Orada Bir Kıta Var Uzakta: Antarktika

Lake_Fryxell

Ekipten bana “Antarktika’ya nasıl gidilir?” yazısı yazmanı istiyoruz dediklerinde gerçekten afalladım. Bu yazıyı yazmak için araştırma yapmaya başlayana kadar hiçbir fikrim yoktu. Hatta Antartika diye yazıyordum bu keşfedilmesi sadece 175 yıl önce gerçekleşen dünyanın en soğuk kıtasını…

Bugüne kadar etrafınızda birçok gezgin dünyadaki ilginç noktalara gitmiş olabilir. Herkesin size saydığı sayısız ülke olabilir, peki ama hiç “ben bir yere gittim fakat orada ülke yoktu” diyen biriyle karşılaştınız mı? Karşılaşmanız tamamen imkansız. Antarktika’ya gidenler hariç…

Muhtemelen dünyanda insan elinin en az değdiği bu “yeni” kıtaya gitmek için aslında vize almanıza gerek yok. Çünkü Antarktika’da ülke yok. Buna rağmen telefon kodu dahi olan, bu garip yere dünyanın birkaç noktası hariç doğrudan gitmek imkansız.

Peki ama gerçekten Antarktika’ya nasıl gidilir?

En Çok Tercih Edilen Yöntem

MS-Explorer-2005-1

Genellikle 10 -21 gün arasında değişen süreç içerisinde ortalama sıcaklığı -50 olan bu buzul parçasına deniz yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Cruise gemileriyle yapılan bu yolculukların en keyifli yanı doğayı gözlemleme şansı.  İsteğe göre daha az insan alabilen küçük gemilerle gidebilir veya daha fazla insan taşıyabilen büyük gemileri seçebilirsiniz. Gemilerin genellikle Antarktika’ya gitmek için çıkış noktası ise Güney Amerika’dan yapılıyor. Dünyanın en güneyindeki şehri olan Arjantin’deki Ushuaia bunlardan ilki. Falkland Adaları’ndaki Port Stanley veya Şili’deki Punta Arenas’a giderek de yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Uzmanlar Harici Bu Yolu Deneyen Yok

yelkenlimsi

Eğer yelkenliyi parmaklarınızı hareket ettirir gibi kullanabiliyorsanız, bu Antarktika’ya ulaşabilmenin bir başka yöntemi. Fakat çok fazla tercih edilmediğini belirtmekte fayda var. Yelkenliler için de çıkış noktası Ushuaia ve Falkland Adaları’nda bulunan Stanley. Keyfine ve rahatına düşkün olanlar herhalde bu yolculukları sonrası evlerinden dışarı bir daha çıkmaz.

Reunion Bir Başka Çıkış Noktası

marion dufresne

Daha önce gerçekten böyle bir yer olduğunu duymamıştım. Hint Okyanusu’nda yer alan Fransız Adası olan Reunion, Antarktika’yı görmek isteyenler için bir başka çıkış noktası. Marion Dufresne II isimli gemiyle dünyanın en güneyine ulaşabilirsiniz.

Farklı Bir Uçuş Deneyimi

Blog Post

İnişlerin genellikle Ekim – Mart arası yapıldığı Antarktika’da uçakların inebileceği 28, helikopterlerin inebileceği ise 37 pist var. Avustralya’nın farklı şehirlerinden, Şili’nin Punta Arenas kentinden ve Yeni Zelanda’dan uzun uçuşlar sonrası karaya inmek mümkün. Buna rağmen kalkıştan 3 saat sonra, Antarktika’dan alınan bilgiye göre, geri dönmeniz de sıradan sayılmayacak bir haber. En önemli bilgilerden biri ise uçuş sırasında herkesin kendi bavulunu taşımak zorunda kalması olabilir.

uuu

Son dönemlerde uçak firmalarının sayısı artsa da uçuşların genellikle askeri kargo uçaklarıyla yapıldığını belirtmekte fayda var. Uçağın donma tehlikesine karşı piste indikten en fazla 1 saat içinde yeniden kalkması gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...