Seyahatlerde Faydalanabileceğiniz 8 Google Tüyosu

Çoğumuz her gün Google’ı onlarca, yüzlerce arama yapmak için kullanıyoruz. Google da hayatımızı kolaylaştırmak için her gün kendine yeni bir özellik ekliyor. Kısa aramalarımızda karşımıza çıkan bu özellikler sayesinde, ulaşmak istediğimiz bilgiye anında ve Google içerisinde erişebiliyoruz. Size bu küçük güzelliklerden yolculuklarınız sırasında hayatınızı kolaylaştıracak olanları derledik.

Uçuşunuzun Durumunu Görmek

Uçuş numaranızı Google’a yazarak, uçuşunuzun rotasını, rötarı varsa süresini, varış zamanını, hatta eğer belli ise iniş yapacağı kapıyı öğrenebilirsiniz. Ne yazık ki bu özellik sadece İngilizce Google’da çalışıyor. Bu tüyo özellikle uçakta bir arkadaşınız veya tanıdığınız varsa, ve siz dört gözle onun gelmesini bekliyorsanız işe yarayabilir. Rötardan habersiz saatlerce hava alanında uçak beklemektense, başarılı bir zaman yönetimi ile otopark parası ödemeden, yolcunuzu karşılayabilirsiniz. İstanbul’luların tabi hesaba katması gereken bir de trafik var.

ist ucak

Mevcut Uygun Uçuşları Görüntülemek

Google sayesinde kalkış ve varış yerinizi yazarak, bütün uçuşların hangi gün gerçekleştiğini, saatlerini, süresini ve havayolu şirketlerini görebilirsiniz. Hatta aktarmalı uçuşları da listenin en altında gösteren bu listede, bu uçuşların toplam uçuş süresini de öğrenebilirsiniz. Örneğin “İstanbul Ankara Uçak” araması ile Türkiye’de en çok gerçekleşen uçuşun bilgilerine sahip olabilirsiniz. Google üzerinden henüz bilet alımına izin vermeyen sistem nedeniyle sizi bizim panelimize alalım.

ist-ank-uc-2

Döviz Değeri Görüntülemek

Özellikle yurt dışında dolaşırken, alacağınız bir hizmet veya ürünün TL karşılığı değerini illa hesaplarız. Veya ziyaret ettiğiniz ülkeye ilk girdiğinizde aşağı yukarı harcayacağınız tutarı bilmek ve buna göre paranızı bulunduğunuz ülkenin para birimine dönüştürmek istersiniz. Bu arama için ilk önce değerini öğrenmek istediğiniz para birimi, sonra dönüştüreceğiniz değeri yazarsanız Google size anında yardımcı olacaktır. Mesela Euro nun TL karşılığını merak ediyorsanız, “Euro TL” yazmanız yeterli.

Not: Bu dönüştürücüyü ağırlık, uzunluk birimi için de kullanabilirsiniz.

eur tl

 

Ayrıca Google’ı İngilizce kullanıyorsanız, kolaylıkla TL’yi dövize veya bulunduğunuz ülkenin para birimini TL’ye çevirebilirsiniz. Online olarak çalışan bu dönüştürücü bankaların sitelerindeki kurlar kadar güvenilir olmasa da, günlük kur değerlerine göre çok hızlı ve pratik olarak hesap yapmanıza yardımcı oluyor. Hesap makinesini kullanmaya başlamak için istediğiniz değeri yazıp 2 para birimi arasına “to” ekini eklemek yeterli.

eur to tl 2

 

Hava Durumu Kontrol Etmek

Sadece şehir adını ve sonuna “hava durumu” yazarak içinde bulunduğunuz günün saat bazında değişimini görüntüleyebilirsiniz. 7 günlük tahminin yanı sıra, o güne ait sıcaklık, yağış ihtimali, nem ve rüzgar ile ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz.

 

bodrum hava durumu

 

“Orada Saat Kaç?” Sorusunun Cevabını Öğrenmek

Yurt dışında bir yere gezmeye gittiğinizde, saatinizi ileri veya geri almanız gerekebilir. Hele ki 4-5 saatten daha uzun süren bir uçuş yapıyorsanız,  gündüz başlayan yolculuğunuz, gittiğiniz mesafeye rağmen gecenin köründe toprağa ayak basmanızla sonlanabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce gideceğiniz yerin yerel saatini öğrenmeniz, plan yapmanızı kolaylaştıracaktır. Gideceğiniz şehrin veya enine geniş bir ülke değilse ülkenin adını yazdıktan sonra sonuna “time” zaman kelimesini eklemeniz bu bilgiye ulaşmak için yeterli.

japonya-time

Gideceğiniz Yerin Gün Batımı/Doğumu Saatini Öğrenmek

Gezdiğiniz şehirde romantik gün batımı izlemeyi mi planlıyorsunuz? Gün doğumu ile kalkıp gününüzü en aktif şekilde değerlendirmeyi mi düşünüyorsunuz? Fakat bulunduğunuz şehirde bu zamanları bilmiyor musunuz? Google size yardımcı olabilir. Bulunduğunuz şehir veya turistik yerin ismi ile beraber gün doğumu/gün batımı yazmanız yeterli.

 

kapadokya gün batımı

 

Bahşiş Hesaplamak

Türkler olarak genelde vermeye değer görmediğimiz veya ortalama %10 dur diye basit hesapla ayarladığımız bahşiş, yurt dışında oldukça önemsenen bir konu.  Google bu konuya dael atarak mevcut hesap makinesini sırf bu iş için özelleştirmiş durumda. Sadece İngilizce Google dan ulaşabileceğiniz bu özellik için “tip calculator” yazmanız yeterli. Önünüze gelen hesap sisteminde, mevcut hesabınızı, yüzde kaç bahşiş vereceğinizi ve bu bahşişin kaç kişi arasında bölüşüleceğini hesaplayabiliyorsunuz.

 

Google_Tip_Calculator

 

Yolunuzu Bulmak

Google Haritaları kısmı o kadar güçlü ve yararlı bir aplikasyon ki, kullanmanın bir çok yolu var. Herhangi bir lokasyonu görmek için şehir adı veya posta/zip kodunu yazıp “harita” kelimesini sonuna eklemek yeterli.

 

dublin harita

Haritaları ayrıca çevrimdışı da kullanabilirsiniz. Bu özellik ile telefonunuza haritada önemli bulduğunuz yerleri önceden işaretleyip sakladıktan sonra, haritayı indirerek, internetinizin olmadığı yerlerde de rahatlıkla yolunuzu bulabilirsiniz.

Google Konum Özelliğini Kullanmak

pizza-2

Google ile eğer mevcut konumunuzu paylaşıyorsanız, istediğiniz özellikteki dükkan ve restaurant bilgilerine ve lokasyonlarına ulaşmanızın kolaylaşacağını biliyor muydunuz? Eğer konum özelliği açıksa aradığınız yemeği, örneğin “pizza” yazın. Hemen en yakındaki pizzacıların listesine ulaşabilirsiniz. Eğer konum bilginizi paylaşmak istemiyorsanız da üzülmeyin: aramanıza yakınınızdaki büyük bir cadde ismini yazın. Google gerisini halledecektir.

Our Readers Comments

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...