Sömestr Tatilinizi Balkanlar’da Geçirmek İçin 10 Sebep

Şubatın yaklaşması ile birlikte öğrenciler, aileler ve öğretmenler için sömestr tatilinin gelişi de müjdeleniyor. Öğrencilerin dört gözle beklediği sömestr tatili, ilk dönemin stresinden arınmak ve güzel bir tatil yapmak için bulunmaz bir fırsat. Sömestr tatilinizi Balkanlar’da geçirmeniz için binlerce sebep arasından 10 tanesini çıkardık ve sizler için sıraladık. Balkanlara gitmelisiniz çünkü;

1 – Balkanlar’da tatil yapmak bütçe dostudur.

Untitled design (5)

Tatiliniz için ayırdığınız bütçe sizi çok zorlamasın istiyorsanız, Balkanlar tam size göre bir rota. Uygun fiyata uçak bileti  bulmanın yanında uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz hosteller de bulabilirsiniz. Diğer taraftan  yaptığınız harcamalarda dikkatli olmanızda fayda var çünkü sizden yararlanmak isteyen insanlar dünyanın her yerinde bulunabilir.

Ekonomik Hostel Tavsiyeleri: Belgrad’da 6th Floor Hostel, Üsküp’te Shanti  Hostel,  Saraybosna’da Travellers Home hostellerinde uygun fiyata konaklayabilirsiniz.

En pahalı şehir: Dubrovnik

En uygun şehir: Saraybosna

2 – Balkanlar’da bir çok ülkeye vizesiz gidebilirsiniz.

stamps-738059_960_720

Türkiye Cumhuriyeti ve Balkan Ülkeleri arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde bir çok ülkeye sadece pasaportla girebilmeniz mümkün. Diğer taraftan vize istemese de sınır kontrolleri sıkı olan ve sizleri biraz da olsa zorlayacak ülkeler var. Siz yine de rahat olabilirsiniz çünkü ülke sınırından geriye döndürme çok yaşanmıyor. Çünkü bu ülkeler turistler’in yapacakları harcamalara önem veren ve turizmin gelişmesi  için çalışan ülkeler.

T.C. vatandaşlarının sadece pasaportlarıyla gidebileceği ülkeler: Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Kosova, Arnavutluk.

T.C. vatandaşlarından vize talep eden ülkeler: Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan.

 

3 – Balkanlar’da eğlenmek çok ucuzdur.

22762299036_d622812096_z

 

Tatilin rotasını belirlediniz ve yola koyuldunuz. Şimdi bol bol eğlenme ve gezme zamanı. Peki  şöyle soralım; Gece hayatını sevenlerden misiniz?  Yoksa sadece kültürel ve tarihi alanları ziyaret eden ve festivallere katılmayı tercih edenlerden misiniz? Her ikisi için de uygun lokasyonlara sahip olan bir yer, Balkanlar. Gece hayatının dolu dolu geçirildiği Belgrad, aynı zamanda ucuz bira içebileceğiniz ve öğrenci tarzı mekanların çok olduğu yerlerden biri. Yine Bosna-Hersek ve Arnavutluk gibi ülkelerde, bir çok müzeye ve ören yerlerine uygun fiyata giriş yapabilirsiniz.

Balkanlar’da gece hayatı yoğun geçen şehirler: Bükreş ve Belgrad.

Balkanlar’da kültürel hayatın yoğun olduğu şehirler: Atina, Bosna-Hersek ve Sofya.

 

4 –  Balkanlar Türkiye’ye çok yakındır.

safe_image

Balkanlar’ın bir diğer güzel tarafı ülkemize çok yakın olması ve hatta Türkiye’nin 3 şehrinin Balkanlar’da bulunmasıdır. Kısa bir uçak yolculuğu ile kendinizi Belgrad’da ya da Atina’da bulabilirsiniz.Tabi yakın olmasının bir diğer güzelliği de o tanıdık his.

