“O Eski Ramazanlar”ı Geri Getiren 20 Etkinlik

Bugün itibariyle Ramazan’ın bitmesine az zaman kaldı. Biz de size kalan Ramazan günlerini dolu dolu geçirmeniz için, harika bir takvim hazırladık. Şimdi “nerede o eski Ramazanlar” demeyi bırakıp, etkinliklere bir göz atma vakti!

1. Yenikapı Şenlikleri

yenikapi-ramazan-etkinlikleri-geziko

Yer: Yenikapı Meydanı ve Etkinlik Alanı
Ramazan ayı boyunca her gün etkinliklerin sürdüğü Yenikapı’da, saat 19.10 itibariyle hareketlilik başlıyor. Önce çocuklara yönelik sahne gösterileri, ardından saat 21.15 itibariyle sahne gösterileri ve tasavvuf müziği dinletisi yapılıyor. Program 23.15’te başlayan Türk Tasavvuf Müziği konserinin ardından sona eriyor. Bu program benzer şekilde Ramazan ayı boyunca Yenikapı Sahnesi’nde sürüyor.
Fotoğraf: novahaber.com

2. Asırlık Tatlar ve Sanatlar Festivali

asırlık-tatlar-geziko

Yer: Sultanahmet Meydanı
Ramazan ayı boyunca Sultanahmet Meydanı’na Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı kuruluyor. Çarşıda geleneksel el sanatlarına yer veren stantlar, İstanbul ile özdeşleşmiş figürlerin yer aldığı aksesuarlar, hediyelik eşyalar, unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaat ürünleri ve helva, lokum, kahve, Kanlıca yoğurdu gibi asırlık tatlara yer veren stantlar var. Stantların arasında bir de şerbetçi var ki, gerçekten Temmuz sıcağında buz gibi şerbetleriyle içinizi ferahlatıyor. Sıra dışı bir lezzet tatmak isterseniz burada demirhindi şerbetini tadabilirsiniz.

3. 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

beyazıt- kitap-fuarı-geziko

Yer: Beyazıt Meydanı
33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Ramazan ayı boyunca Beyazıt Meydanı’nda kitapseverlerle buluşuyor. Fuarda dünyaca ünlü yazarların kitaplarını büyük indirimlerle bulabilirsiniz. Ayrıca Ramazan’ın ilk günü başlayıp Kadir Gecesi’ne kadar süren Beyazıt Ramazan Sohbetleri de burada yapılıyor.
Fotoğraf: istanbulajansi.com

4. Maltepe Sahili Etkinlikleri

maltepe-ramazan-etkinlikleri-geziko

Yer: Maltepe
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği bir dizi etkinliğin bir kısmı da Maltepe Sahili’nde. Burada Ramazan boyunca şiir dinletileri, geleneksel gösteri sanatları, sohbetler ve müzik dinletileri gerçekleşiyor. Etkinlikler 19.00’da başlayıp, saat 23.00’ten sonra başlayan tasavvuf müziği konserlerinin ardından sona eriyor.
Fotoğraf: novahaber.com

5. Üsküdar Şenlikleri

üsküdar-geziko

Yer: Bağlarbaşı Kültür Merkezi
Üsküdar’daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi Ramazan’da dopdolu bir programla ziyaretçileri karşılıyor. Türk Tiyatrosu Karagöz, orta oyunu, meddah, çocuklara özel Karagöz-Hacivat gölge oyunu, jonglör, illüzyonist, müzikal kuklalar, pandomim ve cambaz, ayrıca Tasavvuf Müziği, Halk Müziği ve Sanat Müziği konserleri, sohbetler, tiyatro, sinema gösterimleri, folklorik gösteriler, sıra gecesi, yöresel halk oyunları, Kadir Gecesi özel programı ve Üsküdar tarihinin canlandırıldığı faaliyetlerin her biri ay boyunca sizlerle.

