“Cool Nedir?” Sorusuna Cevap Olan Şehir Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, cool nedir ve nasıl olunur sorusuna cevap vermek için aramızda desem çok abartmış olur muyum? Bence olmam. Tasarımı sahiplenen bir ülkenin başkentinde mimariden, modaya; yediğiniz yemeklerden, sanata, gündelik yaşantının her alanına sirayet eden bir stil mevcut. Tüm şehir coolluk kataloğundan çıkmış gibi diyebilirdim, eğer tabi böyle bir katalog olsaydı.

Hipsterlık Müessesinin Kalbinin Attığı Yer: Vesterbro

Untitled design (1)

Hipster kelimesi genellikle negatif çağırışımlarla kullanılsa da, biz burada onlara sevgiyle yaklaşıyor ve kucağımızı açıyoruz. En lezzetli yemekleri, en güzel müzikleri, en iyi barları ve en şahane tasarımları onlara soruyoruz. Vesterbro da işte böyle bir yer.  Vesterbro gezinize başlamak için Sønder Bulvarı iyi bir nokta.  Vesterbro boyunca uzanan Sønder Bulvarı 2007 yılında bölgede yeşil bir alan olması için yeşillendirilmiş, güneşli günlerde insanlar kendilerini bu minik çimlere atıyor.

7451337-

Yeşillik anlamında çok fazla birşey beklemeyin derim ama bulvar birçok popüler kafe ve restoranı bünyesinde barındıyor. Bunlardan biri de Mad & Kaffe. Muhteşem bir brunch için burayı tercih edebilirsiniz. Brunch için bir yer daha önerebilirim: Istedgade’de bulunan Bang & Jensen. Yerellerin favorilerinden!

2

Bulvar’ın bir arka paralelinde ise uğranması gereken bir başka nokta var: eski Meat Packing District -kabaca kasaplar bölgesi olarak çevirebiliriz- Kødbyens. 2000lerin başından itibaren bazı kasapların yerini restoranlar, barlar ve galeriler almaya başlamış. Uğramadan dönmeyin! 2

Özellikle BioMio‘da hamburger yemenizi ve Paté Paté‘de şarap içmenizi öneririm.

Untitled design

Vesterbro’da uğramanız gereken bir başka yer ise: Designer Zoo. Bu nefes kesen tasarım dükkanında yerel tasarımcıların ürünlerini inceleyebilirsiniz. Danimarka’nın renkli ve hareketli tasarım dünyasını keşfetmek için ideal.

download (1)

Kopenhag’ın en popüler konser mekanı Vega da bu mahallede bulunuyor. Her yıl yüzlerce konserin gerçekleştiği bu mekanda her tür müziğe denk gelebilirsiniz. Kopenhag’ın Babylon’u neresi diye araştırırken burayı bulduk 🙂

676f6c3965e124265ab4-v2@2x

(Fotoğraf: Rasmus B.S. Hansen)

DSGN 458: Modern Mimari ve Tasarım

6916240725_04fea9fe3f_b

Danimarka şu anda dünyanın mimari ve tasarım alanlarında en dikkat çeken ülkelerinden biri. Sürekli düzenlenen yarışmalar sayesinde inşa edilen yeni yapılar, tarihi yapıların yanında şehrin mimari kalitesini gittikçe artıyor.

blue_planet_3_entrance_01

Görülecek çok yer var ama sıralayacağımız binaları görmeden Kopanhag’dan dönmeyin; Danimarka Milli Akvaryumu, The Black Diamond (Kütüphane) ve Danimarka Kraliyet Opera Evi.

Norrebro’da Antika Avı

Untitled design (2)

Antikacılara, rengarenk kafelerin ve genç bir kalabalığın eşlik ettiği Norrebro mahallesinde yapılacak çok şey var. Ravnsborggade Caddesi antika severleri; Elmegade ve Jægersborggade Caddeleri ise küçük tasarım dükkanları arayanları fazlasıyla tatmin edecektir. Bu bölgede birçok kokteyl barı da mevcut; biz The Barking Dog’u denedik ve çok mutlu ayrıldık.

Merhaba hippiler!

Christiania_indgang_20140414_3_(13956521506)

Christiania bölgesi, 70li yıllarda hippiler tarafından işgal edilmiş, o gün bugündür de hippilerin kontrolünde. 2012 yılına kadar sürekli Danimarka hükümetiyle çatışan Christiania, 2012 yılından beri Christiania Freetown Vakfının kontrolünde. Devletin resmi olarak izin vermediği ama görmezden geldiği bir takım işlerin döndüğü özgür bir mahalle, komün. Marijuana satmak ve içmek serbest, fakat sert uyuşturucalara kesinlikle müsamaha gösterilmiyor. Bir de fotoğraf çekmek yasak. Peki ne mi var? Mimarsız evler, atölyeler, sanat galerileri, parklar, küçük dükkanlar, organik yemekler servis eden kafeler, heykeller, duvar resimleri, müzisyenler… Şu anda oldukça turistik bir bölge. Yaşlı, çocuk Kopenhag’ı ziyaret eden herkes muhakkak buraya uğruyor.

Turistliğinizi Bilin

Nyhavn

6915967095_324f084f98_z

Şehir cool olabilir ama siz turistsiniz. Dolayısıyla önce turistik yerleri görmeniz gerekiyor. En turistik yer ise Nyhavn. 17. ve 18. yüzyıldan kalma rengarenk evlerin sıra sıra dizildiği bölgede envai çeşit restoran, bar ve kafe bulabilirsiniz. Ayrıca kanalda da birçok tarihi gemi demirlemiş.

Denizkızı Heykeli

Hans Christian Andersen’in aynı isimli masalından uyarlanarak tasarlanan heykel, Kopenhag’ın simgelerinden biri haline dönüştü. Langelinie bölgesinde, deniz kenarında sergilenen heykel turistlerin uğrak noktalarından biri.

Tivoli

1

Tivoli Gardens, Kopenhag’ın meşhur eğlence parkı. 1843 yılında kurulan bu parkta, gencinden yaşlısına herkese göre bir şeyler var. Walt Disney ve Hans Christian Andersen’in de parkın hayranları arasında yer aldığını söylersek herhalde, ne kadar keyifli bir yer olduğunu anlatabiliriz. Peki parkın içinde ne var? Lunapark, restoranlar, konserler ve bahçeler…

Tasarım Cennetinde Alışveriş Yapmamak Olmaz

3

Stroget  bölgesi alışveriş severler için gerçek bir mabet.  Danimarka’ya özel markalardan, dünyaca tanınan markalara ve hediyelik eşyacılara aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Mesela Urban Outfitters, mesela COS.  Ara sokaklara girmekten çekinmeyin, karşınıza özel butikler, tasarım mağazaları ve vintage dükkanlar çıkabilir.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...