Dünyanın Dört Bir Yanından Sıra Dışı Gece Yarısı Deneyimleri

Düşünün bir kere; çocukluğumuzda güneş battıktan sonra gittiğimiz lunapark, oynadığımız sokak oyunları hep daha farklı, daha albenili gelmiyor muydu? Uyku zamanı olarak adlandırdığımız saatleri keşif ve keyifle doldurmak onları unutulmaz kıldı. Şimdi büyüdük, artık geceleri planladığımız yemeklere ya da aktivitelere keşfetmek için değil, keyifli vakit geçirmek için gidiyoruz. Peki içimizdeki çocuğun en sevdiği duyguları, keşfi, merakı, gizemi onun elinden neden aldık?

Halbuki o içimizdeki çocuk biliyor; güneş battıktan sonra keşfetmenin tadı ayrı güzel oluyor. Dünya hem coğrafi, hem tarihi hem de doğal güzellikleri sayesinde geceleri keşfedebileceğimiz müthiş bir oyun alanına dönüyor. Renkler, kokular, korkular, yapılar ve hatta alevler farklı bir forma giriyor, merakımızı gıdıklıyor.

O zaman esas soruyu yanıtlayalım, o heyecanı tekrardan nasıl yaşayacağız? 🙂 Sizin için dünyanın dört bir yanında gece yarısı yapabileceğiniz müthiş deneyimleri listeledik. İlham almanız, keşfi ve keyfi güneş battıktan sonra o diyarlarda bizle yaşamanız dileğiyle…

Ama unutmayın, her keşif bir tıkla başlar.

1- Jack Ripper’la Tanışın

Ülke: Londra/İngiltere

Ücret: Ücretsiz – 30 euro

Danny F

Gece yapacak alternatif bir şeyler arıyorsanız, Jack The Ripper Turu için biletlerinizi ayırttığınızdan emin olun! Çok heyecan verici, son derece ilginç, özellikle komplo teorisyenleri için …. 😉

İlk gece keşfimiz tarihi bir olaya dayanıyor ve biraz korkutucu, kabul ediyoruz 🙂 1800lü yıllarda İngiltere sokaklarında kimsenin çözemediği esrarengiz ölümler gerçekleşiyordu. Ölüm şekillerinin benzerliği İngiltere’nin ilk seri katilini ortaya çıkardı, Jack Ripper. Şahsına munhasır tarzı, Londra’nın fakir mahallelerini korku dolu bir hale çevirmişti.

Bugün Londra’da birçok firma bu mahallelere geziler düzenleyerek olayların oluş şeklini ve detaylarını gözünüzde canlandırmanıza yardımcı oluyor. Bunlardan ücretsiz olanları da var. Londra’nın tarihine korku dolu bir keşif gerçekleştirmek isterseniz ya da geceleri zaten uyuyamıyorsanız bu tur size göre.

2- Hayalet Avına Hazır Mısınız?

Fotoğraf: Prague ticket office

Ülke: Prag/Çek Cumhuriyeti

Ücret: Ücretsiz – 85 euro

Leszek S

Eğlenceli ve ilgi çekici

Hayalet turuna katıldım. Soğuk ve rüzgârlı olmasına rağmen buna değdi. Şehir gece boyunca muhteşemdi. Tur, ilginç, ürpertici ve biraz da komik. Prag’da eğlenceli ve alternatif bir akşam için kesinlikle tavsiye ederim.

Hayaletlere inanıp inanmamak size kalmış ancak Prag Avrupa’nın en hayaletli şehirleriden biri kabul ediliyor. Şehrin tarihinde gerçekleşen gizemli ve açıklanamayan olaylar, şehrin puslu havası ile birleşerek birçok hikayenin konusu olmasına sebep olmuş. Geçmişte yaşanan şiddet dolu olayların ardından ruhların hala şehirde olduğuna inanılıyor. Güneşin batmasıyla bu ruhların hikayeleri konunun uzmanı rehberler eşliğinde, konunun geçtiği yerlerde anlatılıyor. Hikayelerin baş kahramanları astronomi saatinin içindeki ve St Nicholas Kilisesi’ndeki hayaletler. Prag’ın karanlık yanını hava karardıktan sonra dinlemek tüyleri diken diken edebilir ama öğrediğiniz tarihi olayları unutmamak için müthiş bir yöntem.

