SAKLI KALMIŞ GÜZELLİK TİSAN’I KEŞFET

Alıp başınızı gitmek isitiyorsunuz, doğanın güzelliğine ve sakinliğine doğru. Şehir hayatının gürültülü ve stresli yapısının sizi yorduğunu biliyorum. Doğanın sesi insanı o kadar dinlendiriyor ki, uzun süre doğada kaldığınızda sizi adeta gençleştireceğini hissedeceksiniz. Korna ve araba sesinden uzak, mavi ve yeşilin içinde kafa dinlemeyi kim istemez ki? Elinize oltanızı alıp balık tutmak kim bilir ne kadar zevkli olurdu. Tüm bunları yapabileceğiniz, ülkemizde saklı kalan bir cennetten bahsedeceğim şimdi. Burası neresi diye şimdiden merak ettiğinizi hissedebiliyorum. Akdeniz’in güzel şehri Mersin’in Silifke ilçesine bağlı, Yeşilovacık beldesi sahilinde bulunan Tisan tabii ki.

resim 1

Tisan’a gitmeden önce yerinizi mutlaka ayırtın. Tisan’da kiralanacak birçok eşyalı villa ve ev bulmak mümkün. Ortalama bir villayı günlük olarak 150 ila 200 TL arasında kiralama şansınız mevcut. Şöyle haritayı bir elinize alın ve Tisan’ın yerine bir bakın, daha gitmeden bile buranın haritada bulunan yerine hayran kalacaksınız. Yunan kolonisi olarak kurulan antik kent ve tarihi kalıntıların yanı sıra, doğal güzelliği adeta büyüleyici. Kum, plaj ve yatların ziyaret edeceği harika bir koyda yüzmeyi kim istemez ki? Burası Akdeniz’in pek bilinmeyen adeta saklı bir cenneti diyebilirim.

resim 2

Aphrodisias antik kenti deniz ile bütünleşmiş ve görkemli yapılardan oluşuyor. Tarihi kalıntılar ve doğal güzellikler burada çok güzel bütünleşmiş. Buraya yakın çok şirin tatil köyleri ve harika koylar var.  Koya yakın,  yüzülerek de gidilebilen, kumu bembeyaz iki ada da yer alıyor. Bu adalara yüzerek gitmek harika bir duygu ve insanı adeta dinlendiriyor. Burası sessizliği, doğası, tarihi kalıntıları ve berrak denizi ile görülmeye değer bir yer. Dalış yapmayı seviyorsanız burası tam size göre diyebilirim. Denizin dibindeki muhteşem güzellikleri görmek için buraya her yerden dalış meraklıları geliyor. Tisan, temizliği ve güzelliği ile ödül almış koylara sahip görülesi bir yarımada.

Scuba Diver swims through tropical fish on coral reef

Tisan’a geldiğinizde, şirin bahçeli evler ve her tarafı sarmış olan mis kokulu çiçekler dikkatinizi çekecek. Akşam buranın sahilinde gezmek ve sahile vuran ay ışığını görmek çok etkileyici. Çıplak ayaklarınızla kumsalda yürüyerek tüm stresinizi atabilir ve rahatlayabilirsiniz. Akşam çöktüğünde her tarafın sessiz olduğunu görecek ve huzur bulacaksınız. Temiz havanın sonuna kadar tadını çıkararak, çayınızı rahatlıkla yudumlayacaksınız. Sahile gidip harika denizin tadını çıkarmak, deniz suyunun berraklığını görmek size çok iyi gelecek. Buraya aşık olmamak ne mümkün? Doğa, adeta tüm güzelliklerini burada birleştirmiş. Tisan’ın güzel koylarını keşfetmek için tekne gezisine çıkabilir ve bu güzellikleri yerinde görebilirsiniz. Hani bazı tablolar vardır, insanı kendisine hayran bırakır. İşte Tisan adeta tablo gibi bir yer. Burada kamp çadırı da kurabilir ve tamamen doğada olduğunuzu anlayabilirsiniz. Her gün koyları ziyaret eden birçok tekne ve yat görmeniz mümkün. Buraya gelmişken Taşucu’na da günlük tekne turları ile gidebilirsiniz. Kösrelik adası buraya oldukça yakın, tekne ile geçebilirsiniz. Adada Bizans kiliselerinin yanı sıra harika doğal güzellikler bulunuyor. Buraya geldiğinizde Göktepe ve Bizans kulesini de gezmeyi unutmayın.

resim 5

Ne Yenilir?

Yeme içme ihtiyaçlarını gidermek için bölgede bir restoran bulunmuyor. Konakladığınız evlerin mutfak bölümlerini kullanarak kendiniz yemeklerinizi yapabilirsiniz. Buradan yolunuz Silifke’ye düşerse çok güzel tantuni yapan yerler görebilirsiniz. Erzaklarınızı alıp doğaya karşı yemeklerinizi kendiniz pişirmeniz de mümkün. Burada  doğaya karşı mangal yapmak mükemmel oluyor diyebilirim. Tisan’ın belirli bölgelerinde küçük çaplı yerler bulunuyor, buralarda da karnınızı doyurabilirsiniz.

resim 6

 

Nasıl Gidilir?

Buraya karayolu ile gelebileceğiniz gibi havayolu ile de gelebilirsiniz. Karayolu sizi yoracağı için benim tavsiyem havayolunu tercih etmeniz. Tisan’a ulaşmak için Adana havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Dönüşünüz Adana havalimanından olacak ise ve yakındaki diğer plajlara da gitmeyi düşünüyorsanız, araç kiralamanız mantıklı olabilir. Araç ile gitmiyorsanız Silifke otogarından servislerle Tisan’a gidebilirsiniz. Adana – Silifke arası 166 km mesafede, Silifkeye vardığınızda Tisana yarım saatlik bir mesafeniz kalmış demektir.

tisan-cta

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...