6. İftar Çadırları

iftar-çadırı-geziko

Her yıl olduğu gibi, bu Ramazan’da da iftar çadırları tüm şehre yayılmış durumda. Mecidiyeköy, Şişli, Ayazağa, Üsküdar, Kartal, Tuzla, Pendik, Yenikapı, Eminönü, Ataşehir gibi birçok semtte binlerce kişilik iftar yemekleri düzenleniyor. Bu sene diğerlerinden farklı olarak Haliç’teki eski Galata Köprüsü’nde de Tasavvuf Müziği ve sema gösterileri eşliğinde iftar veriliyor.
Fotoğraf: trtturk.com

7. Feshane’de Ramazan

feshane-ramazan-geziko

Yer: Eyüp
Ramazan deyince aklımıza gelen ilk yerlerden biri Feshane… Feshane’nin bahçesi her yıl olduğu gibi bu Ramazan’da da çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Tasavvuf Müziğinden Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dinletilerine, Sema gösterilerinden Mehteran Konserlerine, geleneksel gösteri sanatlarından çocuk eğlencelerine kadar Ramazan’ı yaşatan tüm nostaljik etkinlikler burada. Program 19.20’de tasavvuf müziği dinletisiyle başlıyor, gece 23.30’da tekrarlanan dinletilerin ardından sona eriyor.

8. Sarıyer Konserleri

sarıyer-ramazan-geziko

Yer: İstinye Tersane Alanı
Sarıyer Belediyesi Ramazan eğlencelerine ünlü isimleri de ekleyerek oldukça renkli bir program hazırlamış. İstinye Tersane Alanı’nda her akşam 22.00’de başlayan konserler oldukça ilgi görüyor. Program şöyle: 19 Temmuz – Gripin, 21 Temmuz – Reyhan Ataman ve Erol Şahin, 22 Temmuz – Hürdağ Aydın ve Zer, 25 Temmuz Niyazi Koyuncu, 26 Temmuz – Berkay. Ayrıca 20 Temmuz akşamı bir de ses yarışması düzenlenecek. Sesine güvenenlere duyurulur.

9. Profilo AVM’de Fasıl

profilo_avm-geziko

Yer: Mecidiyeköy
AVM’ler de Ramazan’ı boş geçmiyor. Profilo AVM bu yıl hem çocuklara hem de büyüklere bir dizi etkinlik hazırlamış. Ramazan’ın kalan günleri için program şöyle: 19 Temmuz Cumartesi 15.30’da sihirbaz gösterisi, 26 Temmuz Cumartesi 20.00’de fasıl dinletisi, 27 Temmuz Pazar 15.30’da kukla tiyatrosu.

10. Axis AVM’de Ramazan Sohbetleri

axis-avm-ramazan-geziko

Yer: Kağıthane
Nihat Hatipoğlu 24 Temmuz’da Axis AVM’nin Ramazan Sohbetleri konuğu. Ayrıca 13-31 Temmuz arasında Esma-ül Hüsna sergisi, 25 Temmuz’da saray şarkıları dinletisi ve 27 Temmuz’da ilahi ezgileri dinletisi yine AVM’de ziyaretçilerle buluşuyor.

11. Beykoz’da Gönül Sofraları

beykoz-gönül-sofraları-geziko

Yer: Beykoz Belediye Meydanı
Beykoz Belediyesi mahallelerde kurduğu iftar sofralarının yanı sıra, şehit aileleri, gaziler ve ihtiyaç sahipleri ile ilçe protokolünü bir araya getiren ”Gönül Sofraları” etkinliğini başlatmış bu yıl. Ayrıca Belediye Meydanı’nda Ramazan ayı boyunca her cuma ve cumartesi günü çocuklara özel Hacivat-Karagöz, Nasrettin Hoca, Kavuklu ve Pişekar, meddah, jonklör gösterileri ve Mustafa Demirci, Mustafa Uğur, Mustafa Cihat, Ertuğrul Erkişi, Bedirhan Gökçe gibi sanatçıların konserlerini gerçekleştiriyorlar.

12. Buyaka AVM’de Modern Fasıl

buyaka-ramazan-geziko

Yer: Ümraniye
Ramazan boyunca her Cuma, Cumartesi ve Pazar 18.15 – 20.00 arasında Neyzen DJ ve Modern Fasıl ekibi eşliğinde müzik dinletileri ziyaretçilerle buluşuyor. Çocuklar için ise her hafta sonu 13.00- 18.00 arasında Hacivat Karagöz Atölyesi, Ebru Sanatı Atölyesi, Minyatür Ramazan Davulu ve Fes Süsleme Atölyeleri gibi keyifli zaman geçirebilecekleri okazyonlar yaratılıyor.