3- Ijen Krateri ve Mavi Alevler

Fotoğraf: TripCanvas Indonesia

Ülke: Doğu Jawa/Endonezya

Ücret: $69 – $150

Kevin S

Olağanüstü bir yanardağ

Oldukça zor bir tırmanıştı. Dik olması ve kum nedeniyle biraz kaygan bir zemin var, erken (sabaha karşı 1.30) başlıyorsunuz ve hala yatakta olmayı diliyorsunuz, ama kükürt madeni ve mavi alevlerin olduğu yere varınca buna gerçekten değdiğini görüyorsunuz. Ayrıca güneşin doğuşunu seyretmek insana dinginlik veriyor.

Gecenin bir köründe kalkıp 2799 metre yükseklikte bir dağı tırmandığınızı hayal edin. Uykusuzluk, dik yollar, her adımda nefes almanın zorlaşması ve hatta zehirlenmek. Hedefe varamayanlar için Ijen Krateri kulağa iyi gelen bir alternatif gibi görünmeyebilir ancak bu deneyimin bir sebebi var. Gün doğmadan hemen önce doğa ve kimyanın güzel oyunu mavi alevleri seyretmek. Alev dediğimize bakmayın, aslında görünen şey sıcaklığı 600 dereceye kadar çıkan sülfrik asit. Dağdan sülfür çıkaran işçileri en tepeye vardığınızda izlemek yaptığınız tırmanışın gözünüzde o kadar da büyümemesine yardımcı olacak.

4- Kano ile Masmavi Bir Tur

Fotoğraf: iTour Puerto Rico

Ülke: Mosquito Bay – La Parguera – Laguna Grande / Porto Riko

Ücret: $65

Doug W

Çok güzel ve eşsiz bir deneyim

Bugüne kadar gördüğünüz şeylerin hiçbirine benzemiyor. Ödediğiniz paraya değer. Telefonunuzu yanınıza almayın- gördüğünüz şey doğasından dolayı bir telefon kamerasında görünmez, ayrıca telefonunuz da kanoda ıslanır. Kuru kıyafetler getirin. Ayın görünmeyeceği bir geceyi seçin (yeni ay veya çok bulutlu bir gece). Hiç kanoya binmemiş olmanızda fark etmez.

Gün batımının ardından deneyimleyebileceğimiz bir başka doğa olayı ile karşı karşıyayız. ‘Dirimsel ışıldayan’ olarak dilimize çevrilmiş Bioluminescent var olan bir canlının ışık üretmesi anlamına geliyor. Etkileşim yaşandığı anda bu canlılar ürettikleri ışığı saçarak bir ahenk yaratıyorlar. Dünyada bu olay en çok Porto Riko koylarında gözlemleniyor bu sebeple gün batımının ardından kanolarla bu deneyimi yaşamak için açılabiliyorsunuz. Bu doğa olayını fotoğraflamak mümkün olamıyor ancak gördüğünüz görüntüleri hafızanızdan silmek pek mümkün olmayacak, garanti ediyoruz.

5- Ah O Güzelim Kuzey Işıkları!

Fotoğraf: Restaurant Mika

Ülkeler:

Reykjavik / İzlanda

Svalbard / Norveç

Caithness sahili / İskoçya

Kakslauttanen / Finlandiya

Jukkasjärvi / İsveç

Kanada’nın Kuzey Bölgeleri

Fiyat: $60

Diannering

Kuzey ışıkları

Mükemmel bir yolculuk, ışıkları da görürseniz buna gerçekten değer. Manzaraya ulaşmadan önce kafanızda resmi oluşturmak için ilk önce farklı bir çok yere götürülüyorsunuz.

Kuzey Işıkları dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır. Bir diğer ismi Auro olan bu doğa olayı kuzey ufkunu yeşil olarak gördüğümüz bir parlaklıkla aydınlatır.

