ORTA AMERİKA GÜZELİ KOSTA RİKA

İspanyolca’da “Zengin Sahil” anlamına gelen Kosta Rika, sahilleri ve denizi ile ünlü bir ülke. Çoğumuzun spor müsabakalarından duyduğu bu Orta Amerika ülkesi, tam bir güneş, sahil, kumsal cenneti.. Masmavi denizi ve göz alıcı plajları ile muhteşem bir tatil keyfi yaşatacak bu Güney Amerika ülkesini sizler için araştırdık ve ortaya “kışın gidilesi bir ülke” unvanını hak eden bir sürü neden çıktı. Peki Kosta Rika’ya kışın neden gitmeliyiz?  hadi hep beraber bu ülkenin güzelliklerine bakalım:

kosta-rika-manzara

 •  Çünkü bizde kar yağarken, Kosta Rika’da insanlar güneşleniyor. 

Kosta Rika 8. ve 12. enlemler arasında bulunduğu için, yaz sezonu bizim kış sezonuna denk geliyor. Yani Aralık ve Mayıs ayları arasında yağmurun az olduğu ve güneşin bolca hissedildiği bir tatil geçirmeniz mümkün. Bu plajlarda bir yandan güneşlenirken aynı zamanda kitabınızı okuyabilir ve kulaklığınızda çalan bir Latin parçası ile tatili keyifle geçirebilirsiniz.

kosta-rika-1

 • Çünkü eşine az rastlanan hayvanların ve bitkilerin yaşadığı ormanlara sahip bir ülke Kosta Rika. 

Kosta Rika’nın doğası ve tropikal iklimi uyum içinde, birbirlerini tamamlayan öğeler. Hem hayvanlar hem de bitkiler için yaşanabilecek alanlar bolca bulunmakta. Size de buraları ziyaret edip eğlenmek düşüyor. İlginç hayvanlardan biri olan 3 ayaklı miskinin ağaçlara tırmanması çok zaman alıyor ve çıktıktan sonra indiğini pek göremiyorsunuz. Çünkü o ağaç dallarında miskinlik yapıp kestirmekle meşgul olan bir hayvan.

kosta-rika-3

 

kosta-rika-4

 •  Çünkü bulut ormanları ve Vahşi doğası görülmeye değer 

Bu ormanlarda yapacağınız bir gezinti ile eşsiz güzelliklere tanık olabilirsiniz. Yemyeşil ağaçların arasında bulutların olduğu ‘Bulut Ormanı’  görülmeye değer. Ülkenin %30’ u koruma altında olan alanlardan oluşuyor. Bu da nerede kalırsanız kalın, yakınınızda bir doğa parkı bulabileceğinizi gösteriyor. Bu doğa parkları hem yeşili hem de rengarenk binlerce hayvan türünü barındırıyor.

kosta-rika-5

 •  Çünkü dağların görüntüsü çok güzel ve dağ yürüyüşü için çok uygun 

Kosta Rika’nın yeşil bitki örtüsü  her tarafı sarmış durumda. İnsanlara cömert bir şekilde oksijen ve hayat sunan bu ormanlar en çok da dağların doruklarında bulunuyor. Bu manzara hem izlenilesi hem de yakından görülesi bir güzellik.

kosta-rika-6

 •  Çünkü plajlarını anlatmaya gece ve  gündüz yetmez.

Masmavi denizi ve altın rengi kumsalları ile Kosta Rika plajları, adeta insanı büyülüyor.  Yazın sımsıcak güneş ile birlikte insanların plajlara akın ettiğini görebilirsiniz. Bu arada plajların doğadan ayrılmadığı ve yeşilliğin plajların çevresinde de bol olduğunu söylemeden geçmeyelim.

kosta-rika-7

 • Çünkü Kosta Rika, Kahve ve Muz  ihraç eden ülkelerden birisi

Kosta Rika’da,  kahve ve muz  ihracı, önemli gelir kaynaklarından  sadece iki tanesi. Daha çok gıda ve tarım üzerine kurulmuş ekonomileri var. Kahveleri ile övünen bir ülke Kosta Rika. Övünmekte haklılar, çünkü kahveleri özel bir aromaya sahip. Kahve ve muzun mutfak kültürlerinde bolca bulunduğunu söyleyebilirim.  Yine kahve çiftliklerini ziyaret etmek isterseniz, kahve turları düzenleyen yerel tur firmalarından bilgi alabilirsiniz.

kosta-rika-8

 

kosta-rika-9

 • Çünkü şirin ve sıcak kanlı insanların olduğu bir ülke Kosta Rika 

Kosta Rika’nın insanları, Amerikan kültüründen gelen sıcakkanlılığı ilke edinmişler ve bunu karşı tarafa yansıtıyorlar. Bu sıcakkanlılığı ve iyi yaşamı hissetmeden gelmeniz mümkün değil. Zaten Kosta Rika’lı insanların yaşam felsefesinde ‘pura vida’ yani “pure life ya da “saf yaşam” diye bir mottoyu ilke edindiklerini göreceksiniz. Güzelliği, sıcak kanlılığı ve doğa güzelliğini temel aldıkları bu yaşam biçimini hiç unutamayacaksınız.

kosta-rika-10

 •  Çünkü Volkanları birer  yaşam kaynağı

Kosta Rika demişken volkanlarından bahsetmemek olmaz. Sizlere sıkça bahsettiğim orman ve bitki örtüsü zenginliği ise bu volkanların sayesinde oluyor. Volkanlar çok verimli toprakları barındırıyorlar veya etrafa saçtıkları bu verimli topraklar yaşam için çok önemli. Bu da çok çeşitli bitkilerin kolayca yeşermesine ve tabiatın beslenmesine önayak oluyor.

kosta-rika-11

 • Çünkü Kosta Rika iki okyanusun birleştiği yerde bir kara ülkesi

Orta Amerika’da bulunan Kosta Rika Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik Okyanuslarının arasında bulunan Orta Amerika ülkelerinden sadece bir tanesi. Her iki okyanusta da yüzebilir ve hatıralarla dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

kosta-rika-12

 • Çünkü Kosta Rika bir sahil ülkesi ve Surf yapmaya elverişli.

Surf yapmak veya surf yapmayı öğrenmek için Kosta Rika eşi bulunmaz bir yer. Okyanusları ve bu okyanusların hırçın dalgaları surf öğrenmek için de elverişli.

kosta-rika-13

 • Çünkü Orta Amerika’dan ve İspanya’dan esinlenmiş bir mutfağı var.

Kosta Rika’dan bahsetmişken mutfağını ve lezzetlerini bahsetmeden geçmek olmaz. Kosta Rika deniz ürünleri ile adından söz ettiren bir ülke. Kahve eşliğinde kahvaltıları ve bol deniz ürünlerinin olduğu yemekleri ile lezzetli anlar geçireceksiniz.

kosta-rika-14

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Kosta Rika’ya uçak seyahati ile ulaşmanız mümkün. Aktarmalı olarak yolculuk yaklaşık 25 saat sürüyor. Sizde bu güzel ülkeye uçmak için şimdiden biletinizi alabilirsiniz.

[maxbutton id=”93″]

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...