Penang Sokak Sanatı ve Sokak Lezzetleri

2012’de Penang Georgetown’un ara sokaklarını biraz daha heyecan verici hale getirmek için, Penang Belediyesi Litvanyalı sanatçı Ernest Zachaveric’i, şehrin ortasında Çin kökenli evlerin ve dükkanların bulunduğu sokakları canlandırmak ile görevlendirildi. Sokakların zengin tarihi havasını arttırmak için proje geliştiren Zachaveric, turistik alanlarda yaptığı çalışmalar ile sadece turistler tarafından değil, yerel halk arasında da başarıları ile konuşulur hale geldi.

Ernest Zachaveric’in şaheserleri Muntri Street, Weld Quay, Lebuh Leith, Ermeni Caddesi, Ah Quee Caddesi ve daha fazlası boyunca, sokak aralarından Penang şehir merkezine doğru yayılıyor.

1

foto : shankar s.

Zachaveric’in eserleri oldukça etkileyici; en yaygın olarak bilineni Munri Caddesinde yer alan “Little Girl in Blue – Mavili Küçük Kız” isimli okyanus mavisi pijama giymiş küçük bir kızın duvar resmidir. Bu resimle evin iki adet penceresi de doğal bir şekilde, resmin parçası haline gelmiştir. Bu devasa resmin hemen yanında, Eastern & Oriental Hotel’in aşağısında bulunan parlak renkler ile boyanmış trishawlar (bisikletli yolcu taşıtları), Penang’ın sokak sanatlarını keşfetmek için insanı teşvik eder bir biçimde bekliyor. Vaktiniz sınırlı ise ya da yürümekten hoşlanmıyorsanız, bu taşıtlardan birini kiralayıp tüm duvar resimlerini görebilirsiniz ancak ben elinizde harita ile  sokak aralarında kaybolmayı ve Penang’ın tüm lezzetlerini keşfederek keyifli bir gün geçirmenizi öneririm.

2

foto : Jan

Weld Quay’de Clan Jettilerin (deniz kenarında kazıkların üzerine evler inşaa edip yaşayan bir topluluk) bir parçası olan Chew Jetty Zacharevic’in diğer bir eserine ev sahipliği yapmaktadır. “Children in Boat – Kayıktaki Çocuklar” isimli bu eserde, kayığın bir ucunda mavi kıyafeti ile duran ve okyanusa bakan bir erkek çocuğu ile kayığın diğer ucunda elinde kürek tutan ve beyaz bir elbise giymiş olan küçük bir kızı görüyoruz.

3

foto : Ryan McLaughlin

Daha ilginç ve esprili eser arıyorsanız eğer, Ah Quee caddesindeki iki eseri mutlaka ziyaret etmelisiniz. İlki,  “Boy on a Bike – Motosikletteki Çocuk” adından da anlaşılacağı üzere kafasında kask olan motorsiklet üzerine oturan küçük bir çocuğun duvar resmine dönüştürülmüş halidir. Resmi eksantirik hale getiren şey ise, 3 boyutlu olmasıdır. Gerçek bir motorsikletin yere sabitlenip, ahşap bir kapı üzerine de çocuğun resmedilmesiyle ortaya çıkan bu eser, Penang’taki en popüler duvar resimlerinden bir tanesidir. İkincisi ise, “Little Boy with Pet Dinosaur – Evcil Dinazorlu Küçük Çocuk” isminde bir dinazoru zaptetmeye çalışan küçük bir erkek çocuğunun resmidir. Bu resimde hemen “Motosikletteki Çocuk” resminin sol tarafında yer alıyor.

4

foto : Jan

Bunun yanı sıra, Zacharevic’in diğer tasarımlarından bir tanesi olan Cannon Caddesi üzerinde “Reaching Up – Ulaşmak” adlı eserinde bir pencere pervazındaki kahveye ya da kutu kolaya (dönemsel olarak değişiyor) ulaşmaya çalışan bir çocuğun resmi bulunmaktadır. Buna ek olarak Ermeni Caddesi boyunca “Motosikletteki Çocuk” resmini hatırlatan “Little Children on a Bicycle – Bisikletteki Küçük Çocuklar” isimli eseri de en popülerlerden bir tanesidir.

5

Benim en sevdiğim eseri ise, “Children on Swing – Salıncaktaki Çocuklar” adlı eseridir. Duvara sabitlenmiş bir salıncak ve bu salıncakta sanki gerçekten sallanıyormuşçasına kadar gerçekçi resmedilmiş iki adet küçük çocuk.

Zacharevic’in eserlerinin gördüğü ilginin ardından, Penang Belediyesi yerel sanatçıları da görevlendirdi ve onlardan çelik çubuklarla karikatürler yapmalarını istedi. Şuan Penang sokaklarının dört bir yanı bu eserlerle dolu. Hatta hangi eserin nerede olduğunu gösteren bir harita bile hazırlamışlar. Bu harita sayesinde tüm eserleri kolayca bulabilir ve Penang turunuzu güzel fotoğraflar ile renklendirebilirsiniz.

