Parti Canavarı Gezginler Buraya! Bir Sonraki Seyahatiniz Bu Yazıda!

Elleriniz kameranızı tutmak yerine havada ritim tutuyorsa, trekking ayakkabıları yerine dans pabuçları ile seyahat ediyorsanız, herkes geceyarısı uyuyorken sizin alarmınız çalıyorsa siz de onlardansınız. Yüreğinin değil DJ’in götürdüğü yere giden gezginler, bu yazıyı sizin için hazırladık.

‘Hayat bizim umduğumuz gibi bir parti olmayabilir, ancak buradayken dansa devam!’ demiş Jeanne C. Stein. Seyahatin en çok gece kısmını seven gezginler, biri parti ile ilgili bilge bir söz ettiğinde dinlemesi gerektiğini bilir. Biz de dinledik ve hayatın tüm ritüellerine karşı kendi ritüelimizle yanıt verdik:

  • Ye
  • Gez
  • Dans et
  • Tekrar Et!

Nereye mi? Liste aşağıda. En sevdiğiniz şarkıyı açın ve yazımızdan ilham alın, ardından biz ve tüm DJ’ler sizi burada bekliyor olacağız.

1- De School – Amsterdam

Fotoğraf: deerwaves.com

Addres: Doctor Jan van Breemenstraat 1, 1056 AB Amsterdam, Hollanda

Jordan Moman

De School’da muhteşem bir deneyim yaşadık! Burada akşam yemeği yiyebileceğimizi hiç düşünmemiştik. Çok tuzlu bir deneyim oldu, yemekler çok pahalıydı ama biraz savurganlık yapalım dedik. Yemekler inanılmaz güzeldi, ortam daha da iyiydi. Restoranın yanındaki kulüp olağanüstü. Zifiri karanlıkta deep tekno sesleri. İnanılmaz bir deneyim. ??

De School çok köklü bir geçmişe sahip değil, henüz 2 sene önce Amsterdam’ın batı yakasında kurulmuş bir kulüp. Aslında buraya kulüp demek haksızlık olur keza burası ayrıca bir konser salonuna, restorana, kafeye, sergi alanına ve hatta bir spor salonuna ev sahipliği yapıyor. Eskiden teknik lise olan bina, şimdilerde haftanın tam 7 günü eğlenmek isteyenler için açık. Kapasitesi 700 kişi olan kulüp dev mekanıyla özgürce dans etmenize olanak tanıyor. Kulüp o kadar karanlık ki gözleriniz alışana kadar belli bir zamana ihtiyacınız var, alıştığında da etrafınızda bir sergi görmeniz mümkün. De School, kulüp deneyimine yepyeni bir soluk getirmesiyle biliniyor. Amsterdam seyahatinizin to-do listesine eklemeyi unutmamanız gereken bir deneyim.

2- Smartbar – Şikago

Fotoğraf: DJOYbeat

Addres: Metro / Smart Bar, 3730 N Clark St, Şikago, IL 60613, ABD

Derek Williamson

Gece gidilebilecek en iyi dans mekanı. Güvenlik kibar. Tuvaletler cinsiyetsiz. Tacize, homofobiye ve transfobiye asla tolerans gösterilmiyor. Ses ve müziğin en iyisini sunuyor.

1982 yılından beri insanları dans pistine çağıran Smartbar, Chicago’nun vazgeçilmez gece mekanlarından biri. House müzikten Disco’ya, Dubstep’ten Techno’ya birçok müzik alternatifini içinde barındırıyor. Dans pistinde uluslararası DJ’lerin performanslarına yer vermesi yanısıra Frankie Knuckles, The Black Madonna ve Derrick Carter gibi Şikago’nun en popüler DJ’lerini de düzenli olarak ağırlıyor. Kapasitesi 400 kişi olan kulüp Şikago’nun en popüler mekanları arasında. Olur da telefonunuzu evde bırakırsanız diğer kulüplerin aksine içerideki photobooth ile anılarınızı sonsuza kadar saklamanıza ön ayak oluyor. Daha ne olsun!

3- Amnesia – İbiza

Fotoğraf: EDMTunes

Addres: Ctra. Ibiza a San Antonio, Km 5, 07816 Ibiza, Islas Baleares, İspanya

Barry White

Tatildeyken Elrow’a gittim. İbiza’da kulüp gecelerine gitmiş olan herkes ne kadar kalabalık olduğunu bilir. Henüz gitmediyseniz ve aşırı kalabalığı sevmiyorsanız sakın gitmeyin! Eğer kan ter içinde kalmayı ve cidden tuhaf ve muazzam gösterimleri seviyorsanız, buradaki kulüp gecelerinin bir benzeri daha yok.

