ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA

Osmanlı zamanında, devlet yönetimi için şehzadeler Amasya’ya gönderilir ve burada eğitim görmeleri sağlanırmış. Padişahların büyük bir kısmı bu nadide şehirde yetiştirilmişler. Yani bir anlamda devlet yönetiminin ilk  stajı bu topraklarda yapıldığı için, buraya şehzadeler şehri deniliyor.

resim 1

 

Amasya denince akla gelen ilk ne diye sorsam? Amasya elması dediğinizi şimdiden duyar gibiyim. Burada elma ağaçları ve kiraz ağaçları oldukça fazla. Mevsiminde geldiğinizde bu lezzetlerin tadına bakmanızı ve evinize de götürmenizi öneriyorum. Buradaki insanlardan öğrendiğime göre Amasya elmasının bir diğer adı da misket elmasıymış. Bu elmanın bir yüzü kırmızı diğer yüzü sarı, ince kabuklu ve mis kokulu. Yörenin tabiriyle “Elma bahçelerinden geçtiğinizde bu mis kokuyu ciğerlerinize çekerek bir hoş olacaksınız.”  🙂

resim 2

 

Amasya aynı zamanda, dillere destan olan Ferhat ile Şirin’in meşhur aşkının yaşandığı şehir. Ferhat sevdiği için dağları, kayaları delerek şehre kadar su getirmeyi başarmış. Amasya’ya geldiğinizde Ferhat ile Şirin aşıklar Müzesi’ne uğrayıp bu aşkı yerinde görün derim. Amasya şehir merkezi oldukça gelişmiş ve insanları şehre gelen misafirlere çok sıcak davranıyor. Burada bütçenize uygun bir çok otel seçeneği de mevcut.

resim 3

Amasya Kalesi Manzarası İle Büyülüyor

Amasya’ya geldiğinizde öncelikle kalesine çıkın derim. Binlerce yıllık tarihi olan kalenin, Hititliler tarafından yapıldığı düşünülüyor ve Osmanlı tarafından da kullanılmış. Kale, Harşena Dağı’nın üzerine inşa edilmiş, eğer macera arıyorsanız kaleye yürüyerek de çıkabilirsiniz. Ben size Amasya merkezden taksi ile çıkmanızı veya araç kiralayarak gitmenizi öneriyorum. Amasya Kalesi’ne çıktığınızda sizi öyle enfes bir manzara karşılayacak ki…. Aşağıya baktığınızda tüm Amasya’nın ayaklarınızın altında olduğunu ve yeşil ırmağın harika güzelliğini göreceksiniz.

ssssss

Kralkaya Mezarları ,Tarihi Günümüze Yansıtıyor

Kralkaya Mezarları, kayalara oyulmuş harika bir mimari yapıya sahip. Kaleye yapacağınız gezi sırasında Kralkaya mezarlarını ziyaret edin. Mezarlar Harşena Dağı eteklerinde ve şehir merkezinden bakıldığında da görülebiliyor. Turistler’in çok ilgisini çeken bir yer olma özelliğine sahip.

resim 5

Yalıboyu Evleri Osmanlı Mimarisini Taşıyor

Yeşilırmak kıyısında bulunan Yalıboyu evleri,  geleneksel Osmanlı evlerinin bütün özelliklerini tamamen yansıtıyor. Restorasyonu yapılmış olan evlerin arasında güzel bir yürüyüş yapmak keyifli olacaktır. Kendinizi adeta o dönemlerde yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Cumbalı, ahşap ve rengarenk olan bu evlerin bir kısmı mesken, bir kısmı ise restoran ve yöreye özgü eşyalar satan dükkan olarak kullanılıyor. Ben de böyle bir otelde kalmayı tercih ettim.

resim 6

Yedi Kuğular Kuş Cenneti Dinlendiriyor

Özellikle göç dönemlerinde birbirinden güzel kuşları bu gölde görebilirsiniz. Huzur ve sakinliği sevenler için eşiz güzelliğe sahip olan göl, adeta huzur dağıtıyor. Göl çevresinde yürüyüş yaparak temiz havayı içinize çekebilir ve kuşların sesiyle dinlenebilirsiniz. Buraya geldiğinizde hazırlıklı gelin, öyle hemen görüp gitmeyin. Uzun süre kaldığınızda giderken kafanızı sıfırladığınızı ve sorunlardan uzaklaştığınızı hissedeceksiniz.

