşık bin yıldır devam eden Hadaki Matsuri’ye her yıl 9000 erkek iyi şans getirmesi umuduyla katılıyor.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...