Ömür Arpacı’dan Trabzon Yolcularına Öneriler

Untitled design

Televizyon dizilerinden, reklamlardan ve filmlerden tanıdığımız Ömür Arpacı son yıllarda Karadenizli dediğimizde belki de aklımıza gelen ilk isim. Trabzon’da doğan ve 18 yaşına kadar Trabzon’da yaşayan oyuncu, 2000 yılında oyunculuk eğitimi almak için İstanbul’a taşınmış. Son olarak Yalan Dünya dizisinde canlandırdığı Reis karakteriyle kalpleri kazanan Ömür Arpacı artık İstanbul’da yaşıyor olsa da hala ailesini ziyaret etmek için sık sık Trabzon’a gidiyor. Biz de kendisine Trabzon’da ne yenir, ne içilir, neresi gezilir diye sorduk.

3977753259_081c5b5438_z

Trabzon’da büyümenin nasıl olduğu ile ilgili bir şeyler söyleyebilir misiniz?

Trabzon oldukça güvenli bir yer, çocukluğumu sokaklarda geçirdim diyebilirim. Evin önünde de olsa arkadaşlarımla gecelere kadar sokakta oturup, takılabiliyorduk. Mahalle dostlukları hep çok keyifliydi.

hagia_sophia_museum__trabzon_by_fiyonk14-d2ljw8p

Peki turist olarak Trabzon’u ziyaret edeceklerin görmesi gereken doğal veya tarihi güzellikler neler?

Trabzon Müzesi olarak da bilinen Kostaki Konağı, Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Kızlar Manastırı, Tabakhane’deki eski Trabzon Evleri görülmesi gereken tarihi yerler.  Doğal güzellikler arasından da Akçaabat’ta Haçkalı Baba Yaylası, Hıdır Nebi Yaylakent, Kadırga, Sivriburun ve Hamsiköy’ü önerebilirim.

7503324534_93defd2b8a_z

Trabzon’da nerede ne yenir?

Ayasofya Müzesinde kuymaklı, kayganalı serpme kahvaltı edilir. Kahvaltıda kıymalı kapalı pide de tercih edilebilir. Eğer Meydan’daysanız kesinlikle postanenin oradaki simitçiden simit alınır, önünde her daim sıra vardır. Moloz’da etli pilav yenir ama öğleye kadar biter öyle 1’den sonra bulamazsınız. Köfte için favori adres her zaman Cemil Usta’dır, Akçaabat köfte ve mezgit yenir. Dönerci Muharrem’de pilav üstü döner yanında da söğüş yenir şırası meşhurdur. Nejla’nın Laz böreği yenmeden Çanakkale geçilmez 🙂 Biraz da vaktiniz varsa Zigana yolu üstünde geçide gelmeden Katibin Yeri var, burada kuzu pirzola ve Hamsiköy sütlacı yemeden Trabzon’dan ayrılmayın. Boztepe’de manzaraya karşı bir semaver çay içmeyi de atlamayın.

263482_126967610724684_1382946_n (1)

Fotoğraf: Cemil Usta Facebook Sayfası

 

Trabzon’da nerede kalınır?

Merkez’den ayrılmak istemeyenler  Zorlu Otel ya da sahilde Aksular Otel’de kalabilir. Tabi bunun yerine Karadeniz’e gelmişken daha özel yerlerde konaklamak, biraz oksijen almak isterseniz Yaylakent’te bulunan bungalovları da tercih etmenizi öneririm.

44758484_qVEEd8CE-gVyhtIRMj7M0SQx2VAXI-ctXNy4bVoNIpc

Fotoğraf: Foursquare Hilmiye A.

Trabzon’da alışveriş nerede yapılır? 

Meydan’da Kunduracılar Caddesi vardır, onun devamında tarihi Kemeraltı çarşısı: bakırcılar, peştameller, tülbentler ve çeşitli hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. Herkes alışverişini Meydan’daki çarşıda halleder. Bütçenize göre işçiliği sadece Trabzon’da olan hasır bileziğin altını ya da gümüşünü de alabilirsiniz. Eğer taşıyabiliyorsanız fındık, tereyağ, mısır unu, köfte, laz böreği, mıhlama-kuymak yapılan tel peynir (imansız peynir) de muhakkak alın, bir de Kral Pestil’den almanızı öneririm.

Hazelnuts

Trabzon gece hayatı hakkında ne söyleyebilirsiniz? 

Trabzon’da saat 9’dan sonra pek hareketlilik olmaz ama Meydan’daki Şişman Pub’a ya da Zorlu Otel’in barına gidebilirsiniz. Galanima sahil kenarında rakı-balık için iyi bir adres.

5275166153_c8fecafd01_z

 

Peki şehir içi ulaşımda en çok ne kullanılıyor? Tüm bu yerlere nasıl gideriz?

Her mahallenin kendine ait dolmuşu var. 1.5 tl’ye istediğin yere gidebiliyorsun. Rahat fıstık gibi 8 kişilik. Otobüs de çok kolay istanbul gibi değil. Toplu taşıma Trabzon’da çok rahat kullanabilir, içiniz rahat olsun.

Our Readers Comments

  1. çok güzel anlattın,da gideceğin il ilçe km rakımlarıyla ulaşım gibi anlatılırsa haritadan çok kolay bulunur sümeladan 20 km yukarıda yaylada çakıl gölü var orasını kimse tanıtmıyor görmeye değer bir yer teşekkürler

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...