resim 7

Amasya Arkeoloji Müzesi Farklı Bir Müze

Türk kültürünün ve yaşam tarzının mumya örneklerinin sergilendiği müze, atmosferiyle sanki o ana götürüyor. Kazılardan çıkarılmış tunç çağından kalma eserleri de, müzede görme şansınız var.

resim 8

Selçuklu Mirası Gökmedrese Camii

Yapımı 1200’lü yıllara dayanan eser, Selçuklu döneminden günümüze miras kalmış. Aktif olarak ibadete açık ve ağaç oymacılığının en iyi örneklerini ziyaretçilerine sunuyor. Daha önce külliye görevi de görmüş olan bu cami Amasya’nın simgelerinden birisi haline gelmiş diyebilirim.

resim 9

Borabay Gölü Yeşile Doyuracak

Borabay Gölü, adeta doğanın insana bir hediyesi. Yürüyüş ve piknik için son derece uygun, kamp yapacak tesisleri de bulunuyor. Bakanlar Kurulu kararıyla turizm gölü ilan edilen Borabay Gölü, Amasya’nın Taşova ilçesinde sizi bekliyor.

resim 10

Künç Köprüsü Zamana Meydan Okuyor

Yeşilırmak üzerinde iki mahalleyi birbirine bağlayan tarihi köprü, manzarayla adeta bütünleşmiş. Selçuklu döneminde Hundi Hatun tarafından yaptırılmış ve yöre halkı tarafından kuş köprüsü olarak da biliniyor. Amasya merkezde bulunan Künç Köprüsü yıllara meydan okurcasına dimdik ayakta duruyor.

resim 11

Terziköy Kaplıcası Sizi Dinç Tutacak

Amasya’nın merkezinde bulunan bu kaplıca; mide, safra kesesi, romatizma, felç ve böbrek rahatsızlıkları gibi daha birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Çevresinde oteller, restoranlar ve çocuk oyun alanları bulunuyor. Amasya gezinizde zaman ayırmanız gereken yerlerden biriside de Terziköy Kaplıcaları diyebilirim. Belki tüm yourgunluğunuzu atacağınız son durak olarak burayı tercih edebilirsiniz.

resim 12

Görkemli Yapısıyla Merzifon Saat Kulesi

Abdulmecid, her şehre bir saat kulesi yaptırılması fermanını vermiş. 1414 Yılında Çelebi Mehmet tarafından yaptırılan eserin dört tarafında saat mevcut. Merzifon’a geçerseniz bu saat kulesini görmenizi öneriyorum.

resim 13

Ne Yenir?

Sabah erken saatlerde Amasya’da mutlaka çörek yemenizi tavsiye ederim. Meşhur Amasya çöreği ile kahvaltı yapmak çok güzel ve çörekler oldukça lezzetli. Amasya’da çörek yapan çok sayıda yer mevcut, benim tavsiyem Çörekçi Galip olacaktır.

resim 14

 

Amasya’ya özgü Çatal, sakala, cilbir ve kesme ibik çorbalarının tadına bakabilirsiniz. Bakla dolması, etli bamya, sulu köfte, ciğer sarması, keşkek ve pastırmalı pancar da yöre halkı tarafından yapılan yemekler arasında.

resim 15

 

Yemeğinizi yedikten sonra sıra tatlıya geldiyse Amasya’nın kendine özgü yöresel tatlıları sizi bekliyor. Diğer illerde göremeyeceğiniz dene hasudası, yuka tatlısı, ayva gailesi, vişneli ekmek ve şeker böreği de tatmanız gereken lezzetler arasında. Bu arada hamur işleri burada oldukça yaygın biçimde yapılıp tüketiliyor. Amasya katmeri, ekmek aşı, cızlak da buraya özgü hamur işleri arasında. Şunu söyleyebilirim ki, Amasya’ya geldiğinizde mideniz bayram edecek.

resim 16

Nasıl Gidilir?

Amasya’ya ulaşım için en doğru tercih uçak seyahati olacaktır. Amasya‘ya gitmek için Merzifon Havalimanına inmeniz gerekiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için havayolu şirketlerini kullanabilir taksi ve şehir merkezine giden otobüslerden yararlanabilir veya gezi süresince kullanabileceğiniz küçük bir araç kiralayabilirsiniz.

Amasya’da Muhteşem Lezzetlere ve Tarihi Güzelliklere Ulaşmanın Vaktidir!

Amasya Seni Bekliyor!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...