13. Capacity’de Nostalji

capacity-ramazan-geziko

Yer: Bakırköy
Capacity AVM, Ramazan ayı itibariyle etkinlik alanına kurduğu Ramazan evinde ay boyunca her hafta sonu farklı etkinlikler düzenliyor. Cuma ve Cumartesi akşamları fasıl dinletisi ve özel ikramlar, gündüzleri ise ramazan yarışmaları, kukla gösterileri, Karagöz – Hacivat gösterisi, sihirbaz, palyaço, çocuk şarkıları, orta oyunu, Meddah, Nasreddin Hoca, ramazan maskotları ve jonglör gösterisi gibi birçok eğlenceli aktiviteler ziyaretçilerle buluşuyor.

14. Trump Towers Şenlikleri

trump-ramazan-senlikleri-geziko

Yer: Şişli
Trump Towers da Ramazan’ı unutmayan AVM’lerden. AVM’nin yemek katında her gün fasıl dinletisi yapılıyor. İftardan yarım saat önce başlayan fasıl, iftar sonrasında bir saat daha devam ediyor. Çocuklar için ise Karagöz&Hacivat gösterileri, orta oyunu, Kavuklu&Pişekar oyunları burada da mevcut.

15. Metrocity’de Çocuklara Özel Atölyeler

metrocity-ramazan-geziko

Yer: Levent
Ramazan boyunca fasıl dinletisi gerçekleştiren AVM’lerden biri de Metrocity. Metrocity bu etkinliğini “Faslın Sultanları” başlığıyla duyurdu. Ayrıca çocuklar için de Ramazan boyunca nostaljik oyunlar, kukla gösterileri ve yüz boyama etkinlikleri sunduğu alternatifler arasında.

16. BKG El Sanatçıları Performansı

BKG-El-Sanatcilari-Ramazanda-geziko

Yer: Sultanahmet
BKG, geleneksel el sanatlarımızın yaşatılmasına destek olmak amacıyla Ramazan ayı boyunca çeşitli atölyeler düzenliyor. Atölye çalışmaları, Sultanahmet Meydanı’nda kurulan Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nda her gün 20.00 – 02.00 saatleri arasında; Topkapı Sarayı Müzesi II. Avlusunda yer alan Müze Mağazası’nda ise Salı günleri dışında her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında yapılıyor. Etkinliklere katılan geleneksel el sanatları ustaları, ebru sanatı, çini ve çömlek sanatından örnekleri yerinde uygulayıp sunacaklar.

17. Optimum Outlet’te Ramazan Sokağı

Optimum-ramazan-geziko

Yer: Ataşehir
Optimum Outlet bu aya özel Ramazan evleri kuruyor, özel dekorasyonlar eşliğinde fotoğraf çekimi, sema gösterileri ve fasıl dinletisi düzenliyor. Fasıl dinletisi cumartesi günleri 20.00 – 21.30 arasında, sema gösterileri ise her pazar saat 16.30’da başlıyor.

18. Hacivat-Karagöz Eğlencesi

brandium-ramazan-geziko

Yer: Ataşehir
Brandium AVM Ramazan boyunca ziyaretçilerini fasıl, semazen gösterileri, animasyon ekibi ve ibrikte Osmanlı şerbeti ikramıyla karşılıyor. Ayrıca hafta sonları çocuklara özel maske yapımı atölyesi ve sihirbaz gösterisi gibi programları da var. Etkinlikler 14.00’te başlayıp akşama kadar sürüyor.

19. Vialand’de Ramazan

vialand-ramazan-geziko

Yer: Eyüp
Yeni nesil eğlence merkezi Vialand Ramazan boyunca ziyaretçilerini fasıl dinletisi, animatör performansları ve kukla gösterileriyle karşılıyor. Vialand gece 00.00’a kadar açık, giriş ücreti hafta içi 55, hafta sonu 65 TL .

20. Kale Center’da Yarışmalar

kale-center-ramazan-geziko

Yer: Güngören
Orta oyunu, İbiş kukla tiyatrosu, jonglörler, Hacivat Karagöz ve nostaljik Ramazan evleri… Kale Outlet Center 9 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında ziyaretçilerini nostaljik bir atmosferle karşılıyor. Ayrıca Facebook sayfasında yaptığı yarışmayla, en komik Ramazan anısını anlatanlara çift kişilik iftar yemeği hediye ediyor.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...