Slovenya’da Yaşamak

Neredeyse 9 ay oldu Slovenya’ya geleli. Burada yaşamaya başlamış bir Türk olarak size izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Şu ana kadar edindiğim tecrübeler hep iyi yönde. Her şey güzele gidiyor. Ülke zaten müthiş yeşil ve doğası çok iyi korunmuş bir ülke. İnsanlar çok sıcak. İnsanlarda müthiş bir güven hissi veriyor. Yani şu saatte şuraya gitmeyeyim veya bu sokak tehlikeli gibi bir durum yok burada. Yayaya karşı arabalar çok saygılı, zaten eğer gelirseniz adaptasyon gerektiren tek durum o olur. Biz ülkemizde alışmışız 10 kez sağa 10 kez sola bakmaya, beklemeye. İşte burada o durum yok. Tabi yaya olarak sizin de sorumluluklarınız var. Örneğin yaya geçidinden geçmek durumundasınız, Yolun ortasından dur geçeyim diye bir şey yapmamanız gerekiyor.

Slovenya

 

Benim için önemli olan diğer konu yemek konusuna gelirsek.Sloven mutfağı, belki de komşu ülkelere kolay ulaşımından dolayı, onların mutfağından fazlaca etkilenmiş. Kendilerine has çok yemek kültürleri yok gibime geldi. Gördüğüm şeyler hep başka bür ülkenin populer yemekleri. Belkide ondan olsa gerek, ülkede onlarca çorba çeşidi görebiliyorsunuz. Fakat yöresel tadlar anlamında bizim yemek kültürünün yanına bile yaklaşamaz. Burada en çok çiftlik evi restoranları var. Çok güzel ve kültürü tanıtmaya yönelik insanın içini açan yerler, yemekleri muhteşem. Eğer gelirseniz yemek kültürlerini görmek aşısından onlardan birine gitmenizi tavsiye ederim.

 

piran_geziko

Piran. Slovenya

 

Slovenya’nın bir diğer güzelliği de her şeyin yakın olması, 1 saat içinde türlü türlü doğal güzelliği görebilmek. Hem dağları hem denizi çok rahatlıkla gün içinde görebilirsiniz. Mesela Piran, İtalya’ya çok yakın çok güzel bir sahil yeri. Deniz ürünleri lokantası bol, aşırı da pahalı bir yer değil. Ve benim yaşadığım yer ise Skofja Loka, küçücük, etrafı tepelerle çevrili 3 tane eski kalesi olan yemyeşil bir yer. İnsanın cidden ülkeden çıkası gelmiyor. Başkenti ise Ljubljana ve nüfusu 300.000 civarında. Zaten ülkenin nüfusu 2 milyon olduğu için, çok önemli bir olay olmadıkça rahatça kimseye çarpmadan yürüyebilirsiniz, Dışarı çıkıp hava alınca “yol mu vereyim geçeyim mi” olayına pek takılmıyorsunuz.

 

ljubljana_geziko

Fotoğraf: Janez Kotar

Ülkenin pahalılığına gelirsek bir çok konuda Türkiye’den daha ucuz diyebiliriz. Sinema bileti, et, alkol, ev, araba fiyatları ve bir çok şeyde ülkemiz daha pahalı. Burada sadece Ulaşım kötü ve pahalı, Belki de o yüzden herkesin arabası var. 500 €’ya araba alabiliyorsunuz. Benzin zaten acayip ucuz. Ev kiraları bir miktar yüksek olduğu için  insanlar oda tutuyor veya beraber yaşıyorlar, özellikle merkezde ev olayı sıkıntı biraz. İyi araştırmak gerek. Genel olarak diyeceğim şey, ülke acayip huzurlu ve yaşanılası bir yer, eğer bir işiniz var ise gerisi gelir bir şekilde.

Planica_Slovenya

Planica, Slovenya

 

Slovenya’nın bir diğer iyi yanı ise diğer ülkelere olan ulaşımı. Uçak ile ulaşım pek iyi olmasa da tren ve otobüs bağlantıları çok iyi. Rahatlıkla Viyana’ya, Münih’e, Venedik’e ve Zagreb’e ulaşabilirsiniz. Ve eğer fiyatları da araştırırsanız gayet uygun bir fiyata bir çok yere ulaşabilirsiniz. Kalacak yer olayı ise tabi ki couchsurfing ya da hostellere kalıyor. Tabi araştırmadan yola çıkarsanız yapacağınız gezi pahalıya patlayabilir.

golica_geziko

Golica Dağı

Biraz da kültürlerinden bahsetmek gerekirse Osmanlı’nın zamanında yaptığı akınlardan kalan bazı izler var ve ayrıca balkanlardan etkilendiklerinden dolay dillerine de Türkçe kökenli bir çok kelime geçmiş. Bunlardan bazıları şifre, torba, çorba gibi kelimeler. Yani açık bir etkilenme var ama tabi çok olduğu söylenemez. Genelde de zaten Sloven’lerden sonra ülkede yaşayan bir çok bosnalı, arnavut ve sırp toplulukları var.

 

maribor_geziko

Fotoğraf: www.slovenia.info

 

Yani demem o ki, erasmus programları için veya  gezmek için çok ideal, pahalı olmayan ve diğer ülkeler ile mesafesinden dolayı Slovenya’yı tavsiye ederim. Zaten gezip görmesi de basit, her yer yakın. Aşırı bir pahalılığı yok, doğası ve insanları harika.

slovenya_ucak_bileti_CTA

Our Readers Comments

  1. Slovenya hakkında daha fazla bilgi ve deneyimlerinizi nasıl öğrenebiliriz? Özellikle oraya yerleşmeyi düşünenler için…

  2. Slovenya hakkında daha fazla bilgi ve deneyimlerinizi nasıl öğrenebiliriz? Özellikle oraya yerleşmeyi düşünenler için

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...