Kasım-Şubat ayları arasında yukarıda belirttiğimiz şehirlerde bu doğa olayının görülme olasılığı çok çok yüksek. Akşamları aydınlatan bu mucizevi ışıklar buz gibi diyarları farklı bir hisle ısıtıyor. Elinizde sıcacık çayınızla gökyüzüne bakıp hayaller kurmanıza sebep olacak bu güzelliği keşfetmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

6- Akşam Pazarı Renkli Olur

Fotoğraf: FlyMe360

Ülke: Bangkok / Tayland

Terrys363

Muhteşem bir pazar

Cuma gecesi gezdim. Mükemmeldi. Kaliteli birçok şey var. Tipik taklit şeyler değil. Bir süre oturmak isterseniz çeşitli yiyecek satan yerler ve çok sayıda bar var. Bundan gerçekten keyif aldım. Bir süreliğine Bangkok’ta iseniz gitmenizi öneririm.

Bangkok’taki akşam pazarları lokal hayatın içine karışabilmeniz için en iyi deneyimlerden biri. Her gün gün battığında açılan pazarlarda aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Yemek ve eğlencenin buluştuğu bu pazarların en ünlüleri Rot Fai Market ve Patpong Night Market.

7- Belgesel Tadında Safari

Fotoğraf: African Spice Safaris

Ülke: Nairobi / Kenya

Ücret: $130

Afrikayı Keşfedin

Oraya vardığınızda ilk gece görebileceğiniz hayvanlar arsında su aygırı, gergedan, koşan zebra, antilop, zürafa veya hatta ava çıkmış bir aslan da var. Daha nadir görülebilecek hayvanlar arasında ağaç oyan maymunlar, bukalemun, yer domuzu ve leopar da görmek heyecanlı olabilir.

Nairobi Ulusal Parkı 117 kmlik alanı içerisinde yüzlerce farklı vahşi hayvana ev sahipliği yapıyor. Gün içerisinde farklı, gece yarısı tamamen farklı bir hayatın yaşandığı bu doğada gece yarısı turları ile vahşi hayvanların avlanma, beslenme ve iletişimlerini daha yakından inceleme şansı yakalanıyor. Ayrıca gün içerisinde göremediğiniz birçok hayvanı da gece görme şansı yakalıyorsunuz. Özellikle kedigillerin gece avlandıklarını düşünürsek tüylerinizi diken diken edecek bir deneyim vaad ettiğini tahmin edebiliriz.

8- Mum Işığında Petra Antik Kenti

Fotoğraf: NatGeo

Ülke: Petra – Ürdün

Ücret: $180

Basem Q

Petra hayatınızda görebileceğiniz en iyi yer. Dağlarda nasıl olduğunu görüyorsunuz, özellikle geceyi orada geçirirseniz. İyi yolculuklar.

Tarihi milattan öncelere dayanan Petra Antik Kenti Ürdün’de her sene milyonca misafirliği ağırlıyor. Daha önce şu yazımızda da değindiğimiz antik kent her haftanın 3 günü tam 1500 mum tarafından aydınlatılıyor, ardında müthiş bir görsel şölen, lokal müzikler ve büyülü anılar bırakıyor.

9- Victoria Şelalesi’nde Aykuşağı Şöleni

Fotoğraf: Victoria Falls Guide

Ülke: Livingstone – Zambia

Ücret: $50

Irwin

Gökkuşağı Cenneti

Şelaleler harika. “Aykuşağı” için oradaydım ve oldukça mükemmel bir deneyimdi. Zambiya tarafından fotoğrafını çekebildim ve gerçekten görülmesi gereken bir şey. İnsanlar için yapılmış korkuluklar olmadan doğal hali ayrı bir güzellik katıyor- gücü inanılmaz.

Siz hiç gece yarısı gökkuşağı gördünüz mü? Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Viktoria Şelaleleri hem gündüz hem gece etrafa renk saçıyor. Doğada çok nadir görülen bir olay olan aykuşağını da burada gözlemleyebilirsiniz.

 

Sizin için derlediğimiz sıra dışı gece yarısı deneyimleri bu kadar. Bu konuyla ilgili gizli başka önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

Our Readers Comments

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...