Saklı Cennet Amasra’ya Yolculuk

Amasra ile ilk tanışmam arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine oldu. Sonrasında kendi yaptığım araştırmalar sonucunda da, yaz tatilimin kesinlikle Amasra’da geçmesi gerektiğini düşündüm. Amasra’ya girer girmez ilk dikkatimi çeken, yeşil ile mavinin o muhteşem bütünlüğü oldu. 3.000 yıllık tarihi, bağımsız adalara sahip muhteşem deniziyle, yeşil ve mavinin renk cümbüşünü adeta içinde barındırıyor diyebilirim. Doğa tutkunları için bence kaçırılmayacak, görülesi yerlerden biri. Hayatınızda gidilecek yerler listesine Amasra’yı eklemeyi sakın unutmayın derim, sonra pişmanlık duyabilirsiniz. Denize doğru uzanan burnu ile, iki tarafı korunaklı liman görevi görüyor ve yatların en uğrak yeri diyebilirim.  Aynı zamanda şirin bir balıkçı kasabası olan Amasra, kendine has balık restoranları ye yöresel tatları ile tam bir turizm kasabası. Amasra seyahatimden döndükten sonra kendime şu soruyu sormadan edemedim: Bu güzelliğin içinde olmak için neden bu kadar bekledim ki?

amasra resim 1

Amasra’ ya Ulaşım

Kastamonu ve Ankara’ya uçak yolculuğu yaparak karayolu üzerinden Amasra’ya ulaşabilirsiniz. Amasra’ya uçakla en kestirme ulaşım ise, Zonguldak havaalanına indikten sonra, karayolu ile yapılacak olan yaklaşık 1 saat yolculuk ile mümkün. Araçla da gitme şansınız var, fakat tatilin bir kısmını neden yolda geçiresiniz ki? Ben İstanbul üzerinden Kastamonu havalimanına indim ve havaalanından araç kiralayarak Amasra’ya ulaştım. Karayolu ve uçak haricinde deniz de kullanılabilir. Ayrıca özel yat veya teknesi olanlar Amasra koyunda demirleyebilirler.

amasra resim 2.jpg

Gelmişken Kalesine Çıkmamak Olmazdı

Amasra’nın simgesi olan kale eski tarihi dokusunu yıllara ve her türlü tehlikelere karşı korumuş durumda. Kalenin basamaklarından çıkarken kendimi eski dönemlerde yaşıyormuş gibi hissettim. Kale üzerinden denizin masmavi duruşu ve doğanın güzelliği net olarak görülüyor. Kale üzerinde bol bol manzara fotoğrafı çektim. Amasra kalesi Unesco dünya mirası geçici listesi içerisinde yer alıyor. Kale zamanında Cenevizliler tarafından tadilat yapılarak kullanılmış.

amasra resim 3

Meşhur Balık Tavası Satın Aldım

Tavacılardan öğrendiğime göre, bu tavalar yapışmaz ve yanmaz özelliğe sahipmiş. Diğer tavalara göre daha sağlıklıymış ve asla kanserojen madde üretmezmiş.  Evinde balık yapmak isteyenler, bu tavaları asla kaçırmasınlar. İnceliği tercihe göre özel üretim yapılıyor. Ben de bu tavadan alarak mutfağımın başköşesine çoktan astım bile. Bu arada yöresel ahşap şimşir kaşıklarında meşhur olduğunu öğrendim ve bunlardan da sevdiklerime hediye olarak aldım.

  amasra resim 4

Çakraz Tatil Köyü Doğal Güzelliği ile Bir Başka

Masmavi ve berrak denizi, ince kumları ile bir an kendimi Maldivlerde gibi hissettim. Burası gerçekten Amasra’da saklı bir güzellik, sadece perdeyi açanlar görebiliyor. Bende böyle bir fırsat ve deneyime eriştiğim için gerçekten çok mutluyum. Stres ve gürültüden uzak, araç sesi duymanızın imkansız olduğu çakraz tatil köyü, yeşil ve mavinin her tonunu görmemi sağladı.

amasra resim 5

  Barış Akarsuyu Yâd Ettim

Aslen Amasra’lı olan ve her yıl Amasra’da Temmuz ayında festivali düzenlenerek anılan Barış Akarsu festivaline denk gelemedim, fakat mezarına giderek yad etme fırsatı buldum. Ayrıca Barış Akarsunun Amasra kültür parkında heykeli de bulunuyor.

amasra resim 6

 Kemere Köprüsü Üzerinden Geçip Boztepe’nin Güzelliğini Yaşadım

Köprü Roma döneminde inşa edilmiş, iki karayı birbirine bağladığı için uzaktan bakıldığında harika bir manzara güzelliği var. Köprünün altı daha önce çakıl taşları ile doldurulmuş, zamanla aşınmalar meydana gelmiş, aynı zamanda köprünün altı açık olduğu için tekne ile de geçilebiliyor.

amasra resim 7

Yat Gezintisine Çıkarak Muhteşem Koylar Keşfettim.

Amasra’da denize girme sezonu Temmuz- Ağustos ve Eylül dönemlerinde aktif. Denize girmek için merkezde bulunan plajları  tercih edebilir, ya da yat ile açılarak koylarda yüzebilirsiniz. Yat gezintisinde muhteşem koyları görme fırsatım oldu. Koyların isimlerinden bazıları; nkumu, felengit, bozköy koyları. Kesinlikle yat gezisini tavsiye ediyorum, insanı dinlendiriyor stresten uzaklaştırarak kendisi  ile buluşmasını sağlıyor.

amasra resim 8

Direkli Kayadan Denize Atlamak Çok Eğlenceli

Tam bir atlama yeri olarak tasarlanmış direkli kaya, aynı zamanda turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir gezi alanı. Kayalara oyulmuş basamakları  ve direği ile, Cenevizliler tarafından inşa edilmiş. Direkli kayadan atlayarak yüzmenin  ve manzaranın güzelliğine erişmenin mutluluğu, tarif edilemezdi.

amasra resim 9

İnkumu Plajı Dünyanın En İyi Plajlarını Aratmayacak Türden

Plaj uzunluğu ve denizin temizliği adeta beni benden aldı ve başka diyarlara götürdü. Ormanla denizin harika uyumu, inkumu Plajı’nda adeta farklı bir güzelliğe bürünmüş. Tatilimin büyük bir kısmını burada  geçirdim desem yeridir.

amasra resim 10

Amasra’da Neler  Yedim?  Nerede Konakladım?

Amasra’nın bence en güzel yemekleri balık üzerine kurulmuş desem, yanlış söylemiş olmam. Ben balığı çok sevdiğim için, sürekli balık yedim. Balıklar günlük ve taze olarak pişiriliyor. Güzel cafeleri de mevcut, güzel manzara eşliğinde kahvenizi rahatlıkla yudumlayabilirsiniz. Pansiyon ve oteller de oldukça fazla, insanları cana yakın ve oldukça misafirperver gördüm. Bence Amasra’ya gitmezseniz çok şey kaçırabilirsiniz.

Our Readers Comments

  1. Amasraya şimdiden gidesim geldi. Ülkemizin her köşesi ayrı bir cennet.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...