Açılışı taa 1974’e dayanan Amnesia bu süre içerisinde tam 4 defa dünyanın en iyi global gece kulübü ünvanını almış. Mekanın kapasitesi tam 5000 kişi (yanlış duymadınız, tam beş bin) ve neredeyse her partisinde ful kapasite doluyor. Gitmeden önce aşağıda yazdığımız festivallerin tarihlerini kontrol etmenizde fayda var:

  • The famous foam party (La famousa fiesta de la espuma),
  • La Troya,
  • Cocoon,
  • Pop Star,
  • The Matinee (La Matinee).

4- Fabric – Londra

Fotoğraf: SupaJam

Addres: 77A Charterhouse St, Clerkenwell, Londra EC1M 6HJ, İngiltere

Bas = inanılmaz

Lineup = eşsiz

Hizmet = son derece iyi

Atmosfer = müthiş

Eğer fırsat bulursanız kesinlikle Fabric’e gitmenizi öneririm. Londra’da geceyi dışarıda geçirebileceğiniz daha iyi bir yer bulamazsınız. İçecekler pahalı değil ve bu kulüpteki hoparlörler soluğumu kesiyor. Cidden soluğum kesiliyor, şaka yapmıyorum!

1999 yılında açılan, 3 sahneli, 2300 metre karelik bir çılgınlık Fabric! Unisex tuvaletleri ve yerden titreşimli dans pisti ile Fabric, Londra’da farklı bir kulüp deneyimi sunan mekanlardan biri. Dans ederken ayağınızın altındaki titreşimli pist müziği her notasına kadar içinizde hissetmenizi sağlıyor.

5- Berghain – Berlin

Fotoğraf: Berghain

Addres: Am Wriezener Bahnhof, 10243 Berlin, Almanya

Stijn V

Olağanüstü bir kulüp. Girebilmek için biraz şanslı olmanız lazım. Ama içeri girince muazzam bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Fiyatları normal, müzik tüm gece (ve gündüz) kesintisiz devam ediyor. Ses sitemleri muhteşem! Güvenlik için telefonunuzun kamerasına bant yapıştırıyorlar. İçeri giremeyenlerin söylediklerine kulak asmayın, sonuçta bu deneyimi yaşayabilmiş değiller. Giremezseniz, tekrar deneyin.

Dünyanın girmesi en zor kulüplerinden biri olan Berghain, Berlin’in alternatif mahalleleri arasında her parti öncesi önünde uzun bir kuyruk yaratıyor. Kulüpteki 1500 şanslı kişi arasına girmenizin tek yolu ürpertici görünümlü koruma Sven Marquardt’ın onayını almaktan geçiyor. Tam olarak nasıl bir giriş politikası olduğu yıllardır merak konusu ve internetteki forum ve bloglar bu konuda yüzlerce öneri ve teoride bulunuyor. Bizim önerimiz ise şu; kulübe girebilirseniz tadını çıkarın, giremezseniz çok da kendinizi üzmeyin, keza sırada bekleyenlerin büyük çoğunluğu oraya giremeyecek.

6- Green Valley, Camboriú – Brezilya

Fotoğraf: Pinterest / Tiger Mattay

Addres: R. Antônio Lopes Gonçalves Bastos, 1083 – Bairro Rio Pequeno, Camboriú – SC, 88340-000, Brezilya

Rodrigo Dalri

Güvenli bir mekan. Servisi muazzam, yapı kusursuz, artı süper etkinlikler var. Yüksek giriş ücreti ve diğer fiyatlar mekanın kalitesi düşünülünce gayet makul.

Brezilya sıcağında 6000 kişilik bir outdoor eğlencesinin içindesiniz. Herkesin elleri aynı anda havada ve yüzlerdeki gülümseme anlatılmaz… DJ Mag’ın 2013 senesinde en iyi kulüp seçtiği Green Valley, öncesinde de çoktan çoğu insan için dünyanın en iyi outdoor kulübüydü. 2007 senesinden beri dağların arasında elektronik müzik seven herkesi kendinden geçiren kulüp, ayrıca Brezilya’nın metrekare olarak en büyük kulübü. Gitmenizi tavsiye edeceğimiz dönem karnaval haftası keza kulüp de bu haftayı soluksuz kutluyor.

7- Papaya, Pag Adası – Hırvatistan

Fotoğraf: Papaya club

Addres: Zrce Beach, 53290, Novalja, Hırvatistan

Vijay Bagha

Güzel mekan. Açılış kapanış saatleri uygun. Telefonunuzu yanınıza almayın çünkü kulüpte havuzlar var, ayrıca epey dağıtabilirsiniz. Kulüp güzel, içecekler iyi, güvenlik görevlileri ürkütücü.