5 – Balkanlar’da bir çok kayak merkezi bulunmaktadır.

safe_image (1)

Balkanlar’ın kışı soğuk geçmekte ve kar yağışı sık sık yaşanmaktadır.  Bu yağışlardan sonra düzenlemelerle birlikte kayak merkezleri kurulmuş ve turistlere hizmet vermeye başlamıştır. Avrupa’nın merkezlerinde bulunan ünlü ve biraz tuzlu kayak merkezlerine alternatif olarak sunulan bu merkezlerde bütçenizi zorlamadan eğlenebilirsiniz.

Balkanlar’ın en ünlü kayak merkezleri: Bansko-Bulgaristan, Kapaonik- Sırbistan, Jahorina- Bosna Hersek

6 – Balkanlar bir çok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır.

safe_image (2)

Balkanlar,  bir çok medeniyetin geçmişine ev sahipliği yapmış ve Cilalı Taş Devri’nden öncesine bile şahitlik etmiştir. Öyle ki,  Avrupa’da çiftçilik ilk olarak Balkanlar’da gerçekleşmiş ve buradan Kuzey Avrupa’ya yayılmıştır.

En önemli tarihi merkezler: Atina, Belgrad, Kotor.

7 – Balkanlar’da çok güzel yemekler yiyebilirsiniz.

safe_image (3)

Balkanlar’da tadacağınız yemeklerin gerçekten lezzetli ve bizim mutfağımıza çok yakın olduğunu belirtmiştik. Diğer taraftan kendilerine özgü tatlar ile Balkanlar gurme merkezi olmaya aday bir bölge. Balkanlarda börek çeşitlerini ve etli yemekleri bolca bulabilirsiniz. Çok uygun fiyatlara karnınızı güzel bir şekilde doyurabilir ve Türkiye’ye mutlu haberlerle dönebilirsiniz.

Türk kültürü ile ortak yemekler: Baklava, Börek, Kuru Fasulye.

Balkanlar’a özgü tatlar: Şeftali Kebabı, Kaçamak, Yoğurtlu Biber Turşusu, Elbasan Tava.

 

8– Belgrad çok genç ve enerjik bir yapıya sahip bir şehirdir.

safe_image (4)

Güneydoğu Avrupa ve Balkanlar’ın en genç ve dinamik şehri hangisi diye soran olursa, hemen Belgrad cevabını yapıştırabilirsiniz. Bir çok üniversiteye ve gezgine ev sahipliği yapan bu şehir, öğrenciler ve gençler için eşi bulunmaz bir rota. Hem uygun fiyatlara biranızı yudumlayabilir, hem de karnınızı doyurarak eğlenebilirsiniz.

Belgrad’da yapılacak şeyler: Nikola Tesla Müzesi’ne gidiş, gece hayatına karışma,  Aziz Sava Katedrali’ni ziyaret.

 

9– Balkanlar’da Ülkeler arası seyahat hem kolay hem de ucuzdur.

safe_image (5)

Balkanlar gezi planını yaparken tek bir ülkeye odaklanmak yerine bir kaç ülkeyi gezmeniz daha mantıklı olacaktır. Ülkelerin yüz dönümü çok büyük olmadığından ve  başkent ve önemli şehirler birbirlerine yakın olduğu için bir ülkeden diğerine kısa sürelerde geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Balkanlar’ın bir çok ülkesi raylı sistem ağına sahip ve bu durum seyahatinizi kolaylaştırabilir.

Uygun fiyata ve rahatça geçiş yapabileceğiniz şehirler:

Belgrad- Saraybosna ve Saraybosna-Belgrad

Priştine-Skopje ve Skopje-Priştine

Podgoritsa-Tiran ve Tiran-Podgoritsa

Sofya-Bükreş ve Bükreş-Sofya

Selanik-Tiran ve Tiran Selanik

 

10 – Balkanlar’ın insanları sıcakkanlıdır.

safe_image (6)

Osmanlı Dönemi’nden kalan misafirperverlik anlayışı, Balkanlar’da hala hüküm sürmektedir. İnsanların sizi sıcak karşılayacaklarını ve yardımsever olduklarını fark edip mutlu olacaksınız. Diğer taraftan insanlar arası iletişim yüksek ve sosyal hayat oldukça hareketli.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...