Sharm El Sheikh’de Yapılacak 5 Şey

Mısır için turizm en önemli gelir kapılarından biri. Ülkenin ise en turistik noktası geçen seneye kadar şüphesiz Sharm El Sheikh’ti fakat bazı şeyler değişti. Özellikle de gelen yabancı turist sayısı…

Buna rağmen Sharm El Sheikh sunduğu doğal güzellikleriyle büyülemeye devam ediyor. Mısır geziminin son rotası olan bu şehirde yapılacakları sizin için yazdım. Aslında basit, dalmak, dalmak ve dalmak…

Ras Mohamed Ulusal Parkı

8198747885-2_16f57130e4_k

Kızıldeniz’in eşsiz güzelliğini görmek isteyenler için dalış noktası aslında Sharm El Sheikh. Renkli renkli balıklar, mercanlar, kayalıklar ve daha fazlası. Her yıl binlerce denizaltı meraklısının en fazla uğradığı yer ise Ras Mohamed Ulusal Parkı. Günübirlik tekne turlarıyla buraya ulaşabilirsiniz. Tüplü dalış ve şnorkel ile dalış mümkün.

Tiran Adası

Sharm-El-Sheikh-Sponsor

Bir diğer dalış noktası ise Sharm El Sheikh’in açıklarında bulunan Tiran Adası. Tüm Kızıldeniz’de aslında görülecekler aynı. Tiran Adası’nı farklı kılan ise batmış bir geminin yanında dalmanın keyfi. Ras Mohamed’e kıyasla buraya düzenlenen turların fiyatı aynı olsa da Milli parka giriş daha pahalı olduğu için Ras Mohamed’in fiyatı daha yüksek. Tiran Adası turu için 120 Mısır Pound’u yani 40 TL vermiştim. Öğle yemeği fiyata dahil.

Naama Bay

tropitel-naama-bay-liesure-time

Şehrin kalbinin attığı nokta diyebilirim. Özellikle akşamları turist “avlamaya” yönelik eğlence noktalar da burada düzgün mekanlar da. Alışveriş için de en uygun nokta, yemek yemek için de. Burayı görmeden dönmeyeceğinizi bilin.

Çöl Turu

Sahra Çölü’nde atla kısa bir çöl turu yapmam nedeniyle Sharm El Sheikh’te ATV’ler ile yapılan çöl turuna katılmadım. Eğer Mısır’da başka bir noktada bunu yapma şansınız yoksa bence deneyimleyin. Çölün o uçsuz bucaksız olmasını, sıcağını ve suya olan ihtiyacı anlayacaksınız.

3800568300_3e7abb1b9c_b

El Fanar Beach

view-of-el-fanar-from

Kalabalıktan uzakta sakinliği ve hizmetiyle benim en beğendiğim noktalardan biri oldu El Fanar. Sanırım çoğunlukla İtalyanlar’ın geldiği bu sahilden de daldığınız renkli deniz altı dünyasını görebiliyorsunuz. Bunun dışında İtalyan mutfağı ve buz gibi içeceklerle en mutlu olduğum anları burada yaşadığımı söyleyebilirim.

Genel Bilgi

6302902410_810b3c0c0b_b

Sharm El Sheikh geçen sene yaşanan olumsuzluklardan epey etkilenmiş durumda. Normalde özellikle Rus ve Ukrayna’lılar tarafından tercih edilen şehirde, benim gittiğim dönemde turist görmek neredeyse zordu. Deniz, kum ve dalmak dışında gün içerisinde yapabileceğiniz pek atraksiyon yok. Akşamları ise bir o kadar hareketli.

Güvenlik konusundaki sıkıntılarını aşmak zorunda olduklarını biliyorlar. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, tüm yollara “Barışın Şehri” şeklinde billboardlar yerleştirmiş. Başka bir olay daha yaşamamak adına ellerinden geleni yapacaklardır.

Yeme – içme konusunda elbette deniz ürünleri ilk tercih edilen yemekler oluyor. Naama Bay bölgesinde daha global markaları da bulabilirsiniz. Alkol konusunda da diğer Mısır şehirlerine kıyasla daha rahat olabileceğinizi söyleyebilirim.

Sharm El Sheikh’in en sıkıntılı konusu ise sanırım konaklama. Fiyatlar Mısır ortalamasının epey üstünde. 25 dolara iki gece kaldığımı hatırlıyorum. Tam deniz kenarında olmasa da gerçekten güzel bir tatil köyüydü Ocean Club.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...