Havuz partisi sevenler burada mı? DJ Mag’ın en iyi 20 kulübü listesinde kendine yer bulan mekanlardan biri de Papaya (6. sırada).

Kış aylarında 8 bin kişilik nüfusu, 30 bin koyunu ve peynir üretimi ile bilinen Pag Adası, yaz aylarında parti canavarlarının akınına uğruyor. Hırvatistan’ın çok da büyük olmayan adası Pag, 1980lerden bu yana bitmeyen partileri ile meşhur. Öyle ki yaz aylarında her gün dünyanın en meşhur DJ’lerinin eşlik ettiği en az 2 parti gündüz ve gece olmak üzere parti canavarlarını coşturuyor.

Partilerin yoğunluğu adanın kültürel güzelliklerinin göz ardı edilmesine sebep oluyor ancak işin ekonomik boyutu lokallerin memnuniyetsiz kalmasına izin vermiyor. Gittiğinizde 2 parti arasında en azından meşhur peynirlerini de tatmanızı tavsiye ediyoruz.

8- Bassiani – Tiflis

Fotoğraf: DJ Mag

Addres: 2, Akaki Tsereteli Ave, Tiflis, Gürcistan

Grigol Khasia

Tiflis’te muhakkak gidilmesi gereken bir yer. Ses sistemleri, ışıklandırma, personel muazzam. Mekanda iki sahne var. Küçük olanda sigara içmek yasak (ana sahneden emin değilim). Lineup’lar genel olarak oldukça iyi. Burası en iyi tekno kulüplerinden biri.

Cuma ve cumartesi geceleri düzenli etkinlikler yapılıyor.

Kimileri bu kulübü yeni Berghain olarak tanımlıyor.

Sadece tekno müziğin değil aynı zamanda protestonun da simgesi olan Bassiani, ülkenin bazı politik güçleri tarafından kapatılmak isteniyor. Biz henüz açıkken devleşen ve yeni bir forma bürünen bu gece kulübünü size tanıtmak istedik.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yer alan Bassiani, 1931 yılında Sovyetler tarafından inşa edilen bir stadyumun alt katında yer alan underground bir parti kulübü. Kulüp aslında artık kullanılmayan bir havuz, ancak bir havuz partisi beklentisi içindeyseniz çok yanlış bir yerdesiniz diyebiliriz. Dünyanın dört bir yanından Gürcistan’ın yerini bile bilmeyen DJ’leri sahnesinde ağırlayan Bassiani, kendi bünyesinde barındırdığı DJ’lerin de dünya piyasasında yükselişte olduğu bir mekan. Protestonun, iyi müziğin, dansın harmanı ile gün aydınlanana kadar partileyeceğiniz bir yer arıyorsanız, komşuya çok da uzak değiliz.

9- Closer – Kiev

Fotoğraf: Spotted by Locals

Addres: Nyzhnoiurkivska St, 31, Kiev, Ukrayna, 02000

O O

Buraya gelmeden önce ne umduğunuzu bilmiyorum. Bakın bu mekan savaş ve 2014 devrimi sonrası Ukrayna stili neo-partilemenin bir dışavurumudur. Kiev’de yaşıyorum ve pek çok kez bu kulübe girmeme izin verilmedi. Bu sizin o “güzel(!)” şehriniz Amsterdam’da veya Hamburg’da, Londra’da ya da New York’ta yaptığınız türden bir partileme değil. Burası Sensation Night dinlediğiniz mekanlardan da değil. Ya da Tomorrowland’de çok “cool” olduğunu düşünen kişilere göre bir mekan da değil. Bu kulübü ya da Ukrayna’yı “zahmetsiz” yerler olarak görüyorsanız buraya gelmeyin. Bu toprakların kendine ait kuralları var ve bu kulübün de kendine ait kuralları var. DJ’ler, müzik, alışveriş mekanı müthiş, insanlar süper, atmosfer süper, herkes eşit. Gidin ve o geceki etkinliğin tadını çıkarın.

Closer kapısında tabela görebileceğiniz türden bir kulüp değil ancak içinde barındırdığı onlarca farklı etkinlik ile bir şekilde Kiev’de yolunuzun düşeceği bir mekan.

Eski bir fabrikadan, bir sanat ve eğlence kompleksine dönüşen Closer, müzik konserleri, partileri, sanat sergileri, spor salonu, moda şovları, festivalleri ve film gösterimleri ile burada bir odam olsa diyeceğiniz cinsten bir komplex aslında. Bir gezginin bir şehirde yapabileceği neredeyse her şey, bir çatı altında. Ukrayna seyahat listenizin ilk sıralarında yer almayabilir ancak Closer’ın hatrına gitmenizi tavsiye ederiz.

 

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...