OSMANLI’YI YANSITAN ŞEHİR EDİRNE

Edirne Marmara bölgesinin Trakya kesiminde, ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı olan bu nadide şehir, Yunanistan ve Bulgaristan sınırında yer alıyor. Edirne çok ferah bir şehir, buraya vardığınızda sakinliğin ve tarihin güzel yüzünü göreceksiniz. Edirne’de trafik ve park sorunu pek yaşanmıyor. Şehir içinde ücretli park yerleri olduğu gibi ara sokaklarda çok sayıda ücretsiz park yeri  bulmak mümkün. Edirne’ye vardığınızda ilk gözünüze çarpan minareleri her taraftan görünen Selimiye Camii olacak.

resim 1

Gezilecek Yerler

Edirne eserleriyle bir bütün halinde iç içe olduğu için şehri yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

Selimiye Camii: Edirne denince herkesin ilk aklına gelen yer Selimiye Camiisi. Osmanlı’nın yetiştirmiş olduğu en ünlü mimar olan Mimar Sinan’ın Ustalık eseri olan Selimiye Camii 1575 tarihinde 2. Selim’in isteği ile tamamlanarak ibadete açılmış. Selimiye kapladığı yer bakımından Dünya’nın en geniş  camii’si ünvanını elinde bulunduruyor. Camii içinde bulunan sütunlar tüm heybeti ile gelenleri karşılıyor. Cami’nin en büyük özelliği 4 minaresi ile Edirne’nin her tarafından görülmesi.

resim 3

Rüstempaşa Kervansarayı:  Kervansaray 1554 senesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olan Rüstem Paşa Tarafından yaptırılmış, yine Mimar Sinan’a yaptırılan bu yapının ön kısmında mağazalar yer alıyor. Mimari yapısı ile kervansaray görülmeye değer bir yer.

Edirne Sokullu Hamamı: Osmanlı denilince akla temizlik ve hamamlar geliyor. Osmanlı hamam kültürüne çok önem vermiş. Edirne’ye gelmişken bu tarihi hamama mutlaka uğrayın ve keyfini çıkarın.

Edirne Eski Camii: Süleyman Çelebi tarafından başlatılan ve 1. Mehmet tarafından 1414 yılında bitirilen camiin 9 kubbesi ve 2 minaresi bulunuyor. Camii’nin en önemli özelliği giriş kapısının sağ kısmında yer alan ‘’Allah’’  ve sol tarafında yazan ‘’Muhammed’’ yazılarının hat sanatıyla yazılması. Mihrabın sağ kısmında bulunan taş ise rivayete göre Kabe’den getirilmiş.

resim 4

Üç Şerefeli Camii:  Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer alan bu camii 1437 yılında yapımına başlanmış ve 10 yıl sürmüş. Camii 2. Murad zamanında Osmanlı’da felçli mimar olarak bilinen Müslühiddin tarafından yapılmış. Camii’de Selçuklu mimari yapısını görmek mümkün.

Meriç Köprüsü: İnsanı dinlendirici bir yapıya sahip olan Meriç Nehri üzerinde bulunan Meriç Köprüsü, Abdülmecid zamanında yaptırılmış. Mimari yapısı kendine has olan köprü Meriç nehri ile adeta bütünleşmiş.

resim 5

Ali Paşa Çarşısı: Alışveriş merkezinin Dünyada bulunan 3 örneğinden biri olan Çarşı, İstanbul’da bulunan mısır çarşısını andırmakta. Mimari yapısı ve içerisinde bulunan tarihi yerleri ile görülmeye değer bir yapı. Çarşı içerisinde Edirne’ye özgü kokulu sabunlar, baharatlar ve Osmanlı dönemine ait kıyafetler ve çarıklar satan yerler görmek mümkün.

resim 6

Ne Yenilir?

Edirne denilince ilk akla gelen Tava ciğeri. Bu muhteşem lezzetin anavatanı olan Edirne’de tatmanızı tavsiye ederim. Edirne tava ciğeri eşliğinde piyaz ve yanında bakır tasla içebileceğiniz ev yapımı ayran lezzetinize lezzet katacak. Selimiye’nin çevresinde harika tava ciğeri yapan yerler görmek mümkün. Edirne’de çok güzel köfte yapan restoranlar da görmek mümkün. Yemeğinizi yedikten sonra Osmanlı ruhunu yansıtan Osmanlı macunlarının tadına bakabilir, Trakya’ya özgü ay çekirdeği satın alabilirsiniz.

8-Edirne-AydinCiger-2

Hardaliye içmeden sakın Edirne’den ayrılmayın. Hardaliye Üzüm, vişne yaprağı ve hardal tohumlarından yapılan ve soğuk içilebilen, 500 yıllık bir gelenek. Birde dondurmacılar var ki, dondurmalar gerçek meyvelerden ve sütten yapılıyor ve çok lezzetli, tadına bakmanızı tavsiye ederim. Edirne kış aylarında gerçekten çok soğuk bu sebepten buraya yaz aylarında gelmenizi öneririm.

thumb_600

Edirne Osmanlı kültürünü ve eserlerini iyi yansıtan bir şehir. Kırkpınar yağlı güreşleri de Edine’nin olmazsa olmaz bir kültürü. Ülkemizin dört bir tarafından buraya pehlivanlar gelerek, er meydanında güreşiyor. Güreş sporunu seviyorsanız her yıl düzenlenen bu organizasyonun tarihlerini takip ederek, burayı ziyaret edebilirsiniz.

resim 8

 

Ulaşım

İstanbul Edirne arası kara yolu ile yaklaşık 240 km ve yolları çok geniş ve dümdüz diyebilirim. Edirne’ye otobüs seyahati ile de gelebilirsiniz. Edirne’ye uzaktan gelecekler için uçak yolculuğunu tavsiye edebilirim.

edirne

Edirne’ye direk uçakla gelemeyebilirsiniz, fakat Tekirdağ Çorlu Hava Limanı’na inip oradan araç kiralayarak kara yolu ile Edirne’ye ulaşabilirsiniz. Çorlu Edirne arası yaklaşık 139 km, buradan Edirne’ye kara yoluyla ortalama 1 saat 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Our Readers Comments

  1. Edirne deki en önemli eseri unutmuşsunuz. “II. Bayezit Külliyesi (Darüşşifa) “Büyük Eksiklik.
    O tarihlerde AVRUPADA Akıl Hastaları içine şeytan girdi diye yakilirken.
    Bu külliyedeki Hastahanede Müzik ve Su Sesi ile tedavi ediliyordu.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...