San Francisco’da Deneyimlenmesi Gereken 8 Şey (Daha)

5905414487_d48b7b5699_b

Geçtiğimiz Nisan ayında, Türk Hava Yolları İstanbul’dan San Francisco’ya direkt uçuşlara başladı. Haftanın 7 günü İstanbul’dan saat 13:05’te gerçekleşen uçuşlar, San Francisco’dan İstanbul’a ise saat 18:10’da gerçekleşiyor. Ben de Türk Hava Yolları’nın davetlisi olarak geçtiğimiz ay San Francisco’yu tekrar ziyaret etme şansını yakaladım.  Pazarlama Müdürü Gayret Yüksel ve THY San Francisco Pazarlama Müdürü Marc Newell eşliğinde özel bir programla şehri yeniden keşfettim. Daha önce San Francisco’da Yapmanız Gereken 16 Şeyi sıralamıştık ama San Francisco öyle bir şehir ki, her ziyaretinizde yeni keşifler sizi kucaklıyor.  İşte San Francisco’da deneyimlenmesi gereken 8 şey (daha):

Körfez’de Bir Akşam Yemeğine Çıkın

2

San Francisco körfezinde gün batımında bir akşam yemeği oldukça romantik olabilir. Yok romantizm bize lazım değil deseniz bile, şehrin tekneden görüşüne tekneden tanıklık ettiğinize pişman olmayacaksınız. Biz California Hornblower isimli bir şirketin gezisine katıldık, katılmayı düşünenlere gönül rahatlığıyla önerebilirim.

Ekşi Mayalı Ekmek Yiyin

10399863_118840294193_6191705_n

San Francisco’ya 19. yüzyılın ortasından itibaren birçok Avrupalı altın bulmak için akın etmeye başladı. Altına Hücum denilen bu dönemde, altın bulamayanlar kendi ülkelerindeki işlerini burada devam ettirdi. Örneğin Fransa’dan gelenler, fırıncılık ve tatlıcılık deneyimlerini burada tekrar canlandırdılar. İşte San Francisco’nun meşhur ekşi mayalı ekmeği de böyle ortaya çıktı. Şehrin simgelerinden biri haline gelen Boudin, 1849 yılından beri ekmek üretiyor. Daha da ilginci hala aynı mayayı kullanıyor olmaları. İşte tarih budur! Fisherman’s Wharf’taki dev Boudin dükkanında sandviç yiyebilir, bu leziz ve tarihi ekmeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Tarihi Tramvay İle Şehri Gezin

3

Eğer siz ya da bir yakınınız San Francisco’yu daha önce ziyaret ettiyse, İstanbul’a benzerliğinden muhakkak haberiniz vardır. Köprüsünden yokuşlarına, İstanbul ve San Francisco’yu birbirine yaklaştıran çok şey var. Bunlardan biri de tarihi tramvay. 1873 yılından beri hizmet veren tramvay, her yıl 7 milyon kişiyi taşıyor.

Clam Chowder İçin

4473789112_86e7bec417_b

Clam chowder yani midye çorbası Amerika’nın farklı bölgelerinde, farklı şekillerde hazırlanan geleneksel bir yemek. İçinde genellikle çeşitli midyeler, deniz tarağı, patates ve soğan konularak pişirilen bu leziz çorbayı Fisherman’s Wharf’taki envai çeşit balıkçıda yiyebilirsiniz. Hatta San Francisco’ya özel ekşi mayalı ekmekten yapılan bir kasenin içinde tadı bambaşka!

Blog_Banner

Sight Glass’da Kahvenin Tadına Varın

11403199_10153396519917451_8758218848983341647_n

Kahve sevmeyen var mı? Özellikle de bu kahve mükemmelin peşine düşmüş, işine aşık kahvecilerin elinden çıkma ise. Amerika’daki dev kahve zincirlerine karşı,iki kardeş tarafından işletilen bu gurme dükkanın kahvelerini keşfetmenizi öneririm.

Twin Peaks’ten San Francisco’ya Kuşbakışı Bakın!

1

San Francisco’da yaklaşık 300 metre yüksekte bulunan iki tepeden tüm şehrin manzarasına vakıf olabilirsiniz. Fotoğraf makinelerinizi unutmayın!

Union Square’de Alışverişe Doyun

Amerika’ya gelip alışveriş yapmayan herkese bizden kocaman bir madalya. Ne yazık ki bu pek mümkün değil. Union Square ve çevresi de San Francisco’da alışveriş yapacakların uğraması gereken ilk yer. Aklınıza gelebilecek tüm markalar, Union Square ve biraz altındaki Market Street civarında konuşlanmış. Kendinize mukayet olun, sonra üzülmeyin!

Lands End’de Doğanın Güzelliklerini Keşfedin

4

San Francisco’nun kuzeybatısında bulunan, Lands End parkı muhteşem manzaralar görebileceğiniz başka bir nokta. Tarihi Sutro banyolarının kalıntıları, gemi batıkları, vahşi çiçekler, minik plajlar ile Kuzey Kaliforniya’nın doğasını anlamak ve hayran olmak isteyenler Lands End’e.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...