Penang sokaklarını arşınlarken yapılacak bir diğer güzel şey ise, kendinizi Penang’ın lezzetlerine kaptırmak olacaktır. Malezya’nın en leziz yemeklere sahip kentlerinden biri olan Penang’ta yaşayan halkın kültürel etkileşimi nedeniyle Hint, Çin ve Malay mutfağının muhteşem bir kombinasyonu oluşmuş.

 

6

foto: Mee Goreng

Noodle sever misiniz? Penang’nın en popüler lezzetlerinden birisi olan Mee Goreng, aslında daha çok Endonezya ve Singapur mutfağında yaygındır ama sokaklarda guruldayan bir mide ile dolaşırken Penang’da da denemenizi öneririm. İnce sarı noodleların, sarımsak, soğan, ve et, tavuk veya karidesin sotelenip, karıştırılması ile yapılıyor. Ayrıca zevkinize göre, yumurta, lahana, turşu gibi ilavelerle lezzet zenginleştiriliyor.

7

foto: Char Kway Theow

Başka bir noodle lezzeti daha Chae Kway Theow. Daha çok deniz mahsulleri lezzeti denilebilir. Genellikle karides ile servis edilir. Tarif aşçıdan aşçıya değişiklik gösterebilir. Geniş beyaz çin erişteler, karides, soya filizi, yumurta, soya sosu, şili biberi, frenk soğanı ile birlikte domuz yağında kızartılıp servis edilir. Bolca domuz yağı içeren bu öğün, sağlıksız olması ancak sağlıksız olduğu kadar da lezzetli olması ile ün kazanmıştır.

8

Foto: Hokkien Hae Mee

Denizin altından gelen başka bir lezzet ise Hokkien Hae Mee. Bu oldukça basit hazırlanan bir yemek. Temelde kızartılmış noodle ve karidesten oluşur. En yaygın sokak lezzetlerinden birisi, dünya çapında oldukça popüler bloglarda ve sırtçantalı gezginlerden bu yemeğe dair tavsiyeleri ve övgüleri bulabilirsiniz. Aslında bir çeşit çorba temelli noodleların, karides, kalamar, balık keki, su ıspanağının ilave edilmesi ile servis ediliyor. Bu muhteşem lezzet Malezya’ya Çin’den gelmiş ve yerleşmiş.

9

foto:Nasi Lemak

Kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği olarak servis edilebilen tek bir yemek varsa, o da Nasi Lemak’tır. Kesinlikle bir atıştırmalık olarak tavsiye edemem, çünkü tabak o kadar büyük ve dolu oluyor ki mutlaka aç bir karınla tüketmek gerekiyor. Bu tabağın en güzel yanı ise vejeteryan, ister tavuk, et ve ya deniz mahsüllü seçeneklerinin olması. Temelde hindistan cevizi sütü ile pişmiş bir pilavın ile, genellikle kavrulmuş fıstık, haşlanmış yumurta, ve sambal gibi sabit öğelerin yanına et ürünleri ile servis ediliyor. Vejeteryan versiyonun da, et içerenler kadar lezzetli olduğu bu tabağı mutlaka denemenizi öneririm.

10

foto: Roti Canai

Roti canai aslen Hint kökenli bir Malay gözlemesidir. Roti canai Güney Malezya’da roti prata, Hindistan’da ise Kerala parotta olarak bilinir. Roti bir çok Asya ülkesinde ekmek anlamına gelir. Kahvaltı için de aperatif olarak da oldukça lezzetli bir öğün. Genellikle yuvarlak bir hamurun gözleme gibi açılıp sac üzerinde pişirilip yanına köri sosu ve mercimek ile servis edilir. Peynirli ya da şekerli seçenekleri de mevcut.

  11

foto:Penang Rojak

Rojak geleneksel bir Asya meyve ve sebze salatasıdır. Endonezya, Singapur ve Malezya’da bulunur. Rojak Malayca’da karışım anlamına gelir. Penang Rojak yine aşçıya göre farklılık gösterebilen bir lezzettir. Genel olarak, mango, yeşil elma, ananas, salatalık, şalgam, kızartılmış tofu, bal, fıstık gibi öğeler içerir. Hafif ve sağlıklı bir öğün arıyorsanız, bu yemek tam size göre.

  12

foto: Cendol

Cendol geleneksel bir Güneydoğu Asya tatlısıdır. Bir tabakta ya da bardakta sipariş edebilirsiniz. Temel olarak hindistan cevizi suyu, jöle noodle, palmiye şekeri ve kırık buz içerir. Penang’da ise ilave olarak kırmızı fasulye, krema mısır, yapışkan pirinç içerir. Görüntüsünün aksine oldukça sağlıklı olduğu ve diyabet hastaları ile çocuklar için bir sorun teşkil etmediği söyleniyor.

Penang’da bu muhteşem lezzetler ile damağınızı, sokak sanatları ile gözünüzü şenlendirebileceğiniz bir gün geçirmek için sokağa adım atmanız yeterli. Unutmadan söyleyeyim, Penang’taki eserler hava koşullarından dolayı gün geçtikçe siliniyor ve yok oluyor. Bir an evvel gidip görmekte fayda var.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...